Jump to content

Photo
- - - - -

Beograd osamdesetih

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
79 replies to this topic

#46 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 08 December 2007 - 18:38

@ Beatris - ja sam citirao i zgrozio se na argument jednog "osvescenog gradjanina" koji danasnjem Beogradu zamera sto se cuje jekavica. Procitaj pazljivije i stani mi uz rame.

U pravu si. Sad sam ponovo pročitala pa videla da, što se tiče jekavice, govorimo isto. :rolleyes:

Edited by BeatrisDal, 08 December 2007 - 18:39.

#47 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 08 December 2007 - 21:53

Jebote koju nožurinu imaš ??!! :rolleyes:
Ali top tenke su i bile tenisice za košarku.

Pa ja sam ti lepo rekao da mozda mogu da prodjem kao Hercegovac a ti mi nisi verovao.U moje je vreme stvarno bilo zeznuto za cipele ili patike sa tim brojem.
Trozubac je bio jedan od prvih kafica koji su se otvorili pocetkom osamdesetih.Mislim da je u okviru istog bila i picerija ali se mozda i varam.

O ja se predobro sjećam, naime početkom 87 sam se odselio privremeno u Beograd gdje sam uz mali 3 mjesečni izlet u Somboru, proveo nezaboravnih 8 mjeseci.
Ne zekam, zaista mi je u Beogradu bilo super.

Sigurno je bio bezbedniji nego danas.Zadnji put kada sam bio vozio me poznanik a na menjacu ima neko cudoviste od 5 kila gvozdja i katancinu kojom bi mogao da zakljucas Kalemegdansku tvrdjavu.To cisto da mu ne ukradu auto.

Edited by MAGRIPA65, 09 December 2007 - 12:04.

#48 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 12 December 2007 - 12:12

I da, slusao se Italo Disco, a taj sto nas koji smo ga slusali (i slusamo) naziva dziberima moze samo da dobije jednu razglednicu iz Bg-a '80-ih.

Pa menjaju se vremena, sada su oni koji slusaju Italo-disco skoro pa krem, kad ima toliko veceg djubreta. :rolleyes:

edit: Nema ljutis, kolikih i kakvih dzibera je bilo medju hevi-metalcima, pa nikom nista. :huh:

Edited by Artur Dent, 12 December 2007 - 12:16.

#49 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 12 December 2007 - 13:15

Pa menjaju se vremena, sada su oni koji slusaju Italo-disco skoro pa krem, kad ima toliko veceg djubreta. :rolleyes:

U poredjenju sa turbo folkom Mica Trofrtaljka deluje kao Pavaroti

#50 zmaj od očaja

zmaj od očaja
  • Members
  • 8 posts

Posted 22 December 2007 - 15:58

Da, to je bilo vreme za živeti. Premda sam početkom 80-ih bio sasma mlad ipak sam osetio svu lepotu života, a ovo sada što živimo je čista agonija i ludilo koje traje punih 18 god.
Što neko reče naše ludilo je dobilo pravo glasa.

#51 zemuncaffe

zemuncaffe
  • Members
  • 90 posts

Posted 22 December 2007 - 18:37

Kao netko tko je najljepše dane svoje mladosti proveo u Beogradu, mogu reći da je Beograd ponajviše sličio europskim metropolama, pa i po duhu. Od sredine osamdesetih počeo se pretvarati u netolerantnog monstruma, poglavito kad je riječ o susjedima (Hrvatima, Albancima, Bošnjacima), a toliko sranja o "nebeskom narodu" svijet još nije čuo. Nisam mogao vjerovati da se to događa u gradu kojega sam toliko volio! Zato, pokušavam sačuvati samo one lijepe uspomene do 1986. godine. Šteta. Bio bi to lijep grad, ali je previše brđana zaposjelo njegove ulice da bi se brzo mogao promijeniti.

#52 Zoran021

Zoran021
  • Banned
  • 1,079 posts

Posted 22 December 2007 - 18:46

Kao netko tko je najljepše dane svoje mladosti proveo u Beogradu, mogu reći da je Beograd ponajviše sličio europskim metropolama, pa i po duhu. Od sredine osamdesetih počeo se pretvarati u netolerantnog monstruma, poglavito kad je riječ o susjedima (Hrvatima, Albancima, Bošnjacima), a toliko sranja o "nebeskom narodu" svijet još nije čuo. Nisam mogao vjerovati da se to događa u gradu kojega sam toliko volio! Zato, pokušavam sačuvati samo one lijepe uspomene do 1986. godine. Šteta. Bio bi to lijep grad, ali je previše brđana zaposjelo njegove ulice da bi se brzo mogao promijeniti.

Ne važi to samo za beograd nego i za Novi Sad.Ja koji živim u njemu ga više ne prepoznajem kao moj grad, sve je drugačije pa i ljudi .Ono što je valjalo je davno otišlo , a na njihova mesta su došli neki drugi koji i nemaju taj temperament kao Vojvođani.

