Jump to content


Photo

Pravo dijaspore na glasanje


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
54 replies to this topic

#1 voja i

voja i
  • Members
  • 3,917 posts

Posted 06 August 2002 - 17:35

Medju komentarima na danasnje vesti B92 nasao se i jedan dosta zanimljiv koji dotice sve nas koji zivimo van granica Jugoslavije:

• Niko nista ne pominje o pravu dijaspore na glasanje. Vecina istocnoevropskih zemalja je odmah nakon osobadjanja od diktatorskih rezima omogucila svojim gradjanima da glasaju u inostranstvu. Nasa sadasnja vlast ide tragom prethodne. Da li se namerno ignorise biracka volja dijaspore ili su stvarno zaboravili na tolike milione svojih sugradjana, koji su isterani iz Srbije zbog ludacke politike prethodnog rezima? 
(Dejan, 06. avgust 2002 16:42)


Ima li razmisljanja na ovu temu i konkretnih predloga sta da se radi?

#2 condor

condor
  • Banned
  • 4,809 posts

Posted 06 August 2002 - 18:17

"ili su stvarno zaboravili na tolike milione svojih sugradjana, koji su isterani iz Srbije zbog ludacke politike prethodnog rezima?"

Koje, bre, milione?

Sto se tice prava glasa za iseljenike, o tome smo (katkada i zucno) vec par puta ovde razgovarali. Moje licno misljenje je u tim razgovorima pretrpelo izmenu za 180 stepeni - u pocetku sam bio ogorcen sto neki (i dalje) hoce da nam uskrate to pravo - a sada pak znam da dijaspori, ni jednoj na svetu, ne treba omoguciti da se mesa u stvari o kojima ima progresivno sve manje pojma...

#3 skituljac

skituljac
  • Members
  • 340 posts

Posted 06 August 2002 - 21:44

to Condor:

Je li to saznanje empirijsko?

#4 voja i

voja i
  • Members
  • 3,917 posts

Posted 06 August 2002 - 21:51

Zao mi je ako sam nesto propustio, ali sam forum poceo da citam tek pre neke 2-3 nedelje, tako da nisam jos uvek stigao da iscitam sve teme.
Sto se spomenutog broja


Koje, bre, milione? 

tice, nemam obicaj da olako baratm ciframa, te bi sa "bre" trebalo da se obratis doticnom Dejanu koji je komentar i napisao.
Sa tojim stavom


Moje licno misljenje je u tim razgovorima pretrpelo izmenu za 180 stepeni - u pocetku sam bio ogorcen sto neki (i dalje) hoce da nam uskrate to pravo - a sada pak znam da dijaspori, ni jednoj na svetu, ne treba omoguciti da se mesa u stvari o kojima ima progresivno sve manje pojma...             

licno se ne slazem, jer kako svi gradjani ove zemlje imaju pravo glasa (po ustavu) trebalo bi im/nam pomoci da to pravo i ostvare/ostavarimo. Predpostavljam da nasa diplomatska predstavnistva (ambasade) nisu tu samo da nas "ssissaju" kad nam je nesto potrebno iz domena konzularnih poslova, te da bi mogli bez problema da organizuju biracka mesta. Mozda je razlog, u "Zlobino" doba, bio taj sto nas nije "stizao" RTS-om, ali mislim da bi sadasnje vlasti itekako trebalo da imaju drugacije vidjenje problema. (Ili mozda ne?)
Jos jedno izvinjenje svim "forumasima", sto se, eto, moja malenkost usudila da povuce vec puno puta "precesljanu" temu.

[ Izmena poruke: voja i na dan 2002-08-06 22:57 ]

#5 skituljac

skituljac
  • Members
  • 340 posts

Posted 06 August 2002 - 22:01

Vojo,

Tu se uvek postavlja i provlaci pitanje demokratije.
Da, demokratski bi bilo omoguciti dijaspori da glasa.

Ali, zar zaista mislis da ljudi koji jos uvek NE SHVATAJU sta se u Jugoslaviji desilo, kojima je cilj odlaska iz Jugoslavije dobijanje drugog drzavljanstva i pasosa da bi se onda mogli vratiti, zar mislis da oni znaju sta je dobro za drzavu koju su (privremeno?) napustili?

#6 voja i

voja i
  • Members
  • 3,917 posts

Posted 06 August 2002 - 22:13

to skituljac:
Da mislim da je demokratski, isto kao i ti. I rizikujuci da me optuzite da sam "legalista" a ne "pragmaticar-reformista", smatram da je duznost svake normalne drzave da ako nam je to pravo vec zagarantovano, da nam i olaksa da ga ostvarimo.
U krajnjem slucaju, ako se zainatimo, uvek mozemo avionom, na vikend, da "skoknemo" na glasanje, ali sta ako bude drugog kruga?

#7 condor

condor
  • Banned
  • 4,809 posts

Posted 06 August 2002 - 22:13

"Je li to saznanje empirijsko?"

Empirijsko, nego kakvo bi pa bilo...? Svakako nije rec o "otkrovenju".

"...nemam obicaj da olako baratm ciframa, te bi sa "bre" trebalo da se obratis doticnom Dejanu koji je komentar i napisao."

Njemu sam se i obratio. Bre... :wink:

Okay, evo malo i ozbiljno: PRAVNO gledano svako ko je gradjanin te zemlje (izvin'te, a kako se zove?) bi trebalo da ima i pravo glasa. Medjutim, sa MORALNOG stanovista nije u redu da ucestvujemo u donosenju odluka cije posledice (najvecim delom) necemo osecati...

#8 skituljac

skituljac
  • Members
  • 340 posts

Posted 06 August 2002 - 22:23

Onda avionom hop u drugi krug!
Mislim, if one feels the need to vote, one should vote no matter what!

Ja bih se ipak slozila sa Condorom... Sa pravne strane, trebalo bi pruziti tu mogucnost. Sa moralne stvarno nisam sigurna.
Takodje ni sa one koja se tice nivoa obrazovanja (vecine) dijaspore koja bi htela da glasa.

Oni koji su otisli u poslednjih petnaestak godina otisli su jer su MORALI, zato sto su bili zgadjeni. Ne verujem da njih toliko zanimaju izbori ili bilo sta sto se tice Jugoslavije.

Uostalom, ako je zov patriotizma bas toliko jak, onda letenje glede izbora ne bi trebalo da predstavlja nikakav problem.

[ Izmena poruke: skituljac na dan 2002-08-06 23:38 ]

#9 voja i

voja i
  • Members
  • 3,917 posts

Posted 06 August 2002 - 22:36

to condor:

kako se radi o izborima za predsednika Srbije (valjda se jos uvek tako zove, mislim ako nije u medjuvremenu postala Multinacionalna drzava svih stanovnika na krnjoj teritoriji nekadasnje SRS) trebalo bi da se "ta zemlja" jos uvek zove upravo tako SRBIJA. :smile:

I sad ozbiljno, sto se MORALNOG gledista tice, potupuno si u pravu, da nas napolju rezultati glasanja (najverovatnije) nece doticati, ali pomisli samo, da je (samo nagadjam broj) par stotina hiljada ljudi koji smo zemlju napustili u zadnjih 12 godina, imalo pravo glasa na dosadasnjim (pre-oktobarskim) izborima. Mozda one 2/3 "masovno krivih za genocid" (sa drugog foruma) ne bi bile 2/3 nego 5/9 ili cak i manje. A mozda bi skot i ranije zavrsio u Hagu.

[ Izmena poruke: voja i na dan 2002-08-06 23:44 ]

#10 voja i

voja i
  • Members
  • 3,917 posts

Posted 06 August 2002 - 22:39

to skituljac:

A kakve veze ima obrazovanost sa pravom glasa, zaista ne razumem?
Oni koju nisu doktorirali imaju samo 1 glas, doktori nauka dva, a nepismenima se to pravo oduzima. To odbijam da vidim kao buducnost (jos uvek) moje zemlje.

A sto se gadljivosti tice od nje niko jos nije umro. Tako da moranje odpada. Predpostavljam da se u vecini slucaja radilo o licnom izboru, ostaiti i usestvovati (aktivno ili pasivno) u svom "dogadjanju naroda" ili zbrisati i pokusati da zivis kao covek, daleko od svih gadosti (ili gadarija).

[ Izmena poruke: voja i na dan 2002-08-06 23:50 ]

#11 skituljac

skituljac
  • Members
  • 340 posts

Posted 06 August 2002 - 22:50

Nisam mislila bukvalno na obrazovanost tipa doktorske disertacije i slicno, ali problem sa nasom dijasporom je uglavnom u tome sto je politicki nepismena i ne razlikuje referendum od peticije.

Malo meni sve to deluje sebicno, znas; vec sam rekla da ako je takav patriotizam u pitanju onda treba da se vrate i da lepo glasaju od kuce, a ne da glasaju za nesto zato sto ceo srpski kvart navija za tu opciju, a onda spakuju kofere i vrate se u svoje udobne zivote i redovne plate.

Uostalom, o informisanosti i pismenosti nase dijaspore sasvim lepo svedoci i huka i buka na sve javne licnosti koje imaju supruznike druge veroispovesti ili ime koje ne pise nigde u crkvenom kalendaru.

#12 voja i

voja i
  • Members
  • 3,917 posts

Posted 06 August 2002 - 23:09

to skituljac:
licno mislim da pomalo brkas pojmove. Predpostavljam da i tu u Srbiji ima jako dobro informisanih i vrlo pismenih koji su u isto vreme sovinsiticki (da ne kazem nacisticki) nastrojeni. I pored svega ne moze im se osporiti pravo glasa.
Takodje garantujem da velika vecina onih, koji kako sama kazes, odose iz gadjenja, imaju upravo suprotne stavove.
Avaj sto se aviona tice, i to ispada kao neka vrsta diskriminacije, ako imas para (za kartu) ili ako si u Austriji mozes da glasas, a ako nemas (a ima dosta nasih koji sastavljaju kraj sa krajem) ili si u Australiji, onda nista od glasanja.
Zasada mi se kao najbolji argument protiv, cini onaj condorov, mada je cisto moralne prirode.

#13 skituljac

skituljac
  • Members
  • 340 posts

Posted 06 August 2002 - 23:18

Da, ali oni su u Srbiji i posledice svojih dela i sami mogu da snose.

I opet se vracamo na moralno...

#14 condor

condor
  • Banned
  • 4,809 posts

Posted 06 August 2002 - 23:45

" Mozda one 2/3 "masovno krivih za genocid" (sa drugog foruma) ne bi bile 2/3 nego 5/9 ili cak i manje. A mozda bi skot i ranije zavrsio u Hagu."

Vojo, ovde uvodis jednu glomaznu pretpostavku: da su tzv. vanzemaljci progresivniji, kosmopolitskiji, politicki moderniji deo srpskog naroda. To se jos zove i "mit o mladim, lepim i skolovanim". Iz mog iskustva (empirije, je l' da) stvar ce pre biti sasvim suprotna: u Beogradu jedva da sam znao bilo koga ko je glasao za Milosevica - a ovde sam upoznao citavu galeriju napaljenih obozavalaca dr. Seselja i dr. Karadzica. Nikakava istrazivanja "politickog raspolozenja srpske dijaspore", normalno, nisu nikada radjena - a ja bih rekao da je ono bilo vrlo simetricno onom u zemlji, za vreme Milosevica. A sada je dijaspora za nijansu konzervativnija, sovinistickija, nazadnija, plus znatno manje informisana - recju, prava dijaspora, kakve su i sve druge. Ima i zasto je to tako, ali to je vec duga prica...

#15 Free Mason

Free Mason
  • Members
  • 636 posts

Posted 07 August 2002 - 06:39

Enklatantan primer je kad Velja dodje u posetu junajted nam stejtsa, i iako smo iz istog grada ne mogu da svarim njegove govorancije, znajuci njegov realni kapacitet umisljenog palanackog politicarcica.

Naravno to za vecinu ovde ne vazi jer je on iskonski nositelj borbe protiv Zlobodana i spasitelj Srbije. Sa nekim rodjacima i prijateljima bitku vodim (jer cesce putujem u Srbiju) da im objasnim pravo stanje stvari.

Ljudi ne zalaze u sustinu stvari, analize su povrsne i upijene onako kako se serviraju. Uglavnom vole da cuju kako ce u Srbiji biti bolje sutra sa Veljom ili nekim slicnim na celu.

Savet dijaspore za sada je dovoljno.