Jump to content


Photo
- - - - -

Smrt SFRJ?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
359 replies to this topic

#31 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 19 November 2007 - 00:39

ja stvarno ne znam ni zasto je bilo potrebno da se otvara ovakva tema ???
Stavite je u istoriju, promenite naziv, ako ko hoce nek se bavi istoriografijom i sl stvarima a ne da se ovde skuplja ono najgore od svih nas iz ex YU i da se pricaju kojekakve gluposti!

Edited by srdjanf., 19 November 2007 - 03:00.


#32 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 19 November 2007 - 03:14

što se teme tiče, rat je, kao i većina ratova, počela zbog ekonomije. slovenci i hrvati su smatrali da dobivaju premalo u odnosu na ono što zarađuju, a ostalima (prije svega srbima) takva situacija nije nimalo smetala. nacionalizam, religija i ostalo samo su poslužili da nahuškaju narode jedne na druge.

neki su iz tog ludila izašli još luđi i idu unatraške, drugi su se više ili manje urazumili i krenuli naprijed.

tko je u kojem pravcu krenuo, najbolje pokazuje gdp. sve ostalo je jalova priča.


nešto slično odnosu zvaničnog beograda prema sloveniji i hrvatskoj nekada danas je kod nas u vojvodini. sa tom razlikom što smo mi lenje lale, nismo tako determinisani kao slovenci, niti tako vatreni kao hrvati da se izborimo za svoje, tako da će nas bg do daljnjeg eksploatisati. mislim da nije nimalo randomno da je baš nama uvaljen vruć krompir u obliku radikalske vlasti (koju, doduše, kapital lagano no sigurno razgriza), niti da baš kod nas - pored bg - najvećma vršljaju ekstremističke organizacije.

dodao bih tom ekonomskom aspektu entropije YU kroz rat još i problem oligarha. mislim, naime, da je njih nekolicinu, možda stotinu, planiralo rat na bazi zgrtanja još većeg bogatstva za sebe. jedina razlika je što su oligarsi hrvatske, crnogorske ili bosanske nacionalnosti donekle zadržali i državni interes uz svoj lični, dok je kod naših lokalaca kostur države upotrebljen striktno ličnih interesa radi, uglavnom zgrtanja basnoslovnih suma novca radi.

Edited by srdjanf., 19 November 2007 - 03:17.


#33 montenigerns

montenigerns
  • Banned
  • 67 posts

Posted 19 November 2007 - 03:15

Ova tema treba biti zaista reciklirana.Ko je kriv? A vjerovatno student!
On je zapalio žito!

#34 slow

slow
  • Members
  • 3,778 posts

Posted 19 November 2007 - 07:40

nešto slično odnosu zvaničnog beograda prema sloveniji i hrvatskoj nekada danas je kod nas u vojvodini. sa tom razlikom što smo mi lenje lale, nismo tako determinisani kao slovenci, niti tako vatreni kao hrvati da se izborimo za svoje, tako da će nas bg do daljnjeg eksploatisati. mislim da nije nimalo randomno da je baš nama uvaljen vruć krompir u obliku radikalske vlasti (koju, doduše, kapital lagano no sigurno razgriza), niti da baš kod nas - pored bg - najvećma vršljaju ekstremističke organizacije.

dodao bih tom ekonomskom aspektu entropije YU kroz rat još i problem oligarha. mislim, naime, da je njih nekolicinu, možda stotinu, planiralo rat na bazi zgrtanja još većeg bogatstva za sebe. jedina razlika je što su oligarsi hrvatske, crnogorske ili bosanske nacionalnosti donekle zadržali i državni interes uz svoj lični, dok je kod naših lokalaca kostur države upotrebljen striktno ličnih interesa radi, uglavnom zgrtanja basnoslovnih suma novca radi.


