Jump to content


Photo
- - - - -

DJACKE UNIFORME?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
30 replies to this topic

#1 bokica71

bokica71
  • Members
  • 45 posts

Posted 10 December 2007 - 20:27

Sastanak Saveta roditelja u jednoj osnovnoj skoli u zemlji Stradiji... Dovukosmo se nekako do tacke "razno". Kad eto ti Nje. Vojnicki samouverena majka - borac, vidi se, spremala se za taj veliki momenat, valjda je jedva docekala da joj dete krene u prvi razred pa da Ona zablista sa svojom kolosalnom idejom.

Dakle, samo kratko, necu duziti, imam jedan predlog, deca dolaze u skolu svakako obucena, mislim da je to sramota, a imate i taj socijalni momenat, zasto bi moje dete meni plakalo sto ono nosi patike sa buvljaka, a ne neke firmirane. Osim toga, u svetu je to normalno, to bi podiglo nivo ove skole, jer deca u elitnim skolama nose uniforme. Ovako svi lepo isti, decaci pantalone i neke lepe sakoe, devojcice suknje (garantujem da je u tasni imala skicu, a mozda i kroj iz Burde) i bluze, neke lepe dzemperice...

Direktorki na to "podizanje nivoa" zacaklile okice, sve bi poskocila sa stolice, odavno je o tome razmisljala, ali zna da ce ona padavicarka od skolskog psihologa da se buni da kao to ugrozava prava deteta na kreativnost i izrazavanje.

Ja se stipam za ruku, pa necu valjda na prvom sastanku Saveta da pravim skandale, a nekako mi sve kroz glavu prolazi ona scena iz "Kose" sa likom koji igra po stolu na zgrazavanje prisutnih...

Hajde da pitamo decu, kaze skolski psiholog. Deca ne znaju sta je za njih dobro, moje dete ima da radi ono sto mu ja kazem!


Socijalne razlike se vide i sa i bez uniforme.

Deca dolaze u skolu obucena kao pevaljke i narko dileri zato sto zivimo u zemlji pevaljki i narko dilera, zato sto je to medju vecinom vrsnjaka pozeljno i cool ponasanje. Kakva zamlja, takva moda. Na kraju krajeva, PA STA! Neka dodje kako hoce.

Elitizam se postize uspehom dece na prijemnom ispitu.

Patike od trista evra ne bih kupila detetu nikad, a Ona bi, kad bi imala. Ne radi se o tome sto to nije pedagoski pozeljno, nego sto Ona nema. Ali cemo zato sve lepo okreciti, i kvit! Svima isto, nema tu sad cile mile, ima da se zna red!

#2 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 10 December 2007 - 21:13

Nema veceg idiotluka nego skolskih uniformi... Inace postojala je tema na tu temu ( :rolleyes: ) - http://forum.b92.net...showtopic=37262 , a ja na istoj rekoh sve sto mislim o doticnim (narochito @ http://forum.b92.net...w...t&p=1853761 ) pa da se ne ponavljam...

#3 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 10 December 2007 - 21:21

Ja sam zastupala malo drugacije misljenje, :huh: ali sad bih dodala da se plasim da bismo (mi kao drzava) i ovu ideju, kao i SVE ranije, u raznim oblastima, naprosto - uprskali i pretvorili je u nesto sasvim drugo (najcesce u samu suprotnost). :rolleyes:

#4 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 10 December 2007 - 21:45

Moderatorski troll:
Iako je tema već bila, hteo bih da ostavim i sadašnju kako bi se diskusija malo osvežila.
Troll off

A sad malo i o temi. Ideja dotične gospoDŽe mi se ne sviđa, a imam i iste rezerve kao Franziska. Ukoliko direktorka hoće da vodi elitnu školu, neka vodi računa o tome da joj nastavnici budu što bolji, da deci pruže dovoljno znanja, ljubavi i razumevanja, da škola dobije što više belih tabli, kompjutera, knjiga i mnogih drugih učila, da školski WC bude čist i da u njemu ima sapuna i papira. I naravno, uspeh dece će pokazati koliko škola zaista pruža.

Jeftina (ili skupa) glazura neće učiniti ništa ukoliko se suština ne promeni. Izgledaće kao šlag na užegloj torti ukoliko ispod nema ničega što vredi.

Uzgred, mislim da bi direktorka mogla da se slika sa idejom ukoliko roditelj ne želi/nema novca da kupi detetu uniformu. Pošto je osnovna škola obavezna, ne bi mogla da izbaci dete sa časova, jer je dužna da mu omogući pohađanje nastave. A gospoDŽa koja je predložila uniformu može je slobodno obući ili okačiti cica-maci o rep.

Edited by DJ_Vasa, 10 December 2007 - 21:47.


#5 bokica71

bokica71
  • Members
  • 45 posts

Posted 10 December 2007 - 22:03

Izvinjavam se zbog bajate teme, meni je rana prilicno sveza :rolleyes: . Da dodam, verovatno bi se cela prica svela na to ko ce da dobije tender za izradu uniformi...

