Jump to content


Photo
- - - - -

Kako početi pisanje knjige


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
93 replies to this topic

#1 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 10 December 2007 - 11:34

E ovako, resio sam da se oprobam u pisanju, ali posto strukovno nisam obrazovan potrebna mi je pomoc u vidu saveta ili preporuka uvidu neke knjige koja bi mogla da mi pojasni malo samu tehniku pisanja.
Unapred hvala svima.

#2 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 10 December 2007 - 11:56

Evo, ja pisem ... i mogu da se onako spontano (i za pocetak) osvrnem na par stvari koje mi prve padaju na pamet.

Pre svega treba pisati, pisati, pisati ... no matter what. Ne okretati se za formalnostima (to se sredjuje posle).

Drugo, zavisi naravno i STA pises. Postoje prirucnici/knjige za razne vrste pisanja (Academic, Business, Journalist ...)

Ako pises beletristiku onda zaboravi na jednacine pisanja. Pisanje je proces koji se samoregulise. Pises, brises i uzdises. Tako se zanat uci a ne cita u knjigama. Ionako je zlatno pravilo da gomilu napisanog jednostavno prezvrljas (tzv "killing your darlings") sto je emotivno najtezi deo rabote. Toliko zavolis neke napisane delove a onda ukapiras da se stilski ne uklapaju u celinu.

Daj neki hint pa da nastavimo diskusiju ...

#3 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 10 December 2007 - 12:51

pa ne znam, definitivno mi je opredeljenje beletristika i to neka lirika/postmoderna...ne znam,.....oni koji su videli parcice kazu da imam potencijal ali nikako ne umem da napravim celinu pa mi se cini da samo lutam i lutam okolo .....i onda se smorim pa pobrisem pola od onoga sto sam napisao :rolleyes:

#4 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 10 December 2007 - 13:19

Pa izguglaj nesto... Bilo je nekakvih "prirucnika", mislim da je Stiven King imao nesto takvo na netu... :)
Ali sto se kaze u prethodnim postovima - pisi, vezbaj... Sigurno ces se tako usavrsiti ako vec imas talenta.
Osim toga, postoje i razni kursevi "kreativnog pisanja"...
Probaj da pises blog, tu odmah imas i reakcije publike i sta publika voli... Mada je mozda najbolje pisati blog, a ne objavljivati ga. :rolleyes: (Zbog copyrighta...)
Ne znam... ako ti to stvarno ide od ruke - jednog dana ce ti prosto biti jasno da je to to...
;)

P.S. Sta je ovo, SVI nesto odlucuju da se bace na pisanje? :huh:

#5 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 10 December 2007 - 13:25

Tacno znam o cemu govoris! Rekla bih da treba da udaris "sitni vez". Znaci, radi sa "parcicima", pokusaj njih da stilski i tematski oblikujes a onda polako integrises u celinu. Racunaj na par neuspelih pokusaja. Ali, keep going. To je jedan od nacina, pravila ne postoje. Ja imam u okruzenju ljude koji se profesionalno bave pisanjem na razne nacine i svi imaju neku svoju pricu, neki svoj recept.

Da li si ikada pisao novele? To je jedan veoma zahvalan komprimirani format. Vezbe radi. Dozvoli sebi verbalne bahanalije pa posle (nekoliko citanja) skracuj, preformulisi, brisi ... moras pred sobom da imas odredjenu masu proizvedenog texta da bi imao sta da prekrajas. Ako razmisljas o prekrajanju pre nego sto imas materijala onda nista od posla.

U naslovu topica si pitao kako poceti. Meni se desava da pocnem od sredine. Imam pricu i koncept ali mi prvo nadodje dijalog koji ce se desiti tek tamo negde u daljini. Nista, ja radim na tome. Posle se to laganice integrise u celinu. Pre svega treba biti raspisan. Zato ja stalno nesto pisem (a imam i potrebu). Jedno vodi ka drugome. Nemoj da se zaglavljujes! Udri po sadrzaju a posle lickaj formu.

Pisi, pisi, pisi ... posle kad prespavas vidis i sam sta bi i kako promenio. Ne mozes biti pisac ako nisi citalac.

#6 Nesh

Nesh
  • Members
  • 2,750 posts

Posted 10 December 2007 - 13:29

pa ne znam, definitivno mi je opredeljenje beletristika i to neka lirika/postmoderna...ne znam,.....oni koji su videli parcice kazu da imam potencijal ali nikako ne umem da napravim celinu pa mi se cini da samo lutam i lutam okolo .....i onda se smorim pa pobrisem pola od onoga sto sam napisao :huh:


Mozda je najbolje poceti sa kracim formama (ovo tvoje lirika/postmoderna mi bas nije najjasnije...ako bi mogao da preciziras na sta mislis) u kojima je lakse (ili teze :rolleyes: ) ukomponovati stivo u zaokruzenu celinu.
A ovom pisati, pisati, pisati, sto rece cyberwor/L/d, ja bih dodao i čitati, čitati, čitati...

Edited by Nesh, 10 December 2007 - 13:31.


#7 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 10 December 2007 - 13:32

Probaj da pises blog, tu odmah imas i reakcije publike i sta publika voli... Mada je mozda najbolje pisati blog, a ne objavljivati ga. :rolleyes: (Zbog copyrighta...)
Ne znam... ako ti to stvarno ide od ruke - jednog dana ce ti prosto biti jasno da je to to...
:)

P.S. Sta je ovo, SVI nesto odlucuju da se bace na pisanje? :huh:


He-he ... ja imam blog gde se bavim drustveno-politickim temama i on mi sluzi za verbalno zagrevanje. To mi je kao jutarnja kafica. Vazno da se pise. Posle tako raspisana nastavljam sa pisanjem in private.

