Jump to content


Photo
- - - - -

Beograd nekad


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
156 replies to this topic

#1 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 16 November 2007 - 21:52

nazalost, danas vrlo malo znamo o tome kako je beograd izgledao nekad i kako se u njemu zivelo.
sve o beogradu kojeg vise nema, slike, tekstovi, price i stare fotografije mogu obogatiti ovaj topik.

ja na zalost, ne znam skoro nista :), zato ga i otvorih.

al evo nadjoh jednu slicicu starih terazija za pocetak :huh:

Posted Image

nista ne prepoznajem. :rolleyes:

#2 maksas

maksas
  • Members
  • 1,625 posts

Posted 16 November 2007 - 23:46

Pronadjoh par interesantnih slika na netu, koje datiraju sa pocetka 20. veka. :huh:

Danasnja gradska skupstina

Posted Image

Posted Image

Kalemegdan

Posted Image

Milosev konak - Topcider

Posted Image

Trg Republike

Posted Image


edit: Server nesto brljavi, ili nije dopusteno koristiti attachmente na ovom PDF-u? :rolleyes:

Edited by maksas, 16 November 2007 - 23:56.


#3 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 17 November 2007 - 00:25

super su slicice :)

evo i od mene jos:

terazije 1928
Attached File  Terazije__1928.jpg   44.49KB   163 downloads

zlatan krst
Attached File  Stari_Beograd_2_Zlatan_20Krst2.jpg   26.63KB   141 downloads

pozorisni trg oko 1933.
Attached File  IKONA_Pozorisni_trg__1933.jpg   8.82KB   154 downloads

pozorisni trg oko 1930.
Attached File  Pozorisni_trg__oko_1930..jpg   53.31KB   156 downloads

filmadzije na terazijama 1933.
Attached File  IKONA_Filmadzije_na_Terazijama__1933..jpg   11.25KB   150 downloads



i moja omiljena :huh:, samo ne znam gde je :rolleyes:
Attached File  Stari_Beograd_1.jpg   16.16KB   213 downloads

Edited by nickie, 17 November 2007 - 00:27.


#4 maksas

maksas
  • Members
  • 1,625 posts

Posted 17 November 2007 - 00:40

i moja omiljena :huh:, samo ne znam gde je :rolleyes:
Attached File  Stari_Beograd_1.jpg   16.16KB   213 downloads


Meni deluje kao da su Terazije, samo iz drugog ugla. Ako se ne varam, u pozadini se jedva vidi kupola starog dvora. Nego, gledam nesto prvu sliku koju si okacila i cini mi se da su upravo sa te slike pokupili ideju za renoviranje sadasnje trolejbuske okretnice kod studenskog trga. Tu pre svega mislim na uredjenje aleje cveca - pesackog ostrva koje se nalazi odmah preko puta filoloskog fakulteta.

#5 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 17 November 2007 - 00:41

jos ovu i dosta za veceras :rolleyes:

Attached File  pozorisnitrgza1qe8.jpg   54.18KB   177 downloads

#6 maksas

maksas
  • Members
  • 1,625 posts

Posted 17 November 2007 - 00:45

jos ovu i dosta za veceras :huh:


Ovo mora da je posle WWII. Eh, da nam je danas ovakva guzva na Trgu. :rolleyes:

#7 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 17 November 2007 - 00:47

Meni deluje kao da su Terazije, samo iz drugog ugla. Ako se ne varam, u pozadini se jedva vidi kupola starog dvora. Nego, gledam nesto prvu sliku koju si okacila i cini mi se da su upravo sa te slike pokupili ideju za renoviranje sadasnje trolejbuske okretnice kod studenskog trga. Tu pre svega mislim na uredjenje aleje cveca - pesackog ostrva koje se nalazi odmah preko puta filoloskog fakulteta.


i meni se cinilo da su terazije, al nisam sigurna. :rolleyes: da, da, lici na to, moguce da su odatle maznuli ideju. :)

edit:

Ovo mora da je posle WWII. Eh, da nam je danas ovakva guzva na Trgu. :huh:


da, da, beograd bez saobracaja ko iz neke naucne fantastike ;)

Edited by nickie, 17 November 2007 - 00:49.


#8 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 17 November 2007 - 09:34

al evo nadjoh jednu slicicu starih terazija za pocetak :huh:

Posted Image


reklama što pokriva višak zida :rolleyes:

i priče iz starog bgda... kako su se intelektualni krem-krugovi skupljali po kafanama na terazijama - dve grupe ljutih političkih protivnika, jedni u moskvi drugi u balkanu (recimo), pa se dernjali i zavitlavali jedni druge

Posted Image

#9 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 17 November 2007 - 10:50

Trg Republike

Posted Image


e, a gle kako su ovi autici slatki ;)
su to bila privatna kola ili neka vrsta javnog prevoza? :rolleyes:


edit: Server nesto brljavi, ili nije dopusteno koristiti attachmente na ovom PDF-u? :huh:

dopusteno, samo vi kacite. mora da je nesto zezalo.

i da nastavim :D

studentski trg oko 1900.
Attached File  IKONA_Studentski_trg__oko_1900.jpg   9.36KB   156 downloads


knez mihajlova 1896.
Attached File  IKONA_Knez_Mihajlova_ulica_1896.jpg   9.14KB   158 downloads


obilicev venac 1892.
Attached File  IKONA_Obilicev_venac_1892.jpg   6.82KB   151 downloads


kafana albanija, oko 1933.
Attached File  IKONA_Kafana_Albanija__oko_1933..jpg   32.21KB   150 downloads


ispod duda, oko 1900.
Attached File  IKONA_Ispod_duda__oko_1900.jpg   12.07KB   134 downloads
ovo opet ne znam gde je :)



slabo nesto nalazim slike posle wwII 0:)

#10 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 17 November 2007 - 11:25

drevna narodna skupština, sa sajta St. George's Fencing School :rolleyes:

Posted Image

a ovo su devojke mačevalke na terazijama, 1925.

Posted Image

#11 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 17 November 2007 - 12:09

:) :huh: ;)


pa da nastavim :D

beograd, godine neke :rolleyes:

knez mihailova
Attached File  knezmihailova1.jpg   56.24KB   145 downloads


narodno pozoriste
Attached File  narodnopozoriste1.jpg   27.89KB   159 downloads


milosa velikog
Attached File  zgradamilosavelikog2.jpg   23.88KB   164 downloads


skupstina
Attached File  zgradaskupstina1.jpg   44.19KB   165 downloads



i dve posle bombardovanja:

Attached File  zgradatrgbombe.jpg   18.63KB   148 downloads

Attached File  zgradatrgbombe2.jpg   40.83KB   151 downloads

#12 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 17 November 2007 - 12:28

a ovo su devojke mačevalke na terazijama, 1925.

zaboravih da dodam - ispred kasine: posle turnira i zasluženih pobeda, svraćaju na zasluženo pivo :rolleyes:



dragoljub aleksić, najjači čovek

Posted Image

#13 bloom

bloom
  • Members
  • 213 posts

Posted 17 November 2007 - 12:34

Evo jednog odlomka iz putopisa Nikole Buvijea o Beogradu 1953.

U pet ujutro sunce nam je udaralo u kapke, i onda smo išli da se kupamo u Savi, s druge strane mosta kod Sajmišta. Meki pesak pod nogama, krave na travi, devojčurak s maramom koji čuva guščiće, i u rupi od granate skitnica koja spava pokrivena novinama. Kada svane, mornari s teretnjaka i ljudi iz okoline dođu da operu veš. U dobrom društvu trljali smo košulje čučeći u vodi punoj mulja, a dužinom obale, naspram zaspalog grada čuli su se samo zamasi, zvuci četki i čežnjive pesme, dok su niz vodu, prema Bugarskoj, plovili veliki nanosi pene.
Leti je Beograd jutarnji grad: u šest sati čistači metu balegu iza kola natovarenih povrćem, a drveni kapci klepeću ispred radnjica: u sedam, sve su kafanice krcate.


Beograd hrani jedna rustična magija. Ipak, on nema ničeg od sela, ali kroz njega prolazi neka seoska struja i daje mu tu misterioznost. Lako zamišljamo đavola u liku tog imućnog konjarskog trgovca ili podrumara u pohabanoj jakni, iscrpljujemo se pletući konce ili postavljajući zamke koje čuvena jugoslovenska bezazlenost neprestano osujećuje. Celo popdne sam šetao uz Savu, bezuspešno tražeći priču na tu temu. Kako je stvar bila sve hitnija, proveo sam veče kucajući jednu malu basnu u kojoj đavo nije bio ništa kriv i koju ću odmah odneti urednici, na šesti sprat jedne kuće pune rupa. Kako je bilo kasno, ona nas je pozvala da uđemo. Uopšte se ne sećam razgovora, ali me posebno iznenadilo što je ona nosila papuče s potpeticom i jednu izvanrednu kućnu haljinu crvene boje. U Beogradu te stvari padaju u oči. Bio sam joj zahvalan što se tako lepo udesila, jer od svih oblika oskudice uvek mi je izgledala najžalosnija ona koja poružnije ženu; jevtine cipele, masivne kao proteze, ispucale ruke, haljine od materije cvetnog uzorka s bojama koje se mešaju i razlivaju. U tom kontekstu ova kućna haljina bila je prava pobeda. Grejala nam je srce kao zastav. Želeo sam da joj na tome čestitam, da popijemo u tu čast. Nisam se usudio da budem tako otvoren. Otišao sam uz kišu reči zahvalnosti, čemu se ona stvarno iznenadila.

#14 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 17 November 2007 - 13:24

nikola lazaro, specijalni izveštač magazina illustrazione italiana, potucao se po srbiji 1876. godine (prevod objavilo otkrovenje prošle godine), u vreme srpsko-turskog rata

(treba imati na umu da je srbija za veći deo razvijene evrope, u to vreme, zagranični prostor evropske civilizacije, nit poznat nit naročito interesantan - međutim, ustanci protiv turaka uskoro skreću pažnju na mali, herojski i nadasve hrišćanski narod, koji se bori za svoju nac. samobitnost)

enivej, lazaro o tadašnjem beogradu:

da ne biste izgubili ravnotežu, treba biti dobar igrač: tolike su rupe u kaldrmi, načinjenoj od fino izoštrenih oblutaka, "sjajnih" za one koji su obuveni po evropski, jer ga primoravaju da pogleda nebo, zvezde i mesec svaka tri-četiri koraka. posmatrajući veliki broj obućara u gradu, posumnjao sam da gradski oci kaldrmišu ulice šiljatim oblucima, koji prave brda, doline i planine, upravo da bi bili od koristi ovom uvaženom sloju građana, tako brojnom i dosta radnom. možda grešim, ali izgleda mi upravo tako: par običnih cipela u gradovima sa dobro popločanim ulicama mogao bi trajati najmanje mesec dana, a u beogradu ne može izdržati više od osam dana, premda im cena nije mala...
inače, beograd, gledan po danu, lep je grad, širokih ulica, prostranih i zračnih. po pravilu, kuće za stanovanje imaju samo jedan sprat, a odvojene su od druge vrtovima ili delovima neobrađene zemlje, za one koji bi želeli da na njoj nešto grade. ima lepih hotela, luksuzno nameštenih, u kojima ne nedostaje ništa od komfora.
ulica koja vodi do kneževog dvora, terezianstrasse, po uređenosti i veličini jedna je od najlepših koje sam ikad video, a ukrašena je drvoredom bagremova visokih i snažnih stabala, koji daju svežinu i divnu hladovinu
...
srpska vlada je, u verskom pogledu, jedna od najtolerantnijih u svetu. svaka vera, uključiv muslimansku i jevrejsku, ima svoj hram, i vlada plaća sveštenike bez obzira na veropispovest: imami, rabini, popovi, crkvenjaci, parosi - svi podjednako imaju platu od 600 pijastra mesečno, što je približno 120 italijanskih lira. sve službe obavljaju se u sopstvenim crkvama i nikada se jedna verska zajednica ne usuđuje da uznemirava drugu.
...
treba reći da se glas jednog imama, ma koliko bio snažan, ne može uporediti sa zvonom; a zatim, muslimanska pesma je tako umilna, tako nazalna, da uspavljuje umesto da budi. dok smo moj kolega dik lonli i ja crtali, prišao nam je jedan žandarm i gestikulacijom pokazao da pođemo za njim. prevodilac, koji je bio sa nama, objasnio je da žandarm mora da nas sprovede u policiju, pošto je bilo zabranjeno crtati u gradu. "do đavola", rekoh diku, "ovde možda džamije i crkve smatraju tvrđavama!" hteli ne hteli, pratili smo predstavnika zakona, a za nama su opet išli mangupi i dokoličari iz kvarta...
(posle malo peripetija sa načelnikom zbog nepoznavanja jezika...) međutim, da bi učinili gest prema dvojici dopisnika poznatih ilustrovanih listova, uručio nam je specijalne dozvole za vreme od šest dana, stegao nam ruku i zamolio za naklonost prema srbiji u našim izveštajima. pravi i dobar patriota!



#15 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 18 November 2007 - 12:02

posta kod zeleznicke stanice
Attached File  posta_kod_zeleznicke_stanice.jpg   44.64KB   141 downloads


krunska
Attached File  krunska.jpg   62.26KB   154 downloads


stari aerodrom beograd
Attached File  stari_aerodrom_beograd.jpg   48.78KB   148 downloads


izgradnja fontane na terazijama
Attached File  izgradnja_fontane_na_terazijama.jpg   72.04KB   140 downloads