Jump to content


Photo
- - - - -

nije rasna al' neka diskriminacija sigurno jeste


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
10 replies to this topic

#1 domana

domana
  • Members
  • 6 posts

Posted 12 November 2007 - 16:20

Zamislite sebe u sledecoj situaciji: ulazite u firmu u kojoj vec vise decenija radite, stajete pored njih dvoje koji takodje cekaju jedan od dva lifta, i to na sasvim pristojnoj udaljenosti od minimum metar ipo. Gledate dokono kako se muski deo para besramno prenemaze iz sve snage oko zenskog dela, koji se naravno na sve to sretno kikoce. Posto neznate ko su to dvoje, pretpostavljate da su to "oni novi", dosli "u paketu" sa skorasnjom privatizacijom vase firme. Cekajuci tako zajedno spore matore liftove, najednom zapazate da onaj muski deo mahnu rukom nekom iz vas, a sekundu kasnije osetite kako vas neko iza ledja odlucno hvata ispod ruke i odvlaci iz zone liftova, sve usput vam sapucuci neko kao opravdanje da mora tako jer bla-bla-bla... Bunite se naravno, tvrdeci da se jos niko nije zalio na ujede u liftu sa vase strane, kao i tvrdnjom da niste ni imali nameru da udjete u lift sa ono dvoje jer ste i sami ocenili o kome se tu otprilike radi - al' nista ne pomaze: bivate zadrzani u klincu sve dok doticni ne udjose u lift... Zatim je stisak ispod ruke konacno popustio; sad' mozete i vi u lift - prijatno i dovidjenja...

Kasnije, kada sam saam sebi bistrio situaciju, zakljucio sam da sam ustvari greskom cuvara pusten u zonu liftova jer je bila neka mala guzva na ulazu: cuvar me jednostavno ili nije video kada sam prosao mimo njega, ili je ocekivao da cu saam shvatiti dokle mi dobacuje zona kretanja. Ko zna kakvu je mozda grdnju dobio posle zbog mene...

E sad', verovatno vam je jasno o cemu se radi: ono dvoje pripadaju dovoljno vaznim VIP-ovima da ne samo sto nije pozeljno biti sa njima u liftu, vec ni metar ipo rastojanja od njih nije dovoljno daleko - brisan prostor mora biti makar 5 metara! I sta je sad' tu cudno, pitate se vi? To se vec odavno gleda i na filmovima i u svim dnevnim vestima. Da, ali tamo, em sto znate ko su doticni VIP-ovi, em sto vi niste non-VIP nistarija nego samo neutralni konzument vesti il' filma. Sasvim je druga situacija kada vas neduznog cimanjem odvlace na bezbedno rastojanje neki novi klinci-cuvari zbog nekih sasvim nepoznatih lica na "terenu" koji smatrate "vasim" vec godinama... lica koja su skoro kupila vasu jadnu firmu za neke grdne milione evra zaradjene ko zna kako, al' na brzaka sigurno...

Onda vam sasvim na nesto drugo zalici situacija kojoj ste se do sada smejali: na VIP spratu ne moze svako da udje kad je naj-VIP tamo, da su tamo odelo i kravata uvek obavezni (mozda i stikle sa visokom potpeticom, ko zna kakav je ukus naj-VIP-a), da se tamo na angro narucuju sendvici i cigarete od spolja i pije kafa iz novog kafe-automata - a sve naravno za "dz"... a do skora su se svi pitali da li ce biti plate ovoga meseca i da li je mozda makar uplacen prevoz...

Odjednom mi postaje jasan i osecaj onih crnaca u davnoj Americi koji nisu smeli u "bele" kafane, klozete i autobuse. Odjednom se tako ustvari i ja osecam! Ja sam persona nizeg reda u mojoj firmi, diploma mi nista ne pomaze, moram da se sklanjam s'puta i propustam neke nove i meni nepoznate. A bicu sretan ako me za pola godine i ne otpuste kao isuvise matorog, uz neki banalan izgovor, jer tada istice ugovorna obaveza o ne otpustanju preuzetih radnika kupljene firme... :huh:

U cemu je moj problem kad ovom pisem? U tome sto ne mogu da odredim da li je prostor ispred lifta sada javna ili privatna povrsina? Posto je lift u zgradi koju je sa sve firmom kupio novi gazda, licilo bi da je sve, pa i on - zona u privatniom posedu. Ako krenemo tom logikom da ama bas sva pravila na privatnom posedu odredjuje njen vlasnik, onda zahtev za obaveznim odelom i kravatom i nije tako mnogo cudan - pogotovo ako se petkom ima popust za bez kravate, kao sto je to kod recimo Miskove Delte (boze! koje li slobode i filantropije). Pa se ja onda pitam sta ako mom gazdi padne na pamet da mu cinimo blago-naklon do visine pojasa kad god ga vidimo sa kilometra, ili ruko-ljub ako se slucajno nadjemo na manje od metar rastojanja? Ili sta ako mu se desi ideja da na nekom od spratova otvori neki cafe/slot-klub u koga ce moci svako da udje - istim onim liftovima!? Da li ce to i onda da bude zona u privatnom vlasnistvu - ili javna? Po meni, ako na neko mesto moze da stupi bilo ko, makar i uz prethodno uzimanje licnih isprava - to je javna povrsina! A ako je javna - pitam ko jedini na njoj ima prava da vas tamo-vamo gurka i sklanja u cose...? Policija ili mozda ipak i neki telo-branitelj, pardon, telo-hranitelj... (znam da uzaludno pitam - al' ipak pitam!)

Pada mi i jos nesto na pamet: kako mom VIP-gazdi obezbedjuju brisani prostor na trotoaru u sirini od 4 metra koga ipak mora jadan da prekoraca od crnog vozila mu do ulaza u firmu? Jel' i tu hvataju pod misku neduzne prolaznike sapucuci im kojesta na uvce, jer - sta je opasnije za brzo-potezne milionere: hodnik sa liftovima ili otvorena ulica? Nisam jos imao srece da vidim taj trenutak ulaska faraona mi Ramzesa u svoje odaje iz nistavila spoljnog sveta. Kazu ima mnogo firmi pa ne postizava u svakoj redovno da obitava... Kada (i ako!) budem imao tu srecu da me obasja sjaj njegove uzvisenosti, pisacu vam i o tome... a do tada mi drzite palceve!


P.S. Da ne bude zabune, Ramzes-gazda nije uopste iz nasih krajeva, uvoznog je porekla, ali ipak i domaceg... :rolleyes:

#2 T. U. Weenie

T. U. Weenie
  • Validating
  • 4,805 posts

Posted 12 November 2007 - 16:57

Nije diskriminacija već najobičnija iritacija, opravdana doduše.

Ništa ti ne garantuje pravo da priđeš kome hoćeš unutar dva metra, niti da se voziš liftom baš sa tim-i-tim.

Naravno da je ružno i nadmeno, ali može im se. Nikakva prava ti ne ugrožavaju, osim onog nezagarantovanog - na uzajamno poštovanje.

Ko hoće piramide, mora da istrpi i faraone.

#3 Mike Hunt

Mike Hunt
  • Members
  • 77 posts

Posted 12 November 2007 - 17:42

Kapitalizam! Take it or leave it.

A to obicno radi u oba smera - Znaci ako vec imate diplomu i veliko radno iskustvo, probajte da nadjete novi posao i novu firmu gde ce bolje da vas placaju i gde necete (bar tako ocigledno) biti osoba drugog reda.

#4 pyc

pyc
  • Banned
  • 49 posts

Posted 12 November 2007 - 20:33

e ćale ćale, dokle si dogur'o...... :rolleyes: :huh:)))

#5 Hippie

Hippie
  • Members
  • 4,385 posts

Posted 12 November 2007 - 21:15

svasta, kakvi su to VIPovi, jel to negde u Srbiji? podseca na neki film sa nekim opasnim VICovima/Very-Important-Criminals... koliko puta sam se nasla sa direktorom u liftu... vice presidant ima office 5 metara iza mene, skroz kool lik..... predsednik licno, Jevrej, ruca s nama u istoj kafiteriji, skroz prizeman/friendly covek, ne nosi kravatu...... e da, kad je u pitanju odevanje, casual professional vazi za SVE, od najobicnijeg radnika do predsednika....... prakticno ne postoji bilo kakva diskriminacija, svako je tretiran/postovan na isti nacin

#6 Practical

Practical
  • Members
  • 676 posts

Posted 12 November 2007 - 23:50

Kapitalizam! Take it or leave it.

Ma nema ova situacija veze sa kapitalizmom, više je u pitanju debilizam dotične vip persone....Jedino što sam ja čuo, a vezano je za sličnu situaciju je da neki sličan kodex postoji kod Miškovića i Peconija. Ranije je to bilo kod Karića...












...i naravno Džej :rolleyes:

#7 domana

domana
  • Members
  • 6 posts

Posted 13 November 2007 - 04:22

e ćale ćale, dokle si dogur'o...... :rolleyes: :huh:)))



e sine, sine - tvoja je firma mnogo sladji tranzicioni zalogaj od moje, pazi da te nesto slicno ne zadesi... :) il' jos gore ;)

#8 domana

domana
  • Members
  • 6 posts

Posted 13 November 2007 - 05:04

svasta, kakvi su to VIPovi, jel to negde u Srbiji?


Da, Srbija je u pitanju...

A mozda je u pitanju isuvise nadobudan sef obezbedjenja koji bi da se dokaze gazdi a ovome to godi, nemoguce da to ne vidi.

Uglavnom, od pre neki dan, pored onog mladog cuvara po ceo dan sedi jos jedan koji mi malo lici na tu kategoriju: isuvise je nekako blaziran i bez izraza na licu. Taj novi redovno otpozdravi svakom zaposlenom koji udje, ali je simptomaticno sto uoste nikoga ne gleda, tj. pogled mu je prosto zakucan samo za vrata i ulicu... Mozda im je sef paranoican, sta znam...

#9 Mr.Smith

Mr.Smith
  • Members
  • 3,104 posts

Posted 13 November 2007 - 06:50

kada ponuda kvalifikovane radne snage bude manja od potraznje, onda ce ti isti da drze vrata od lifta dok ne stignete, petkom ce moci da se dodje u tangi, a pitanje ce biti 'da li bi vam vise koristila besplatna teretana ili obdaniste u firmi'...nijedna dobra firma na zapadu ne moze sebi da priusti takav luksuz kao sto je otvoreno ponizavanje zaposlenih...ako postoje privilegije (tzv. perks) onda su neprimetni - poseban lift sa posebnim ulazom iz odvojene garaze i sa odvojenog prilaza, placena prva klasa u avionu, vikend na bahamama ili aspenu...ali, to sto se ne vidi i ne boli

#10 frank rizzo

frank rizzo
  • Banned
  • 62 posts

Posted 13 November 2007 - 11:43

u korporaciji zaposleni provode pola radnog vremena na imejle, drugu polovinu na pushenje qrza ostalima u cilju promocije.

#11 Mike Hunt

Mike Hunt
  • Members
  • 77 posts

Posted 13 November 2007 - 21:43

Dobro, Srbija je izgleda jos uvek u tranziciji, pa se onda mogu videti svakakve egzibicije i izivljavanje svakavih pravih i wannabe menadzera i samoproklamovanih VIP. Ako (i kad) se potraznja kvalifikovanih profesionalaca uskladi sa ponudom, ovakve perverzije ce sve da budu redje, mozda cak i nestanu.

I na Zapadu ima takvih stvari, ali su retke i takve neke VIP privilegije ako i postoje su mnogo vise low-key i suptilnije. S druge strane, kao sto neko rece, imas dosta firmi gde direktor kompanije jede sa zaposlenima zajedno u kafeteriji, seta Birkenstock sandale i mindjuse u nosu i zicka sitnis za konzervu Mountain Dew iz automata.