Jump to content


Photo

Kritizerstvo


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
5 replies to this topic

#1 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 30 July 2002 - 16:10

trenutno se nalazim u beogradu i potvrdjujem trend prisutan vec neko vreme, a to je da se iz svake posete vracam sa sve ostrijim sudom.

dakle, ono sto me najvise nervira prilikom ove posete je kritizersvo na svakom koraku. nista se nije promenilo, vlast je ista kao i prethodna, ne samo da se ne zivi bolje, vec zapravo dosta losije i tako dalje i tako dalje.

cinjenica je medjutim da neke stvari koje nikad nisu bile moguce sada jesu - da se nova kola kupuju na kredit, da se o nama pozitivno izrazava neko sa zapada, da se pominje da je mozda i srpska strana imala neku odgovornost u ratovima, da se u banci slobodno kupuju devize, da se politicari pravdaju narodu i sl.

i ljudi koji inace nisu skandalozno glupi, tipa olja beckovic, pridruzuju se ovom smarackom horu toboznjih intelektualaca koji neprekidno kritizira, pokusavajuci da dokazu svoju toboznji kriticki duh time sto ce traziti mane, zanovetati, moralisati, kukati po svaku cenu. imam utisak da nedopustiv procenat tzv. intelektualaca ne uvidja da je iskaz "ja sam vecita opozicija" ne samo glup, vec i potencijalno opasan. posto ovo neprekidno preseravanje moze da dovede do toga da se vlast na izborima stvarno promeni, pa ce onda za deset godina i ovaj period da udje u legendu poput anta markovica.

#2 teknokrat

teknokrat
  • Members
  • 234 posts

Posted 01 October 2002 - 13:30

Dobro. To je opis situacije (koji, uzgred receno, delim). A sad, gde je strucna dijagnoza?

#3 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 01 October 2002 - 19:55

sta ste me bre spopali sa dijagnozama (prvo ona lujka na medijima, sad i ti)? ja sam (potencijalni) naucnik, ne lekar.

nego dobro da si me podsetio na ovaj moj post, sad imam dokaz za svoje prorocke sposobnosti.

#4 teknokrat

teknokrat
  • Members
  • 234 posts

Posted 01 October 2002 - 23:08

He he, nista ti ne fali da imas malo "hands on experience" sa nama cyber-lujkama :lol:

#5 zvezdara

zvezdara
  • Members
  • 236 posts

Posted 01 October 2002 - 23:34

Odgovor je vrlo jednostavan: neuporedivo je lakse sedeti po strani i ukazivati na manjkavosti, nego zasukati rukave i nesto uraditi.

#6 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 01 October 2002 - 23:36

ma to je naravno tacno, ali mislim da postoji jedan dodatni element a to je da je stalno kritikovanje neka vrsta intelektualne legitimacije. otprilike, ako kazes da je bolje, da vlast nije tako losa, da se da ziveti, onda si u najboljem slucaju naivan, a cesce glup, konformista, onaj koji naseda propagandu i sl.