Jump to content


Photo
- - - - -

Beograd osamdesetih


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
79 replies to this topic

#16 snake

snake
  • Members
  • 679 posts

Posted 05 December 2007 - 20:08

Mislim da gresis.Naravno da je bilo bolje jer nije bilo rata,vladao je ,kakav-takav red i bilo je pre svega lepse.Nije bila tolika guzva,nije se cula jekavica na svakom koraku,nije bilo kriminala koliko ga sad ima,bilo je sigurnije.Beograd je bio pravi evropski ,lepi grad.Sad je bez obzira na velicinu,duhovna kasaba.

80 pamtim odlicno,a devedesete nisam u stanju da zaboravim!!!


Argument kako se "jekavica nije cula na svakom koraku" zaista puno govori o stanju svesti i toleranciji.

Beograd je danas lepsi, uredjeniji, cistiji, gradjani su daleko bogatiji, kulturna ponuda je nemerljivo bogatija, trendovi se prate ili se zakasnjenja mere danima umesto godinama, broj turista nemerljivo veci, broj stranaca i inostranih kompanija nemerljivo veci, raspolozenje gradjanstva puno bolje, zelene povrsine puno uredjenije, nestasica nikakvih nema, usluga u kako drzavnim tako i privatnim mestima neuporedivo bolja i kulturnija, standard je puno bolji, informisanost populacije neuporedivo bolja, stepen tolerancije daleko veci.

Ne mogu da se setim jednog aspekta zivota koji je sada losiji. Jedino sto je veca guzva, ali to je neizbezna posledica rasta i razvoja.

#17 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 06 December 2007 - 03:53

Nije covece poenta u jekavici ili bilo kojem dijalektu.Stvar je u turbo folku i prostaklucima koje mozes da vidis na svakom cosku.Jeste da sada ima vise prodavnica strane robe ali je sve ovo drugo bajka.Po cemu si zakljucio da je danas zivotni standard bolji nego 80tih ili da je raspolozenje gradjana bolje.Evo ja mogu da ti kazem da kada sam posle 16 godina video neke ljude nisam mogao da ih prepoznam i to ne zato sto su ostarili vec postali apaticni , zlobni i zatupljeni.Sto se pracenja trendova tice to uopste nije merilo nekog boljitka osim ako one majmune sa trenerkama u vecernjim izlascima ne smatras trendom.Beograd se poseljacio a ti to mozda ne vidis jer zivis tu pa se covek na promene navikne i prihvati cak i one negativne ako ih posmatra svaki dan.Za mene je bilo mnogo znacajnje to sto sam u 3 AM setao gradom bez straha da ce neka budala da me izreseta sa AK a nisam ni vezivao kola raznim lancima i katancima.Moja generacija je mastala o konceru Stonesa ali smo ih slusali i bili mnogo bolje informisani o tome sto se desava u svetu od ove danasnje mladezi koja misli da prati svetske tokove jer ima zadnji model Nokia telefona koji nose iznad glave da bi svi to videli.
Meni je recimo bilo dovoljno da udjem u autobus ili se prosetam knezom.Fasade jesu renovirane ali oni koji setaju gradom tek treba da se renoviraju.Nesto imam utisak da se ti 80tih i ne secas bas najbolje ali grad nije bio prljaviji nego sto je danas(2002ge).O stepenu tolerancije..... Pa ti covece sanjas.Tolerancija prema cemu?Primitivizmu raznih oblika?U tome slucaju si potpuno u pravu.

Edited by MAGRIPA65, 06 December 2007 - 03:55.


#18 Sumo22

Sumo22
  • Members
  • 1,208 posts

Posted 06 December 2007 - 04:08

Evo sada ne mogu da se setim te planike u Nusicevoj ali mislim da je bila i neka na Bulevaru.

u nusicevoj prodavnica tacno prekoputa bivseg trozupca

#19 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 06 December 2007 - 06:28

Sta je bilo posle 86te nemam pojma.


87-me je Balashevic napisao pesmu "osamdeset sedma". Drug Hamdija je Hamdija Pozderac, a drug Fadilj je Fadilj Hodza.

Juce sam slusao vesti na radiju,
poseban osvrt na pucnjavu u Persiji.
Sve redje spominju drug' Hamdiju,
suvise njih je na veresiji.
Nesreca jedna, jadna i bedna osamdeset sedma!