Jesam za uniforme u smislu radnih mantila - likovno u nizim razredima, vezbe iz hemije i slicno, gde se deca mogu isprljati i ostetiti odecu, ali nisam mogla da verujem da neko danas u Srbiji poteze tu temu.

Zamislimo tek idealan slucaj u kome bi deca SA PONOSOM nosila uniforme skole koju pohadjaju?

#6 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 11 December 2007 - 02:00

Zamislimo tek idealan slucaj u kome bi deca SA PONOSOM nosila uniforme skole koju pohadjaju?

Takve skole postoje ali su u 99.99% slucajeva privatne i nedostupne sirem gradjanstvu kao sto su i Rolex satovi.

#7 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 11 December 2007 - 09:28

Takve skole postoje ali su u 99.99% slucajeva privatne i nedostupne sirem gradjanstvu kao sto su i Rolex satovi.


Ma te skole u svijetu samo nesto filozofiraju i izvode kerefeke. Nemaju oni pojma, mi Balkanci smo kao i uvijek najpametniji i znamo bolje od njih. :rolleyes:

Nema ama bas nista lose u djackim uniformama i po mom misljenju ima daleko vise razloga za nosenje, nego protiv. Vec sam se izjasnila na prethodnom topicu i nece mi biti problem da to ucinim ponovo.


@bokica

Elitizam se postize uspehom dece na prijemnom ispitu.


Elitizam se postize kvalitetom same skole i nastavnog programa. Dijete moze biti uspjesno na prijemnom ispitu najgore skole, to nije nikakvo mjerilo.

Edited by Ziza, 11 December 2007 - 09:29.


#8 bokica71

bokica71
  • Members
  • 45 posts

Posted 11 December 2007 - 10:30

Slazem se da se ne radi samo o uspehu dece na prijemnom ispitu, nisam se dovoljno precizno izrazila, ali kada sam to pisala imala sam na umu informaciju da su ove godine na prijemnom ispitu djaci u skoli o kojoj je rec pokazali lose rezultate na testu iz matematike (pretposlednji u opstini) - jedina akcija koju je direktorka preduzela je da posavetuje nastavnike da povecaju svoje zahteve prema djacima.

#9 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 11 December 2007 - 16:52

...sad bih dodala da se plasim da bismo (mi kao drzava) i ovu ideju, kao i SVE ranije, u raznim oblastima, naprosto - uprskali i pretvorili je u nesto sasvim drugo (najcesce u samu suprotnost). :rolleyes:



Verovatno, za pocetak bi verovatno trebalo obezbediti u skolama struju i vodu ili mozda hranu .
Za uniforme bi se onda lakse dogovorili ja mislim.

#10 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 16 December 2007 - 22:13

Verovatno, za pocetak bi verovatno trebalo obezbediti u skolama struju i vodu ili mozda hranu .
Za uniforme bi se onda lakse dogovorili ja mislim.

Sigurno. Ali smo takvi da ba bismo sve izvitoperili cak i da kojim cudom uspemo da obezbedimo sve ostale normane uslove. (Mozda ih zato i nismo obezbedili, jer sve umemo da uprskamo...) Kad to kazem ne mislim samo na klasican slucaj da se uniforme narucuju od prosvetarskog Mileta Dragica...

#11 gugl29

gugl29
  • Members
  • 32 posts

Posted 18 December 2007 - 12:53

mozda je bolje da prvo ucitelji-ce, nastavnic-i-ce i profesor-i-ke pocnu da nose uniforme, da vidimo kako ce ici, da se prvo razlikuje profesor od dece... :rolleyes:

#12 Bebler

Bebler
  • Banned
  • 2,037 posts

Posted 19 December 2007 - 13:11

Mislim da imam bolji predlog.

Kada sam ja 80ih išao u osnovnu školu, u jednom momentu su učitelji i nastavnici morali da nose neke mantile kaki boje koji nikom nisu dobro stajali a učenici su mogli da se oblače kako su hteli.

Tako je najbolje.

Ta mera bi pogodila i nastavno osoblje koje nije za uniforme ali uvek mogu da stupe u štrajk.

#13 Ljisha

Ljisha
  • Members
  • 137 posts

Posted 21 December 2007 - 11:47

Radila sam u skoli i iskreno se slazem sa misljenjem da prvo nastavnici treba da povecaju prohteve da ne bismo bili poslednji na onoj lestvici znanja u svetu pa onda polako sve ostalo. Zavrsih skolu u kojoj su bili cucavci i ucionice katastrofa bez ikakvih rekvizita za nastavu ali sam otisla ipak dobro pripremljena za gimnaziju.

