Jump to content


Photo
- - - - -

Zdravstvo u Srbiji


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
8 replies to this topic

#1 Treba_da_se_cisti

Treba_da_se_cisti
  • Members
  • 458 posts

Posted 22 November 2007 - 16:12

Pre par dana sam na ABC televiziji videla reportazu o jednoj mentalnoj ustanovi u Srbiji koja me je dovela do suza, danas na jednom drugom forumu citam kako se postupa sa pacijentima u Srbiji. Sta radi ministarstvo zdrvalja u Srbiji? Zasto ne postoje regulatorna tela koja bi postavila standarde za praksu lekarima i medicinskom osoblju. Zasto se osnovna ljudska prava ne postuju?
Da li je moguce da u 21 veku u prestonici Srbije zena ne moze da primi epiduralnu anesteziju , a ista ta Srbija bi da bude clanica evropske unije?

Boris Tadic na zasedanju Regionalnog komiteta svetske Zdravstvene Organizacije
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=cYxjKFhkUxg" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=cYxjKFhkUxg</a>

Ako je ovakav napredak bio moguci u Kazakhstanu , zasto nesto ne bi moglo da se promeni i u Srbiji?
<a href="http://www.euro.who.int/mdg/20070810_13" target="_blank">http://www.euro.who.int/mdg/20070810_13</a>

U svetu kojem Srbija tezi postoje regulaciona tela koja vode racuna da osoblje koje radi u zdravstvu bude obrazovano, da sprovodi praksu koja je zasnovana na najnovijim istrazivanjima, a ne na onome sto se praktikovalo pre 50 i vise godina, da je praksa zasnovana na etici i da se postuju prava coveka na samostalno donosenje odluke o svom zdravlju i lecenju. Ministarstvo zdravlja bi umesto da na svom web sajtu postavlja pisma podrske iz Italije i jos ponekih zemalja trebalo da zasuce rukave i osmisli plan i program za promenu. Mozda ce trebati godine da se stanje promeni, ali to se ne radi tako sto se sa pametnijim od sebe raspravlja,nego se poslusa savet, ugleda se na one koji su od nas bolji i potrazi pomoc .

Edited by John Finn's Wife, 22 November 2007 - 22:10.
spojena dva posta, bez promena


#2 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 22 November 2007 - 18:58

Zdravstvo u Srbiji je slika drustva u celini - zapusteno, kao sto je i drustvo samo zapusteno. Takvo drustvo, kakvo je, ni ne moze imati bolje zdravstvo.
Medjutim, ipak ne znam zasto zena ne bi mogla da primi epiduralnu anesteziju (pretpostavljam, tokom porodjaja).

#3 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 22 November 2007 - 19:04

Pre par dana sam na ABC televiziji videla reportazu o jednoj mentalnoj ustanovi u Srbiji koja me je dovela do suza, danas na jednom drugom forumu citam kako se postupa sa pacijentima u Srbiji. Sta radi ministarstvo zdrvalja u Srbiji? Zasto ne postoje regulatorna tela koja bi postavila standarde za praksu lekarima i medicinskom osoblju. Zasto se osnovna ljudska prava ne postuju?
Da li je moguce da u 21 veku u prestonici Srbije zena ne moze da primi epiduralnu anesteziju , a ista ta Srbija bi da bude clanica evropske unije?



A ko se setio da priča o onolikoj epidemiji žutice u Nišu? Važnije od svega toga je pitanje da li će Kosovo biti naše. :rolleyes:

Edited by BeatrisDal, 22 November 2007 - 19:05.


#4 tiger

tiger
  • Members
  • 402 posts

Posted 01 December 2007 - 15:49

Pre par dana sam na ABC televiziji videla reportazu o jednoj mentalnoj ustanovi u Srbiji koja me je dovela do suza, danas na jednom drugom forumu citam kako se postupa sa pacijentima u Srbiji. Sta radi ministarstvo zdrvalja u Srbiji? Zasto ne postoje regulatorna tela koja bi postavila standarde za praksu lekarima i medicinskom osoblju. Zasto se osnovna ljudska prava ne postuju?
Da li je moguce da u 21 veku u prestonici Srbije zena ne moze da primi epiduralnu anesteziju , a ista ta Srbija bi da bude clanica evropske unije?


