Jump to content


Photo
- - - - -

Štrajk!


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
70 replies to this topic

#1 sloboNS

sloboNS
  • Members
  • 14 posts

Posted 13 November 2007 - 01:33

Ovih dana smo svedoci štrajka zaposlenih u pravosuđu, štrajkuje uglavnom pomoćno osoblje (čistačice i šalteruše) koji su NK ili polu kvalifikovani radnici. Žnači štrajkuju oni sa kojima obični građani imaju najviše konatkata, evo ja iz ličnog iskustva stvarno ništa lepo ne mogu da kažem za njih sem da i ovo što sad zarađuju im je puno kako rade!!! A zarđuju kako oni kažu od 10.000 do 20.000 dinara, e sad tu su prevideli da još po osnovu toplih obroka, regresa i možda još nečega dobiju još 10.000 din mesečno.

Ja bih mirne duše sutra otpustio sve ove što štrajkuju i doveo nove ljude i to bi se trudio da budu mlađi ljudi, kladim se da bi svima (se ovim neradnicima što sad štrajkuju) bilo bolje, građanima što bi dobili bolju uslugu u sudu, mladima što bi dobili posao, sudstvu što bi bar malo postalo efikasnije!

Edited by sloboNS, 13 November 2007 - 01:34.


#2 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 13 November 2007 - 18:09

Posto ovo nije Juzna Koreja, naravno da zaposleni imaju pravo na strajk, u skladu sa zakonom. Za neotpustanje neradnika krivi su njihovi rukovodioci, pa sve do Ministra pravosudja.

#3 istvan001

istvan001
  • Members
  • 602 posts

Posted 13 November 2007 - 18:15

Ovih dana smo svedoci štrajka zaposlenih u pravosuđu, štrajkuje uglavnom pomoćno osoblje (čistačice i šalteruše) koji su NK ili polu kvalifikovani radnici. Žnači štrajkuju oni sa kojima obični građani imaju najviše konatkata,

Apsolutna neistina.Zaposleni u pravosuđu se dele na 3 kategorije.Državni službenici sa srednjom stručnom spremom,nameštenici(uglavnom niže kvalifikacije),i sudijski pomoćnici(lica za završenim pravnim fakultetom)

evo ja iz ličnog iskustva stvarno ništa lepo ne mogu da kažem za njih sem da i ovo što sad zarađuju im je puno kako rade!!!

Nije administrativno osoblje krivo za to.Na čelu svakog suda je Predsednik suda-jedan od sudija,koji ima načina da suzbije svaki javašluk i nerad,i to mu je dužnost.
Za sve nepravilnosti u sudstvu su odgovorne sudije,oni ne mogu da završe predmet po 5 godina,podložni su korupciji,neradu i neažurnosti.Oni su jedini nagrađeni za svoj nerad i korupciju sa 1000 evra mesečno.Oko 60% presuda uopšte ne rade sudije,već mizerno plaćeni sudijski pomoćnici.Onih 40% što urade direktno sudije to su uglavnom lakši i rutinski predmeti,presude na osnovu priznanja,odricanja,propuštanja gde se popunjava obrazac.
Većina sudija na posao dolazi u 9-10 sati i napušta ga u 12-13 časova,znači rutinski održe 2-3 suđenja,završene predmete podele pomoćnicima i odu kući posle 3-4 sata provedena na poslu.

Zato je logično da će pre ili kasnije doći do pobune ne-sudijskog osoblja.

A zarđuju kako oni kažu od 10.000 do 20.000 dinara, e sad tu su prevideli da još po osnovu toplih obroka, regresa i možda još nečega dobiju još 10.000 din mesečno.

Zaposleni u pravosuđu su lišeni toplog obroka i regresa još 2001 nezakonitim uredbama Batića i Đelića.Istu praksu je nastavio Stojković a sada Dušan Petrović.Ukidanje regresa i toplog obroka je izvršeno suprotno Zakonu o radnim odnosima u državnim organima(koji je važio do 1.1.2007) i Zakonu o radu.
Zaposlenima je zakidano oko 6000 dinara mesečno,jer su ove prinadležnosti morale biti uračunate u platu,a to nije učinjeno suprotno svim važećim zakonima.
Zbog pritiska ministarstva i pretnji otkazom,nisu smeli da tuže Republiku,iako bi lako dobili spor.U jesen 2007 počeli su da podnose tužbe i veštaci su već izračunali da je u protekle 3 godine radnicima zakinuto po 250 000 dinara.Period od 2001-2004 je propao jer je nastupila zastarelost.

Što se tiče plata,to lako može svako izračunati.Vrednost koeficijenta je 13 700 dinara.Zaposleni sa srednjom školom imaju koeficijent 1.06,sa osnovnom 0.71,sa višom 1.60 a sa fakultetom 2.04.Znači osoba sa fakultetom ima platu oko 27 400 dinara.Njegov kolega koji je imao sreću da u pravo vreme bude u pravoj stranci i bude izabran za sudiju ima oko 80-90 000 dinara,a ako ima dežurstvo onda ima i preko 100 000 dinara.
Pitanje je da li je opravdano da neko sa istom stručnom spremom,ko je imao sreću da postane sudija ima toliko veću platu od takođe fakultetski obrazovanog službenika,koji se nije učlanio u SPS/JUL do 2000,ili u DHSS u periodu 2000-2003 ili DSS u periodu od 2004-2007.pa nije postao sudija.

Ja bih mirne duše sutra otpustio sve ove što štrajkuju i doveo nove ljude i to bi se trudio da budu mlađi ljudi, kladim se da bi svima (se ovim neradnicima što sad štrajkuju) bilo bolje, građanima što bi dobili bolju uslugu u sudu, mladima što bi dobili posao, sudstvu što bi bar malo postalo efikasnije!

Shodno Zakonu svi zaposleni u državnim organima bi automatski trebali da dobiju otkaz.Međutim to se ne dešava.Vlada odlično zna da je nezakonito uskratila zaposlenima u protekle 3 godine po 250 000 dinara na ime regresa i toplog obroka.Ukupno ima oko 10 000 zaposlenih u pravosuđu,pa je lako zaključiti da se Vladi lako ne daje toliki novac,to je nekih 30 milona evra.

Funkcionisanje pravosuđa ipak u priličnoj meri zavisi od administrativnog osoblja,među kojima ima i fakultetski obrazovanih(uglavnom mlađih od 30 godina).
Većina Opštinskih sudova u unutrašnjosti ima problema sa manjkom daktilografa,izvršitelja,činovnika jer ljudi nisu baš mnogo zainteresovani da rade za 9000-14000 dinara.
Fakultetski obrazovani takođe izbegavaju sudove jer pripravnički staž traje 2 godine,a to se najčešće mora odraditi volonterski,znači minimum 2 godine iu proseku 3 godine bez plate,neki put i duže dok se ne oslobodi mesto sudijskog pomoćnika,a i kada se sve to prođe onda se dobija plata od 27 000 dinara.

#4 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 13 November 2007 - 18:18

Za neotpustanje neradnika krivi su njihovi rukovodioci, pa sve do Ministra pravosudja.

A neradnici su uglavnom svi admin radnici tamo u svim sudovima.
Desava mi se cesto da kad odem da nesto obavim, a moram imati kontakt s njima, da vidim da zderu, pricaju, piju kafu, igraju igrice,itd.VAN PAUZE od pola sata, a u vecini slucajeva je imaju, ili da odugovlace i onih 2 sata koliko rade sa strankama.
Plate su im jos i visoke s obzirom na to kako i koliko rade.
A onda nas, ciji hleb zavisi od toga da li ce biti sudjenja ili ne, ili od informacije, koju treba da dobijemo od njih, ili treba nesto da overimo, a koji smo se skolovali za to sto radimo i non stop nadogradjujemo znanja, i mi pripravnici i advokati i sudije, optuzuju kako vise zaradjujemo od njih.
Mislim se, p...a ti materina, ja sam giljao knjigu dok si se ti zajebavao/la po kaficima i kafanama po ceo dan, i treba da zaredjujem vise od tebe.
Samo mi nije jasno gde su ti isti "radnici" bili do 5.oktobra!

#5 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 13 November 2007 - 18:27

A neradnici su uglavnom svi admin radnici tamo u svim sudovima.

Verovacu ti na rec, srecom nisam imao cast da mi treba neka usluga te ekipe.

#6 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 13 November 2007 - 18:33

Verovacu ti na rec, srecom nisam imao cast da mi treba neka usluga te ekipe.

Veruj.
Zapisnicari na sudjenjima su OK, oni zaista rade punom parom, ali ovi debili iz pisarnica i sa shaltera.... :rolleyes:
Majko mila. :huh:
Jednom mi se desilo da mi je u pisarnici jednog suda u Bg-u salterusa ladno iznela pile i paradajz na salter, i to sekundu pre nego sto sam predao podnesak, a pauza joj bila 3 sata ranije.
Drugi put mi se u Upisniku tog istog suda desilo da treba da vidim sta mi je s nekim predmetom, odem tamo, tip, koji radi, ladno stavio hranu na sto, pa udara sve u 16, a tom rukom, koju nije ni obrisao, znaci MASNOM, ladno uzima upisnik da vidi sta je sa predmetom za koji ga pitam.
Imam mali milion tih iskustava, i nadam se da ce te neradnike vise otpustiti.

Edited by uros_s78, 13 November 2007 - 18:34.


#7 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 13 November 2007 - 18:39

Imam mali milion tih iskustava, i nadam se da ce te neradnike vise otpustiti.

Pa mozes samo da se nadas ali posle izbora.Sada ima da krenu prosvetari, zdravstvo....

Edited by MAGRIPA65, 13 November 2007 - 18:39.


#8 istvan001

istvan001
  • Members
  • 602 posts

Posted 13 November 2007 - 19:36

A neradnici su uglavnom svi admin radnici tamo u svim sudovima.
Desava mi se cesto da kad odem da nesto obavim, a moram imati kontakt s njima, da vidim da zderu, pricaju, piju kafu, igraju igrice,itd.VAN PAUZE od pola sata, a u vecini slucajeva je imaju, ili da odugovlace i onih 2 sata koliko rade sa strankama.
Plate su im jos i visoke s obzirom na to kako i koliko rade.
A onda nas, ciji hleb zavisi od toga da li ce biti sudjenja ili ne, ili od informacije, koju treba da dobijemo od njih, ili treba nesto da overimo, a koji smo se skolovali za to sto radimo i non stop nadogradjujemo znanja, i mi pripravnici i advokati i sudije, optuzuju kako vise zaradjujemo od njih.
Mislim se, p...a ti materina, ja sam giljao knjigu dok si se ti zajebavao/la po kaficima i kafanama po ceo dan, i treba da zaredjujem vise od tebe.
Samo mi nije jasno gde su ti isti "radnici" bili do 5.oktobra!

Iz mojih iskustava,znam da su najveći neradnici sudije,kojima zastarevaju predmeti,koji zakazuju ročišta na svakih 6 meseci i koji nakon zaključenja rasprave/pretresa ne mogu da urade presudu po 7-8 meseci.Kada se oni smiluju i konačno urade presudu,onda se predmeta dočepaju njihove kolege-sudije,na primer u Okružnom sudu u Beogradu,koji ne mogu da odluče po žalbi 2-3 godine.

Malo mi deluje naivno objašnjenje da je to zbog nerada administrativnog osoblja..Nije valjda da im daktilograf nije mogao za 2-3 godine da otkkuca 10-tak strana?Pre će biti da naše sudije od 1000 evra nisu u stanju da reše predmet po više meseci i godina.
Nekada je fino kada nastupi apsolutna zastarelost nekog krivičnog dela,pa se sudije lepo "opare".

Meni nije poznato da je neki krivični predmet zastareo zbog administrativnog osoblja,nego samo zbog mućki sudija i njihovog javašluka.

Činjenica je da su naše sudije najplaćenije na svetu jer za 2-3 sata provedenog na radu dobijaju 1000 evra,a ionako teže predmete oni i ne rade,nego ih prepuštaju svojim podređenim pripravnicima i saradnicima.
Ima sudija po Opštinskim sudovima u unutrašnjosti koji uopšte i ne dolaze na posao po par meseci,a "ubijaju" 2 sudijske norme.Postoje i sudije koji i posle 10-tak godina iskustva ne umeju da urade iole težu parničnu ili krivičnu presudu,jer im je to uvek radio neki pripravnik/saradnik.Neki ne umeju ni da uzmu nasledničku izjavu,ni da overe ugovor o doživotnom izdržavanju,ni da sačine sudski testament,a kao godinama su "ostavinske" sudije.

#9 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 13 November 2007 - 19:51

Pravi uvid u stvar pružio bi podatak koliko para u budžet donesu takse kao naknada za usluge baš tog osoblja. Nažalost nemam taj podatak, ali slutim da je cifra pogolema.

#10 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 13 November 2007 - 20:06

Iz mojih iskustava,znam da su najveći neradnici sudije,kojima zastarevaju predmeti,koji zakazuju ročišta na svakih 6 meseci i koji nakon zaključenja rasprave/pretresa ne mogu da urade presudu po 7-8 meseci.Kada se oni smiluju i konačno urade presudu,onda se predmeta dočepaju njihove kolege-sudije,na primer u Okružnom sudu u Beogradu,koji ne mogu da odluče po žalbi 2-3 godine.

Tako jeste bilo, dok im nisu povecali plate.:rolleyes:

#11 villiem

villiem
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 13 November 2007 - 20:12

Tako jeste bilo, dok im nisu povecali plate.:huh:


Pa da povecamo i ovima :rolleyes:

#12 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 13 November 2007 - 20:51

Pa da povecamo i ovima :rolleyes:

Za sta?
Za jedenje u radno vreme (za to imaju pauzu) ili za pauzu od pauze?

#13 istvan001

istvan001
  • Members
  • 602 posts

Posted 13 November 2007 - 22:13

Tako jeste bilo, dok im nisu povecali plate.:rolleyes:

Ne znam,možda sada ne drže predmete 5'-6 godina nego samo 2-3 godine.
Ja imam parnicu gde je rasprava zaključena oktobra 2004,presuda urađena u maju 2005,a predmet je po žalbi još u Okružnom sudu u Beogradu.
Nedavno me je par sudija Opštinskog suda ubeđivalo da je to normalno,za Beograd,a ja pouzdano znam da predmet po žalbi u nekim Okružnim sudovima u unutrašnjosti stoji "samo" 5-6 meseci najviše 7-8 meseci.Jeste Beograd veći i ima mnogo predmeta,ali stvarno preteraše,nadam se da će završiti ove decenije.Mada je tužba podneta 2002 a i ova decenija se primakla kraju.
Možda je daktilograf loše volje,ili čistatica nije dobro očistila sud,ili je portir nešto zabrljao,ali nešto mi se čini da ove sudije ne rade dobro svoj posao i da za takav rad ne zaslužuju 1000 evra nego mnogo manje.
I ponovo mi se javlja jeretička misao,da nisu šalteruše,pisarničarke i čistačice krive za dugotrajnost postupka nego neko drugi.

Za sta?
Za jedenje u radno vreme (za to imaju pauzu) ili za pauzu od pauze?

Sve živo pojedoše,ne znam otkud im tolika hrana od malih plata,treba te žderuše isterati,i dovesti mlade,lepo građene službenice koje znaju 2-3 strana jezika i imaju titule mastera,koje će sa osmehom raditi svoj posao za 13000-14 000 dinara i biti uvek na dijeti.
To bi bilo stvarno lepo,samo kada bi bilo moguće.Na žalost svih nas naše činovnice su osobe od 40-50 godina najčešće sa srednjom školom(ili bez nje),koje neće sigurno biti motivisane sa platom od 14 000 dinara da budu prijatne prema strankama i da dobro rade svoj posao.

Šta očekujete od nekog ko prima zaradu od 14000 dinara?To je objektivno socijala i niži društveni sloj od kojeg se ne može očekivati da bude pristojan službenik.Njegovo ponašanje treba upoređivati ne sa nekim idealnim činovnikom,nego sa đubretarom,jer je to njihov socijalni nivo.Unazađivanje i obezvređivanje poziva činovnika traje već decenijama,i to se mora osetiti.


Uostalom,zašto sudije same ne srede pisarnice,šaltere itd,valjda postoje predsednici građanskog/krivičnog odeljenja koji mogu da narede proždrljivim službenicama da ne jedu van pauze,a ima i neki predsednik suda,koji bi trebao da se stara o funkcionisanju suda,bar jednom nedeljno kada navrati u sud.Tu je i zamenik predsednika suda,a u većim sudovima ima i sekretar suda

#14 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 14 November 2007 - 20:59

@ istvan-ne, nego treba smanjiti broj zaposlenih.
One koji zderu, seru i piju kafu u radno vreme i pred strankama otpustiti, cak i po cenu toga da ne ostane skoro niko, a dovesti nove, mlade ljude, koji znaju da rade, koji zele da rade i koji znaju da se ophode sa strankama.
Gore sam opisao svoja iskustva, mrzi me da se ponavljam.
Ali, moraju da nauce da se ponasaju sa strankama, tj.da steknu poslovnu kulturu, koju, ocigledno, nemaju.
Kada se to desi, plate nece biti 15000 dinara, nego duplo vece.
A mozda cak i mnogo vise.

Edited by uros_s78, 14 November 2007 - 21:10.


#15 istvan001

istvan001
  • Members
  • 602 posts

Posted 15 November 2007 - 00:25

@ istvan-ne, nego treba smanjiti broj zaposlenih.
One koji zderu, seru i piju kafu u radno vreme i pred strankama otpustiti, cak i po cenu toga da ne ostane skoro niko, a dovesti nove, mlade ljude, koji znaju da rade, koji zele da rade i koji znaju da se ophode sa strankama.

A mozda cak i mnogo vise.

Riba smrdi od glave.Treba prvo razrešiti značajan broj sudija,počev od Vrhovnog,preko Okružnih pa do Opštinskih sudova,naravno ne izuzimajući ni Trgovinske sudove.
Ne znam kako smo došli do situacije da uopšte i pričamo o pročišćavanju administrativnog osoblja kao nečemu što će unaprediti sudstvo.To uopšte i ne treba pominjati,jer treba izabrati nove sudije i predsednike sudova,koji lako mogu da se izbore sa javašlukom običnih činovnika.Sudovima ne upravlja ni Ministar ni Premijer nego jedan od sudija-predsednik suda.
Ako tih 100-nak sudija-predsednika sudova radi dobro svoj posao onda se ni službenici ne mogu ponašati onako kako vi opisujete,jer ima načina da se to reši(disciplinski postupak+novčana kazna+otkaz).
Dakle,recite kada ste već suočeni sa svakodnevnim šalterskim šikaniranjem,da li ste se obratili svojem cenjenom kolegi-predsedniku suda?Da li je nešto preduzeo?


Ali, moraju da nauce da se ponasaju sa strankama, tj.da steknu poslovnu kulturu, koju, ocigledno, nemaju.
Kada se to desi, plate nece biti 15000 dinara, nego duplo vece.

Zaista bih voleo da je sličan princip primenjen i kod nosilaca pravosudnih funkcija.Prvo poboljšanje ažurnosti pa onda uvećanje plata.No,prvo je povećana plata sudijama nesrazmerno za naše uslove(U Hrvatskoj sudija ima 1500 evra a tamo su prosečne plate 3 puta veće),a i dalje slušamo o mućkama sudija,korupciji,zastarevanju predmeta.
Sada i službenička raja traži povećanje zarada,i neće nasesti na priče da prvo treba da se poprave pa da dobiju pristojnu zaradu.
No, tu su i neki drugi uslovi,na primer potpisivanje kol.ugovora i slično,za koje ne treba mnogo novca već malo više poštovanja zakona od strane Vlade.
Nisam čuo ministra pravde da je spreman da prihvati uslov što se tiče kol.ugovora i nekih drugih zahteva koji se odnose na druge stvari a ne na plate.Poslednji kol.ugovor za državne organe je potpisan 1998,u međuvremenu su doneta 2 Zakona o radu,i nov Zakon o državnim službenicima,i taj kol.ugovor se u svom većem delu i ne može primenjivati.
Nije valjda da je jedino Miloševićev ministar pravde bio sposoban da zaključi kol.ugovor sa svojim činovništvom?

Gore sam opisao svoja iskustva, mrzi me da se ponavljam.

Vaša iskustva su subjektivna i niste odoleli da generalizujete stvari.Ja imam sasvim drugačija iskustva,mada sam se uglavnom sretao sa radnicima zemljišne knjige,referentom za overe i izvršiteljima i mogu da kažem da ljudi korektno obavljaju svoj posao a da imaju vrlo loše uslove za rad(na primer,zemljišnoknjižni referenti kucaju rešenja i vlasničke listove na praistorijskim mehaničkim mašinama).Nakon delimičnog preuzimanja nadležnosti od strane katastra za neke katastarske opštine,susreo sam se sa pravom šikanom od raznih službenika katastra,koji ne mogu da se porede sa sudskim osobljem ni po znanju ni po ponašanju.
Doduše,ta iskustva su iz manjeg Opštinskog suda u unutrašnjosti(12 sudija+50-tak službenika) i ne mogu da pričam šta se dešava u Beogradu.
Ja uopšte nisam imao iskustva sa "šalterušama" jer u dotičnom Opštinskom sudu i uopšte ne postoje šalteri,još ih je ukinuo neki predsednik suda 90-tih,već stranke dostojanstveno ulaze u kancelarije i obavljaju svoj posao.
Uostalom što će nam uopšte i šalteri,to treba ukinuti jer je to nehuman način rada prema strankama.

Edited by istvan001, 15 November 2007 - 00:30.