Na svetskoj berzi laju kerovi,
nek dolar propadne, tu su nase menice.
Ne plase mene krupni zverovi
nego krvopije i stenice.
Nesreca jedna, jadna
i bedna osamdeset sedma!

Decu ubijaju na spavanju,
plasi me da se ne podigne vampir cetnicki,
sta vampir zna o iseljavanju,
i on sve vidi cisto etnicki.
Nesreca jedna, jadna
i bedna osamdeset sedma!

I negde sasvim u dnu novina
mala i beznacajna vest,
da jedan peva deset godina,
otpev'o je i on svoje,
gotovo, gotovo je!

Juce sam gled'o televiziju,
neshvacen genij, drug Fadilj
na teskoj muci je:
ne shvata niko mocnu viziju,
ne dizu javne institucije.
Nesreca jedna, jadna
i bedna osamdeset sedma!

'ajmo deco...

U Novom Sadu demonstracije,
poznata prica, i ovde je kriva menza.
Na ulicama mladost nacije,
e sad nam jedino fali jos Lech Valensa.
Tuga jedna, jadna i bedna osamdeset sedma!

I neki drug je opet digao glas,
drug nam je ponovo zbog svega drz'o govor.
Da, on je opet malo vik'o na nas,
do kraja govor je postao cisti horor!
Tuga jedna, jadna
i bedna osamdeset sedma!

Slucaj tih gradjana je zamrsen,
niko im jos ne sme reci da stede snagu,
i da je rat nedavno zavrsen
i da su Rusi vec na Reichstag-u.
Nesreca jedna, jadna
i bedna osamdeset sedma!


#20 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 06 December 2007 - 06:36

u nusicevoj prodavnica tacno prekoputa bivseg trozupca

Sta da ti kazem.Car si jer si pomenuo trozubac.Sada se secam sto verovatno govori o mojoj mladosti. :rolleyes:

#21 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 06 December 2007 - 06:42

Beograd je danas lepsi, uredjeniji, cistiji...


Beograd. Kairo bio, Kairo ostao.

gradjani su daleko bogatiji


Hahahaha.

kulturna ponuda je nemerljivo bogatija


Rok/pop/tehno/alternativni koncerti stranih bendova- da.

Sve ostalo je otprilike isto.

trendovi se prate ili se zakasnjenja mere danima umesto godinama


Danima? Ne preteruj.

Studio B (Zikica Simic/Slobodan Konjovic) su pratili muzichke trendove sa nedelju dve zakashnjenja jer im je bivshi tonac slao ploche/trake svake nedelje iz Londona.

broj turista nemerljivo veci, broj stranaca i inostranih kompanija nemerljivo veci


Verovatno jeste.

raspolozenje gradjanstva puno bolje, zelene povrsine puno uredjenije


Hahaha. Hihihihi.

nestasica nikakvih nema


Fakat.

usluga u kako drzavnim tako i privatnim mestima neuporedivo bolja i kulturnija


A shta je to "drzhavno mesto"?

Mis'sim, stanica SUP beogradske opshtine kojoj sam pripadao '80-tih je identichna po usluzi stanici MUP-a beogradske opshtine gde obavljam papirologiju kada dodjem u posetu. Mozhda su okrechili jednom u medjuvremenu. Mozhda.

standard je puno bolji, informisanost populacije neuporedivo bolja, stepen tolerancije daleko veci.


Hahaha. Hihihihi. Hohohoho.

Ti si 1™ zajebant.

Edited by ObiW, 06 December 2007 - 10:53.


#22 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 06 December 2007 - 06:46

Nesto imam utisak da se ti 80tih i ne secas bas najbolje ali grad nije bio prljaviji nego sto je danas(2002ge).


Chistiji je sada (2007-me) nego shto je bio 2002-ge.

Za sve ostalo si u pravu.

#23 cider

cider
  • Members
  • 299 posts

Posted 06 December 2007 - 08:39

Ne verujem da je osamdesetih bilo toliko Beograđana koji Beograd više ne doživljavaju kao svoj grad.

#24 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 06 December 2007 - 09:20

ljudi jesu zatupljeniji i umorniji u odnosu na 80', ali ne zaboravi da je onda bio socijalizam, ljudi su manje radili i bili su veseliji, sve je bilo opustenije...