Zdravstvo u Srbiji je ocajno. ;) I ako budem stigao, napisacu vise o tome. :)

Evo, skoro sam bio kod svoje koleginice doktorke opste prakse, i rece mi da su totalno odlepili sa uvodjenjem sve gore i gore administracije. J*bote, mi 60-70% vremena radimo neke nemedicinske poslove.

Najociglednije je sto mi rece, da popunjavaju od sada dva kartona, i na papiru i u kompjuteru (ranije je bilo, ili jedno, ili drugo). Bolesno... :D

A ima jos nekih perverzija. I sta to znaci? Znaci, da lekar ili uopste bilo koji zdr. radnik ima sve manje vremena, da se bavim samim pacijentima, od silnih gluposti.

A i uostalom, sto prosto kad moze komplikovano? :rolleyes:

P. S. A i oni biseri, kao da treba da obave 36 pregleda za 5 i po sati. :huh: Ne radi se stimulacija, i povecanje produktivnosti na taj nacin, nego npr. i navedenom optimizacijom vremena, i smanjenjem obima nemedicinskih poslova. Sto se mene tice moze i 100 pacijenata da se pregleda, ali onda nema zalbi, kada se nesto pogresi, ili ne bude kako treba.

Edited by tiger, 01 December 2007 - 15:50.


#5 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 04 December 2007 - 13:35

Kako bi mogla da se iskoreni korupcia u zdravstvu?

Imamo li neki recept?

#6 Arturo Bandini

Arturo Bandini
  • Members
  • 16 posts

Posted 04 December 2007 - 15:51

Kako bi mogla da se iskoreni korupcia u zdravstvu?

Imamo li neki recept?


Pa kad prestanu da im nose pune kese pica i djakonija.
To je nas mentalitet,da castis.
Ja sad radim privatno u zdravstvu,a radio sam 7 godina u drzavnom.Nikad nisam uzeo nista od pacijenta jer mi je to ponizavajuce.Sta on meni ima da daje bilo sta kad je to moj posao.Hocu platu a ne kantice sira,200 dindzi za pivo i etc.
Leko je videti ko lapa a ko ne.Samo odes na parking i pogledas sta voze i sve ti jasno :rolleyes:

#7 IO

IO
  • Members
  • 780 posts

Posted 04 December 2007 - 17:32

Kako bi mogla da se iskoreni korupcia u zdravstvu?

Imamo li neki recept?


Pa u sustini imaju dva recepta ali nema ko da ih primeni. Oba su jednostavna :
Prvi je drakonske kazne, posebno odeljenje za borbu protiv korupcije sastavljeno od proverenih ljudi, doslovna primena zakona i efikasan rad sudstva.
Drugi je reforma sistema osiguranja tako da se u njega ukljuci i privatna praksa, i izabrati jedan od nekoliko modela sto je najtezi deo posla. Ja mogu da navedem nekoliko primera sto se tice osiguranja:
U Austriji postoji jedno drzavno osiguranje a ukljucena je i privatna praksa i u zavisnosti od vrednosti i vrste polise dobijate manje ili vise luksuzne bolnice, prava na dodatne usluge itd...
U Svajcarskoj postoji vise privatnih osiguravajucih kuca koje prodaju polise a u sistem je ukljucena naravno i privatna praksa. Postoji i vise vrsta polisa, najeftinija je Favorit HMO tj svaka osiguravajuca kancelarija ima spisak svojih lekara za razlicite potrebe, pa kad vama nesto fali vi zovnete osiguranje a oni vam kazu idite kod tog i tog to je lekar opste prakse (nema veze da li je drzavna ili privatna bolncia). Vi onda lepo odete pa vam on diagnostikuje i uputi vas kod jednog od specijalista sa liste osiguravajuceg drustva. Druga vrsta polise je da sami birate lekare a da osiguranje placa i naravno ta polisa je skuplja. Takodje u zavisnosti od vrednosti polise dobijate pristup luksuznijim bolnicama etc. Da zaboravih da kazem u bilo kom slucaju lekovi su ukljuceni u troskove lecenja i to oni koje vam doktor prepise. Naravno doktori su kontrolisani od strane osiguravajcih kompanija tako da ne prepisuju previse skupe lekove. Ako se primeti da neki doktor konstantno prepisuje vrlo skupe lekove onda se sa njim posebno razgovara i postoje mehanizmi kontrole.
Austrijski model je vise levicarski, Svajcarski je vise desnicarski.
Sto se tice lekara u Nemackoj imate da on svoje troskove naplacuje ako me secanje vezano za regulativu dobro sluzi na osnovu vremena utrosenog na rad sa pacijentima naravno i vrsta usluge. I tu ima elemenata za manipulaciju tako da vam ponekad dijagnostikuju tezu bolest kako biste vise vremena provodili u ordinaciji.
U UK ako se opet ne varam doktori su placeni na osnovu broja pacijenata (naravno puta odredjeni koeficijent zavisnosti od specijanosti).

