Jump to content


Photo
- - - - -

Terorista ili heroj, junak?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
210 replies to this topic

#181 Kele

Kele
  • Banned
  • 731 posts

Posted 03 July 2014 - 16:04


Možda kolonizacija neposredno posle WWII. Sve ostalo nema veze sa vlastima, išli su ljudi tamo gde im je bolje, gde su imali bolje životne uslove, mnogi su otišli na fakultet pa se nisu više vraćali... Nađi jednu srpsku porodicu iz Bosne da nema rođake u Beogradu ili Vojvodini...

Civilizacija je jako privlačna, koliko god neki kukali o zavičaju i 'ladnoj vodi sa izvora. I to ne važi samo za Bosnu, nego za sve "pasivne" krajeve.

Taj prvi talas kolonizacije nakon WWII sigurno jeste bio uzrokovan politkom vlasti. Direktno.

Jer kolonizacija je bila deo agrarne reforme koju su komunisti sprovodili u to vreme.

I da se ne lažemo, nisu ti ljudi dolazili u bogznakakvu civilizaciju. Nije ih se naseljavalo po Novom Sadu, Somboru i Subotici...već po selima. A sela su bila bez struje, neasfaltirana, blatnjavih ulica. Ljudi došli iz planinskih krajeva teško su se navikavali na ravničarski pejzaž. Obolevali su od depresije i tuberkoloze. A kad na to dodamo kolektivizaciju i nasilan otkup...nije čudo što su se mnogi i vratili nazad u  zavičaj.


Edited by Kele, 03 July 2014 - 16:07.


#182 Navukodonosor

Navukodonosor
  • Members
  • 6 posts

Posted 04 July 2014 - 18:48

Što je strašno loše, dok je biti đon pod čizmama Osmanlija velika čast.

Stvarno ne mogu da razumem kako svesno biće može da ponavlja nekakve tupave parole koje je čulo, bez ikakvog kritičkog osvrta.

Ja sam još kao klinac, u osnovnoj školi (za vreme SFRJ), pitao kako su to narodi i narodnosti SFRJ "slobodarski", kada su svi vekovima bili pod tuđom vlašću, a odrasla osoba u 21. veku, sa mnogo više prilike da vidi i čuje razne stavove, izigrava papagaja.



#183 Navukodonosor

Navukodonosor
  • Members
  • 6 posts

Posted 04 July 2014 - 18:55

Što je strašno loše, dok je biti đon pod čizmama Osmanlija velika čast.

Stvarno ne mogu da razumem kako svesno biće može da ponavlja nekakve tupave parole koje je čulo, bez ikakvog kritičkog osvrta.

Ja sam još kao klinac, u osnovnoj školi (za vreme SFRJ), pitao kako su to narodi i narodnosti SFRJ "slobodarski", kada su svi vekovima bili pod tuđom vlašću, a odrasla osoba u 21. veku, sa mnogo više prilike da vidi i čuje razne stavove, izigrava papagaja.



Pa 350 godina pod Osmanlijama je mnogo manje nego 1000 godina pod Germanima, i to cini mi se oko 3 puta manje (valjda se u tim skolama u SFRJ ucila matematika).
Sto se tice slobode i slobodnih naroda, pa mi ni u ovo 21. veku nismo slobodni, vec zivimo i radimo kako drugi sviraju.
Poenta je u tome da bivsa braca prekinu vise sa papagajskim kunkanjem na Srbiju i Srbe. Manite se ljudi vise tih otrcanih floskula, gledajte sebe, i dovidjenja!

#184 jasamja32

jasamja32
  • Banned
  • 676 posts

Posted 06 July 2014 - 18:24

cisto da se zna da supruga Franca Ferdinanda Sofija nije bila trudna kada je ubijena (sto ne umanjuje mnogo sam akt ali bas da mi u srbiji ne nasednemo na austrijsku propagandu), K u K monarhija nije uspela da ide za svojim vremenom, zato se i raspala, mobilizacija je vec bila raspisana nekoliko meseci pre atentata tako da je rat bio prakticno neizbezan a izgubila je slabija strana, svaliti sve na malu srbiju ja mislim da nije fer.



