Jump to content


Photo

Ko se voli taj se bije


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
60 replies to this topic

#1 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 12 November 2007 - 18:22

Хрвати, с друге стране, иако истргнути из свог срског културног контекста, дубоко у себи осећају припадност истом


а није, него - хрвати су с венере, а срби с марса


А кад дођем у Хрватску, све сам го Хрват


јер све је супер и све је за пет, кад си мушко и волиш ногомет...
golaci_1.JPG


а службени језик им српски


вала баш: Дјед Божићњак, укрудба, надневак, раскрижје, писмохрана, укњижба, њежник, преслика, гледе, домаћи урадак, ухидба, уљудба, гласовање, хинидба...

#2 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 12 November 2007 - 18:31

а није, него - хрвати су с венере, а срби с марса




јер све је супер и све је за пет, кад си мушко и волиш ногомет...
golaci_1.JPG




вала баш: Дјед Божићњак, укрудба, надневак, раскрижје, писмохрана, укњижба, њежник, преслика, гледе, домаћи урадак, ухидба, уљудба, гласовање, хинидба...



И шта, ови шаљиви примери новорјека требали би бити доказом да то није српски?
Не будите смјешни!

#3 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 12 November 2007 - 18:39

И шта, ови шаљиви примери новорјека требали би бити доказом да то није српски?
Не будите смјешни!


криво си ме разумио, миле. оно што хтједох рећи је да није службени језик српски, већ онај неслужбени, колоквијални.

службени је тај неки бастард којим нико не говори

#4 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 12 November 2007 - 19:30

криво си ме разумио, миле. оно што хтједох рећи је да није службени језик српски, већ онај неслужбени, колоквијални.

службени је тај неки бастард којим нико не говори


Да, формално си ти у праву, али ја сам намерно ставио "службени" јер и тај службени ја доживљавам као српски.
Да не идем сад по реду али ту писмохрану сам налазио у неким старијим српским текстовима.

Једне године, допутовавши аутом из Холандије у Хрватску, негде пред божићне празнике, ухватим неку хрватску радио станицу са жељама и поздравима. И сви редом једни другима честитају Божић текстом "честит Божић".
Стигнем код таста и он, готово директно са врата, упита ме да ли сам чуо нову хрватску измишљотину, да као више није "сретан Божић" него "честит Божић".
Мени Вуков рјечник остао у жениној девојачкој соби и не будем лењ па одем на спрат по њега.
Кад тамо под одредницом "честит" Вук пише (по сећању): Срби један другом овом рјечју честитају неку славу. Кажу, на примјер "Честит Божић, домаћине".
Готово свака реч хрватског новорјека (уколико није реч о неком германизму, или је неког другог страног порекла) може се на овај или онај начин довести у везу са срским језиком.

#5 guimaraes

guimaraes
  • Members
  • 592 posts

Posted 12 November 2007 - 20:02

Slazem se sa Milom. Dodao bih i da su amebe pojednocelizovani Srbi.

#6 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 12 November 2007 - 20:28

Мени Вуков рјечник остао у жениној девојачкој соби и не будем лењ па одем на спрат по њега.
Кад тамо под одредницом "честит" Вук пише (по сећању): Срби један другом овом рјечју честитају неку славу. Кажу, на примјер "Честит Божић, домаћине".
Готово свака реч хрватског новорјека (уколико није реч о неком германизму, или је неког другог страног порекла) може се на овај или онај начин довести у везу са срским језиком.


Meni je hrvatski uvek bio nekako slovenskiji i cistiji od srpskog.
Ovo sto ti nadje u vukovom recniku samo govori u prilog tome.
Ljudi se vracaju korenima.

Lep pozdrav
Teja

#7 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 12 November 2007 - 22:03

Ma Mile zapravo obozava Hrvate pa nas zeli (pri)svojiti.

#8 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 12 November 2007 - 22:26

Ma Mile zapravo obozava Hrvate pa nas zeli (pri)svojiti.



А ви сте Хрват?

Причао сам већ неколико пута ону анегдоту која се збила почетком 20. века, негде у Босни, док су фрањевци још увек имали великих потешкоћа да босанске католике науче да нису Шокци, Срби католичке вере, већ неки Хрвати, за које ови никад нису ни чули?
Анегдота иде овако:
Неки Шокац служио код домаћег аге и једног дана није дошао на посао.
Кад се сутрадан појавио ага га упита:
- Јел, Шокац, гдје си ти јуче?
Шокац му овако одговори:
- Пресвијетли аго, нисам ја Шокац! Ја сам ....оно....како велечасни оно рече.....Кркмат!

#9 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 12 November 2007 - 22:33

А ви сте Хрват?

Причао сам већ неколико пута ону анегдоту која се збила почетком 20. века, негде у Босни, док су фрањевци још увек имали великих потешкоћа да босанске католике науче да нису Шокци, Срби католичке вере, већ неки Хрвати, за које ови никад нису ни чули?


Znaci da su ti pokatoliceni Srbi u Bosni nazivani Shokcima, a onda dosli Franjevci da im
obajsne da su Hrvati. I to sve onomad za vreme Osmanlija?

A ko su Shokci u Vojvodini? Koliko znam tamo ( u Vojvodini ) ima ljudi
koji se se slove za Hrvate a neki za Shokce. Kakva je sada tu razlika?

Lep pozdrav
Teja

#10 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 12 November 2007 - 22:39

Znaci da su ti pokatoliceni Srbi u Bosni nazivani Shokcima, a onda dosli Franjevci da im
obajsne da su Hrvati. I to sve onomad za vreme Osmanlija?

A ko su Shokci u Vojvodini? Koliko znam tamo ( u Vojvodini ) ima ljudi
koji se se slove za Hrvate a neki za Shokce. Kakva je sada tu razlika?

Lep pozdrav
Teja


Није за време османлија. У ствари јесте и онда, али крадом.
Ова истинита ангедота збила се после, кад је Босна већ шаптом пала.

#11 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 12 November 2007 - 22:47

Znaci da su ti pokatoliceni Srbi u Bosni nazivani Shokcima, a onda dosli Franjevci da im
obajsne da su Hrvati. I to sve onomad za vreme Osmanlija?

A ko su Shokci u Vojvodini? Koliko znam tamo ( u Vojvodini ) ima ljudi
koji se se slove za Hrvate a neki za Shokce. Kakva je sada tu razlika?

Lep pozdrav
Teja


Ево враћам се још једаред на овај твој пост јер не одговорих на питање ко су Шокци.
Шокци су босански католици.
И у Војводини, и у Славонији, Шокци су се населили из Босне.
А шта су они по народном определењу нека вам посведочи Антун Матија Рељковић, шокачки песник 18. века, у свом Сатиру илити дивијем човику, где пише:

Ваши стари јесу српски штили
српски штили и српски писали

#12 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 12 November 2007 - 22:53

Да, формално си ти у праву, али ја сам намерно ставио "службени" јер и тај службени ја доживљавам као српски.

...

Готово свака реч хрватског новорјека (уколико није реч о неком германизму, или је неког другог страног порекла) може се на овај или онај начин довести у везу са срским језиком.



нисам лингвист па не бих могао с научне стране полемизирати о овоме и зато допуштам да је могуће да си у праву.

Кад је језик и говор у питању, примјетио сам како је у хрвата на дјелу једна необична аутоцензура - људи су почели да исправљају сами себе док говоре, плашећи се да не кажу неки србизам, па се онда дешава да пушу и на хладно, тј. да у страху не користе неке ријечи за које се зна (али они не знају) да нису србизми - нпр. хЉеб, хиљаду, пакобање... Е сад, ако је Миле у праву, онда те ријечи јесу србизми, а ми се с тим бојимо помирити јер би се онда можда потресли сами темељи хрватског језика.

има много примјера повезаности хрватског и српског језика, културе, обичаја... срби носе опанке, а хрвати их једу ("опанак" је назив за врсту фрканог колача од лиснатог тијеста пуњеног воћем који се пече и једе у покупљу).

Већина форумаша можда мисли да је слава аутентичан српски религијски ритуал и обичај, али није тако јер постоји једно село у загорју гдје ју упражњавају хрвати католици (Миле ће рећи: срби католици, али ја не бих ипак ишао толико далеко). Како је обичај слављења славе доспио тамо нитко не зна.

#13 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 12 November 2007 - 22:55

у свом Сатиру илити дивијем човику


али то је сатирично дјело, па није баш најбољи примјер. сигурно има неки бољи

#14 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 12 November 2007 - 22:58

Ако схватиш да ја не мислим да су Хрвати онај део српског народа који је изуо опанчиће на кљунчиће, и скинуо шајкачу са главе, схватићеш да Миле не иде далеко.
У том сличају можеш реч Србин заменити неком другом речју, Југословен рецимо, или ако ти је и она мрска, нађи неку другу, али немој да говориш о, од Срба, посебном хрватском народу са посебним својим хрватским језиком, јер то једноставно не пије воду. Чињеницње су против тога.

#15 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 12 November 2007 - 23:01

Ево враћам се још једаред на овај твој пост јер не одговорих на питање ко су Шокци.
Шокци су босански католици.
И у Војводини, и у Славонији, Шокци су се населили из Босне.
А шта су они по народном определењу нека вам посведочи Антун Матија Рељковић, шокачки песник 18. века, у свом Сатиру илити дивијем човику, где пише:

Ваши стари јесу српски штили
српски штили и српски писали


Ako i jeste tako, onda je to u današnje vreme "nekad bilo, sad se pripoveda".

Pitam se i koliko su Franjevci za to odgovorni.
Ni sam ne znam koliko puta sam naleteo na tvrdnju (veoma popularnu kod srpskih nacionalista) da neko ko nije pravoslavac nikako ne može biti Srbin.

Ko je kriv za razlaz (i da li ga je ikada uopšte i bilo) je danas irelevantno, jer je nemoguće nekoga ko sebe smatra za Hrvata ubediti da greši i da je Srbin, kao što bi i tebe bilo nemoguće ubediti da si zapravo Hrvat pravoslavac, samo što do sada nisi toga bio svestan.