Jump to content


Photo

Karte, društvene igre


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
108 replies to this topic

#1 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 05 December 2007 - 16:09

Volite li?

Koje sve igre? Može sa opisom/objašnjenjem ukoliko je moguće <npr za preferans malo teže>

Da li se nervirate kad vas lupetaju? :rolleyes:


I uopšte, sve o tome.


Ja lično - obožavam, i raznorazne igre sa najobičnijim kartama, a i razne zezalice sa specijalnim kartama poput mađarskih i španskih, kao i sve moguće i nemoguće specijalizovane igre tipa Uno, itd.

Čim budem imala malo više vremena ispisaću i malo više o mojim omiljenim.

#2 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 05 December 2007 - 16:53

karte rijetko igram, pa sam stoga prilican neznalica za bilo koju igru

posto ovdje uglavnom svi kartaju belu (belot), onda im se i ja pridruzim jednom godisnje, taman toliko da naucim pravila (i zaboravim ih do dogodine) i da izludjujem partnera, a uveseljavam protivnike

zato mi je najdraza kartaska igra wc - nema puno razmisljanja :rolleyes:


jednom sam kartao onu dalmatinsku, ne znam dal briskule il tresete. Ko nauci razlikovat karte, ni sama igra mu nije teska :huh:

#3 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 05 December 2007 - 17:37

posto ovdje uglavnom svi kartaju belu (belot), onda im se i ja pridruzim jednom godisnje, taman toliko da naucim pravila (i zaboravim ih do dogodine) i da izludjujem partnera, a uveseljavam protivnike

kako sam ja volela belu. to sam '93. na moru nauchila sa drushtvom mog tadashnjeg momka, svi smo pichili narednih godinu dana i onda prestali. posle sam htela da nastavim al se ispostavilo da niko iz mog drushtva ne zna shta je bela. chemer. a bash bih igrala.

#4 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 05 December 2007 - 17:41

kako sam ja volela belu. to sam '93. na moru nauchila sa drushtvom mog tadashnjeg momka, svi smo pichili narednih godinu dana i onda prestali. posle sam htela da nastavim al se ispostavilo da niko iz mog drushtva ne zna shta je bela. chemer. a bash bih igrala.


u srbiji nije bas prihvacena?

imas na internetu za skinut kompjuteriziranih verzija, ali nije to isti filing kad igras protiv stroja ili protiv covjeka

#5 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 05 December 2007 - 18:10

ne znam shto ljudi ne igraju ovde.
a to igranje sa kompom mi je uzas.
obozavam kanastu, nju sam jedno leto pichila sa drugaricama non-stop. skupimo se u 9 uveche i razidjemo sutra u podne. :rolleyes:
posle sam igrala s kompjuterom, al kompjuter igra grozno zicerashki; napravi jednu kanastu i odmah zatvara. a mi smo igrale tako da na talonu nekad imamo bukvalno ceo shpil nakupljen, a sve sa ciljem gradnje tenzije jer ko ponese takav talon obraduje se ko pare da je dobio. :huh:
htela pre par nedelja da igram s drugaricom kanastu, donela dva shpila kod nje, ona nashla jos dva, krenule da igramo, skontale da smo sva pravila zaboravile, npr. kako se vrednuju crvene i crne trojke, s koliko osvojenih poena treba koliko karata da se izlozi itd. na kraju zabatalile. je l ima negde ta pravila da se prochitaju na netu?

#6 maski

maski
  • Members
  • 1,296 posts

Posted 05 December 2007 - 18:14

ne ljuti se choveche.

tabla - custom made. unikat. ruchni rad.
Posted Image

igraci - figurice iz kinder jaja
Posted Image

pravila - modifikovana sa posebnim uslovima, pravima i nagradama

:rolleyes:

#7 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 05 December 2007 - 18:22

je l ima negde ta pravila da se prochitaju na netu?


