Jump to content


Photo

Zašto Kosovo treba da ostane u Srbiji?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1127 replies to this topic

#1 slow

slow
  • Members
  • 3,778 posts

Posted 19 November 2007 - 11:06

Pošto granice u Evropi više nisu bitne i/ili imaju sve manji značaj, zašto postavljati nove zidove u našoj budućoj, zajedničkoj evropskoj kući? Zašto praviti problem oko nečega što će već za 10 godina biti irelevantno...

#2 samonapred

samonapred
  • Members
  • 206 posts

Posted 19 November 2007 - 11:55

Pošto granice u Evropi više nisu bitne i/ili imaju sve manji značaj, zašto postavljati nove zidove u našoj budućoj, zajedničkoj evropskoj kući? Zašto praviti problem oko nečega što će već za 10 godina biti irelevantno...


Pa, možda su granice prozirnije i manje bitne, ali ipak ne možemo reći da nisu važne, ne verujem da bi se bilo koja država na svetu koja iole drži do sebe lako odrekla svoje teritorije, imamo nekoliko primera i u Evropi da se države bore protiv separatizma, i to vrlo odlučno.

Što se mene lično tiče meni Kosovo,kao takvo, nije bitno, nemam nikakve emocije prema toj teritoriji, nisam vezan ni duhovno ni istorijski, a kamoli u sadašnjosti, nisam nikada bio tamo, a ko zna da li ću i kada otići.

Moja najveća želja vezana je za ulazak Srbije u EU iz mnoštva razloga da ne dužim, to je jedini način da Srbija osigura svoj prosperitet i sigurnu budućnost, to je moj san od malena, a pogotovo od 5.10.2000. Mislim da bi to trebao da bude ubedljivo najvažniji cilj države, vlade, stranaka i kompletnog društva. U tom svetlu, meni Kosovo postaje bitno, kao potencijalni problem koji može da eskalira do te mere da skrene Srbiju sa evropskog puta i vrati nas u neka mračnija vremena, to je ono čega se ja plašim i jedino mi je to bitno povodom Kosova. Zbog toga treba vrlo oprezno i odmereno pristupiti ovom problemu i ne dozvoliti da zbog odbrane 15% naše teritorije(što je legitimno) izgubimo budućnost 85%(što bi bila katastrofa i mnogo veći gubitak od gubitka Kosova).

#3 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 19 November 2007 - 12:08

pa meni se cini da je to malko duzi period od 10 godina, na zalost......
Ne treba Srbiji Kosovo, ali je samostalno Kosovo velika opasnost za ceo region ...moji argumenti su isti kao na topicu "A sta ce Srbiji zapravo Kosovo", ko hoce moze da nadje tamo ...mrzi me sad da kucam !
PS Sto zakljucaste potonji topic? Milim da to nije u redu!

#4 Cvetko

Cvetko
  • Members
  • 269 posts

Posted 19 November 2007 - 12:15

Oni bi da se kao ocepe,a mi im kao ne damo. :rolleyes:

U stvari,bice kako kaze velika trojka.

I nasi i njihovi politicari samo ispucavaju predizborne corke...da bi kasnije mogli hvaliti uspehom,ili optuzivati druge za neuspeh

#5 slow

slow
  • Members
  • 3,778 posts

Posted 19 November 2007 - 12:32

...U tom svetlu, meni Kosovo postaje bitno, kao potencijalni problem koji može da eskalira do te mere da skrene Srbiju sa evropskog puta i vrati nas u neka mračnija vremena, to je ono čega se ja plašim i jedino mi je to bitno povodom Kosova. Zbog toga treba vrlo oprezno i odmereno pristupiti ovom problemu i ne dozvoliti da zbog odbrane 15% naše teritorije(što je legitimno) izgubimo budućnost 85%(što bi bila katastrofa i mnogo veći gubitak od gubitka Kosova).


Ali kako, vidi se svakim danom sve više da klizimo ka novoj katastrofi, novom sukobu i otvaranju još opasnijeg žarišta? Nezavisnost Kosova će samo pogoršati situaciju u celom regionu. Srbiju bi možda SAD i EU naterala milom ili silom da prizna nezavisnost ali se bojim da to neće biti slučaj sa Rusijom. Po poslednjim informacijama nezavisnost Kosova je za Ruse postala linija preko koje se ne prelazi. Provokacija SAD u vidu priznavanja nezavisnosti Kosova dugoročno će destabilizovati ceo region jer Rusi sigurno imaju kontra meru.

1) Rusima je sada Kosovo stvar prestiža u međunarodnim odnosima, tačka na kojoj pokazuju svoju obnovljenu moć

2) Rusi nemaju potrebu da trguju sa Zapadom kao 99te, oni više ionako ne veruju u bilo kakav dogovor sa Zapadom

3) Srbija je jedva dočekala da ima iza leđa Rusiju, bez obzira na iskustvo iz 99te,

4) Amerikanci su na minimum smanjili svoje prisustvo na Kosovu, razvučeni su na veliki broj kriznih tačaka u svetu, Kosovo im nije prioritet ali imaju jaku želju da pokažu Rusima ko je gazda,

5) EU je totalno nesposobna ali zainteresovana,

6) Albanci su spremni da idu do kraja,

1,2,3,4,5,6-->>>> haos je neminovan!

Bojim se da dolaze teški dani za sve nas...

#6 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 19 November 2007 - 12:52

Oni bi da se kao ocepe,a mi im kao ne damo. :rolleyes:

U stvari,bice kako kaze velika trojka.

I nasi i njihovi politicari samo ispucavaju predizborne corke...da bi kasnije mogli hvaliti uspehom,ili optuzivati druge za neuspeh


Skoro da je upravo tako. Kažem “skoro”, a ne “potpuno” zato što bi oni zaista da se otcepe, a ne “kao”, a najveću zaslugu za to imaju upravo šovinističko-staljinoidni režim Slobodana Miloševića i slom režima Envera Hodže. Uprkos svoj histeričnoj propagandnoj halabuci o “albanskoj iredenti”, u bivšoj Jugoslaviji nikada nije postojao iole ozbiljniji pokret za otcepljenje Kosova od Jugoslavije, a zasluga za to pripadala je pre svega surovom režimu Envera Hodže. Milošević je bio u stanju da isprovocira i pola Srbije da poželi da se odvoji od njega, a kamoli sve ostale u Jugoslaviji.


“Velika trojka” je još jedan “međunarodni” marifetluk – biće onako kako odluče svetske gazde u Vašingtonu. A oni su već odlučili: Kosovo neće biti ni srpsko ni albansko, nego američko. Došli su kobajagi da odbrane Albance od Srba, a ostaju kobajagi da brane Srbe od Albanaca i Srba.


Što se tiče uloge “naših i njihovih političara”, onoliko kolikoje moguće jednom rečenicom, savršeno si je okarakterisao.

#7 samonapred

samonapred
  • Members
  • 206 posts

Posted 19 November 2007 - 13:00

Ali kako, vidi se svakim danom sve više da klizimo ka novoj katastrofi, novom sukobu i otvaranju još opasnijeg žarišta? Nezavisnost Kosova će samo pogoršati situaciju u celom regionu. Srbiju bi možda SAD i EU naterala milom ili silom da prizna nezavisnost ali se bojim da to neće biti slučaj sa Rusijom. Po poslednjim informacijama nezavisnost Kosova je za Ruse postala linija preko koje se ne prelazi. Provokacija SAD u vidu priznavanja nezavisnosti Kosova dugoročno će destabilizovati ceo region jer Rusi sigurno imaju kontra meru.

1) Rusima je sada Kosovo stvar prestiža u međunarodnim odnosima, tačka na kojoj pokazuju svoju obnovljenu moć

2) Rusi nemaju potrebu da trguju sa Zapadom kao 99te, oni više ionako ne veruju u bilo kakav dogovor sa Zapadom

3) Srbija je jedva dočekala da ima iza leđa Rusiju, bez obzira na iskustvo iz 99te,

4) Amerikanci su na minimum smanjili svoje prisustvo na Kosovu, razvučeni su na veliki broj kriznih tačaka u svetu, Kosovo im nije prioritet ali imaju jaku želju da pokažu Rusima ko je gazda,

5) EU je totalno nesposobna ali zainteresovana,

6) Albanci su spremni da idu do kraja,

1,2,3,4,5,6-->>>> haos je neminovan!

Bojim se da dolaze teški dani za sve nas...


Bojim se i ja, ali se ipak nadam da će se i nama jednom desiti nešto pozitivno i da će razum nadvladati.

Stoji da su Rusi mnogo jači nego što su bili, a da Amerikanci imaju druge prioritete, baš zbog toga ja se nadam da će naći neko rešenje, kojim niko neće biti zadovoljan ali nas neće gurnuti u provaliju.

#8 Cvetko

Cvetko
  • Members
  • 269 posts

Posted 19 November 2007 - 13:07

upravo šovinističko-staljinoidni režim Slobodana Miloševića i slom režima Envera Hodže. Uprkos svoj histeričnoj propagandnoj halabuci o “albanskoj iredenti”, u bivšoj Jugoslaviji nikada nije postojao iole ozbiljniji pokret za otcepljenje Kosova od Jugoslavije, a zasluga za to pripadala je pre svega surovom režimu Envera Hodže.


Irendenta u doba SFRJ je jos imala (nazovi)marksisticka stanovista(literatura,akronimi organizacija,koncept-sto bi rekli stari UDB-asi "ujdurma Sigurimija") koja proizilaze iz zelje da dokazu tekovine sa Hodzom,njegovim aparatom i komunistickom Albanijom.Irendenta posle 1985(smrti Hoxhe),a narocito dolaskom Berishe na vlast u Albaniji 1992 gubi taj marxisticki karakter i pomalo/polako se islamizira.

“Velika trojka” je još jedan “međunarodni” marifetluk – biće onako kako odluče svetske gazde u Vašingtonu. A oni su već odlučili: Kosovo neće biti ni srpsko ni albansko, nego američko. Došli su kobajagi da odbrane Albance od Srba, a ostaju kobajagi da brane Srbe od Albanaca i Srba.


Mislio sam na Brisel,Washington i Moskvu,a ne na onu trojicu zgubidana.Meni oni nisu nista drugaciji od onih belih slemova iz 1991.Samo da zarade dnevnicu,za Kosmet im se 'ebe

Edited by Cvetko, 19 November 2007 - 13:08.


#9 Lorenz

Lorenz
  • Banned
  • 5,827 posts

Posted 19 November 2007 - 15:23

Irendenta u doba SFRJ je jos imala (nazovi)marksisticka stanovista(literatura,akronimi organizacija,koncept-sto bi rekli stari UDB-asi "ujdurma Sigurimija") koja proizilaze iz zelje da dokazu tekovine sa Hodzom,njegovim aparatom i komunistickom Albanijom.Irendenta posle 1985(smrti Hoxhe),a narocito dolaskom Berishe na vlast u Albaniji 1992 gubi taj marxisticki karakter i pomalo/polako se islamizira.



Mislio sam na Brisel,Washington i Moskvu,a ne na onu trojicu zgubidana.Meni oni nisu nista drugaciji od onih belih slemova iz 1991.Samo da zarade dnevnicu,za Kosmet im se 'ebe


Puno istinitog u tvom postu sem >> ...pomalo/polako se islamizira.<<<

Ovako nesto davno je hteo proturiti prof. Ljubomir Jeftic, postavljajuci svoje teze o "zelenoj transverzali", na koje se kasnije sam pozivao. Kolikogod su emisari iz Bliskog istoka, nakon juna '99., pokusavali da privole kosovske Albance islamske veroispovesti, radikalnom islamskim ucenjem, vahabizmom, nisu u tome uspeli. I pored, po Doktoru, "izrazito primitivnog kosovskog ( i onog u Albaniju) drustva, nije uspela propaganda koja bi Kosovo jace povezalo sa Bliskim istokom. Zato ne stoji zakljucak da se "... pomalo/polako se islamiziora", jer prosto ne odgovara istini.

Nego da ne bude po onoj, "a sta ste vi to radili Idijancima", kako prolazi naglo okretanje Srba ka izvornim vrednostima Pravosljavlju i graditeljskoj euforiji zaduzbina? Premijer je izrazito religiozan. knjige mu stampa SPS izdavastvo. Kosovski premijeri, privremeni ili stalni, boga spominju samo kad pozele dobre izborne rezultate.

#10 Cvetko

Cvetko
  • Members
  • 269 posts

Posted 19 November 2007 - 15:28

Ovako nesto davno je hteo proturiti prof. Ljubomir Jeftic, postavljajuci svoje teze o "zelenoj transverzali", na koje se kasnije sam pozivao. Kolikogod su emisari iz Bliskog istoka, nakon juna '99., pokusavali da privole kosovske Albance islamske veroispovesti, radikalnom islamskim ucenjem, vahabizmom, nisu u tome uspeli. I pored, po Doktoru, "izrazito primitivnog kosovskog ( i onog u Albaniju) drustva, nije uspela propaganda koja bi Kosovo jace povezalo sa Bliskim istokom. Zato ne stoji zakljucak da se "... pomalo/polako se islamiziora", jer prosto ne odgovara istini.


Zivi bili pa videli.Ali mislim da se i ti mozes sloziti da je religiozni zivot u Albanaca sa Kosmeta(kao u ostalom i kod drugih naroda ex SFRJ)znatno "bogatiji" posle raspada drzave SFRJ,nego sto je to bio u doba tzv.irendente ranih 80-tih

kako prolazi naglo okretanje Srba ka izvornim vrednostima Pravosljavlju i graditeljskoj euforiji zaduzbina?


Kao planeta Zemlja.Ne prestajemo da se okrecemo.Na crkvenom smo ecstasyju.Jos malo pa cemo uci u vortex.

Kosovski premijeri, privremeni ili stalni, boga spominju samo kad pozele dobre izborne rezultate.


Briga mene za njih.Njih vec grize parazit vlasti.Ja se bojim onih sto kako to kaze Trifunovic/Bebek:"dignu ruke,a puk ih slijedi".

#11 Lorenz

Lorenz
  • Banned
  • 5,827 posts

Posted 19 November 2007 - 15:37

PS Sto zakljucaste potonji topic? Milim da to nije u redu!


Eto da se po jednom pitanju slozim sa tobom. Ne mora Kosovo uvek biti povod za ceranje i cerecenje.
Taman sam hteo, onako "javno", da se zahvalim Dejanu Restaku, mada cu to ipak njemu mailom izraziti, na reorganizaciji Foruma, koji svakako bolje funkcionira jer nije izlozen vise licnim animozitetima dobrovoljnih urednika, primecujem da modovi dopustaju vecu slobodu govora ili licentia poetica odredjenim forumasima, pa i svojim malenkostima.
Samo toliko, a Kosovo i kosovsko pitanje, sigurno cemo forumski apsolvirati uz vecu dozu medjusobne tolerancije!I dokazanih tvrdnji iznesenih tu, na ovom forumu.

#12 moshe

moshe
  • Banned
  • 432 posts

Posted 19 November 2007 - 15:40

pa meni se cini da je to malko duzi period od 10 godina, na zalost......
Ne treba Srbiji Kosovo, ali je samostalno Kosovo velika opasnost za ceo region ...moji argumenti su isti kao na topicu "A sta ce Srbiji zapravo Kosovo", ko hoce moze da nadje tamo ...mrzi me sad da kucam !
PS Sto zakljucaste potonji topic? Milim da to nije u redu!


samo pogledaj posle chega je zakljucan topic i sve tje ti biti jasno....

#13 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 19 November 2007 - 15:42

aha, kontratopic vladanovom topicu :rolleyes: ali o tome se sve već priča na temi šta će Srbiji Kosovo :huh: :)

Edited by BeatrisDal, 19 November 2007 - 15:43.


#14 Lorenz

Lorenz
  • Banned
  • 5,827 posts

Posted 19 November 2007 - 15:43

Zivi bili pa videli.Ali mislim da se i ti mozes sloziti da je religiozni zivot u Albanaca sa Kosmeta(kao u ostalom i kod drugih naroda ex SFRJ)znatno "bogatiji" posle raspada drzave SFRJ,nego sto je to bio u doba tzv.irendente ranih 80-tih



Kao planeta Zemlja.Ne prestajemo da se okrecemo.Na crkvenom smo ecstasyju.Jos malo pa cemo uci u vortex.



Briga mene za njih.Njih vec grize parazit vlasti.Ja se bojim onih sto kako to kaze Trifunovic/Bebek:"dignu ruke,a puk ih slijedi".


Opet mogu napisati, "uglavnom se slazem".
I opet, sem..."dignu ruke,a puk ih slijedi". Jer sinoc u Pristini, Doris Pak zakljuci, da "katastrofalna niska izlaznost biraca je zbog nezadovoljstva sa njihovim liderima".

Edited by Lorenz, 19 November 2007 - 15:44.


#15 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 19 November 2007 - 16:04

Puno istinitog u tvom postu sem >> ...pomalo/polako se islamizira.<<<

Ovako nesto davno je hteo proturiti prof. Ljubomir Jeftic, postavljajuci svoje teze o "zelenoj transverzali", na koje se kasnije sam pozivao. Kolikogod su emisari iz Bliskog istoka, nakon juna '99., pokusavali da privole kosovske Albance islamske veroispovesti, radikalnom islamskim ucenjem, vahabizmom, nisu u tome uspeli. I pored, po Doktoru, "izrazito primitivnog kosovskog ( i onog u Albaniju) drustva, nije uspela propaganda koja bi Kosovo jace povezalo sa Bliskim istokom. Zato ne stoji zakljucak da se "... pomalo/polako se islamiziora", jer prosto ne odgovara istini.

Nego da ne bude po onoj, "a sta ste vi to radili Idijancima", kako prolazi naglo okretanje Srba ka izvornim vrednostima Pravosljavlju i graditeljskoj euforiji zaduzbina? Premijer je izrazito religiozan. knjige mu stampa SPS izdavastvo. Kosovski premijeri, privremeni ili stalni, boga spominju samo kad pozele dobre izborne rezultate.


Ne verujem da iko više pamti tog Lj.Jeftića, a on bi se možda mogao smatrati pretečom Hantingtonove bljuvotine o “sukobu civilizacija” – jednog od ideoloških bućkuriša kojima se pokušava zaodenuti varvarska težnja američkog kapitala ka svetskom gospodstvu. A ta blesava žvaka je na Kosovo i Albaniju još mnogo manje primenjiva, nego, npr, na Bosnu.

Idejna, kulturna i ideološka praznina “demokratskih” totalitarizama ranije ili kasnije prisiljava sve “tranzicione” režime da traže oslonac u klerikalizmu i Srbija tu nije nikakav izuzetak. Premijerova ljotićevska “religioznost” možda pomogne Amfilohiju Radoviću i njegovim klerikalcima da dobiju mesto patrijarha i pored još živog Pavla, ali ne mogu napuniti crkve koje uglavnom zvrje prazne, a u izbornim kampanjima u Srbiji se ipak niko ne usuđuje da se poziva na boga. Jedan od najžešćih udaraca crkvi ovde je zadat, naravno: nenamerno, upravo ustoličenjem SPC kao državne crkve i uvođenjem veronauka u škole.