Jump to content


Photo
- - - - -

Nezakonito uništavanje Stare planine


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
51 replies to this topic

#46 svracak

svracak
  • Banned
  • 290 posts

Posted 23 February 2009 - 12:49

Премијера најновијег документарца Петра Лаловића „Како се може продати небо и топлина земље” у Горњем Милановцу Петар Лаловић Петар Лаловић,неуморни борац за спасавање природе од људског немара, чије је оружје филмска камера и реч, одлучио је да Милановчани први виде његов најновији документарац „Како се може продати небо и топлина земље”. Као гост проф. др Слободана Вучићевића на промоцији обимног научног дела „Шуме и шумарство Србије”, Лаловић је филм приказао прошле седмице у Норвешкој кући, у Горњем Милановцу.

Наслов филма је прва реченица из чувеног писма-беседе индијанског поглавице Сијетла из 1854. године. Поглавица одговара „Белом поглавици у Вашингтону” на понуду да купи земљу Индијанаца. Подсећа да „мирисаве траве су нам сестре, јелен, пастув, велики орао браћа су нам”. Опомиње, пре 155 година, чему води похлепа: „Када би животиња нестало, човек би умро од велике усамљености духа; што год задеси животињу, убрзо снађе и човека”. У том духу је и Лаловићев филм, од почетка до краја.

Док, у првом делу, Дејан Ђуровић, водитељ емисије класичне музике „Недељом увече”, чита Индијанчево писмо, на екрану се смењују секванце биљног и животињског света у барама, рекама, ливадама и шумама. Најчешће су то врсте у нестајању, угрожене људском незајажљивошћу и нехајношћу.

– Последњих година, неразуман насртај на природу и све живо у њој је достигао је врхунац. Транзиција и, с њом у вези приватизација, чине своје. Уништавају се природна станишта животиња, унаказују пејзажи, а све ради профита. Човек (не)свесно сече грану на којој седи – коментарисао је Лаловић пре пројекције.

Филм се наставља. Око камере гледа у Царску бару крај које ниче бродоградилиште, потом се сели на Фрушку гору, у беочинску цементару, у смедеревску железару, шабачу „Зорку”, борски рудник бакра (графит: „Од бакра живимо, од бакра ћемо умрети”), на отровану, беживотну реку чију воду фарбају у плаво „да се не узнемирава јавност”. На екрану је предивна разгледница Старе планине, а глумац Петар Краљ, који речју прати кадрове, изговара: „Запамтите ову слику”. Следи прича о градњи скијалишта, о посеченим шумама, па се камера поново враћа на поменуту разгледницу: непосредно пред њеним оком исто цвеће, у даљини иста шумовита планина, али са ружном, огромном бразготином у облику слова ипсилон (Y) боје изоране земље. Идејом врсног редитеља и руком вештог монтажера, смењују се, секунда за секундом, бректања тешких машина и писка птичића у гнезду. Призор за незаборав!


Б. Ломовић [објављено: 23/02/2009]


ODNOSNO-DINKIĆU ODSTUPI !!!!

Edited by svracak, 23 February 2009 - 12:50.


#47 svracak

svracak
  • Banned
  • 290 posts

Posted 23 April 2009 - 00:10

Iz nove uredbe Vlade u vezi Stare planine:

"Na površinama na kojima je utvrđen režim zaštite II stepena, osim zabrana iz stava 1. ovog člana, zabranjuje se:
1) izgradnja, osim izgradnje objekata, uređenja i opremanja prostora za potrebe alpskog i nordijskog skijališta, rekreacije, očuvanja i prikazivanja vrednosti zaštićenog područja, građenja i rekonstrukcije objekata saobraćajne i tehničke infrastrukture, stambenih i ekonomskih objekata poljoprivrednih domaćinstava u okviru postojećih građevinskih parcela, rekonstrukcije, dogradnje i održavanja elektroprivrednih, vodoprivrednih i šumarskih objekata, nepokretnih kulturnih dobara, spomen obeležja i javnih česmi;"

Sećam se kako su, dok je Milošević bio na vlasti, optuživali tadašnje vlade da vladaju uredbama. Evo sada imamo isto to. Nekom padne na pamet da radi šta hoće, i samo sklepa uredbu začas. Međutim, pravni akti ne mogu da se primenjuju retroaktivno, tako da svaka aktivnost podleže sankciji po tadašnjem zakonu.
U svakom slučaju, Babin zub je ovako ili onako u prvom stepenu zaštite, tako da bi prekršioci trebalo ići pred lice pravde, i kada se osude po zakonu, da im se zabrani doživotno svako političko delovanje. (Jesam li talenat za naučnu fantastiku?).

Ja ne znam šta ovi iz ''Insajdera'' čekaju? Čim se završi trenutna tema, da se pređe na ovu.