ko sto rekoh, dibidus sam za karte. Kanastu nisam nikad ni igrao, al google za "kanasta+pravila" mi je izbacio sljedece:

link

"au davno sam to igrao.... u parove je pravi zakon....
pravila su vrlo slicna kao remi, stim sto mi je kanasta daleko zanimljivija.
2-mali dzoker
3 crvena se izbacuje i 100 poena vise ako se napravi kanasta, ako ne -100 sa svaki komad (poenta je za razliku od remia stici do +5000) 4x3 crvene i ako je napravljena kanasta = 800 +kanasta. 4x3 bez kanaste -400.
3 crna sluzi za bacanje i ne dozvoljava kupovinu do tada vec bacenih karata (moze se bacati bilo koja karta, cak i dzoker ako se proceni da je to dobro, ali ova sluzi bas za to. Ako se zatekne u rukama -100, naravno kada se partija zavrsi)
7 istih je kanasta, ako je pravljena i od malih i velikih dzokera onda se to zove prljava kanasta i stavlja se prvo crna karta kako bi se lakse raspoznavalo.... koliko se secam nosi 700 ili mozda 500 poena Smile poena.
Cista kanasta je skup 7 istih i nosi 700 ili 500 poena Smile a stavlja se crvena karta kao znak raspoznavanja.

Kupovina vec bacenih je dozvoljena ako se ima za otvor ili je to vec ucinjeno ranije, i kupuje se ne samo ta karta nego sve sto je baceno, tako da se partija moze resiti kupovinom sa zemlje Smile Potrebno je u ruci imati 2 iste te karte... zato se ne retko bacaju i karte koje su vama potrebne (neku od 3-4 istih ili crvena 3 ili cak i dzoker jer ove dve zadnje se ne mogu kupiti)

Eto nesto iz secanja napisah.....
kada dodje do zatvora racunaju se kanaste i sve karte racunajuci i te u kanasti i ostale otvorene..... sa + i one u ruci sa - e sad malo sam zaboravio racunanje.... cinimi se do sedmice se racunaju sa 5 a od 8 pa na vise po 10 poena..... mali dzoker (20) veliki sa 50..."

#8 hansolo

hansolo
  • Members
  • 1,290 posts

Posted 05 December 2007 - 21:56

Moju ekipu je kanastu naucio jedan nas stariji prijatelj. Nismo se skidali bar godinu dana sa nje /pre toga je bio Vist u opticaju ... tu smo na kompu cak pravili diplome za razlicite kategorije... dokona Slobina vremena :rolleyes:
Za kanastu je bilo specificno sto smo morali da pokupimo i prijateljev zargon iz vremena kada je on igrao kanastu sa drustvom pa se secam sledeceg npr:
"visis kao govno na stapu" - je situacija kad nemas sta da bacis da onaj pored tebe ne digne spil,
"truncike" - karte koje bacas na pocetku kad se oslobadjas nepotrebnih.... i sl.... moram obnoviti lingo :huh:
Anyway, 500 je mala kanasta, a 700 velika, mozes da dignes ceo talon ako imas dve iste u rukama sa onom koja je gornja, poslednja bacena. Ako se baci joker /ili joker ili dvojka/ znaci da se "krsti" i ne moze da se digne nista. Sa dve iste karte /kao i gornja karta/ mozes da dignes do prvog bacenog jokera, sa tri do sledeceg i tako dalje...
To su neka pravila kojih se secam.

#9 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 05 December 2007 - 22:38

Ako se baci joker /ili joker ili dvojka/ znaci da se "krsti" i ne moze da se digne nista. Sa dve iste karte /kao i gornja karta/ mozes da dignes do prvog bacenog jokera, sa tri do sledeceg i tako dalje...
To su neka pravila kojih se secam.

kolko se secam, zavisilo je da l bacish pravog dzokera ili dvojku, jer ako bacish dvoju, taj iza tebe ne moze samo onda da vuche, a ako bacish pravog dzokera onda taj posle tebe ne moze dva kruga da vuche.