#185 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 08 July 2014 - 00:10

cisto da se zna da supruga Franca Ferdinanda Sofija nije bila trudna kada je ubijena (sto ne umanjuje mnogo sam akt ali bas da mi u srbiji ne nasednemo na austrijsku propagandu), K u K monarhija nije uspela da ide za svojim vremenom, zato se i raspala, mobilizacija je vec bila raspisana nekoliko meseci pre atentata tako da je rat bio prakticno neizbezan a izgubila je slabija strana, svaliti sve na malu srbiju ja mislim da nije fer.

Prvo, NIKO ne "svaljuje sve na malu srbiju". To je cista udbaska izmisljotina, tako nesto niko nikad nije pominjao. 

 

Drugo, argument da je AU morala da se raspadne je prilicno sumnjiv. Neko bi isto rekao za bivsu Jugoslaviju, btw. Licno sam uveren da bi sudbina ovih prostora bila mnogo srecnija da se AU nije raspala, a da je Srbija nastavila da sa njom ima dobre odnose, kao za vreme dinastije Obrenovica. 



#186 Klotzen

Klotzen
  • Members
  • 1,405 posts

Posted 08 July 2014 - 14:26

Austrija se morala raspasti jel je bila slaba iznutra, Česi i slovaci su vukli na jednu stranu, južni sloveni na drugu, ostali sloveni na treću, a za to vreme mađari ucenjuju cara da u takvoj situaciji dobiju što više. Praktično jedino su Austrijanci (nemci) bili lojalni 100% ali su oni bili apsolutna manjina. Obzirom na to potpuno su zavisili od Nemačke i bilo je pitanje vremena oće li Nemačka izgubiti rat pa platiti Austrijom ili će je Nemci sami "pojesti" (kada bi rat bilo moguće izbeći).



#187 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 08 July 2014 - 15:48

Drugo, argument da je AU morala da se raspadne je prilicno sumnjiv. Neko bi isto rekao za bivsu Jugoslaviju, btw. Licno sam uveren da bi sudbina ovih prostora bila mnogo srecnija da se AU nije raspala, a da je Srbija nastavila da sa njom ima dobre odnose, kao za vreme dinastije Obrenovica. 

 

"Nastala u Šesnaestom stoljeću, kao bedem podunavskih zemalja protiv osmanlijske opasnosti, Austrija je potrajala po zakonu historijske tromosti i poslije uzmaka Turaka na jug od Save i Dunava, preživjevši svoju vlastitu strategijsko-političku svrhu još dvjesta-trista godina. Kada se početkom Sedamnaestoga stoljeća pokazalo da je Otomansko carstvo preslabo da se pridigne na nove navale protiv Zapadne Evrope, Austrija, kao zaostala feudalna vojnička oligarhija, opirala se svakom progresu vlastitih naroda od Krkonoša i Karpata do Jadrana, sve do sloma jeseni 1918." (Miroslav Krleža, Eseji, Godina 1914/ Uvod, Sarajevo, 1979.)



#188 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 08 July 2014 - 16:11

 Austrija, kao zaostala feudalna vojnička oligarhija, opirala se svakom progresu vlastitih naroda od Krkonoša i Karpata do Jadrana, sve do sloma jeseni 1918." (Miroslav Krleža, Eseji, Godina 1914/ Uvod, Sarajevo, 1979.)


Kako se zovu stanovnici Krkonoša?



#189 PokošenoPolje

PokošenoPolje
  • Banned
  • 20 posts

Posted 08 July 2014 - 19:09

Gavrilo Princip je bio heroj, to što pojedini šovinisti iz okruženja te Germanskih zemalja to žele drugačije prikazati je stvar dobrog starog šovinizma... znate ono mrzim srbe i srbi su krivi za sve... da se ne lažemo kod srba je mnogo sličnih... samo su nama krivi neki drugi nikad mi sami... dakle patetika ovih prostora je epska baš kao i ego, te zatucanost...

#190 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 08 July 2014 - 20:33

Gavrilo Princip je bio heroj, to što pojedini šovinisti iz okruženja te Germanskih zemalja to žele drugačije prikazati je stvar dobrog starog šovinizma... znate ono mrzim srbe i srbi su krivi za sve... da se ne lažemo kod srba je mnogo sličnih... samo su nama krivi neki drugi nikad mi sami... dakle patetika ovih prostora je epska baš kao i ego, te zatucanost...

Koliko konfuzije u glavi. Pa mi sami jesmo krivi BAS ZATO sto imamo mnogo mladih, usijanih glava i ludaka poput Principa, koji se daju lako izmanipulisati od strane Crne ruke (koja, da se ne lazemo, nikada nije ni prestala da postoji, samo je menjala imena). I zato je idiotski nazivati ga herojem, jer se time ludilu i manipulaciji pripisuju nekakve vrednosti. 



#191 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 08 July 2014 - 20:34

"Nastala u Šesnaestom stoljeću, kao bedem podunavskih zemalja protiv osmanlijske opasnosti, Austrija je potrajala po zakonu historijske tromosti i poslije uzmaka Turaka na jug od Save i Dunava, preživjevši svoju vlastitu strategijsko-političku svrhu još dvjesta-trista godina. Kada se početkom Sedamnaestoga stoljeća pokazalo da je Otomansko carstvo preslabo da se pridigne na nove navale protiv Zapadne Evrope, Austrija, kao zaostala feudalna vojnička oligarhija, opirala se svakom progresu vlastitih naroda od Krkonoša i Karpata do Jadrana, sve do sloma jeseni 1918." (Miroslav Krleža, Eseji, Godina 1914/ Uvod, Sarajevo, 1979.)

Lepo je to rekao Krleza, ali izvini ipak vise verujem istoricarima profesionalcima poput Albertinija, A. J. P. Taylora i Nialla Fergusona. Znas, Krleza je znao dosta i o medicini, ima o tome u "Banketu u Blitvi" i na drugim mestima - pa opet ne bih vodio dete kod njega kad je bolesno, nego kod profesionalca. 


Edited by Schrodinger, 08 July 2014 - 20:35.


#192 Kele

Kele
  • Banned
  • 731 posts

Posted 09 July 2014 - 07:03

Pa u toj Austro-ugarskoj su poslednjih godina pre Principovog pucanja, atentati bili vrlo učestali.Doduše, uglavnom su bili neuspešni.

Najviše su pucali Hrvati ako se varam.


Edited by Kele, 09 July 2014 - 07:04.


#193 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 09 July 2014 - 15:11

Pa u toj Austro-ugarskoj su poslednjih godina pre Principovog pucanja, atentati bili vrlo učestali.Doduše, uglavnom su bili neuspešni.

Najviše su pucali Hrvati ako se varam.

To je neko dobro merilo? Izvini, ali ako je negde u to doba bilo MNOGO vise atentata, to je bilo u Rusiji. 

 

Ah, pa da, zaboravih - Rusija i jeste propala otprilike u isto doba. Sve ovo posle je samo nekakav simulakrum.



#194 PokošenoPolje

PokošenoPolje
  • Banned
  • 20 posts

Posted 09 July 2014 - 22:10

Koliko konfuzije u glavi. Pa mi sami jesmo krivi BAS ZATO sto imamo mnogo mladih, usijanih glava i ludaka poput Principa, koji se daju lako izmanipulisati od strane Crne ruke (koja, da se ne lazemo, nikada nije ni prestala da postoji, samo je menjala imena). I zato je idiotski nazivati ga herojem, jer se time ludilu i manipulaciji pripisuju nekakve vrednosti. 

kako da te čovjek shvAti ozbiljno kad kažeš crna ruka postoji i dalje? jesu ubili kenedija, kinga, bambijevu mamu?



#195 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 10 July 2014 - 01:45

kako da te čovjek shvAti ozbiljno kad kažeš crna ruka postoji i dalje? jesu ubili kenedija, kinga, bambijevu mamu?

Tesko da imas znacajniji IQ kad nisi shvatio da nije u pitanju kontinuitet bas identicne organizacije, nego slicnih tajnih organizacija koje imaju neke zajednicke karakteristike, pre svega povezanost sa vojnom bezbednoscu, rusofilstvo, prezir prema demokratiji i liberalizmu, itd. isl. Ali da ti odgovorim na pitanje, nisu ubili Kenedija, ali jesu dr Zorana Djindjica.