Jump to content


Photo
- - - - -

Terorista ili heroj, junak?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
210 replies to this topic

#16 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 12 November 2007 - 18:55

je li, boga ti, M65, nikada mi ne odgovoriste, kakav Vam je ovo amblem u avataru? 63. padobranska, legija stranaca ili neka treca brigada?

#17 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 12 November 2007 - 19:01

IRA je postavljala bombe po Belfastu i Londonu, ne da bi povredila nekog naoružanog vojnika ili kraljevsku porodicu, već da bi pobila obične prolaznike. Zbog toga se smatra terorisitčkom.


slično Hamasu,
ili Posted Imageekstremnim cionistima.

Gavra je imao cilj koji nije uključivao slučajne prolaznike, već legitimnu vojnu metu, za bosanske Srbe te epohe.

#18 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 12 November 2007 - 19:10

IRA je postavljala bombe po Belfastu i Londonu, ne da bi povredila nekog naoružanog vojnika ili kraljevsku porodicu, već da bi pobila obične prolaznike. Zbog toga se smatra terorisitčkom.

Pa i Cabrinovic je zavrljacio bombu samo sto nije eksplodirala.Zenevskom ili Haskom konvencijom je regulisano kako je legalno moguce izvrsiti atentat i koji su legitimni ciljevi.Ne mogu da se setim svih detalja ali je jedan od uslova da atentator bude uniformisan i da oruzije koje koristi nije skriveno.Nisam siguran da je neko ikada pokusao da to izvede po pravilima.

Edited by MAGRIPA65, 12 November 2007 - 22:07.


#19 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 12 November 2007 - 19:11

je li, boga ti, M65, nikada mi ne odgovoriste, kakav Vam je ovo amblem u avataru? 63. padobranska, legija stranaca ili neka treca brigada?

treca

Edited by MAGRIPA65, 12 November 2007 - 19:20.


#20 Guest_vinska musica_*

Guest_vinska musica_*
  • Guests

Posted 12 November 2007 - 20:18

QUOTE yossarian
>>> Iako pretpostavljam da će topic, kako se krenulo sa argumentima, završiti na deponiji, mislim da je Principa i njegove zaverenike (od kojih je jedan bio Musliman, zar ne) jako teško svrstati pod pojam "terorizam".<<<

Radoznala sam na kojeg s Muslimana mislio. Naime, jednom prilikom sam cula da je, navodno, Mustafa Golubić bio snabdevač oružjem toj grupi koja je pripremala atentat na Ferdinanda.

Inače, što se tiče otvaranja ove teme, bila sam ubeđena da je postavljača topika inspirisao nedavni tekst Stanka Cerovića u Vremenu o Gavrilu Principu /deo iz njegove nove knjige/, koji je, uprkos svoje umetničke liričnosti, bio nabijen tolikom dozom patriJotskog adrenalina, da sam ga jedva mogla povezati sa njegovim dugogodišnjim angažmanom izveštača RFI-ja na srpskom jeziku.
Očekivano, u narednom broju osvanuo je i veoma iscrpan kritički tekst na Cerovićeve guslarske ditirambe.

Oba texta vredi procitati /objavljeni su u prvoj polovini oktobra/. Mislim da je u njima rečeno sve što bi moglo reći na ovu temu, bez obzira ko koju stranu zastupa, budući da su oba pera veoma verzirana i polemički iskusna.

#21 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 12 November 2007 - 20:26

ljudi, ausRtija je u Bih napravila zlo. jeste i poneku cestu ali je zlo napravila i natjerala bracu da ratuju jedni protiv drugih.

All right, but apart from the sanitation, medicine, education, wine, public order, irrigation, roads, the fresh water system and public health, what have the Romans ever done for us?

#22 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 12 November 2007 - 21:16

All right, but apart from the sanitation, medicine, education, wine, public order, irrigation, roads, the fresh water system and public health, what have the Romans ever done for us?