E sad zamislite Srbiju u kojoj je osiguravajuci sistem organizovan npr. kao u Svajcarskoj. Osiguravajuce kuce ce se boriti da dobiju sto bolje doktore a doktori sto vise pacijenata svojim kvalitetom usluge. Oni koji ne budu imali pacijenata nece imat ni platu. U drzavnim bolnciama bila bi zagarantovana fiksna plata za one koji tek pocinju a u zavisnosti od ranga doktora(godine staza, specijalnost) bilo bi im dozvoljeno da deo vremena provode radeci i za svoj dzep u koji ce se slivati novac od osiguranja. Onda ce doci do kompeticije izmedju njih i samim tim pozitivne selekcije sto ce u isto vreme voditi ka iskorenjivanju korupcije. Ukljucivanje privatnih bolnica u sistem u kojem ce osigravajuca drustva placati realne cene usluga dovesce do otvaranja novih bolnica i onda ljudi koji su osigurani pa ljudi koji treba da se operisu npr. od srca nece morati nekom da cusnu u dzep da ne bi cekali godinu dana u redu vec ce lepo u privatnu bolncu a sve to ce da plati osiguranje. Naravno i tada ce bogati imati vise privilegija ali ce barem i najsiromasnijima minimum kvaliteta biti zagarantovan. Druga je stvar pitanje kome to odgovara a kome ne.

Edit:
I zaboravih treci recept a to je treba prosiriti kapacitete.
Ove tri stvari nisu uzajamno iskljucive.

Edited by IO, 04 December 2007 - 18:05.


#8 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 04 December 2007 - 20:17

P. S. A i oni biseri, kao da treba da obave 36 pregleda za 5 i po sati. :rolleyes: Ne radi se stimulacija, i povecanje produktivnosti na taj nacin, nego npr. i navedenom optimizacijom vremena, i smanjenjem obima nemedicinskih poslova. Sto se mene tice moze i 100 pacijenata da se pregleda, ali onda nema zalbi, kada se nesto pogresi, ili ne bude kako treba.

I od goreg ima gore: ako pregleda tih 36 KOMADA do pauze (oko pola pet), onda kaze sestri da prima samo hitne slucajeve! A on/ona posle do kraja radnog vremena svira u prste! :huh:
Lepo na procenat neka rade, pa ako neko i "skarabudzuje" pacijente, to ce se videti kasnije, kad oni predju kod drugog...
Prosto.

#9 Paladin

Paladin
  • Members
  • 809 posts

Posted 05 December 2007 - 00:57

Lepo na procenat neka rade, pa ako neko i "skarabudzuje" pacijente, to ce se videti kasnije, kad oni predju kod drugog...
Prosto.


"Skarabudženi" pacijenti obično pređu ili kod specijaliste ili kod Sv. Petra. Za ove druge nema vajde što će se videti da su "skarabudženi".