Znam da u Rusiji, na primer, postoje zaštićena prirodna dobra, sa zonama zaštite u koje čak i biolozi-istraživači moraju da imaju debeo razlog da bi dobili dozvolu da uđu. A tolika država, sa relativno malom gustinom naseljenosti. Dok smo mi kao naseljena zemlja, sa uništenom prirodom, i očuvanim fragmentima ponegde, dozvolili pojedincima da upropaste i poslednje predele koji su sticajem okolnosti ostali nedirnuti.

Srbija je zemlja koja nema privredu, nema ni intelektualnu svojinu, niti patente, a ne pravi ni gotove proizvode. Pa će tako svaka bitanga iskoristiti šansu da preko prirodnih resursa, sirovina, masovnog turizma, gledati da dođe do lake zarade. A priče kako mi možemo da živimo (samo) od turizma, kako stranci jedva čekaju da jedu sarmu i proju nemaju veze sa životom. Dok se ne pokrene proizvodnja, nema napred.


SRBIJA ULAŽE VIŠE U ŽIČARE NEGO U OBRAZOVANJE!

Edited by svracak, 23 April 2009 - 00:12.


#48 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 23 April 2009 - 15:04

Nisam siguran kako da zakachim moju sliku okoline doma i B.Zuba iz 90-neke i sadashnju unishtenu i ogoljenu tuznu sliku al' nema veze. Ja se secam dana kada su klinci biolozi, fotografi i slikari svrljali planinom i kada se u predveche gledao zalazak sunca i pijuckalo pivo na terasici ispred doma.

(nesto sam ipak uspeo)

Posted Image

Posted Image

To sa S.P. je propaganda, glupost i zlocin prema prirodi. Koliki tupan treba biti pa u svetlu klimatskih promena misliti da se moze napraviti rentabilan ski centar na 2km nv bez infrastrukture. Ono shto ce se postici je unistenje prirode i josh jedan spomenik nashoj gluposti. Chak i da sve uspe i da ski centar radi 110% koliko ljudi ce se tamo zaposliti? 10 kelnera, 20radnika na ski stazama i sl. Ako ih uopste nadju jer ja sam u Kalni video jedino onaj buldozer iz koga raste trava...

#49 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 24 April 2009 - 23:04

Iz nove uredbe Vlade u vezi Stare planine:

"Na površinama na kojima je utvrđen režim zaštite II stepena, osim zabrana iz stava 1. ovog člana, zabranjuje se:
1) izgradnja, osim izgradnje objekata, uređenja i opremanja prostora za potrebe alpskog i nordijskog skijališta, rekreacije, očuvanja i prikazivanja vrednosti zaštićenog područja, građenja i rekonstrukcije objekata saobraćajne i tehničke infrastrukture, stambenih i ekonomskih objekata poljoprivrednih domaćinstava u okviru postojećih građevinskih parcela, rekonstrukcije, dogradnje i održavanja elektroprivrednih, vodoprivrednih i šumarskih objekata, nepokretnih kulturnih dobara, spomen obeležja i javnih česmi;"


Sad ce ocas posla jednom uredbom da prebace Babin Zub u II stepen zastite. Malo su samo pobrkali redosled, ali ce bude sredjeno :ph34r: .

#50 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 25 April 2009 - 20:43

Strasno je smesno na onako kamenitom terenu planirati nordijsko skijanje. Sneg bi trebao da bude bar 1 m najmanje 6 meseci godisnje, a teren ujednacen kilometrima.
Ja jos zivim u uverenju da su fotografije kao Shedouova neka fotomontaza. Ne mogu da verujem da je nekom tako nesto moglo da padne na pamet.
Pomirila bih se da priroda mora da se narusi ako ce to doneti nesto ljudima, koji ce to onda da joj vrate na neki nacin. Ali ovom ludoscu se bas nista ne dobija, a strasno mnogo se gubi.

Zalosna je zabluda ljudi iz tog kraja da na tom podrucju moze da se razvija lovni, zimski, seoski ili bilo koji turizam. Na zalost, ne moze. Moze samo da se cuva ono sto je Bogom dano i poneki Silja moze da ima korist od toga. Sve drugo je cista utopija i bezrazlozno unistavanje prirode.
Zanimljivo je da se lokalna javnost onako uzbuni zbog prevodjenja Toplodolske reke, a na nesto ovakvo uglavnom cuti.

#51 DraganStan

DraganStan
  • Members
  • 14 posts

Posted 06 May 2010 - 15:50

Nesto ste se ucutali. Sta ima novo u vezi Stare planine? Koliko znam prve zicare su postavljene i prosle godine je bila prva skijaska sezona.

#52 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 30 July 2010 - 20:09

Spanci investiraju u Staru Planinu


Sad bar znamo gde da trazimo Dinkica kad tikva pukne i dodje vreme da se plati racun :ph34r: .