Jump to content


Photo
- - - - -

Terorista ili heroj, junak?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
210 replies to this topic

#46 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 13 November 2007 - 17:17

Herojsko je ubiti tiranina,a majka je zajedno snjim tiranisala

Franc Ferdinand je bio tiranian? Ja ziveo u ubedjenju da je tada vladao Franc Jozef. A ona je "tiranisala" zajedno sa njim? Kako tacno, molicu?

nije bila meta ona nego on pa im to dodje kao kolateralna steta.

Kao ljudi na Varvarinskom mostu 1999. ili nekako drugacije?


Cernozemski nije imao motiva kao Gavrilo...bio je obican pucac...Sretko Kalinic VMRO-a...

Ako idemo tom linijom, Princip bi bio Zvezdan, ideoloski pucac?

edit:quote

Edited by Artur Dent, 13 November 2007 - 17:17.


#47 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 13 November 2007 - 22:34

na koji nacin vi mislite da je atentat srusio AU, nije mi jasno- pa daleko od toga da je to bila ikakva kap koja je prelila casu u smislu da bi mogla srusiti tu drzavu...jedino u vezi atentata sto je razumljivo sa stanovista onog vremena, a nije razumljivo sa stanovista danasnjeg ( jer su takvi nacini resavanja medjudrzavnih sukoba danas zabranjeni), bila je objava rata srbiji od strane AU zbog odgovornosti za ubistvo i odbijanje saradnje u otkrivanju ubice njihovog prestolonaslednika.
znaci sa danasnje tacke gledista Princip je cist terorista.



za neupucene pojasnjenje Dunadaninog (auto)bisera- rat je zabranjen kao sredstvo spoljne politike- znaci za objavu rata danas vise ne postoji nikakvo opravdanje, pa ni to da je doticna drzava umesana u ubistvo sefa druge drzave, sto je pak bilo potpuno razumljivo i prihvatljivo objasnjenje u vreme kada je atentat izvrsen

nesh ti filozofije...a mislila sam da za ovakav zakljucak ne treba nikakvo predznanje, samo prosta logika.

Edited by BeatrisDal, 13 November 2007 - 22:38.


#48 Cvetko

Cvetko
  • Members
  • 269 posts

Posted 13 November 2007 - 23:11

More orhideja samim time sto je Srbin.


Gerber prije,ali porediti njih dvojicu je nebo-zemlja

Princip bi bio Zvezdan, ideoloski pucac?


Princip bi bio ideoloski pucac,ali nije Zvezdan.

Zvezdan i Sretko su isti,samo sto je Zveki momak za specijalna dela.

Uostalom,Kerin je davno pre atentata imao okrvavljene ruke...on je i Zvezdan i Sretko..izvrsilac...

#49 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 14 November 2007 - 10:43

Princip bi bio ideoloski pucac,ali nije Zvezdan.

OK, i ja mislim da bi Gavrilo odbio pare iz otmice nekog trgovca, da su mu bile ponudjene.

#50 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 14 November 2007 - 11:08

OK, i ja mislim da bi Gavrilo odbio pare iz otmice nekog trgovca, da su mu bile ponudjene.


Nije poznato da se ikada bavio kriminalom.

Osim toga, pokušavao je da se prijavi kao dobrovoljac u balkanske ratove, pokušao je i da se pridruži Komitama, ali je u oba slučaja odbijen od strane komandujućih zbog slabog zdravlja i slabe fizičke konstitucije.

Nije imao ni bilo kakav plan bekstva, već je poneo cijanid da se otruje. Ta pilula je bila, kao se ispostavilo, sumnjivog porekla (ni Čabrinoviću nije uspelo da se otruje istom takvom pilulom).

Ništa od ovoga ni najmanje ne podseća na profesionalnog ubicu.

#51 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 14 November 2007 - 11:26

Ne podseca. S druge strane, cinici bi rekli da za placenog ubicu imaju razumevanja, on naplacuje svoju uslugu, a da je onima koji ubijaju nepoznate ljude zbog apstraktnih visih principa neophodno psihijatrijsko lecenje. :rolleyes:

edit:pojasnio nesto

Edited by Artur Dent, 14 November 2007 - 11:27.


#52 slow

slow
  • Members
  • 3,778 posts

Posted 14 November 2007 - 13:38

Cela ta ekipa oko Principa, kao i sam Princip je izmanipulisana i zloupotrebljena radi nečijih lukrativnih ciljeva.