Lenje radikalske autonomaške lale

#35 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 19 November 2007 - 10:38

što je autonomna aspiracija Voše "radikalizam"? radikalizam u odnosu na koga? u odnosu na lenji, otrovni, legalistički, flegmatični, centralistički Bg? ništa Lalama ne bi falilo da krenu put Ljubljane i Zagreba, bogata smo zemlja, a viš di su oni a di je sad Beograd. nije to radikalizam nego ekonomski realizam. :rolleyes:

#36 slow

slow
  • Members
  • 3,778 posts

Posted 19 November 2007 - 10:50

što je autonomna aspiracija Voše "radikalizam"? radikalizam u odnosu na koga? u odnosu na lenji, otrovni, legalistički, flegmatični, centralistički Bg? ništa Lalama ne bi falilo da krenu put Ljubljane i Zagreba, bogata smo zemlja, a viš di su oni a di je sad Beograd. nije to radikalizam nego ekonomski realizam. :rolleyes:


U'vatio te palestinski sindrom :huh:

#37 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 19 November 2007 - 11:42

shto se vi toliko brinete u bg? bicemo dobri susedi, samo shto cemo vam slati pshenicu i kukuruz po realnoj ceni, dakle 5/5 vrednosti za nas, a vama po EU standardima. poshteno. a ne sada ovako po 1/5 cene, pa da narod nema dovoljno za zhivot, da bude nezadovoljan i glasa za radikale. dodushe, ne znam ni koliko ima Vojvodjana koji glasaju za radikale? vishe se radi o nekakvom osoblju preostalom sa olupina JNA, mup-ovci, i hardline neasimilovani.

interesantno da je DS najpopularnija stranka u Voshi, i to uglavnom biraju Vojvodjani etnichki srbi, dok narodnosti vole Ligu, LDP, manjinske stranke... medjutim, i DS, poshto ima puno izvrshne vlasti na polju postavljanja direktora i izvrshnih poslovodja, zapada u protekcionistichko ponashanje. tako da su Vojvodjani, srbi, ne-srbi, tiho nezadovoljni. ali kazhem, inertni smo, pa se ljudi bune uglavnom u sebi i u domovima.

dok je tako, ne morate se plashiti u Bg da cete ostati bez Pokrajine. :rolleyes:

premda je jasan pattern, onako kako ste postupali prema Ljubljani i Zagrebu, sada postupate prema NS - s tom ogradom da mi nismo ni priblizhno tako fanatichni da se izborimo za svoj cilj kao gorepobrojani.

#38 slow

slow
  • Members
  • 3,778 posts

Posted 19 November 2007 - 11:54

premda je jasan pattern, onako kako ste postupali prema Ljubljani i Zagrebu, sada postupate prema NS - s tom ogradom da mi nismo ni priblizhno tako fanatichni da se izborimo za svoj cilj kao gorepobrojani.


Pa ne znam baš, Hrvatska, a posebno Vukovar je zapamtio te tvoje miroljubive lale, nespremne za fanatizam. Čuveni novosadski korpus. Kad se dovatite vina i slanine :rolleyes: . OndaK vam je posle Beograd i šenica belica kriva za radiKale... :huh:

#39 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 19 November 2007 - 12:06

Pa ne znam baš, Hrvatska, a posebno Vukovar je zapamtio te tvoje miroljubive lale, nespremne za fanatizam. Čuveni novosadski korpus. Kad se dovatite vina i slanine :rolleyes: . OndaK vam je posle Beograd i šenica belica kriva za radiKale... :huh:



kakav si ti pakosnik... zna se dobro ko se u Voshi lozhi na kojekakve oruzhane korpuse, da ne shirim netoleranciju sada...

#40 slow

slow
  • Members
  • 3,778 posts

Posted 19 November 2007 - 12:49

kakav si ti pakosnik... zna se dobro ko se u Voshi lozhi na kojekakve oruzhane korpuse, da ne shirim netoleranciju sada...


naravno, dođoši...