Nije covece poenta u jekavici ili bilo kojem dijalektu.Stvar je u turbo folku i prostaklucima koje mozes da vidis na svakom cosku.Jeste da sada ima vise prodavnica strane robe ali je sve ovo drugo bajka.Po cemu si zakljucio da je danas zivotni standard bolji nego 80tih ili da je raspolozenje gradjana bolje.Evo ja mogu da ti kazem da kada sam posle 16 godina video neke ljude nisam mogao da ih prepoznam i to ne zato sto su ostarili vec postali apaticni , zlobni i zatupljeni.Sto se pracenja trendova tice to uopste nije merilo nekog boljitka osim ako one majmune sa trenerkama u vecernjim izlascima ne smatras trendom.Beograd se poseljacio a ti to mozda ne vidis jer zivis tu pa se covek na promene navikne i prihvati cak i one negativne ako ih posmatra svaki dan.Za mene je bilo mnogo znacajnje to sto sam u 3 AM setao gradom bez straha da ce neka budala da me izreseta sa AK a nisam ni vezivao kola raznim lancima i katancima.Moja generacija je mastala o konceru Stonesa ali smo ih slusali i bili mnogo bolje informisani o tome sto se desava u svetu od ove danasnje mladezi koja misli da prati svetske tokove jer ima zadnji model Nokia telefona koji nose iznad glave da bi svi to videli.
Meni je recimo bilo dovoljno da udjem u autobus ili se prosetam knezom.Fasade jesu renovirane ali oni koji setaju gradom tek treba da se renoviraju.Nesto imam utisak da se ti 80tih i ne secas bas najbolje ali grad nije bio prljaviji nego sto je danas(2002ge).O stepenu tolerancije..... Pa ti covece sanjas.Tolerancija prema cemu?Primitivizmu raznih oblika?U tome slucaju si potpuno u pravu.



#25 dare...

dare...
  • Members
  • 2,008 posts

Posted 06 December 2007 - 09:30

vaistinu, cekao satima ispred Planike u Nusicevoj za patike:

Posted Image


Kad smo već na temi o Planici u Nušićevoj... :huh:

U to vreme skupimo se nas nekoliko srednjoškolaca, čim neko dobije pare od matoraca za patike i odemo ili u Planiku ili u RK na Terazijama jer tamo kasa i mesto za prodaju nisu bili na istom spratu.

Znači prvi izabere model dole u suterenu, popne se gore i plati, pokaže račun i uzme patike... Pri tome dok uzima kesu/kutiju sa patikama macne i račun sa kase koji ubaci u kesu. Posle pola sata pojavi se drugi igrač, izabere isti model patika, popne se na sprat, prošeta, vrati se u suteren i da stari račun i pokupi patike... Naravno i on proba da macne račun ne bi li posle još jednog kruga po gradu pokušali ponovo... Uspevalo je u dva od tri slučajeva, mada je snalažljivost onoga koji pazari bila odlučujuća... :rolleyes:

Zbog gužve prodavačica obično ne registruje isto, mada su posle nekoliko meseci lošeg iskustva udarili jedan ekser u daščicu i na njega nabadali račune sa kase... :)
Što nas nije sprečilo da sa istim receptom pređemo u susednu RK Beograd na Terazijama. ;)

E sad jedina mana dotičnog recepta, je bila što smo nas trojica nosili isti model patika, ali nećemo baš gledati svaku sitnicu... :D

#26 Homo unius ideae

Homo unius ideae
  • Members
  • 1,248 posts

Posted 06 December 2007 - 11:13

Kad smo već na temi o Planici u Nušićevoj... ;)
U to vreme skupimo se nas nekoliko srednjoškolaca, čim neko dobije pare od matoraca za patike i odemo ili u Planiku ili u RK na Terazijama jer tamo kasa i mesto za prodaju nisu bili na istom spratu.
Znači prvi izabere model dole u suterenu, popne se gore i plati, pokaže račun i uzme patike... Pri tome dok uzima kesu/kutiju sa patikama macne i račun sa kase koji ubaci u kesu. Posle pola sata pojavi se drugi igrač, izabere isti model patika, popne se na sprat, prošeta, vrati se u suteren i da stari račun i pokupi patike... Naravno i on proba da macne račun ne bi li posle još jednog kruga po gradu pokušali ponovo... Uspevalo je u dva od tri slučajeva, mada je snalažljivost onoga koji pazari bila odlučujuća... :rolleyes:
Zbog gužve prodavačica obično ne registruje isto, mada su posle nekoliko meseci lošeg iskustva udarili jedan ekser u daščicu i na njega nabadali račune sa kase... :D
Što nas nije sprečilo da sa istim receptom pređemo u susednu RK Beograd na Terazijama. 0:)
E sad jedina mana dotičnog recepta, je bila što smo nas trojica nosili isti model patika, ali nećemo baš gledati svaku sitnicu... -_-