7 istih je kanasta, ako je pravljena i od malih i velikih dzokera onda se to zove prljava kanasta i stavlja se prvo crna karta kako bi se lakse raspoznavalo.... koliko se secam nosi 700 ili mozda 500 poena Smile poena.
Cista kanasta je skup 7 istih i nosi 700 ili 500 poena Smile a stavlja se crvena karta kao znak raspoznavanja.

mi tu prljavu ovde zovemo crna kanasta, a kanastu bez dzokera, crvena kanasta. crna je 500, crvena 700, a kanasta dzokera (my favorite) je 1000.

btw, mislim da je samo vrednost prve crvene 3, 100, tj. -100 ako je crna 3, a da se kasnije uvecava nekom ludachkom progresijom, npr. 2x3 su 300 itd.

kada dodje do zatvora racunaju se kanaste i sve karte racunajuci i te u kanasti i ostale otvorene..... sa + i one u ruci sa - e sad malo sam zaboravio racunanje.... cinimi se do sedmice se racunaju sa 5 a od 8 pa na vise po 10 poena..... mali dzoker (20) veliki sa 50...

kolko se secam, kad neko drugi zatvori, rachuna ti se u negativno samo ono shto ti je u rukama.
kec vredi 20.

Edited by Dunadan, 05 December 2007 - 22:38.


#10 loshmmee

loshmmee
  • Members
  • 1,037 posts

Posted 06 December 2007 - 01:09

Ja lično - obožavam, i raznorazne igre sa najobičnijim kartama, a i razne zezalice sa specijalnim kartama poput mađarskih i španskih, kao i sve moguće i nemoguće specijalizovane igre tipa Uno, itd.


Ja sam nekada sa prabakom (rodom iz Slavonije) igrao sa tim mađarskim kartama. Svake godine je morala nanovo da me nauči kako idu igre, ali se sećam da mi je bilo jako zanimljivo i na neki način egzotično. Kao neki odmor od silnih tablića, tača i remija koje smo u to vreme dovodili do besmisla.

u srbiji nije bas prihvacena?


Slabo se te vaše igrice ovde pri'vaćaju. :rolleyes:



Ja sam najviše voleo Ubice. Igra se ne bi mogla nazvati baš kartaškom, jer su tu karte više pomagalo nego samo sredstvo. 8 do 12 igrača je optimalna brojka. Može da prođe i sa 6, ali sve preko 12 bi bilo previše. Koliko igrača, toliko karata, baš. Svi igrači moraju da se poređaju u krug, tj. u pozicije iz kojih bi svako svakoga mogao da pogleda u oči bez preteranih pokreta glavom. Ko izvuče unapred određenu kartu, taj je ubica. Znači, svi igrači se gledaju u oči, a samo je jedan ubica. Cilj ubice je da, jednog po jednog igrača, ubije namigom, tj. namigne mu. Ako neko vidi ubicu kako namiguje, prijavljuje ga i runda je gotova. Ako ubica namigne nekom, a niko ne primeti, igrač koji je ubiven se javlja posle par sekundi (da ne bi bilo očigledno) i kaže 'mrtav sam'. Ubica se trudi da pobije sve, a ostali pokušavaju da ga uhvate na delu - it's as simple as that. Naravno, postoje situacije i kad neko pogrešno okrivi nekog. Može da se igra na M-A-G-A-R-A-C, sa nekom zajebanom kaznom, ali je mnogo zanimljivije kad se igra na shotove, odnosno, eksiranje kakve krateži. U ovom drugom slučaju igra dobija na zanimljivosti, jer se posle dosta rundi broj igrača umnogostručuje... :huh:

Edited by loshmmee, 06 December 2007 - 01:16.


#11 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 06 December 2007 - 12:41

Kroz srednju i sve dok se ne pozenismo i ne raselismo igrao se pref. Vist kad nas bude broj deljiv sa 4. Kanasta, tablic, lora u opustenijim situacijama. Za ozbiljnije igranje bridza cekam penziju. Sto se board games tice, stratego, risk i monopol kao klinci, kasnije Axis&Allies i Republic of Rome (koja je paklena). I Rolemaster i D&D, koji se i dan danas pikaju, jednom nedeljno.