Evo na primer onaj Paroški, fin, kulturan tip, nenasilan... :rolleyes:

Ja mislim da su starosedeoci iskvarili dođoše. Od one ravnice mož' samo da se ubiješ (slaninom ili metkom) ili da nekog ubiješ :huh:

#41 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 19 November 2007 - 14:18

ovdi ću upotrebiti Purgerov gaf, i kazati da se svaki normalan Vojvođanin ograđuje od marginalnih pojava kakva je Paroški... :rolleyes:

#42 Cvetko

Cvetko
  • Members
  • 269 posts

Posted 19 November 2007 - 14:29

Smrt SFRJ je nazalost nemoguce odvojiti od rata.

Ako odbacimo rat:Komunisticka ideja je bila odavno propala i narod je celu tu post-titovsku ujdurmu ravnodusno prihvatio kao nesto na sta je navikao i nesto sto je "sigurno",jer za drugo nije znao.Jedino sto se moglo ocekivati je bilo opstajanje Jugoslavije u nekom "post-perestrojskom"demokratskom rezimu ili raspad kao sto se desilo.Da nije bilo nacionalistickih ugursuza,mozda bi sada ziveli u nekom "unionistickom"savezu nezavisnih drzava pred ulazak u EU.

#43 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 19 November 2007 - 14:59

Da nije bilo nacionalistickih ugursuza, mozda bi sada ziveli u nekom "unionistickom"savezu nezavisnih drzava pred ulazak u EU.


ugur-suze... zgodan termin.

neka vrsta unije je i dalje moguća. u sportu i kulturi se to već uveliko odigrava. ostaju još politika i ekonomija, ali tu je potrebno prevazići lične sujete, nešto čemu ne znam koliko su naši političari vični... naravno, teško je prevazići tu strašnu crtu raskola, fizički uobličenu u prednjem delu naslovne sintagme. mada, ako sve prekrije vreme i neka vrsta humane sklonosti ka opraštanju i zaboravu, verovatno ćemo opet moći da gledamo jedni drugima u oči i da komuniciramo bez vraćanja u prošlost. ako je to uspelo da se odigra između nemačke i izraela, tim pre je zamislivo da se odigra i na ovim našim prostorima.

#44 Cvetko

Cvetko
  • Members
  • 269 posts

Posted 19 November 2007 - 15:06

neka vrsta unije je i dalje moguća. u sportu i kulturi se to već uveliko odigrava. ostaju još politika i ekonomija, ali tu je potrebno prevazići lične sujete, nešto čemu ne znam koliko su naši političari vični... naravno, teško je prevazići tu strašnu crtu raskola, fizički uobličenu u prednjem delu naslovne sintagme


Posle .....nema kajanja.Sad smo tu gde jesmo,svako za sebe...da bismo na kraju opet bili zajedno.

Mi smo kao deca.Srusimo kulu od peska,jer nam nije valjala,da bi opet gradili identicnu.

ako sve prekrije vreme i neka vrsta humane sklonosti ka opraštanju i zaboravu,


Oprostiti,ali ne i zaboraviti.Jos manje zataskavati.To nas je i naposletku i dovelo do rata,jer su 1990 nacionalisti narodu servirali "istine"o stradanju svog naroda,a koji su "bezdusni marxisti" sakrili ili tajili.Neiskrenost nas je i dovela do ovde

Sve na cistac,pa da pocnemo sa clean slateom,ako se moze

#45 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 19 November 2007 - 16:16

Oprostiti,ali ne i zaboraviti.Jos manje zataskavati.To nas je i naposletku i dovelo do rata,jer su 1990 nacionalisti narodu servirali "istine"o stradanju svog naroda,a koji su "bezdusni marxisti" sakrili ili tajili.


Ovo je jedan nevjerovatno tvrdokoran mit. Kao u SFRJ se nije znalo ko je koga i koliko u wwII. Malosutra.
Pretpostavljam da se takva predožba izvodi iz činjenice da je u SFRJ zbilja provođena politička represija, uključujući i sprječavanje slobodnog javnog dijaloga o prošlosti.
Ali tvrditi da Srbi ili muslimani nisu znali da gdje, kada, koliko i od čije ruke su ubijani za rata, je jednostavno netačno. Jako dobro se znalo. Druga stvar je što se o tome smjelo govoriti samo u okvirima dopuštenog.