Jeeeee, lopov osamdesetih :) gde nadje ovo. Ja se vise, a priznajem sa nostalgijom, secam kada se krala kultura, to je uostalom bio najveci stepen prestupnistva u tim godinama...ploce, knjige...bilo je pravih mahera, posebno oni sa knjigama, jer su uspevali da smeste i po dvadesetak knjiga, selektivno odabranih sa jednim jedinim ciljem: procitati ih 0:) Kada bih sada pocela pricu mislim da bi isla ovako:
Moja bibliotekarka se zvala Lj, prepoznatljiva po jakni: spoljasni dzepovi kom. 10, unutrasnji kom. 20; pantalone smestajnog kapaciteta cca 10-tak knjiga...:huh:

#27 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 06 December 2007 - 12:17

nije se cula jekavica na svakom koraku

Ovo bas i nije neki argument.

Stvar je u turbo folku i prostaklucima koje mozes da vidis na svakom cosku.

Jes' vala, u mojoj ekipi su kao dziberi zajebavani oni koji su slusali Fila Kolinsa, Tinu Tarner i Madonu, a turbodziberi su slusali italo-disko i jurobit.

Moja generacija je mastala o konceru Stonesa ali smo ih slusali i bili mnogo bolje informisani o tome sto se desava u svetu od ove danasnje mladezi koja misli da prati svetske tokove jer ima zadnji model Nokia telefona koji nose iznad glave da bi svi to videli.

Ponekad pomislim sta bi tek sa nama bilo da smo imali ovaj nivo dostupnosti informacija, internet i te fore. :rolleyes:

edit:typos

Edited by Artur Dent, 06 December 2007 - 12:17.


#28 snake

snake
  • Members
  • 679 posts

Posted 06 December 2007 - 13:04

Rok/pop/tehno/alternativni koncerti stranih bendova- da.

Sve ostalo je otprilike isto.

- Nikako. Galerijski prostori, gomile privatnih i nevladinih organizacija koje organizuju kulturne sadrzaje, filmske premijere, izdavastvo (bez ikakve cenzure), medijski tretman kulturnih sadrzaja. Kulturna ponuda je nemerljivo bogatija u smislu da bukvalno svaki dan u godini postoje relevantni kvalitetni sadrzaji.


Danima? Ne preteruj.

Studio B (Zikica Simic/Slobodan Konjovic) su pratili muzichke trendove sa nedelju dve zakashnjenja jer im je bivshi tonac slao ploche/trake svake nedelje iz Londona.

- Govorim o gradjanima Beograda, ne o pojedincima.


A shta je to "drzhavno mesto"?

Mislim, stanica SUP beogradske opshtine kojoj sam pripadao '80-tih je identichna po usluzi stanici MUP-a beogradske opshtine gde obavljam papirologiju kada dodjem u posetu. Mozhda su okrechili jednom u medjuvremenu. Mozhda.

- Mislim na uslugu kako u drzavnim institucijama tako i zabavno-gastronomsko-komunalno-drugacijim situacijama.


Ti si 1™ zajebant.

- Moguce. Kada se covek danas proseta Bgdom vidi gomilu nasmejanih zajebanata - umesto redova za kafu i hleb, radnickih uniformi, blata i policijskih dousnika.

#29 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 06 December 2007 - 13:31

policijskih dousnika.

Tu su oni. Bili i bice. :rolleyes:

#30 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 06 December 2007 - 15:04

- Moguce. Kada se covek danas proseta Bgdom vidi gomilu nasmejanih zajebanata - umesto redova za kafu i hleb, radnickih uniformi, blata i policijskih dousnika.


Nasmejanih, pa to je danas obavezno (foliranje). To je sad ono kao u USA, kada te pitaju, "How are you?", pa ako ne kazes "Great" nego "Good", mora da sa tobom nesto nije u redu, mora da si luzer.