#8 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 10 December 2007 - 13:38

A ovom pisati, pisati, pisati, sto rece cyberwor/L/d, ja bih dodao i čitati, čitati, čitati...


Zato rekoh da ne mozes biti pisac ako nisi citalac ... nista bez verbalne stimulacije na razne nacine ... reci treba da vrve i iz tog (organizovanog) haosa stvaras (jedinstvenu) formu ...

Eh, najlakse je knjizevnim kriticarima ... oni znaju kako treba ali ne umeju to i da naprave ...

#9 Nesh

Nesh
  • Members
  • 2,750 posts

Posted 10 December 2007 - 13:46

Eh, najlakse je knjizevnim kriticarima ... oni znaju kako treba ali ne umeju to i da naprave ...

:rolleyes:
Ma nije ni njima lako. To je rudarski posao...osim ako nemaju kakav program u koji ubace relevantne detalje i cekaju da softver izbaci kritiku!
Izvinjenje kriticarima na sali! :huh:

Edited by Nesh, 10 December 2007 - 13:47.


#10 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 10 December 2007 - 13:54

Eh, lako je meni za kriticare ... PISANJE je rudarski posao ...

Zamisli kad ti nadodje pa te uhvati verbalna euforija, sve neartikulisano i na gomilu a kipi iz tebe ... sednes tako pa se verbalno nabaljezgas kao pod temperaturom ... posle kad se smiris, ´ladne glave a ono pre tobom gomila materijala od koga nesto treba napraviti, lepo uobliciti ... pa jos kad otrijes da postoji nekoliko nacina a ti ne mozes da se odlucis kojem bi pribegao ... pa si onda na (slatkim) mukama ... pa onda iznenada dignes ruke ... pa ti se sve cini beznadezno ... a tek ono sto vec pomenuh "killing my darlings" ... to je emotivna muka par ekselans! razum i osecaj nikako ruku pod ruku ...

#11 Nesh

Nesh
  • Members
  • 2,750 posts

Posted 10 December 2007 - 14:14

Eh, lako je meni za kriticare ... PISANJE je rudarski posao ...

Zamisli kad ti nadodje pa te uhvati verbalna euforija, sve neartikulisano i na gomilu a kipi iz tebe ... sednes tako pa se verbalno nabaljezgas kao pod temperaturom ... posle kad se smiris, ´ladne glave a ono pre tobom gomila materijala od koga nesto treba napraviti, lepo uobliciti ... pa jos kad otrijes da postoji nekoliko nacina a ti ne mozes da se odlucis kojem bi pribegao ... pa si onda na (slatkim) mukama ... pa onda iznenada dignes ruke ... pa ti se sve cini beznadezno ... a tek ono sto vec pomenuh "killing my darlings" ... to je emotivna muka par ekselans! razum i osecaj nikako ruku pod ruku ...


Da, pisanje je pravi rudarski posao...
Ali razlicite su muke spisateljske...Tesko mi je zamisliti verbalnu euforiju kod mene...Ja pisem (dok sam redovno pisao...sad nista...vec duze vreme... i to, nazalost, stao na pola "necega") tempom dva koraka napred tri koraka nazad...pa dok mi se recenica ne ucini dobrom ne idem na sledecu (to mi lici na trku u kojoj sam ja kornjaca :) , a prica zec). A kad prvi put "zavrsim" pricu (pisao sam uglavnom kratke price...), onda sledi beskrajno sitnicarenje i prepravljanje...Ali zato kad kroz par meseci (dok se stivo kiseli) ponovo procitam napisano i ucini mi se da ne treba nista menjati (dobro ne bas nista...samo par sitnicica :rolleyes: )...E to je pravi ugodjaj! ;)
Mislim da je Borhes (ne drzite me za rec, ali cini mi se bas on) negde rekao da pisci objavljuju knjige da ne bi vecno prepravljali napisano...
Ali najlepse je pisati aforizme...
Uh... jel ovo postalo troll? :huh:

Edited by Nesh, 10 December 2007 - 14:28.


#12 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 10 December 2007 - 14:43

mene zivo interesuje koliko vremena treba da prodje da se 'newbie' pisac stilski osamostali. i da li to svima polazi za rukom ili neki zauvek ostaju u fazi stilskog plagijatora.

#13 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 10 December 2007 - 15:11

Ja bih rekla da je najbolje ispisati sponatno sve što ti se piše, pa onda posle pregledavati i doterivati.
Tako sam ja uvek radila kad god sam već imala neku koliko-toliko uobličenu ideju šta hoću da napišem.
A kad nisam - nisam ni pisala :rolleyes:

#14 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 10 December 2007 - 16:28

mene zivo interesuje koliko vremena treba da prodje da se 'newbie' pisac stilski osamostali. i da li to svima polazi za rukom ili neki zauvek ostaju u fazi stilskog plagijatora.

Pa to zavisi... A neki uopste ne moraju da budu plagijtori, a opet su neuspesni. ;) S druge strane, neko ima taj "stil", ali nema "pricu" (svasta je moguce)... Sve u svemu, TO te obicno UDARI kad se najmanje nadas (krive su godine :huh:), mada se ne mozes uvek osloniti ni na to iscekivanje... A i to "povezivanje" obicno dodje samo (i s godinama, da :)).

http://www.positivit...-better-writer/

I uciti od de Mopasana. :rolleyes:

#15 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 10 December 2007 - 18:07

i vežbati stil sa rejmonom kenoom