:rolleyes:





Radoznala sam na kojeg s Muslimana mislio. Naime, jednom prilikom sam cula da je, navodno, Mustafa Golubić bio snabdevač oružjem toj grupi koja je pripremala atentat na Ferdinanda.


Svuda nalećem na ime Mehmed Mehmedbašić, koje mi zvuči, kako da kažem, a da me pogrešno ne razmeš, onako nekako - muslimanski. On je bio prvi na putanji nadvojvodine povorke, stajao je naoružan bombom pored Vase Čubriloivića, ali nije imao petlju da baci bombu, kao ni Vasa. Navodno je odmah pored njega stajao žandar, pa je procenio da nema velike šanse da uspe i da će, ako išta pokuša, samo da upropasti šanse ostalim zaverenicima.

Bio je stolar, sin osiromašenog, a nekada uglednog muslimana. Nešto ranije je samostalno planirao da izvrši atentat na Potioreka, ali se priključio ostalima. On je jedini koji nije uhvaćen.

Edited by yossarian, 12 November 2007 - 21:17.


#23 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 12 November 2007 - 22:05

Samo jos neko da objasni u cemu je razlika izmedju Principa i Cernozemskog

Edited by MAGRIPA65, 12 November 2007 - 22:11.


#24 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 12 November 2007 - 22:08

...dala je podrsku sukcesiji bosne i po meni je bila isto kriva.

i po meni, mogla je bar malo da se informiše :rolleyes:

#25 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 12 November 2007 - 22:58

Terorista ili heroj za mene ovo drugo

Jeste, herojsko je delo ubiti majku dvoje maloletne dece. :rolleyes:

#26 david ben gurion

david ben gurion
  • Banned
  • 84 posts

Posted 13 November 2007 - 03:21

Herojsko je ubiti tiranina,a majka je zajedno snjim tiranisala a i nije bila meta ona nego on pa im to dodje kao kolateralna steta.Nisu nam ostali duzni (Nemci)a tek u tom ratu su pokazali kakvi su oni ljudi i ratnici.Da Vam docaram samo kako je tad bilo u rovovima pod bojnim otrovima i granatama reci cu Vam jednu recenicu iz memoara feldmarsala Mekenzija koji u jednoj recenici kaze za Srbe kao protivnike ,,Borili smo se sa junacima iz bajke,, :rolleyes:

#27 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 13 November 2007 - 03:27

Da Vam docaram samo kako je tad bilo u rovovima pod bojnim otrovima i granatama reci cu Vam

Sunce ti bozije pa ti sigurno imas 120 godina.Svaka cast na vitalnosti jer vidim da si u poznim godinama savladao baratanje tastaturom.

#28 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 13 November 2007 - 09:35

bila jednom jedna Jelena...

"Imala sam jedanaest godina kad je Gavrilo ubio nadvojvodu, ali sam poznavala njegovu djevojku Jelenu Milišić. Obje smo predavale u sarajevskoj Prvoj gimnaziji 1946. godine. Jelena i profesor historije umjetnosti Borislav Mihačević bili su mladobosanski revolucionari kao i Gavrilo. Boro je znao zadirkivati Jelenu u vezi noći koju je provela zajedno s Gavrilom u parku kojeg samo rijeka dijeli od mjesta atentata. Gavrilo je očajnički želio voditi ljubav, ali je Jelena rekla – ne. Čak i kad je kazao da će sutra ujutro vjerovatno umrijeti, ona nije popustila. Boro je govorio kako je Gavrilo ujutro 28. juna bio toliko ljut da bi pucao i na samog Boga."

eh... sta nece covek uraditi zbog zenskinja. :rolleyes:

#29 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 13 November 2007 - 09:38

Da Vam docaram samo kako je tad bilo u rovovima...

'si gledao Crnu Guju?

#30 david ben gurion

david ben gurion
  • Banned
  • 84 posts

Posted 13 November 2007 - 11:45

Da ja imam dovoljno godina da budem ozbiljan za razliku od tebe,kome ni 120 god ne bi bilo dovojno da se podigne do nivoa deteta od 5 god.