#53 Spektar

Spektar
  • Members
  • 8 posts

Posted 26 December 2007 - 07:48

Ako se ne secamo, culi smo price o Beogradu 80'. To je bilo doba EKV, Idola, restrikcija struje, demonstracija na Kosou i pomame za robom iz Trsta.
Neki tvrde da je dozivljaj i duh tog vremena bio posve originalan u svetskim razmerama. Posle je sve postalo legenda ("Decaci", Margita...)
Zasto i dalje nastavljamo da verujemo u Beograd 80'? Nije li taj duh iznedrio Slobu i sva ostalo (vec od 85'-86')

Duh koji je iznedrio Slobu je bio duh Lepe Brene i Riblje Čorbe, a ne duh Novog Talasa. Pa dovoljno je pogledati danas u kojim su pričama protagonisti i s jedne i s druge strane i doći do navedenog zaključka.

#54 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 27 December 2007 - 15:05

>duh Novog Talasa.

To nikada nije ni postojalo. Beograd je oduvek zeleo Slobizam. nerad, pare iz emisije, foliranje. Setite se memoranduma, sahrane Leke Rankovica.

to je bio Beograd osamdesetih. Novi val smo izmislili mi, koji smo tada bili mladi, da ulepsamo sebi uspomene.

#55 Mike Hunt

Mike Hunt
  • Members
  • 77 posts

Posted 27 December 2007 - 17:44

edit: Nema ljutis, kolikih i kakvih dzibera je bilo medju hevi-metalcima, pa nikom nista. :)

Evo jos jedna stvar koja je bila u modi u Beogradu 80ih je ta podela po muzickom ukusu, pa su tako bili Pankeri, Metalci, Darkeri/Padavicari, Rokeri, onda ekipa koja je slusala italijansku i drugu evropsku "diskacinu". Do negde 89/90 nisam nikad upoznao nekoga mojih godina da slusa narodnjake, to je za mene bila muzika za matorce koji su odrasli na selu i valjda se tamo navikli na takvo nesto. Onda sam negde 89te otisao na jednu zurku negde u Mirijevo, Borcu ili gde vec i zamalo se slogirao kad sam video ljude od 16-17 godina kako se strastveno loze na narodnjake.

Inace, ta podela mi je nevidjeno isla na ganglije, jer sam uvek voleo da slusam razlicitu muziku i nisam mogao da se poistovetim ni sa jednom grupom, pogotovu sto je ta pripadnost ukljucivala i odevanje i frizuru i druge gluposti. I onda dodje mi neko iz skole na gajbu i ja odvrnuo Ramones, i onda moram pola sata da mu objasnjavam da nisam panker iako slusam Ramones :huh:

#56 outcast

outcast
  • Banned
  • 2,346 posts

Posted 28 December 2007 - 00:30

Ja se ne secam da je iko koga sam ja poznavala osamdesetih slusao narodnjake. Secam se podele na "smikere" i "pankere".

Inace, na ekskurzijama su se pevale stare gradske pesme. Secam se jedne od mojih omiljenih: Ne vredi plakati, pa onda cuvena: U ranu zoru i tako dalje.

Islo se u Bona Fides. Islo se i KST. Islo se u Mazestik. Na Tas.

Poslednja Sansa.

Covece. Zivelo se :rolleyes:

Edited by outcast, 28 December 2007 - 03:01.

#57 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 28 December 2007 - 00:38

Zaboravila si Bezistan i Kalis mada je to vise bilo za klince.Pojavio se i Amadeus kod Vuka, Duga na Bulevaru a popularan je bio i SKC preko puta Beogradjanke.

#58 outcast

outcast
  • Banned
  • 2,346 posts

Posted 28 December 2007 - 00:42

Svasta se desavalo u "osamdesetim": da li pricamo o pocetku, sredini, kraju.

Amadeus je bio negde 1988, 89, ja mislim.

Zaboravila sam splavove: Triton, Amsterdam, Pingvin ( tu sam prvi put cula Lamabadu :rolleyes: )

#59 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 28 December 2007 - 01:48

evo ponesto iz sedamdesetih...
fest u domu sindikata, bitef, newport, kulturni centar, dom omladine - jam session i retrospekive, atelje i zoran, galerije u narodnom i stojedinica, jug. dramsko, skc, nedjelja talijanske kuhinje i kulture, redovna kradja knjiga na sajmu...
masinac, kst, zepellin na tasu, zurke...
danju/nocu - grgec, kolarac, grcka kraljica, zagreb, pa i konj, koljenice u onom prolazu (kreda na zidu), bosna (za nedajboze)...
kasno nocom - sansa, klub prosvetne zajednice, resava, zubor cveca, trojka...
dragstor, fontana, skadarlija ponekad, sumatovac jos rjedje, london, maz...
izbjegavao kk u francuskoj i press...
medzed, petrovic, seherezada
dvestadvojka, studio b, dusko radovic...
zorom burek na gram i kradeni jogurt...

#60 outcast

outcast
  • Banned
  • 2,346 posts

Posted 28 December 2007 - 01:53

Muras: hehehe "kradeni jogurt" ;)

Pa ne znam sta da kazem: kada su ga ostavljali onako na ulici, na "izvolte" :)

Niko ne spominje cuvene zurke. Svi koji znaju adresu su pozvani :huh:

Nikada za sve te godine nisam bila svedok ni jednog neprijatnog incidenta, a bila sam skoro svuda gde je moglo da se bude :rolleyes: