Jump to content


Photo
- - - - -

Smrt SFRJ?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
359 replies to this topic

#346 Edib

Edib
  • Members
  • 266 posts

Posted 27 December 2007 - 17:05

Glavni protivnik(nemacki) protiv ovakvih Akademija je neki naucnik,
koji ne zeli da neki verski zatucani ljudi odlucuju o genskoj tehnici.

da, kao ono u afganistanu za vrijeme talibanske strahovlade:
- hafiz Kur'ana ministar za industriju,
- doktor 'hadisa' ministar za zdravstvo,
- magistar 'fikha' vodja olimpijske ekipe (bez žena, ofkors),
- ostale mule se razgranale po kulturi i informacijama, znanosti, turizmu...

Ovdje u srbiji glavnu riječ RRA vodi neki pop, svi mu se uvlače
A kod nas u futnom Sandžaku, jedan muftija čak vodi svjetovni univerzitet.

#347 Macha

Macha
  • Members
  • 1,618 posts

Posted 27 December 2007 - 17:12

Sve to stoji, ali tema je SFRJ a ne jugoslovenstvo kod Hrvata krajem 19. vijeka i za vrijeme Kraljevine. Neka od pitanja na koja bi "iz prve ruke" vrijedilo cuti razmisljanja:

Da li su u znacajnijoj mjeri Hrvati tu zemlju, SFRJ, osjecali svojom? Ili "nesto" ponovo od strane Srba, komunista, velikih sila ili koga vec - nametnuto?
Da li su prema toj drzavi gajili animozitet?
Da li je u to vrijeme simbol te zemlje, Broz, u hrvatskom narodu bio neprikosnoveni (nacionalni & drzavni) autoritet?



Hrvati jesu SFRJ osjećali kao svoju državu, u to nema sumnje. Ne toliko kao "nešto nametnuto" nego više kao historijsku nužnost. Prema vani bili smo Jugoslaveni, a unutar zajedničke države Hrvati. Druga je priča što je u Hrvatskoj generalno prevladavao osjećaj kako većinu ključnih mjesta u vojsci, miliciji i upravi (čak i u samoj Hrvatskoji) drže Srbi. Ne ulazim u to koliko je taj osjećaj bio opravdan jer nisam čitala ni jednu ozbiljnu analizu, ali takvo je bilo razmišljanje prosječnog Hrvata. Ne bih rekla da je prema zajedničkoj državi bilo animoziteta; možda više nezadovoljstva raspodjelom sredstava iz državnog budžeta, naročito deviza, što je i dovelo do događaja '71. poznatog kao "hrvatsko proljeće".
Tito je svakako bio karizmatska ličnost, međutim njegova zvijezda je tamnjela kako je on stario, a mi kao narod sazrijevali. Kad se Jugoslavija osamdesetih godina počela raspadati, bili smo zgranuti Miloševićevom agresivnošću i pasivnošću hrvatskog partijskog rukovodstva i malo kome je bilo žao što se na kraju Jugoslavija raspala. Bilo je to poput braka u kojemu su se supružnici otuđili i na kraju se razveli. Žao nam je jedino što se to nije dogodilo civiliziranije.

#348 Rad-oh-yeah?

Rad-oh-yeah?
  • Members
  • 21,862 posts

Posted 27 December 2007 - 20:04

Druga je priča što je u Hrvatskoj generalno prevladavao osjećaj kako većinu ključnih mjesta u vojsci, miliciji i upravi (čak i u samoj Hrvatskoji) drže Srbi. Ne ulazim u to koliko je taj osjećaj bio opravdan jer nisam čitala ni jednu ozbiljnu analizu, ali takvo je bilo razmišljanje prosječnog Hrvata.

Interesantno je da je potpuno ista prica sluzila i za potpirivanje srpskog nacionalizma unutar SFRJ: da je Jugoslavija kontrolisana od Hrvata (i u manjoj meri Slovenaca) koji su zauzeli sve kljucne polozaje i da je oni vode na stetu Srbije i Srba uopste.

#349 Macha

Macha
  • Members
  • 1,618 posts

Posted 27 December 2007 - 20:58

Interesantno je da je potpuno ista prica sluzila i za potpirivanje srpskog nacionalizma unutar SFRJ: da je Jugoslavija kontrolisana od Hrvata (i u manjoj meri Slovenaca) koji su zauzeli sve kljucne polozaje i da je oni vode na stetu Srbije i Srba uopste.


Da, Hrvati, Srbi i Slovenci osjećali su se zakinutima i iskorištavanima te optuživali jedni druge, a problem je očito bio u jednopartijskom sustavu i dirigiranoj ekonomiji. Partija koja je iznjedrila Jugoslaviju poslije WWII, dokinula ju je vlastitim raspadom osamdesetih godina prošlog stoljeća.
Na svoj prethodni post dodala bih da su Hrvati vidjeli i željeli Jugoslaviju kao državu ravnopravnih naroda i federaciju republika s visokim stupnjem ekonomske samostalnosti, a tu ideju je dokrajčio Milošević s perspektivom centralizirane i unitarne države.

#350 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 27 December 2007 - 22:05

Interesantno je da je potpuno ista prica sluzila i za potpirivanje srpskog nacionalizma unutar SFRJ: da je Jugoslavija kontrolisana od Hrvata (i u manjoj meri Slovenaca) koji su zauzeli sve kljucne polozaje i da je oni vode na stetu Srbije i Srba uopste.


To nije interesantno, već s predumišljajem. Kada je komunizam počeo da se ruši kao kula od karata, kada su privilegovani u SFRJ videli da su im dani odbrojani, ostale su im dve opcije.
(1) Da se povuku s vlasti
(2) Da gnev naroda (zbog raspada sistema u koji su ljudi uložili ceo radni vek, za bolju budućnost, a ostaće im sirotinja kao nagrada) sa sebe preusmere negde drugde. U multinacionalnoj državi kao što je SFRJ ništa lakše nego druge narode optužiti za sve što ne valja. Kao, "Nisam vas ja (vaš političar) pogrešno vodio i potkradao, odakle vam to, nego se mi ovde znojimo a ona đubrad (Srbi/Hrvati/Slovenci, popuniti po potrebi) sve kontrolišu i uzimaju sve pare".

Divim se Rusima što su njihovi političari imali toliko državničke mudrosti i ljudskog dostojanstva da odaberu opciju (1).

Naši su odabrali opciju (2), znajući koje će biti posledice.

#351 Rad-oh-yeah?

Rad-oh-yeah?
  • Members
  • 21,862 posts

Posted 27 December 2007 - 22:31

To nije interesantno, već s predumišljajem. Kada je komunizam počeo da se ruši kao kula od karata, kada su privilegovani u SFRJ videli da su im dani odbrojani, ostale su im dve opcije.
(1) Da se povuku s vlasti
(2) Da gnev naroda (zbog raspada sistema u koji su ljudi uložili ceo radni vek, za bolju budućnost, a ostaće im sirotinja kao nagrada) sa sebe preusmere negde drugde. U multinacionalnoj državi kao što je SFRJ ništa lakše nego druge narode optužiti za sve što ne valja. Kao, "Nisam vas ja (vaš političar) pogrešno vodio i potkradao, odakle vam to, nego se mi ovde znojimo a ona đubrad (Srbi/Hrvati/Slovenci, popuniti po potrebi) sve kontrolišu i uzimaju sve pare".

Bingo! Imamo pobednika!

#352 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 27 December 2007 - 23:50

Rusi su imali srecu da imaju Jeljcina inace kako je krenulo u augustu 91ve i oni bi izabrali opciju 2.

#353 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 28 December 2007 - 06:44

To nije interesantno, već s predumišljajem. Kada je komunizam počeo da se ruši kao kula od karata, kada su privilegovani u SFRJ videli da su im dani odbrojani, ostale su im dve opcije.
(1) Da se povuku s vlasti
(2) Da gnev naroda (zbog raspada sistema u koji su ljudi uložili ceo radni vek, za bolju budućnost, a ostaće im sirotinja kao nagrada) sa sebe preusmere negde drugde. U multinacionalnoj državi kao što je SFRJ ništa lakše nego druge narode optužiti za sve što ne valja. Kao, "Nisam vas ja (vaš političar) pogrešno vodio i potkradao, odakle vam to, nego se mi ovde znojimo a ona đubrad (Srbi/Hrvati/Slovenci, popuniti po potrebi) sve kontrolišu i uzimaju sve pare".

Divim se Rusima što su njihovi političari imali toliko državničke mudrosti i ljudskog dostojanstva da odaberu opciju (1).

Naši su odabrali opciju (2), znajući koje će biti posledice.