Uniforme nisu tako losa stvar jer sam bila uzasno iznervirana ukoliko dodje ucenica sa "nano" majicom i "piko" minicem. Sto se tice decaka ne bih im dozvolila sorceve jer ko jos zeli u skoli da gleda njihove dlakave noge :huh: Takodje sam protiv trenerica jer su donekle "nepristojne" to je ipak oprema za fizicko. Sve te devojke bih stavila ispred table da ih gledaju ucenici jer su se ocigledno tako obukle da budu "vidjene".

Sto se tice nastavnika i njihovog oblacenja i tu ima dosta pridika, tako da mi se svidja ta ideja o mantilima. Imali smo nastavnicu koja je nosila neki crni minic tako kad sedne mozes da se nagledas svega. Dok nastavnica fizickog nije izlazila iz farmerica, vecito je mucila decu a ona onako debela ne moze ni kolut unapred da napravi a kamoli nesto drugo. Profesorica u srednjoj se nije razlikovala od ucenika, sa sve majicicama na bratelice i minicima, da je izgledala krajnje nepristojno. (u poverenju-jedan decko je cak drkao na nju u poslednjoj klupi za vreme casa) :rolleyes:

Propusta ima na sve strane.

Mozda ne treba uvesti uniforme ali sigurno neke prohteve tipa: devojke ne smeju da nose minice i sorceve "krace od ruku" tj da budu barem do polovine butina, majice na bratelice zabranjene kao i kratke gde se vidi pupak i td. Krajnje je nepristojno videti devojku koja sedi a dupe joj s oprostenjem seva na sve strane zato sto su joj pantalone plitke i pritom jos nosi tange. Pa kako decko koji sedi iza nje da se koncentrise na bilo sta??? Momcima bih naravno ukinula majice bez rukava jer opet ko zeli da gleda dlakave pazuhe. Ili da gleda njihove strije jer su se prepucali u teretani. I tako neke stvari. Mozda ovo svuci konzervativno ali za poboljsani ucinak na casu bez odvracanja paznje ucenika na takve stvari bi bilo pozeljno.

Sto se tice "eliminisanja" klasne razlike uvodjenjem uniformi, i nije bas neki razlog. Ako neko ne zeli da se druzi sa detetom koje nije obuceno u skupe stvari ok. Znaci i ne zelite ga za prijatelja. JA barem ne bih. Vecito sam nosila bratovu odecu, kroz celu osnovnu skolu i nije mi to bio glavni problem. Jer ako cemo tako onda mozemo pitati a sta sa knjigama? Opet neko ima nove a neko stare.

#14 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 21 December 2007 - 14:25

...
Uniforme nisu tako losa stvar jer sam bila uzasno iznervirana ukoliko dodje ucenica sa "nano" majicom i "piko" minicem. Sto se tice decaka ne bih im dozvolila sorceve jer ko jos zeli u skoli da gleda njihove dlakave noge :rolleyes: Takodje sam protiv trenerica jer su donekle "nepristojne" to je ipak oprema za fizicko. Sve te devojke bih stavila ispred table da ih gledaju ucenici jer su se ocigledno tako obukle da budu "vidjene".
...


Sreca pa je decija masta neogranicena te sve ovakve uravnjivace i ispirace malih umova uvek i na vreme kazne za bolesne asocijacije, izopaceno tumacenje razvoja decije psihe kroz sopstvene seksualne frustracije i ingeniozno izvrgavanje ruglu najnevinijih mogucih zrtava. Uvek se nadju nacini da se takvi umisljeni redari i zloupotrebljivaci polozaja moci dovedu na svoje mesto - rajsnadle, baloni puni farbe, superlepak u bravama automobila, nocni telefonski pozivi...decijoj masti nikad kraja - ko je ogranicava iz svog puritanstva naucice na svojo kozi dokle moze da ide. :huh:

Edited by Sheridan, 21 December 2007 - 14:26.


#15 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 21 December 2007 - 17:25

Profesorica u srednjoj se nije razlikovala od ucenika, sa sve majicicama na bratelice i minicima, da je izgledala krajnje nepristojno. (u poverenju-jedan decko je cak drkao na nju u poslednjoj klupi za vreme casa) :rolleyes:

i shta? ona je kriva shto ovaj nema Spice Platinum kod kuce? i treba da pokaze fizichke atribute ako ih ima. kad ce ako ne u mladosti.
btw. zvuchish ljubomorno.

Mozda ne treba uvesti uniforme ali sigurno neke prohteve tipa: devojke ne smeju da nose minice i sorceve "krace od ruku" tj da budu barem do polovine butina, majice na bratelice zabranjene kao i kratke gde se vidi pupak i td. Krajnje je nepristojno videti devojku koja sedi a dupe joj s oprostenjem seva na sve strane zato sto su joj pantalone plitke i pritom jos nosi tange. Pa kako decko koji sedi iza nje da se koncentrise na bilo sta???

ako je gej moze sve!

Edited by Dunadan, 21 December 2007 - 17:27.