#12 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 06 December 2007 - 15:40

Kanasta je super! Al nisam igrala 100 godina a baš mi se igra. Baš ću ovih dana ću da pregovaram sa potencijalnim saigračima da probamo da se prisetimo pravila :rolleyes:

Inače mi smo uvek (u familiji i okruženju) igrali sa 3 špila, a znam dosta ljudi da igra sa 2 špila <mada to je bzvz jer nema džokerske kanaste>.
A vi?

A čega se sve trenutno sećam, dobro se sećam crvenih trojkica, da se odbacuju sa strane tamo gde ređaš kanaste i da su dobre ako si dobar a loše ako si loš, svaka po 100 poena.
Crna trojka služi da ne može da se nosi kupčić (sve dosad bačene karte), a isti može da se nosi ako imaš u ruci 2 takve karte i možeš da se otvoriš ili si već otvoren.
A šta biva ako neko baci džokera? Čini mi se da je bila neka fora al više ne znam koja.
A ima i nešto sa poenima otvaranjem, u početku se otvara sa valjda 51nim poenom, pa posle kad se pređe neki broj ukupnih poena u partiji sa 70 pa posle sa 120, tako nekako.
Ali detalje bodovanja i pisanja sam podosta zaboravila pa ako bi neko mogao da podseti, eno vidim Duna pisala kolko vredi koja kanasta.
Pih, ne mogu da se setim ni do koliko se igra?
>> P.S. Eno sad videh da je Cro napisao do 5k, moguće. Sećam se da je cilj imati što više poena i da su brojevi veeliki.

Edited by amelija, 06 December 2007 - 15:44.


#13 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 06 December 2007 - 17:21

kolko se secam, zavisilo je da l bacish pravog dzokera ili dvojku, jer ako bacish dvoju, taj iza tebe ne moze samo onda da vuche, a ako bacish pravog dzokera onda taj posle tebe ne moze dva kruga da vuche.


mi tu prljavu ovde zovemo crna kanasta, a kanastu bez dzokera, crvena kanasta. crna je 500, crvena 700, a kanasta dzokera (my favorite) je 1000.

btw, mislim da je samo vrednost prve crvene 3, 100, tj. -100 ako je crna 3, a da se kasnije uvecava nekom ludachkom progresijom, npr. 2x3 su 300 itd.


kolko se secam, kad neko drugi zatvori, rachuna ti se u negativno samo ono shto ti je u rukama.
kec vredi 20.


eh, kanasta... :rolleyes:


cifra potrebna za otvaranje zavisi od toga kako stojiš na sa poenima:

- 0 do 1499 - 50 za "otvor"
- 1500 do 2499 - 90
- 2500 do 5000 - 120

mi smo išli i dalje (nismo završavali igru na 5000) pa je cifra potrebna za otvaranje od 5000 poena naviše išla ovako:

- 5001 do 7499 - 150
- 7500 do 10000 - 180

pa kad svi dodjemo u poslednju grupu, da vidiš kako nastane potera za kečevima i velikim džokerima :huh:

Edited by Vesna, 06 December 2007 - 17:21.


#14 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 06 December 2007 - 18:47

cifra potrebna za otvaranje zavisi od toga kako stojiš na sa poenima:

- 0 do 1499 - 50 za "otvor"
- 1500 do 2499 - 90
- 2500 do 5000 - 120

mi smo išli i dalje (nismo završavali igru na 5000) pa je cifra potrebna za otvaranje od 5000 poena naviše išla ovako:

- 5001 do 7499 - 150
- 7500 do 10000 - 180

hm
sad se i ja secam, jeste takva podela bila, samo shto je nashe pravilo bilo da je kad imash preko 5000 poena, potrebna kanasta za otvoriti se. dakle, jagma za dzokerima sam takva. :huh:
i mi nikad nisamo sa manje od 3 shpila. 4 su onako, cakum pakum :rolleyes:

#15 aserk863

aserk863
  • Members
  • 4 posts

Posted 07 December 2007 - 04:40

Ja sa ortacima peglam teksaski poker i remi u neku malu kintu, a igra koja me je odusevila pre nekih godinu dana je LAZES.
Igra je za vece drustvo i dovodi te u stanje bolesnog smejanja sa nemogucnoscu prestanka :rolleyes: