Jump to content


Photo
- - - - -

Google


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
147 replies to this topic

#1 Masha

Masha
  • Members
  • 1,290 posts

Posted 16 November 2007 - 21:58

Vidim da se Google sprema da pusti Android platformu za mobilne telefone, pa me to podseti na sve shto su do sada kupili i shta se sve spremaju da naprave. Mislila sam da ovde prichamo o razvoju googla. Oduvek me je interesovalo kako ce izgledati google-ov OS za PC i kada ce izaci.

#2 BOOGIEMAN

BOOGIEMAN
  • Members
  • 1,365 posts

Posted 17 November 2007 - 01:13

Majkumu, dal' postoji nesto u sta se ti ne razumes :rolleyes:
Ocu odma da te zenim ! (treba mi malo slobodnog mesta na policama) :huh:

Posted Image


Elem, da se nadovezem na temu bar donekle, evo clanka kako izgleda raditi za G.

#3 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 17 November 2007 - 01:50

Fina romanticna pricica gde recimo nije napomenuto da se zbog jednog probijanja deadline-a leti sa posla, jako, khm, interesantan ugovor koji radnici potpisuju sa doticnom kompanijom, i tako te poslastice. Da, plate generalno jesu dobre, a ni deadline-ovi nisu nesto strasni, no daleko je to od idealne kompanije (ako takva uopste i postoji).

Google je inace najbolji ucenik Microsoft-a - pazljivo uce na tudjim greskama, k'o sto svako pametan radi. Iz istog razloga gotovo sam siguran da nikada nece napraviti OS (sem eventualno neki usko specijalizovan, mada Google obicno razvija software generalne upotrebe za mase) jer dan kada to urade ce oznaciti dan pocetka propadanja doticne kompanije. Proizvoditi OS je najgluplja stvar koju sebi kompanija moze priustiti jer na kraju, uvek ispadne skuplja dara nego mera, sem, naravno, ako se debelo ne laktas kao sto je to nekada Microsoft radio dok su mu zakoni dozvoljavali a danas zato iz dana u dan sve dublje tonu...

Nesto najblize OS-u sto bi Google mozda sebi priustio je kompletno network-oriented OS koji bi se dizao sa njihovih servera a gde bi klijentske masine radile poput terminala. Uostalom, to i jeste sve jaci trend - ubrzano se vracamo necemu sto smo s gadjenjem odbacili kao neprakticnu tehnologiju - pravu podelu racunara na klijente i servere, i to terminal-mainframe tipa gde su klijenti (terminali) minimalisticki i opremljeni samo najneophodnijim stvarima za prikaz podataka i omogucavanje interakcije krajnjem korisniku, dok su serveri (mainframe) zapravo farme superracunara koji izbalansirano rade data crunching. Nekada je takva podela bila neophodna zbog same cene racunarske opreme, pa kad se ista spustila 'medj mase' polako se zaboravio taj koncept jer tadasnje mreze nisu bile dovoljno brze da isprate potrebe krajnjih korisnika u realnom vremenu. Danas se vraca prvenstveno zbog mobilnih uredjaja koji jednostavno ne mogu da u sebe spakuju ogromni processing power koji zahtevaju razmazeni korisnici. Drugi razlog, koji ce, verujem, postati sve vazniji je ocuvanje energije. Danasnji kompjuteri trose podosta energije za dzaba - retko kom korisniku je potreban sav power koji ima u svom racunaru, a narocito ne 100% vremena dok je ukljucen, tako da se u idle time-u rasipa ogromna energija obzirom na rasirenost kucnih racunara danas... No to je tek tema za sebe... U svakom slucaju, ako Google i resi da razvija OS, ubedjen sam da ce biti takvog tipa.

No, necemo to videti jos dugo, dugo... Do 2010-e ce stanje biti manje-vise kao i danas... IT je vremenom postala velika industrija, a sve sto je veliko nije imuno na birokratiju koja kad jednom pronadje sablon za zgrtanje para istog se tesko odrice... Pomalo ironicno, ako mene pitate, obzirom da je IT danas jedina industrija koja svakodnevno donosi inovacije, ali konzervativizam velikih i vodecih kompanija pocinje da se oseca na svakom koraku... Google je redak primer kreativnosti u velikih IT kompanija danasnjice, samo sto, bar tako istorija kaze, nece ni oni to biti zanavek...

Edited by incognito, 17 November 2007 - 01:54.
dodat kreshendo ;)


#4 Masha

Masha
  • Members
  • 1,290 posts

Posted 17 November 2007 - 03:00

Majkumu, dal' postoji nesto u sta se ti ne razumes :huh:
Ocu odma da te zenim ! (treba mi malo slobodnog mesta na policama) ;)

Posted Image

:), posebno za sliku, a sada ozbiljno, ovo je ipak IT :D


Google je inace najbolji ucenik Microsoft-a - pazljivo uce na tudjim greskama, k'o sto svako pametan radi. Iz istog razloga gotovo sam siguran da nikada nece napraviti OS (sem eventualno neki usko specijalizovan, mada Google obicno razvija software generalne upotrebe za mase) jer dan kada to urade ce oznaciti dan pocetka propadanja doticne kompanije. Proizvoditi OS je najgluplja stvar koju sebi kompanija moze priustiti jer na kraju, uvek ispadne skuplja dara nego mera, sem, naravno, ako se debelo ne laktas kao sto je to nekada Microsoft radio dok su mu zakoni dozvoljavali a danas zato iz dana u dan sve dublje tonu...

Koliko priche je bilo, mislim da ipak sve ide ka tome. Ne mislim da ce se to desiti u skorije vreme, ali mislim da ce se desiti. Reklo bi se da im je ovaj Android neka vrsta "opipavanja" trzishta. Vec se pominje gPhone kao paralela iPhone-u. A kad smo kod Microsofta, ta firma ima takve poteze da mi dodje da umrem od smeha. Pogledajmo samo Zune :rolleyes:

Nesto najblize OS-u sto bi Google mozda sebi priustio je kompletno network-oriented OS koji bi se dizao sa njihovih servera a gde bi klijentske masine radile poput terminala.....

Negde sam bila prochitala da se to vec deshava.
Kao i da google vec ima neki OS na bazi Ubuntua koji nije officially released i koji samo oni unutar kompanije koriste. Ne bi oni o tome toliko graktali da nemaju tu nameru.

Pomalo ironicno, ako mene pitate, obzirom da je IT danas jedina industrija koja svakodnevno donosi inovacije, ali konzervativizam velikih i vodecih kompanija pocinje da se oseca na svakom koraku... Google je redak primer kreativnosti u velikih IT kompanija danasnjice, samo sto, bar tako istorija kaze, nece ni oni to biti zanavek...

Naravno, da smena na vrhu mora doci, ali, chekaj, google tek pochinje 0:) Google polako postaje Delta u svetu IT-a.

#5 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 17 November 2007 - 03:44

Mnogo je smesniji pokusaj Microsoft-a da istisne Adobe sa RIA i iTV trzista pravljenjem Silverlight-a... Microsoft je tu pukao debele pare, dugo vremena placao ex-actionscriptere da razvijaju inovativne aplikacije na Silverlight-u, i rezultat - pa skoro nula :rolleyes: ... Bruku sa Vistom necu ni da pominjem, verujem da kompletni board Microsoft-a pocrveni kad neko pomene Vistu :huh: ... Inace, i Microsoft je konacno poceo da uci, i to ni od koga drugog do od svog najveceg ucenika - Google-ta :) Videcemo sta ce biti sa Live-om, al' to je korak u pravom pravcu. Takodje, prestali su kategoricki da odbijaju da priznaju druge platforme pa tu postoji Port 25 grupa, kao i par sitnijih grupica koje proizvode plugin-ove i neke alatke za non-MS browsere i operativne sisteme (evo, ja sam licno odusevljen Live Messenger-om za Symbian - vrlo profi odradjeno)... Oni su udarili svoj zenit sa Windows XP-om i ne verujem da ce ikada ponovo napraviti komesanje na IT trzistu - izduv'o im se balon. Naravno, obzirom koliko para i klijenata imaju, Microsoft ce ziveti jos dugo, dugo...

Sto se Google-ta tice, ne bih se slozio da oni tek pocinju, cak naprotiv, i oni su blizu svog zenita i poceli su da prave greske od kojih svaka megalomanska kompanija pati - biti prvi u svemu po svaku cenu. Jedna od tih gresaka ih je kostala 1.6 giga dolara - fatalni neuspeh Google Video projekta (inache, glave su pljustale na unutrasnjem nivou zbog tog debakla) zbog koga su morali da kupe YouTube po basnosnovno velikoj ceni e da bi sprali ljagu i zapusili usta. I dok rasipaju vredne resurse pokusavajuci da se uguraju na sve segmente internet trzista trpe im najpoznatiji servisi - Google Search i gMail. Meni uopste nije dalek scenario da Google zavrsi neslavno kao vecina `dot com` kompanija s kraja proslog i pocetka ovog veka, kad vise ne budu bili u stanju da se nose sa svima a u toj borbi istrose toliko resursa da ne mogu da odrzavaju one koji su ih i ucinili time sto jesu. Greed is mother of all company meltdowns.

Naravno, oni su najveci gigant na internet trzistu danas tako da imaju poprilicno prostora da se izvuku, narocito sto je internet ovakav kakav je toliko outdated da je cudo kako uopste i opstaje. Oni sa svojim ogromnim kapitalom i network iskustvom mogu biti motor neizbeznih izmena u filozofiji interneta, no pitanje je kako ce odigrati te da li ce ih pojesti pohlepa kao sto je pojela Microsoft.

Price o gPhone-u i takvim tricarijama su smesne - Google je ipak dovoljno ozbiljna kompanija da sebe spusta na nivo plagijatora. Uostalom, iPhone je bio pravi debakl, doduse Apple je nesto naucio iz toga.

Sto se `Google OS` tice, oni generalno u firmi koriste mahom Linux-e (najbolje je da cela firma radi na platformi na kojoj razvijaju svoje projekte), a sad da l' su neki prilagodili sopstvenim potrebama ili ne, to spada u domen spekulacija. U svakom slucaju, sta god da je, to je dosta daleko od onoga na sta sam ja mislio.

#6 Masha

Masha
  • Members
  • 1,290 posts

Posted 17 November 2007 - 04:27

Microsoft je skoro sa svime chega se dohvatio poslednjih godina doziveo debakl. Nisam zakleti protivnika MS ali eto, ta deshavanja su me naterala da mu zauvek okrenem ledja, kao i mnooogi drugi. Zato se sad shlihtaju svima. Google je svoju greshku skupo platio, ali moze mu se. Chak mi se chini da im se i isplatilo. Bar na neko vreme. To sa YouTubom.

Za GMail mislim da je glupost (i ne koristim). Tu su se stvarno ugurali bezveze. A zashto mislish da google search trpi? Ali da dodam recimo google earth kao zanimljivu stvar i shirenje na social networking servise kao plus.

Shto se tiche plagijatorstva, MS def takes the cake.
Kad pomenu OS u firmama, mislim da sve firme (koje drze do sebe) koriste Linux :rolleyes:

#7 Tale Surovi

Tale Surovi
  • Members
  • 363 posts

Posted 17 November 2007 - 06:47

Uostalom, iPhone je bio pravi debakl, doduse Apple je nesto naucio iz toga.


Po čemu je iPhone pravi debakl?? Da je preskup - jeste, da mu fali poneka opcija na koju su geekovi navikli - fali, da je zaključan na jednog operatera - zaključan je. Ali je pravo čudo inženjeringa i prodaje se ko alva. Šta je tu debakl? :rolleyes:

#8 Adam Weisphaut

Adam Weisphaut
  • Members
  • 822 posts

Posted 17 November 2007 - 13:28

Za GMail mislim da je glupost (i ne koristim). Tu su se stvarno ugurali bezveze. A zashto mislish da google search trpi? Ali da dodam recimo google earth kao zanimljivu stvar i shirenje na social networking servise kao plus.

Zasto :rolleyes: ? Meni je super, otkad sam na Gmailu nisam primio ni dve spam poruke sto sam redovno imao na Yahoo-u.

#9 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 17 November 2007 - 14:18

Za GMail mislim da je glupost (i ne koristim). Tu su se stvarno ugurali bezveze.


A koji je dobar? Yahoo mail? Kad posaljes neki mail na isti dobijes ga sa nekoliko sati zakasnjenja! Ili hoces da se logujes a on kaze username or password incorrect. :huh:

Gmail rule :)
Od pre par nedelja porastao za jos 1 GB. Trenutni space kod mene Over 4999.262585 megabytes (and counting) of free storage . Dakle eto me na milimetar od 5 GB :rolleyes:

Jedina zamerka kod Gmaila mi je sto na njemu nema block sender ili block domen opcije kao na Hotmailu. Za spam savrseno.

#10 Masha

Masha
  • Members
  • 1,290 posts

Posted 17 November 2007 - 16:12

Ne koristim, pa ne znam. :rolleyes: Nije mi se svideo u pochetku, a tad je taman i hotmail proshirio storage i velichinu attach-a, pa sam odustala.

#11 Buum

Buum
  • Members
  • 2,042 posts

Posted 18 November 2007 - 03:38

Ne koristim, pa ne znam. :rolleyes: Nije mi se svideo u pochetku, a tad je taman i hotmail proshirio storage i velichinu attach-a, pa sam odustala.

Hehe, pa treba da zahvališ Googleu što je Hotmail povećao prostor za skladištenje poruka! :huh:

Pre nego što se Gmail pojavio i ponudio neverovatnih 1 GB prostora, glavni akteri na e-mail sceni – Yahoo i Hotmail – su nudili 10 MB ili manje. To je bila prekretnica. Nakon toga su svi počeli da nude mnogo više prostora, ali i dalje ne pružaju ni približno onoliko opcija za DŽ kao Gmail (npr. besplatan POP3 i IMAP). O funkcionalnosti interfejsa da i ne govorimo...

#12 Zverilla

Zverilla
  • Members
  • 910 posts

Posted 18 November 2007 - 14:32

Po čemu je iPhone pravi debakl?? Da je preskup - jeste, da mu fali poneka opcija na koju su geekovi navikli - fali, da je zaključan na jednog operatera - zaključan je. Ali je pravo čudo inženjeringa i prodaje se ko alva. Šta je tu debakl? :rolleyes:


:huh: :) ;)
sta su oni to novo napravili u iphoneu??? sve je vec vidjeno, samo dodata jabukica za musterije koje bi skupo platili i iGovno . i koji jedini i kupuju iphone. ako pogledas vrhunske modele drugih proizvodjaca, svi nude mnogo vise od applea za iste pare.

sto se tice gugla, ipak se oni jos uvek sire i debelo koriste svoje precenjene akcije. youtube je bio skupo placen ali samo delimicno u kesu, dobrim delom u akcijama. s prvim problemima koji ih nesumnjivo cekaju (npr kad dostignu zasicenje kolko para mogu da generisu reklamama kroz search) krenuce i pad (M$ se tako svojeveremeno sunovratio s 130 na 30).

i jos bih dodao da njihova strategija meni vise lici na cisco.vu - kupuju konkurenciju dok su jos mali, i uglavnom pametno kupuju. ono gde jos nemaju nista su social mreze, mozda tu treba ocekivati sledecu akviziciju...

#13 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 18 November 2007 - 15:20

Hehe, pa treba da zahvališ Googleu što je Hotmail povećao prostor za skladištenje poruka! :huh:

Pre nego što se Gmail pojavio i ponudio neverovatnih 1 GB prostora, glavni akteri na e-mail sceni – Yahoo i Hotmail – su nudili 10 MB ili manje. To je bila prekretnica. Nakon toga su svi počeli da nude mnogo više prostora, ali i dalje ne pružaju ni približno onoliko opcija za DŽ kao Gmail (npr. besplatan POP3 i IMAP). O funkcionalnosti interfejsa da i ne govorimo...

Sve to a jos i da dodamo da Gmail jos uvek nosi oznaku Beta
Posted Image
Dakle kad skinu ovo Beta ocekujemo ga u jos jacem izdanju :rolleyes:

#14 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 18 November 2007 - 17:06

Po čemu je iPhone pravi debakl?? Da je preskup - jeste, da mu fali poneka opcija na koju su geekovi navikli - fali, da je zaključan na jednog operatera - zaključan je. Ali je pravo čudo inženjeringa i prodaje se ko alva. Šta je tu debakl? :rolleyes:


Fali mu mnogo, mnogo opcija koje nisu potrebne samo geek-ovima. Njegova delimicno uspesna prodaja u pocetku je cista posledica ogromnih para pljunutih u marketing i onoga sto vec navede Zverilla - velike baze nazovi-elitista koji bi zaista kupili i iShit kad bi ga Apple napravio. Balon od sapunice je prsao vec posle mesec dana prodaje i danas nesto ne vidim da ga iko igde pominje - Apple je pritom bio primoran da smanji cenu za $100-$200 brze nego bilo koji konkurent za svoj udarni proizvod jer bi prodaja jednostavno stala (svi `elitisti` nakupovali, ostali znaju da konkurencija nudi kud-i-kamo vise za takve novce). Cak su videli da im ni plan vezivanja za provajdera i USofA trziste (gde 'elitista' ima najvise) nije dovoljno da otplate marketing proizvoda, a kamo li ostalo, pa sad pokusavaju da isti uguraju u Evropu sto ce malo teze ici posto je, posle Japana, Evropa najrazvijenije podrucje mobilne telefonije gde su kupci davno navikli da cene raznorazne opcije koje nedostaju iPhone-u a koje konkurencija nudi po daleko nizim cenama.

Sve to a jos i da dodamo da Gmail jos uvek nosi oznaku Beta


To je marketinski trik koji su davno usavrsile neke kompanije - stavis svemu oznaka beta i onda:
1) Nemas troskove glede customer support-a
2) Mozes da pravdas svaki moguci bug

Google je sampion u beta proizvodima koje reklamira kao feature complete & bullet proof, i na to navlaci ljude, dok pri svakom ozbiljnijem problemu ima backup soluciju - softver je bio beta i problemi su se mogli ocekivati. Tako bi pravdali i da sutradan neki haker upadne u gMail i pobrise svima mejlove ili napravi totalni kurshlus u sistemu, i Google bi sa pravnog aspekta bio cist kao suza.

#15 jddipqd

jddipqd
  • Members
  • 384 posts

Posted 18 November 2007 - 17:34

Kad pomenu OS u firmama, mislim da sve firme (koje drze do sebe) koriste Linux :rolleyes:

Firma u kojoj radim outsourceuje za evropski ogranak jedne američke kompanije kojoj je (skoro) celokupna infrastruktura bazirana na MS tehnologijama.