Jump to content


Photo
- - - - -

KPS u borbi za istorijsku istinu


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
53 replies to this topic

#16 KPSrbije

KPSrbije
  • Banned
  • 712 posts

Posted 09 December 2007 - 12:42

Cekaj bre KP ja nisam predlozoi split zarad rasprave o nacionalizaciji ili intervenciji 1919te gde su Ameri imali ulogu rezisera..Lepo te pitam o 2 nemacke armije u Belgiji koje su bile spremne za napad na SSSR.Kao sto vidis moj je idol tip koga su zeznule barabe sa gorivom inace bi situacija 45te bila drugacija.

Sreća njegova. Da nisu, danas bi bilo zabeleženo kako je slavna Crvena armija do nogu potukla Amerikance na severu Italije, pri čemu je general Paton uhvaćen u pokušaju bekstva i obešen za jaja.

Da li bi mogao dati izvore za ovu tvrdnju?
Nisam nigdje našao taj podatak.
Obzirom da su u vrijeme operacije Weiss (ožujak 1943.) Britanci mogli zračno djelovati na području Jugoslavije iz baza na Srednjem istoku i to samo sa ograničenim tipovima aviona (npr Halifax), zanimljivo bi bilo saznati iz kojih baza su poletjeli i kojim tipovima aviona je izvršen britanski zračni napad na partizanske snage o kojem govoriš.

Istim onim avionima koji su 3 godine doterivali Draži pomoć da je koristi u obračunu sa NOV i jugoslovenskim komunistima. Isti oni ljudi koji su 3 godine sedeli u bunkerima i nasladjivali se ŽRTVAMA KOJE NARODI SSSR PODNOSE U BORBI PROTIV FAŠIZMA. /Čerčil i Ruzvelt, da ne bi bilo zabune; Čerčil V.: "Treba pustiti komuniste da što više iskrvare pa se tek onda uključiti"/

#17 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 09 December 2007 - 12:53

Sreća njegova. Da nisu, danas bi bilo zabeleženo kako je slavna Crvena armija do nogu potukla Amerikance na severu Italije, pri čemu je general Paton uhvaćen u pokušaju bekstva i obešen za jaja.

Paton je u oktobu 44te bio na granici Nemacke a ti mi reci gde je bila CA? To sto je Paton bio antokomunista nema veze a njegovim sposobnostima a ti slobodno proveri rezultate 3ce armije.Sa druge strene Zukova bi i Hitler streljao zarad zrtvovanja vojnika.

#18 mayo1

mayo1
  • Members
  • 23 posts

Posted 09 December 2007 - 12:58

Bombardovanje Leskovca: U Leskovcu je, mislim jesen 1944, bila zakazana vojna parada kao poklon "srpskoj majci" Milanu Nediću za njegov rodjendan. Bombardovan je centar grada i ubijeno oko 1000 vojnika koji su učestvovali u PARADI i oko 1000 civila koji su IZAŠLI DA UVELIČAJU PARADU


Bombardiranje Leskovca je bio dio operacije Ratweek, što je označavalo združene operacije partizanskih snaga na tlu i Savezničkih zračnih snaga (tzv. Balkan Air Force) , a sve u cilju sprečavanje povlačenja Nijemaca. Ciljevi su bili uglavnom mostovi, vijadukti i željeznički čvorovi. Željeznička pruga Beograd - Solun je bio glavni cilj.
Zadatak partizanskih snaga (24.divizija) je bio napad na točke sjeverno i južno od Leskovca i uništenje što većeg dijela pruge.
Sam grad je bio napadnut sa pedeset letećih tvrđava.

#19 KPSrbije

KPSrbije
  • Banned
  • 712 posts

Posted 09 December 2007 - 13:10

Paton je u oktobu 44te bio na granici Nemacke a ti mi reci gde je bila CA? To sto je Paton bio antokomunista nema veze a njegovim sposobnostima a ti slobodno proveri rezultate 3ce armije.Sa druge strene Zukova bi i Hitler streljao zarad zrtvovanja vojnika.

Vidim da sam zaratio sa momcima koji nisu dunsteri.
Sigurno ti je poznato da je na Istočnom frontu Hitler imao 1.500.000 vojnika, 15.000 topova, 15.000 tenkova i 5000 aviona
Sa druge strane, do iskrcavanja u Francusku, Englezi i Amerikanci su se zajebavali u Severnoj Africi sa 150.000 Romelovih vojnika. /Toliko je Tito imao protiv sebe samo tokom "Neretve"/. Posle uspešno organizovanog turističkog putovanja na Siciliju, Italija je već praktično kapitulirala a italijanski KOMUNISTI su presudno pomogli savezničke operacije do pada Rima. /Paton nije bio gadljiv na saradnju sa komunistima, i ako je bio sklon da odmah posle pada Nemačke nastavi RAT PROTIV SSSR/.

Samo navedene cifre čine dikusiju o "bitkama" saveznika nepotrebnom.

Bombardiranje Leskovca je bio dio operacije Ratweek, što je označavalo združene operacije partizanskih snaga na tlu i Savezničkih zračnih snaga (tzv. Balkan Air Force) , a sve u cilju sprečavanje povlačenja Nijemaca. Ciljevi su bili uglavnom mostovi, vijadukti i željeznički čvorovi. Željeznička pruga Beograd - Solun je bio glavni cilj.
Zadatak partizanskih snaga (24.divizija) je bio napad na točke sjeverno i južno od Leskovca i uništenje što većeg dijela pruge.
Sam grad je bio napadnut sa pedeset letećih tvrđava.


Pa nije valjda sad Leskovac glavna tema, posle svega što sam napisao. Tema je DVOLIČNOST antikomunističke bagre koja nas i danas zajebava. Mnogo više su stradali Zadar i Podgorica.

#20 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 09 December 2007 - 13:34

Vidim da sam zaratio sa momcima koji nisu dunsteri.
Sigurno ti je poznato da je na Istočnom frontu Hitler imao 1.500.000 vojnika, 15.000 topova, 15.000 tenkova i 5000 aviona
Paton nije bio gadljiv na saradnju sa komunistima, i ako je bio sklon da odmah posle pada Nemačke nastavi RAT PROTIV SSSR/.

Pa KP ja nemam tvoje "iskustvo" ali mi se sve nesto cina da nas godine vise blize nego sto nas razdvajaju.Jebi ga majstore ode i ja u tvoju kategoriju posto za mene Draza nije bio gerilac.Sto se Istovnog fronta tice CA je najvecu pobedu ostvarila u jesen 44te a ti pogodi zasto.Nakon povlacenja elitnih panzer divizija u CA je uspela da unisti Army Group Centre a nakon toga je kolapsirao i nemacki front na Istoku.Da je kojim slucajem Ajzenhauer poslusao Patona ili Churchilla onda bi se americka zastava vijorila na rajhstagu ali je Ike imao dosta mudrosti da Berlin prepusti rusima koji su definitivno podneli najvece zrtve u WWII.Sa druge strane Paton je bio covek koji je voleo rat i za njega je svaki oblik mira bio zlocin.Da ga barabe nisu zeznule sa gorivom danasnja situacija bi bila identicna onoj 45te. :rolleyes:
Dobro de covek je imao neke ekstremne poglede mada se i danas govori o zaverama u vezi njegove smrti.

Edited by MAGRIPA65, 09 December 2007 - 13:48.


#21 KPSrbije

KPSrbije
  • Banned
  • 712 posts

Posted 09 December 2007 - 13:48

...

Ovo je već, "Olovka piše srcem"
Ako ja sebi dam malo ideološkog lufta, ona to izgleda ovako.
Najveća i ključna bitka WWII je preokret kod Staljingrada a odmah po tom Kursk. Da se Saveznici nisu skrpili da se iskrcaju u Francusku, SLAVNA CRVENA ARMIJA bi umarširala u Pariz. Oni su se i SKRPILI za to iskrcavanje jer su shvatili da će SSSR sam osloboditi Evropu, naravno, uz pomoć još slavnije NOV. /Čekali smo čuvene ratnike Amerikance i Engleze nedeljama u Trstu. Mogli smo, da smo hteli da oslobodimo sve do Francuske/. Da Ameri nisu cvilili /ondak kad smo im marisali avione nad Slovenijom/, ostadosmo mi i u Grčkoj. Verovatno znaš da su tenkovi JA ušli nekih 70 km u Grčku.

Tako, moj Magripa, svakom srce vuče na neku stranu. Moje je možda previše levo, ali slavni dani XX veka su jedino za šta čovek u mojim godinama još ima da se ufati. Prozor će, moj Magripa, kad tad PASTI, možda ne baš NOĆAS!

#22 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 09 December 2007 - 14:03

Ovo je već, "Olovka piše srcem"
Ako ja sebi dam malo ideološkog lufta, ona to izgleda ovako.
Najveća i ključna bitka WWII je preokret kod Staljingrada a odmah po tom Kursk. Da se Saveznici nisu skrpili da se iskrcaju u Francusku, SLAVNA CRVENA ARMIJA bi umarširala u Pariz. Oni su se i SKRPILI za to iskrcavanje jer su shvatili da će SSSR sam osloboditi Evropu, naravno, uz pomoć još slavnije NOV. /Čekali smo čuvene ratnike Amerikance i Engleze nedeljama u Trstu. Mogli smo, da smo hteli da oslobodimo sve do Francuske/. Da Ameri nisu cvilili /ondak kad smo im marisali avione nad Slovenijom/, ostadosmo mi i u Grčkoj. Verovatno znaš da su tenkovi JA ušli nekih 70 km u Grčku.

Tako, moj Magripa, svakom srce vuče na neku stranu. Moje je možda previše levo, ali slavni dani XX veka su jedino za šta čovek u mojim godinama još ima da se ufati. Prozor će, moj Magripa, kad tad PASTI, možda ne baš NOĆAS!

Pazi KP meni srce ne lupa oko stvari koje su se desile pra 60 godina .Da kojim slucajem pored mene prodje Pam Anderson tu bih vec pobenavio ali mi je istorija samo hobi.E sada.Tebe i mene su ucili kako je Staljingrad bio prekretnica u ratu ali su u Africi saveznici unistili elitu nemacke vojske i zarobili 100K nemaca i gotovo sve sto je vredelo od italijanske vojske.Normandija je bila odlucujuci poraza treceg rajha jer su tu unistene 1st, 2ond, 9th , 10th i 12th SS panzer divizije kao i panzer Lehr.Da bez CA ne bi bilo pobede kao sto je danas znamo ali isto tako bez americke masvne proizvodnje i trupa Hitler bi ladao Evropom.Partizanima i Titu svaka cast.Trebalo je imati muda i opaliti metak na Whermacht koji je vladao Evropom.

#23 mayo1

mayo1
  • Members
  • 23 posts

Posted 09 December 2007 - 14:15

Istim onim avionima koji su 3 godine doterivali Draži pomoć da je koristi u obračunu sa NOV i jugoslovenskim komunistima.


Činjenica je da je do dolaska savezničke vojne misije na čelu sa generalom Fitzroyem Macleanom (sredina 1943) pomoć išla četnicima.

Citat iz knjige generala Fitzroya Macleana, šefa Savezničke vojne misije u Jugoslaviji.
(„Eastern Approaches“, izdano 1953. Zora Zagreb)

F.Maclean opisuje razgovor sa talijanskim pukovnikom, nakon partizanskog zauzeća Livna.
Pukovnik je vodio talijansku jedinicu koja se, nakon talijanske kapitulacije, borila na strani partizana.

„Dugo sam razgovarao i s onim talijanskim pukovnikom. On je bio sav sretan, što je našao nekog, sa kim može pričati na svom vlastitom jeziku, i kome može slobodno istresti sve, što mu je na duši.
Što se pak mene tiče, ja sam bio sretan, što mi se pružila prilika, da poslije toliko godina ponovo govorim talijanski.
Ubrzo sam otkrio, da je njemu glavna briga, kako će se sa svojim ljudima dokopati Italije, kamo je njegov general, za kojeg je bilo očigledno da ne želi ništa prepustiti slučaju, odmaglio prvim avionom kojeg se domogao.
Pukovnik se nije ni najmanje trudio da prikrije stravu što ju je osjećao.
Kazao mi je, da su partizani bili upravo grozni neprijatelji.
Zapitao sam ga, da li se gdjegod susreo sa četnicima. Na to pitanje razvedrilo mu se lice. Odvratio je, da su svi četnički vođe, na koje se namjerio, bili „veoma civilizirani ljudi“ i da se s njima lako izlazilo na kraj, iako su njihovi obični vojnici bili ponekad nedisciplinirani i zadavali jada.
Zapravo, jedno od najljepših sijela, kojih se sjeća od početka rata, bila je gozba priređena u njegovom štabu, kako bi se proslavila vijest da je kralj Petar odlikovao Karađorđevom zvijezdom popa Đujića, jednog od glavnih Mihajlovićevih komandanata u Dalmaciji.
A ono što je tu gozbu učinilo još ljepšom, dodao je talijanski pukovnik, bila je činjenica da je Đujić to visoko odlikovanje dobio za hrabrost pokazanu u borbi protiv neprijatelja, a eto, on je to slavio usred neprijateljskog štaba
.“


No nakon Macleanovih izvještaja i izvještaja Billa Deakina situacija se potpuno preokrenula.
Vojnu pomoć su najvećim dijelom primali partizani.
Tvoja tvrdnja o "bombardiranju" je potpuno netočna.
To jednostavno nije bilo tehnički moguće.
Bacanje pomoći na području Jugoslavije je počela u svibnju 1942. i to sa četiri B-24 Liberatora, posebno prilagođenih, koji su te godine izvršili 25 misija.

U ožujku 1943. u Libiji je osnovan 148. squadron u smislu povećanja kapaciteta u slanju pomoći u Jugoslaviji i u tu svrhu je modificirano 14 bombardera tipa Halifax.
Tek otvaranjem aerodroma u Italiji, u Bariju, zračna podrška je postala ozbiljna i relativno efikasna. Avione su tada mogli pratiti lovci, što je dotada bilo nemoguće.
U to vrijeme su uz sve veće partizanske jedinice bili prisutni članovi Savezničke vojne misije, koji su bili neka vrsta veze između tzv Balkan Air Force i jedinica na terenu, pa su često djelovali koordinirano. (npr.Leskovac ili most kod Litije u Sloveniji).

Isti oni ljudi koji su 3 godine sedeli u bunkerima i nasladjivali se ŽRTVAMA KOJE NARODI SSSR PODNOSE U BORBI PROTIV FAŠIZMA. /Čerčil i Ruzvelt, da ne bi bilo zabune; Čerčil V.: "Treba pustiti komuniste da što više iskrvare pa se tek onda uključiti


Klasična jednostrana, rekao bih sovjetska, tvrdnja.
Reći da su Britanci 3 godine sedeli u bunkerima dok je SSSR krvario je blagorečeno smiješna.
Britanci su u ratu od 1939. i teško da su se naslađivali. (Rusi su za to vrijeme dijelili Poljsku sa Hitlerom)
Činjenica jest da su u ljudskim žrtvama Rusi imali najveći broj žrtava, ali to je prvenstveno rezultat Staljinove gluposti i u kasnijim fazama rata ruske vojne doktrine.
Isto tako je činjenica da je SSSR primio ogromnu pomoć u vojnom i drugom materijalu prvenstveno od strane USA, odnosno zahvaljujući F.D.Rooseveltu i njegovoj politici zajma i najma.
Mislim da je neukusno raspravljati tko je zaslužniji za nacistički poraz.
Bez zajedničkog savezničkog napora to bi teško bilo moguće.
Naravno da je svaki od Saveznika imao svoje političke interese, ali su oni uglavnom gurnuti u drugi plan pred vojnim interesima - poraz Njemačke i Japana.

#24 KPSrbije

KPSrbije
  • Banned
  • 712 posts

Posted 09 December 2007 - 14:34

Tipičan EU "moderan" pogled na WWII

Ti porediš borbe na Istočnom frontu na kome je Nemačka imala 1.500.000 vojnika i stigla u predgradja svih glavnih sovjetskih gradova sa nešto malo zajebavanja na severu Afrike gde su Nemci imali nešto više od 100.000 vojnika. I, naravno, Staljin je kriv za žrtve Crvene armije koja je uz nadčovečanske napore zaustavila prodor Hitlerove soldateske, možda čak i u azijski deo SSSR i sve to u vreme kada se realno mogao očekivati napad Japana i koordinacija sa Nemačkim snagama.

#25 toni_zg

toni_zg
  • Banned
  • 399 posts

Posted 09 December 2007 - 14:54

Tipičan EU "moderan" pogled na WWII

Ti porediš borbe na Istočnom frontu na kome je Nemačka imala 1.500.000 vojnika i stigla u predgradja svih glavnih sovjetskih gradova sa nešto malo zajebavanja na severu Afrike gde su Nemci imali nešto više od 100.000 vojnika. I, naravno, Staljin je kriv za žrtve Crvene armije koja je uz nadčovečanske napore zaustavila prodor Hitlerove soldateske, možda čak i u azijski deo SSSR i sve to u vreme kada se realno mogao očekivati napad Japana i koordinacija sa Nemačkim snagama.



Tu se ja slažem...smješno je za uspoređivati Afriku i "zapadni front sa "istočnim frontom". Kada su se saveznici iskrcali u Europu već su se borili protiv ostataka Wermachta koji više logistički nije mogao funkcionirati kako treba. Tu se prvenstveno misli na gorivo koje je gutao istočni front. Tako je netko spomenuo uništene panzer divizije u Francuskoj zaboravljajući da su uništene zbog slabe pokretljivosti (nedostatak goriva) i zbog slabe podrške avijacije a ne zbog nekog specijalnog napora saveznika.

#26 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 09 December 2007 - 14:58

Tipičan EU "moderan" pogled na WWII

Ti porediš borbe na Istočnom frontu na kome je Nemačka imala 1.500.000 vojnika i stigla u predgradja svih glavnih sovjetskih gradova sa nešto malo zajebavanja na severu Afrike gde su Nemci imali nešto više od 100.000 vojnika. I, naravno, Staljin je kriv za žrtve Crvene armije koja je uz nadčovečanske napore zaustavila prodor Hitlerove soldateske, možda čak i u azijski deo SSSR i sve to u vreme kada se realno mogao očekivati napad Japana i koordinacija sa Nemačkim snagama.

KP na Istocnm frontu se borila profesionalna vojska protiv radnicko/seljacke pa je i rezultat bio takav kakav jeste.CA jeste zaustavila Wherrmacht ali taj isti nije bio mehanizovana armija vec armija koja je napala SSSR sa nekih 100k konja.CA je imala vise trupa i tenkova ali je Staljin pobio komandni kadar CA tako da su porucnici komandovali divizijama.
Japan nije imao nikakve planove za napad na SSSR jer isti nije posedovao oklopne jedinice.Sa izuzetkom flote i avijacijae Japansko naoruznje je bilo tesko sranje osim ako arisaku i nambu ne smatras za cudo tehnike.

