Jump to content


Photo

Polozaj Srba na Kosovu i njihova budućnost


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1120 replies to this topic

#31 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 19 November 2007 - 22:50

zato sto takva prava jos nemaju; imaju neku kolicinu tih prava, ali ne sve po ahtisaariju. dakle, nemaju pravo na institucionalne veze s srbijom - to im plan ahtisaari daje. nemaju garantovano pravo na sudiju ustavnog suda jer taj sud jos ne postoji, itd.

ne moze se ukidati nesto sto ne postoji.



ja ne vidim zasto bi manjnine imale garontovanih 20 mesta u skupstini kosova od 120 poslanika jer takva prava manjine nemaju nigde ni u regionu a nigde u evropi to ne mozes naci. ali ih imaju, s blagoslovom i potpisom kosovskih lidera.



ti ili se pravis blesav, ili nemas pojma o cemu govoris. ako plan ahtisaari propadne, propace i delovi koji daju POSEBNA PRAVA SRBIMA. niko im nece uzeti vec postojeca prava, niti bilo ko o tome govori. ako propadne plan ahtisaari, propace u celini. to je sustina mojeg argumenta.



originalno i obecevajuce kako nemas pojma o cemu govorim.


Pravo na odredjeni broj poslanika u Skupstini Kosova nije Srbima omogucio Ahtisari i nicim to nije uslovljeno pa ni prihvatanjem njegovog plana od strane Srba sa Kosova,ostaje pitanje zasto je MZ i Albanska zajednica tako brzo pristala
na te nedemokratske povlastice Srbima,mora da tu nesto smrdi pa tako brzo dele povlastice.

#32 Nesh

Nesh
  • Members
  • 2,750 posts

Posted 19 November 2007 - 22:53

Ajde da i ja preformulishem neshto...i drzhava Srbija naravno ova demokratska je imala vremena skoro 8 godina da pokazhe kosovskim Albancima kako namerava da se u jednoj demokratskoj buducnosti ponasha prema njima po primeru njenog ponashanja prema njenin gradjanima Albancima Preshevske doline..i tako dale i tako dalje


Ja mislim da Albanci u Bujanovcu i Presevu i bilo gde u Srbiji (a i sve ostale manjine, naravno) treba da imaju (ne samo na papiru, nego i fakticki) najvisa moguca prava prema najvisim svetskim standardima! Ne znam u cemu je poenta tvoje primedbe i zasto je meni upucena?

Uostalom, ako Kostunicina vlada nedovoljno postuje prava gradjana albanske nacionalnosti (pretpostavljam da to hoces da kazes), da li kosovsko rukovodstvo treba da se ugleda na njega u odnosu prema "svojim" gradjanima druge nacionalnosti?

#33 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 19 November 2007 - 23:13

Ja mislim da Albanci u Bujanovcu i Presevu i bilo gde u Srbiji (a i sve ostale manjine, naravno) treba da imaju (ne samo na papiru, nego i fakticki) najvisa moguca prava prema najvisim svetskim standardima! Ne znam u cemu je poenta tvoje primedbe i zasto je meni upucena?

Uostalom, ako Kostunicina vlada nedovoljno postuje prava gradjana albanske nacionalnosti (pretpostavljam da to hoces da kazes), da li kosovsko rukovodstvo treba da se ugleda na njega u odnosu prema "svojim" gradjanima druge nacionalnosti?


Demokratske institucije Srbije ne mozhesh uporediti sa onima sa Kosova, Kosovo demokratiju dozhivljava i prozhivljava po prvi put u svojoj istoriji iako po nekim elementima ili parametrima(izbori) je vishe puta pokazalo da je na istoj ako ne i na vishoj stepenici ili stepenu demokratske skale, ali ipak demokratska tradicija govori da se Kosovo treba ugledati u Srbiju a ne obrnuto.

#34 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 19 November 2007 - 23:20

Mislim da su Srbi sa Kosova napravili, pod pritiskom Beograda, a posebno DSS, katastrofalnu gresku neucestvovanjem na kosovskim izborima. To je njihova zemlja, koja je sada u procesu sticanja nezavisnosti i otvara se pitanje misle li Srbi da nastave da zive tamo, ili planiraju da se isele.
Ako misle da ostanu da zive na Kosovu, onda moraju da nadju zajednicki jezik sa vecinskim narodom i njegovom politickom elitom, a ako ne misle, tada neka se pakuju.


Ili...zrelost Kosovara kao buduca drzhvnotvorna nacija ce uvek biti testirana bash u njihovom odnosu prema svojim sugradjanima Srbima i ostalima bez obzira na njihovo ponashanje...svaki Albanac treba da zna da nije lako biti Srbin na Kosovu...treba im se pogledati kroz prste bilo shta da urade sve dok ne shvate da i nije tako loshe zhiveti van Srbije a istovremeno ne osecati se tako...isto vazhi i za moje i Doline.

#35 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 19 November 2007 - 23:23

Ne mislim da je ovo neka katastrofalana greska jer ce nakon resenja/nezavisnosti sigurno biti odrzani i novi izbori.Bojkot tih izbora bi bio los za Srbe na Kosovu ali opet ne vidim da bi bas bio katastrofalan.

#36 Nesh

Nesh
  • Members
  • 2,750 posts

Posted 19 November 2007 - 23:24

zato sto takva prava jos nemaju; imaju neku kolicinu tih prava, ali ne sve po ahtisaariju. dakle, nemaju pravo na institucionalne veze s srbijom - to im plan ahtisaari daje. nemaju garantovano pravo na sudiju ustavnog suda jer taj sud jos ne postoji, itd.

ne moze se ukidati nesto sto ne postoji.


Ali biste to bili spremni da im date ako Srbija prihvati Ahtisarijevu ili neku drugu nezavisnost? U protivnom, ako sam te dobro razumeo, od toga ne bi bilo nista! Meni to lici vise na trgovinu, nego na iskrenu zelju da se gradi demokratsko i multietnicko Kosovo. Zasto im ne biste dali sva ta prava (da izuzmemo institucionalne veze sa Srbijom) na vasem buducem Kosovu? Zbog toga sto Preambulna politicka koalicija Srbije ne zeli da prizna nezavisnost? Mislim da to nije pravi nacin da se manjine ohrabre da ostanu na buducem nezavisnom Kosovu!

ja ne vidim zasto bi manjnine imale garontovanih 20 mesta u skupstini kosova od 120 poslanika jer takva prava manjine nemaju nigde ni u regionu a nigde u evropi to ne mozes naci. ali ih imaju, s blagoslovom i potpisom kosovskih lidera.


Pa dobro da li 20 ili manje to je vec stvar broja biraca (ukupnog broja i broja upisanih Srba) i izborne tehnike. Ne znam mnogo o tome!


ti ili se pravis blesav, ili nemas pojma o cemu govoris. ako plan ahtisaari propadne, propace i delovi koji daju POSEBNA PRAVA SRBIMA. niko im nece uzeti vec postojeca prava, niti bilo ko o tome govori. ako propadne plan ahtisaari, propace u celini. to je sustina mojeg argumenta.

originalno i obecevajuce kako nemas pojma o cemu govorim.


Drago mi je sto bar negujemo lep ton i pristojnost u raspravi. Evo ako ti je lakse: Blesav sam i nemam pojma o cemu govoris, a boga mi ni o cemu ja govorim. Jel si radostan sto si bio u pravu? :huh:

Posto ti, za razliku od mene, sigurno znas o cemu ja govorim :rolleyes: , za one koji ne znaju:

Ako ste bili spremni da "date" odredjena prava Srbima i smatrali da je Ahtisarijev plan dobar, zasto taj deo o pravima ne bi zadrzali cak i ako Ahtisarijev plan propadne i tako pokazali gradjanima Kosova srpske nacionalnosti da ste zaista posveceni demokratskom i multietnickom Kosovu?

U nadi da ces ubuduce biti pristojniji (nije neophodno, ali ako hoces da diskutujes sa nekim ko te nije vredjao, ne bi bilo lose da se ponasas pristojnije),

Pozdrav!