To bi sve bilo 100% tačno da su se jogurt revolucija & miting na Ušću dogodili posle pada Berlinskog zida. Ali, dogodili su se u jesen 1988. Ovako nam ostaje da nagađamo da li je Milošević "samo" hteo da postane novi apsolutni diktator u SFRJ serijom mini-državnih udara 1988-me, ili je hteo da sebi obezbedi poziciju u Srbiji i "drugom oku u glavi", predosećajući pad komunizma.

Pošto su događanja koja su kasnije usledila pokazala da Milošević ne ume da predvidi ni vremensku prognozu za sutra a kamoli politička događanja u sledećih 12 meseci (ali zato ume da u podne odreaguje na ono što se dogodilo ujutru, i to podmuklo i pogrešno), ja verujem da lanac događaja koji se pokrenuo od 1987-me pa na ovamo nije imao za cilj puko održavanje bilo koga na vlasti, već preraspodelu snaga u SKJ. Tek pošto je komunizam pao a SKJ se raspao, krenula je borba za goli politički opstanak.

#354 The Stonecutter

The Stonecutter
  • Banned
  • 436 posts

Posted 29 December 2007 - 03:55

Dobro sam ziveo i pre i posle raspada SFRJ, tako da ne bih ni primetio da se nesto promenilo osim da mozes da kupis vise stvari za manje para tj. deviza. :rolleyes:

Verujem duboko da bi moj upokojeni deka i njegov otac inace nekada ugledni beogradski trgovaci, rekli...."konacno docekasmo oslobodjenje".

Mada i taj raspad je doneo nesto dobro....npr. jeftin otkup zlata i ponekog dragog kamena, od Titoisticke akademske elite, skromnog porekla za bezvredno parce papira, po imenu dinar, a sve to u periodu hiper inflacije.

Free Advice

U savakom ratu ili raspadu sistema vazi sledeca parola:

Bezvredan domaci novac za brasno (cena je nebitna), brasno za zlato ili stranu solventnu valutu, strana valuta za domaci novac i tako u krug.

#355 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 29 December 2007 - 04:41

Verujem duboko da bi moj upokojeni deka i njegov otac inace nekada ugledni beogradski trgovaci, rekli...."konacno docekasmo oslobodjenje".

Znas sta burazeru.Moj je pradeda bio beogradski trgovac a deka lekar i apotekar.Da su kojim slucajem zivi i da vide ovo "oslobodjenje" dobrovoljno bi se vratili u grob.Njima je bila dovoljna ona tura prostakluka iz 45te a ovu iz 90tih definitivno ne bi uspeli da prezive.

Tek pošto je komunizam pao a SKJ se raspao, krenula je borba za goli politički opstanak.

Gibanicaru jedan da ne kazem decko ti si jedna baraba. :rolleyes: Bez zezanja ima istine u tome sto govoris mada je relativno sta znaci preraspodela snaga u SKJ.Za Milosevica je to bilo samo njegov monopol.

Edited by MAGRIPA65, 29 December 2007 - 07:40.


#356 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 04 January 2008 - 06:52

Danas sam gledao film "Sutjeska"
Sta da kazem osim da je trbalo imati muda i udariti na Wehrmacht 41ve.

Edited by MAGRIPA65, 04 January 2008 - 13:16.


#357 Will

Will
  • Members
  • 76 posts

Posted 06 January 2008 - 21:48

Danas sam gledao film "Sutjeska"
Sta da kazem osim da je trbalo imati muda i udariti na Wehrmacht 41ve.


Bravo !

Kako je lako sad ?!

#358 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 06 January 2008 - 23:51

Pazi da ti ne izgori gibanica

#359 Will

Will
  • Members
  • 76 posts

Posted 07 January 2008 - 11:35

Nece !

Bar to znam !

#360 Prishtinasi

Prishtinasi
  • Members
  • 2,139 posts

Posted 23 January 2008 - 16:09

Ova nasha JAZU,SANU,valjda imala centralu u Istambulu pre 200 godina.
Mozda ce sada K-Albanci da me demantuju i da mi objasne da je ista bila u Prishtini.
Sva sreca pa ne zalaze na topike na kojima ne stoji rec"Kosovo" :rolleyes:


Nemoj da brines ti necu ni pokusati da te demantujem, jer normalno sve u vezi Anusa ja demantujem u WC-u citajuci ovakve jeftine provokacije.

BTW Selina te pozdravlja mnoogoo

Za druge izvinite za troll.