#53 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 14 November 2007 - 13:41

Nije poznato da se ikada bavio kriminalom.

Kao ni Miro Baresic pa to ne znaci da je cool lik

#54 Cvetko

Cvetko
  • Members
  • 269 posts

Posted 14 November 2007 - 14:38

Cela ta ekipa oko Principa, kao i sam Princip je izmanipulisana i zloupotrebljena radi nečijih lukrativnih ciljeva.


Oni su isli svesno...oni su propevali u istraznom postupku...mada nije mi jasna ta cela stvar sa cijanidom.

Kao ni Miro Baresic pa to ne znaci da je cool lik


Imao je dosije i u Yugi,i u Svedskoj,ganjala ga je i VP JNA.Bolji primer,please...

#55 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 14 November 2007 - 16:12

Imao je dosije i u Yugi,i u Svedskoj,ganjala ga je i VP JNA.Bolji primer,please...

Idi
Da nije mozda clanove Mlade Bosne ganjala carska policija ili su delovali legalno kao politicka partija

#56 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 14 November 2007 - 16:36

Primer u kome se poredi Gavrilo Princip sa Mirom Baresicem je odlican - jer su njih dvojica neuporedivi iz samo jednog razloga, a to je drugi istorijski period.
Zato je Princip nacionalisticki romanticar, a Baresic terorista.

Edited by vladan, 14 November 2007 - 16:38.


#57 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 14 November 2007 - 16:58

možda se opet šališ, ko na gej temi, al za svaki slučaj>

ta sređena država & velika imperija uveliko je pucala po svim šavovima, pala je jer je padu sklona bila - atentat je bio ona već poslovična kap u prepunoj čaši
romantičarski principov san nije nikakva balkanska posebnost, sanjali su ga tih decenija mnogi evropski narodi koji su hteli svoju nacionalnu državu
uključujući i južne slovene, čije su elite u to vreme bile uverene da će im biti bolje zajedno
naša radost nema s tim apsolutno ništa - oni su svoj san realizovali
vremena su se promenila, novim sanjačima taj san postao je mora itd

vrednovati snove iz prošlog veka današnjim aršinima malo je neosnovano


U Nemackoj ( a verovatno i u drugim zemljama/jezicima) zaista je ovaj atentat postao poslovican za bilo
kakvo inicijalno paljenje "Der Mord von Sarajevo". Imajuci u vidu da su pripreme za WWI bile u zavrshnoj fazi,
ovaj atentat je bio potpuno besmislen.

Zanimljivo je da je Madjarska odvracala Austriju od postavljanja ultimatuma Srbiji jer su bili uzasnuti za slucaj
da Srbija prihvati ultimatum.I tako im je bio pun ... slovenskih naroda,narodnosti ,jezika i bundzija.

Lep pozdrav
Teja

#58 Number ONE

Number ONE
  • Members
  • 227 posts

Posted 14 November 2007 - 17:15

Zar je taj ultimatum ukljucivao i pripajanje teritorije Srbije carevini?

#59 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 14 November 2007 - 17:45

Zar je taj ultimatum ukljucivao i pripajanje teritorije Srbije carevini?


Valjda je indirektno tako i bilo. Bilo je predloga od strane Madjarske da ultimatum ne bude tako cvrst,
ali je Austrija smislila takav tekst u nadi i zelji da ga Srbija ne moze prihvatiti.

Bilo je i reci izmedju ostalog da se k+k organima (policija,vojska) dozvoli vrsljanje po Srbiji,hapsenja
"sumnjivih lica" ,nametanje skolskog programa ( sta se sme a sta ne sme) totalno razoruzanje
"Narodne odbrane" i josh par takvih prijatnih uslova.

Lep pozdrav
Teja

#60 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 14 November 2007 - 17:53

Valjda je indirektno tako i bilo. Bilo je predloga od strane Madjarske da ultimatum ne bude tako cvrst,
ali je Austrija smislila takav tekst u nadi i zelji da ga Srbija ne moze prihvatiti.

Bilo je i reci izmedju ostalog da se k+k organima (policija,vojska) dozvoli vrsljanje po Srbiji,hapsenja
"sumnjivih lica" ,nametanje skolskog programa ( sta se sme a sta ne sme) totalno razoruzanje
"Narodne odbrane" i josh par takvih prijatnih uslova.

Lep pozdrav
Teja

tejo

izvini ali moraces da osvezis malo memoriju o tome.