Tu se ja slažem...smješno je za uspoređivati Afriku i "zapadni front sa "istočnim frontom". Kada su se saveznici iskrcali u Europu već su se borili protiv ostataka Wermachta koji više logistički nije mogao funkcionirati kako treba. Tu se prvenstveno misli na gorivo koje je gutao istočni front. Tako je netko spomenuo uništene panzer divizije u Francuskoj zaboravljajući da su uništene zbog slabe pokretljivosti (nedostatak goriva) i zbog slabe podrške avijacije a ne zbog nekog specijalnog napora saveznika.

Da su kojim slucajem Romel i Africa cor dosli do Zaliva gorivo bi sigurno bilo najmanji problam.

Edited by MAGRIPA65, 09 December 2007 - 15:07.


#27 toni_zg

toni_zg
  • Banned
  • 399 posts

Posted 09 December 2007 - 15:01

Isto KPSrbije treba napomenuti mišljenja svih Njemačkih stručnjaka zašto je Njemačka izgubila rat. Naime voli uzdizati Staljina i CA ali baš prodorom Njemaca na istok (Ukrajna,Bjelorusija,Baltik,Rusija) Wermacht je dočekan kao OSLOBODITELJ od TIRANIJE KOMUNISTA. Njemački stručnjaci a prvenstveno sam Goring smatraju da Njemačka nije iskoristila "narodno raspoloženje" i podršku naroda na istoku i da je svojim nepromišljenim postupcima iz osloboditelja prešla u okupatora i tako izgubila podršku svih naroda istoka, što je bilo najbitniji čimbenik za gubitak rata. (operacija barbarosa=zanimljiv dokumentarac)

#28 mayo1

mayo1
  • Members
  • 23 posts

Posted 09 December 2007 - 15:05

naravno, Staljin je kriv za žrtve Crvene armije koja je uz nadčovečanske napore zaustavila prodor Hitlerove soldateske


Naravno da je Staljin kriv.
Prvo, klasične političke čistke i postavljanje podobnih i nesposobnih vojnih zapovjednika. (npr Buđoni i Vorošilov)
Drugo, kako objašnjavaš činjenicu da sovjetsku vojsku iznenadi 250 divizija?!
U ratno vrijeme?!
Kako spremna vojska može do kraja rujna 1941. (tri mjeseca) izgubiti 2,5 milijuna vojnika, 22.000 topova, 18.000 tenkova i 14.000 aviona?
Uz njemački gubitak do 26.11.1941. od 743.000 ljudi?
A Nijemci su napadali, a Sovjeti se branili. Logična bi bila obrnuta situacija.

Da ponovim, SSSR je podnio velike žrtve i njegov doprinos pobjedi nad nacističkom Njemačkom je nesumnjivo velik, ali stvari ipak treba gledati malo objektivnije.
Kao što je činjenica da su prvobitni nacistički uspjesi (i) rezultat promašene Staljinove politike, tako se može reći da je njemački neuspjeh (i) rezultat pogrešnih Hitlerovih procjena i odluka.

Nije puno trebalo da Moskva padne.

Na teorije zavjere ne bih trošio vrijeme.

#29 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 09 December 2007 - 15:12

Naravno da je Staljin kriv.
Kao što je činjenica da su prvobitni nacistički uspjesi (i) rezultat promašene Staljinove politike, tako se može reći da je njemački neuspjeh (i) rezultat pogrešnih Hitlerovih procjena i odluka.
Nije puno trebalo da Moskva padne.

Na teorije zavjere ne bih trošio vrijeme.

Apsolutno.Da Guderijanov panzer cor nije bio premesten iz grupe center to grupe south samo da bi se zauzeo Kijev Whermacht bi marsirao crvenim trgom.Na srecu to se nije desilo jer ne bih voleo da vidim svet nakon pobede nacista.Suvise sam knjiga procitao o njihovim planovima...

#30 Zaki

Zaki
  • Members
  • 628 posts

Posted 09 December 2007 - 15:19

mayo1, u pravu si, ali izgleda da ne primećuješ jetkost i ostrašćenost u "nekim" postovima, inače bi lako zaključio da je reč "borba" iz naslova topika daleko važnija od reči "istina".