#37 Lorenz

Lorenz
  • Banned
  • 5,827 posts

Posted 19 November 2007 - 23:24

Hm...Da li hoces da kazes da ce, ako Srbija ne prihvati Ahtisarijev plan ili neki drugi plan o nezavisnosti Kosova, buduca albanska vlast na Kosovu drukcije tretirati ljudska ili druga gradjanska prava "svojih" gradjana srpske nacionalnosti?


Bez obzira sta ce Srbija prihvatiti ili ne, prava manjinskih naroda na Kosovu, Srba posebno, bice lakmus papir uspesnosti i zrelosti kosovske politicke elite. Ako u tome budu zakazali, tesko da mogu racunati na podrsku nezavisnosti Kosova i kod najvernijih prijatelja. Zato mislim da ce to, mozda sada "pod prisilom" vremenom biti civilizacijski pomak, ne samo elite vec i kosovskog drustva, sto bi se reklo, opcenito. I kosovski Srbi ce u tome imati i odigrati vrlo znacajnu ulogu. Ima pozitivnih naznaka da ce tako biti.

Pozdrav

Edited by Lorenz, 19 November 2007 - 23:28.


#38 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 19 November 2007 - 23:36

Ali biste to bili spremni da im date ako Srbija prihvati Ahtisarijevu ili neku drugu nezavisnost? U protivnom, ako sam te dobro razumeo, od toga ne bi bilo nista! Meni to lici vise na trgovinu, nego na iskrenu zelju da se gradi demokratsko i multietnicko Kosovo. Zasto im ne biste dali sva ta prava (da izuzmemo institucionalne veze sa Srbijom) na vasem buducem Kosovu? Zbog toga sto Preambulna politicka koalicija Srbije ne zeli da prizna nezavisnost? Mislim da to nije pravi nacin da se manjine ohrabre da ostanu na buducem nezavisnom Kosovu!


zasto bi neko automatski dobio pravo na ustavnog sudiju? da li treba birati ustavnog sudiju po etniji ili po strucnim kvalifikacijama? demokratsko i multietnicko drustvo se gradi tako sto neko ucestvuje na izborima ako su ti izbori demokraticni i dobro organizovani. ako neces sam da ucestvujes, biras, glasas, gradis, kako mogu drugi da to rade za tebe? ja ne kazem da trebaju kosovski lideri dici ruke od pozitivne diskriminacije prema srbima, ali to nema veze s nekim odredbama plana ahtisaari koji govori o funkcionisanju drzave kosovo, a ne funkcionisanje protektorata kosovo - koji, btw, nema ustavni sud, samo specijalni chamber pri vrhovnom sudu koji se bavi ustavnim pitanjima.

ja govorim o pravima koje ahtisaari daje srbima posto se kosovo konsoliduje kao drzava; neki mehanizmi za pozitivnu diskriminaciju u novim institucijama a ne o vec postojecom pozitivnom diskriminacijom u vec postojecim institucijama.


Pa dobro da li 20 ili manje to je vec stvar broja biraca (ukupnog broja i broja upisanih Srba) i izborne tehnike. Ne znam mnogo o tome!


ne, to je fiksni broj. kosovski parlament ima 120 mesta, od kojih 20 uvek pripadaju manjinama. dakle, oni dobijaju poslanicka mesta (10 srbi, druge manjine po 3, 2 i 1) cak iako odlucuju da bojkotuju izbore. to nije demokratija - to je diskriminacija vecine, sto moze da bude i prihvatljivo, sve dok to vodi nekoj boljoj politickoj atmosferi. nazalost, to ne vodi toj atmosferi.

Ako ste bili spremni da "date" odredjena prava Srbima i smatrali da je Ahtisarijev plan dobar, zasto taj deo o pravima ne bi zadrzali cak i ako Ahtisarijev plan propadne i tako pokazali gradjanima Kosova srpske nacionalnosti da ste zaista posveceni demokratskom i multietnickom Kosovu?


zato sto neka od tih "prava" su cisto tehnicke; sudija ustavnog suda, itd. ako propadne ahtisaarijev plan, nema ni ustavnog suda, pa kako da "damo" prava nekome - kad ta prava ni ne postoje?


U nadi da ces ubuduce biti pristojniji (nije neophodno, ali ako hoces da diskutujes sa nekim ko te nije vredjao, ne bi bilo lose da se ponasas pristojnije),

Pozdrav!


ja sam veoma pristojan; samo ukazujem na to da slabo poznajes unutrasnju politicku organizaciju kosova, a, izgleda, nimalo bolje ne poznajes ni ahtisaarijev plan. no, otom potom, nije ni vazno, dok je vlada kosova vec najavila da ce usvojiti zakone koji proilaze iz paketa ahtisaari - bez obzira na konacni ishod.

#39 Lorenz

Lorenz
  • Banned
  • 5,827 posts

Posted 19 November 2007 - 23:52

Dragi Lorenz, voleo bih da si u pravu sto se tice Olje Ivanovica ali se bojim da ima mnogo sta nepojasnjenog oko njega. Mozda se on "izmoderisao" u poslednje vreme ali ima i on dosta prljavog vesa kojeg krije.
Npr. dogadjaji 3 Februara 2000. Tu ima mnogo sta sto bi on trebao da pojasni. Samo neka me Anduril ne poziva da argumentujem jer necu to da uradim. To je nesto classified.

pozdrav svima...

Kasno primetio, zao mi je, kao i Olivera...
U tom strasnom dogadjaju ja sam izgubio blisku rodjaku, S. Abrashi, rodom iz Peci,udata za jednog od brace Abrashi, po cijem su mrtvom telu mahnitali i gazili . Otad obe porodice Abrashi, vise ne stanuju u onom soliteru gde sam ih posecivao. Stampedo koji je prosao severnom Mitrovicom te noci, ti to znas bolje od mene, odneo je jos 12 drugih stanovnika severne Mitrovice, Albanaca. Zao mi je ako je Oliver Ivanovic ucestvovao u tome. Ne bih se mnogo zacudio sa jednim drugim Ivanovicem, Milanom mislim, jer njegov jezik je daleko otrovniji kao i jezik drugog doktora, Jaksica, koji ni u Skupstini Srbije ne preza da javno ispolji svoj rasizam prema Romima ili Srbima drugacije boje. A doktor Ivanovic je sigurno ucestvovao u jednom drugom stampedu, na medjunarodne policajce iz Poljske, kada je po plocnicima severne Mitrovice lezalo preko 20 njih teze ili lakse povredjenih.Uslovno je kaznjen.
Nadam se da je to vreme proslo, ti to mozes "opipati" uzivo, mada se na njih, stanovnike severne Mitrovice, vrsi strahovit pritisak iz Beograda da istraju u odbijanju svake saradnje sa juznim delom istog grada. Bolje reci sa sugradjanima, Albancima!

#40 compton

compton
  • Members
  • 52 posts

Posted 19 November 2007 - 23:58

Ne mislim da je ovo neka katastrofalana greska jer ce nakon resenja/nezavisnosti sigurno biti odrzani i novi izbori.Bojkot tih izbora bi bio los za Srbe na Kosovu ali opet ne vidim da bi bas bio katastrofalan.


Bojkot ovih izbora prava katastrofa,ovo su bili poslednji izbori na kojima su Srbi mogli legalno da dobiju vlast u opštinama.
Posle ovog bojkota jedini realni scenario je pakovanje,ne vidim šta su ovi DSS mislili da dobiju bojkotom.Počinjem da mislim da je to i cilj DSS da pokrene Srbe južno od Ibra na egzodus i preseli ih u severni deo koji će pokušati da pripoje Srbiji.Izgleda da su oni južno definitivno otpisani.

Onim nesrećnicima koji žive južno od Ibra pametno bi bilo da provere ulje u motoru traktora i napumpaju gume na istom,jer Koštunjavi je odlučio da je došlo vreme pakovanja.

#41 Nesh

Nesh
  • Members
  • 2,750 posts

Posted 20 November 2007 - 00:17

ja sam veoma pristojan; samo ukazujem na to da slabo poznajes unutrasnju politicku organizaciju kosova, a, izgleda, nimalo bolje ne poznajes ni ahtisaarijev plan. no, otom potom, nije ni vazno, dok je vlada kosova vec najavila da ce usvojiti zakone koji proilaze iz paketa ahtisaari - bez obzira na konacni ishod.


Ne, ti nisi bio pristojan. No, idemo dalje...
Ako su Albanci prihvatili Ahtisarijev plan kao dobro resenje i ako su pristali na ponudjena resenja za srpsku manjinu, zasto ne bi ta resenja zadrzali i u slucaju neprihvatanja plana od strane Srbije i tako pokazali MZ ali i Srbiji i Srbima da su zaista privrzeni demokratiji i multietnicnosti?
Ne moram poznavati unutrasnjepolitcku situaciju na Kosovu i Ahtisarijev plan da bih postavio ovakvo pitanje.

Edited by Nesh, 20 November 2007 - 00:23.


#42 Nesh

Nesh
  • Members
  • 2,750 posts

Posted 20 November 2007 - 00:23

Bez obzira sta ce Srbija prihvatiti ili ne, prava manjinskih naroda na Kosovu, Srba posebno, bice lakmus papir uspesnosti i zrelosti kosovske politicke elite. Ako u tome budu zakazali, tesko da mogu racunati na podrsku nezavisnosti Kosova i kod najvernijih prijatelja. Zato mislim da ce to, mozda sada "pod prisilom" vremenom biti civilizacijski pomak, ne samo elite vec i kosovskog drustva, sto bi se reklo, opcenito. I kosovski Srbi ce u tome imati i odigrati vrlo znacajnu ulogu. Ima pozitivnih naznaka da ce tako biti.

Pozdrav


Ostaje nam da se nadamo da ce tako biti!

Pozdrav!

#43 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 20 November 2007 - 00:34

Ne, ti nisi bio pristojan. No, idemo dalje...
Ako su Albanci prihvatili Ahtisarijev plan kao dobro resenje i ako su pristali na ponudjena resenja za srpsku manjinu, zasto ne bi ta resenja zadrzali i u slucaju neprihvatanja plana od strane Srbije i tako pokazali MZ ali i Srbiji i Srbima da su zaista privrzeni demokratiji i multietnicnosti?


zato sto pitanje jedino ima smisla ako se prihvati plan ahtisarija ne od strane srbije, nego od strane MZ i Kosova. ako amerika, evropa i druge zemlje priznaju nezavisno kosovo i garantuju njen zivot kao drzava, ne vidim zasto ne bi sve islo po ahtisarijevom planu, cak i kad bi k-srbi odbili.

u drugoj strani, ako se status quo nastavlja, a proglasi se nezavisnost koju glavne zemlje (amerika, francuska, britanija, nemacka) ne priznaju, onda ne vidim zasto bi ahtisarijev plan bio prihvacen od strane kosova jer taj plan govori i o nadziranoj nezavisnosti - to bi imalo smisla samo ako te zemlje priznaju drzavu kosovo.

#44 Nesh

Nesh
  • Members
  • 2,750 posts

Posted 20 November 2007 - 00:44

zato sto pitanje jedino ima smisla ako se prihvati plan ahtisarija ne od strane srbije, nego od strane MZ i Kosova. ako amerika, evropa i druge zemlje priznaju nezavisno kosovo i garantuju njen zivot kao drzava, ne vidim zasto ne bi sve islo po ahtisarijevom planu, cak i kad bi k-srbi odbili.
u drugoj strani, ako se status quo nastavlja, a proglasi se nezavisnost koju glavne zemlje (amerika, francuska, britanija, nemacka) ne priznaju, onda ne vidim zasto bi ahtisarijev plan bio prihvacen od strane kosova jer taj plan govori i o nadziranoj nezavisnosti - to bi imalo smisla samo ako te zemlje priznaju drzavu kosovo.


Pitanje je bilo ako Srbija ne prihvati Ahtisarijev plan! I ti si upravo odgovorio - kratko i jasno. Mogao si i odmah! :rolleyes:

Edited by Nesh, 20 November 2007 - 00:44.


#45 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 20 November 2007 - 00:50

Pitanje je bilo ako Srbija ne prihvati Ahtisarijev plan! I ti si upravo odgovorio - kratko i jasno. Mogao si i odmah! :huh:


ma izvini, mislio sam da govoris o definitivnom kraju ahtisarijevog plana, a ne samo o srbijanskom NJET. :rolleyes: