Jump to content


Photo
- - - - -

stres


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
47 replies to this topic

#1 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 07 November 2007 - 21:32

moje ime je mioba i pod stresom sam već 763 dana... :rolleyes:


pored osnovnog posla, koji spada među najstresnije, uobičajeno radim još i par tezgi sa strane (iz iste, prilično stresne profesije) - puno posla zahteva i puno lenčarenja, pa mnoge stvari počinjem/završavam u minut do 12, što naravno stvara dodatno opterećenje (hoću li obaviti sve kako valja, s obzirom na nedostatak vremena za review itd)

puno posla i puno lenčarenja neminovno utiče na kvalitet života - spavanje, pravilna ishrana, fizičke aktivnosti itd
pošto mi je posao u vrhu prioriteta, mnoge navike sam stekla silom prilika
pre neki dan odjednom shvatim u kakvoj sam blesavoj aporiji - ako pokušam da menjam navike, koje su mi sve ozbiljniji izvor stresa, doživeću to kao neku vrstu nasilja nad svojom prirodom, što je po sebi ozbiljan generator stresa...

kako doskočiti sebi?

#2 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 07 November 2007 - 22:32

Sedi, duboko uzdahni i shvati sledeću stvar:


nema izlaza :)


Pa, nakon što kreneš na jogu, meditacije, trčanje, đipanje, progutaš persene, prozake, vitamine B, obezbediš seksualni komfor, masaže, saune, kade sa mehurićima, odeš na planinu, more, jezero, uzgojiš dve generacije ovaca, onda nakon svega toga, bistrije glave i odmornijeg tela, shvatiš da moraš prestati da se pretpravaš poslovima ergo promeniš prioritete. Mislim, tako bi to trebalo, jel :rolleyes: samo što i mene zanima kako se obezbeđuje (istinska) volja za promenom prioriteta :huh: osim ako se situacija ne promeni spontano tako što u procesu spoznaje krepaš usput.

#3 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 08 November 2007 - 09:45

moje ime je mioba i pod stresom sam već 763 dana...


Cao Mioba, moje ime je Ziza i pod stresom sam vec 2 653 dana.

Huh, dobra tema. Mislim da je stres za mnoge postao nacin zivota. Pritom ne mislim na iznimne stresne situacije kada nam netko umre ili dozivimo saobracajku, itd. vec da smo velikim dijelom stilom zivota u stalnom blagom stresu. To se pogotovo odnosi na velike gradove gdje su danonocna jurnjava, guzva i buka konstante. Egzistencijalna nesigurnost, mali prihodi, umijece prezivljavanja od 1. do 1., a cesto i po nekoliko mjeseci bez place - sve su to stresne situacije na koje smo vec toliko navikli da ih ni ne osjecamo, postale su dio nas. Profesija takodjer moze biti uzrok stresa; neki ljudi s razlogom imaju beneficirani radni staz. Znam ljude koji ne znaju kud bi sa sobom kad imaju slobodan dan, a i sama sam bila takva. (jos uvijek sam iako se trudim). Kad sam se iz Zagreba preselila u daleko manju sredinu, u prvo vrijeme mi je jako nedostajao taj adrenalin i isli su mi na zivce neizmjerno usporeni ljudi kojima se nikud ne zuri. Medjutim nisu oni bili usporeni, vec ja ubrzana.
Tko moze i ima prilike, treba bjezati od stresa.

Evo kako sam otisla ja. Moj post sa "Mora", pa kome je stresno ili je vec citao, neka zaobidje.

#4 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 08 November 2007 - 12:54

Cao Mioba, moje ime je Ziza i pod stresom sam vec 2 653 dana.

Huh, dobra tema. Mislim da je stres za mnoge postao nacin zivota. Pritom ne mislim na iznimne stresne situacije kada nam netko umre ili dozivimo saobracajku, itd. vec da smo velikim dijelom stilom zivota u stalnom blagom stresu. To se pogotovo odnosi na velike gradove gdje su danonocna jurnjava, guzva i buka konstante. Egzistencijalna nesigurnost, mali prihodi, umijece prezivljavanja od 1. do 1., a cesto i po nekoliko mjeseci bez place - sve su to stresne situacije na koje smo vec toliko navikli da ih ni ne osjecamo, postale su dio nas. Profesija takodjer moze biti uzrok stresa; neki ljudi s razlogom imaju beneficirani radni staz. Znam ljude koji ne znaju kud bi sa sobom kad imaju slobodan dan, a i sama sam bila takva. (jos uvijek sam iako se trudim). Kad sam se iz Zagreba preselila u daleko manju sredinu, u prvo vrijeme mi je jako nedostajao taj adrenalin i isli su mi na zivce neizmjerno usporeni ljudi kojima se nikud ne zuri. Medjutim nisu oni bili usporeni, vec ja ubrzana.
Tko moze i ima prilike, treba bjezati od stresa.

Evo kako sam otisla ja. Moj post sa "Mora", pa kome je stresno ili je vec citao, neka zaobidje.


Procitah (po prvi put) tvoju stori o odlasku iz metropole. Ne mogu da zamislim da si otisla zbog toga sto su te neke "sponzorushe" nervirale.
Tih ima i u malim mestima (cak ih i vishe primecujesh). Otisla si jer si imala stres na radnom mestu.

Ja bih stres na radnom mestu podelila na neki stres koji frustrira godinama (uvek je u kombinaciji sa nekim light mobbingom)
i nazvala bih ga negativnim stresom i na stres koji ti povecava adrenalin, ali si u zavrshnici zadovoljna i srecna..

Aj ga nazovem pozitivnim stresom. Mislim da samo profesija i radno mesto mogu biti uzrok stresa.

Lep pozdrav
Teja

#5 maski

maski
  • Members
  • 1,296 posts

Posted 08 November 2007 - 14:54

haj, moje ime je maski i pod stresom nisam vec 1095 dana :huh: ...promena profesije chuda chini :rolleyes:

#6 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 08 November 2007 - 19:28

Ne mogu da zamislim da si otisla zbog toga sto su te neke "sponzorushe" nervirale.


Lol, naravno da nisam, to je samo sicusna zg.fotografija. Otisla sam zbog ubrzanog zivotnog tempa koji mi je u pocetku odgovarao, ali nakon visegodisnje konstantne jurnjave i ponekad i dva honorarna uz stalan posao, poceo me umarati i osim ganjanja karijere i trcanja za novcem, a sve se uglavnom svodilo na to, odlucila sam prekinuti s tim. Veliki grad ima svoje prednosti ali samo ako stignes uzivati u njima, a ja uglavnom nisam stigla. I uz to ide sve sto je mioba navela; neuredan i nekvalitetan zivot.


Aj ga nazovem pozitivnim stresom. Mislim da samo profesija i radno mesto mogu biti uzrok stresa.


Ne bih se slozila upravo zbog gore navedenog. Tj. da pozitivan stres, ali to je nesto drugo. Ne uzgajam ja sad ovce. I dalje sam u svojoj profesiji koju volim iako je vrlo stresna. Samo sam promijenila okolinu koja mi uostalom vise odgovara jer sam oduvijek i zeljela zivjeti na moru. Mjesto gdje sad zivim jeste malo, ali je nauticko srediste gdje je po ljeti ludnica i guzva, a sad je mir. Imam vise slobodnog vremena, na pet metara od stana mi je more, upravo sam dosla iz setnje i veceras predivno mirise. Vozim bicikl, opcenito se vise posvecujem sebi, kvalitetnije se hranim, itd. Ovdje je zivotni ritam sporiji. Jos samo da se rijesim ove net-ovisnosti i gdje bi mi bio kraj.. :rolleyes:

#7 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 08 November 2007 - 19:47

Dobar dan, ja sam sheridan,
radim u banci u city-ju u londonu, direktno za trader-e, u prostoriji sa 300+ ljudi
ustajem obicno u 5:20 da bih mogao da izadjem sa posla oko 18:00 da uz veliku zurbu stignem kuci (gradic van londona) na vreme da malo vidim cerku od 19 meseci pre nego sto ona ode da spava. ponekad (kao veceras :rolleyes: ) moram da ostanem na poslu znatno duze. Posto dolazim vozom na posao dogadjaju se (retko ali ipak) stvari kao jutros da se neko baci pod voz ispred mog tako da provedem cetiri i po sata u nekom bezveze gradu na pola puta izmedju posla i kuce. kada se rodila cerka ostavio sam pusenje (pre toga pakla do dve dnevno) i dalje mi cesto nedostaje, a i zbog toga sam se dosta ugojio - kako zbog posla slabo stizem da nesto vezbam, ledja me prilicno cesto zezaju. U kucu gde sada zivimo smo se uselili par meseci pre nego sto se cerka rodila, morali smo dosta da je sredjujemo, imali smo dundjere u kuci mesec i po dana (pre par meseci). otac mi je u beogradu (gde ne mogu da ga posetim) imao pre deset meseci jako tesku operaciju (na srecu sada je sasvim ok ali bilo je vrlo ozbiljno). ima jos ponesto ali da ne gushim.

e, pored svega toga, meni najveci stres bio sto su mi editovali post na ateizmu.
da li sam ja normalan?


edit: proredio + 1 slovo

Edited by Sheridan, 08 November 2007 - 20:23.


#8 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 08 November 2007 - 20:15

Preporucujem TM meditaciju. Ne druge. Iz iskustva. Treba traziti samo relaksirajuce meditacije, a ima ih raznih. Gurue u djubre, a tehniku meditacije koristiti svaki dan.

#9 lena21

lena21
  • Members
  • 224 posts

Posted 08 November 2007 - 20:22

da li sam ja normalan?

Ti jesi al ti prilike nenormalne al skroz.

#10 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 08 November 2007 - 20:29

e, pored svega toga, meni najveci stres bio sto su mi editovali post na ateizmu.
da li sam ja normalan?


Jesi. :rolleyes:

Edit: Iako, slazem se sa Lenom, nije ti lako s obzirom na okolnosti. Kad budes mogao, promijeni posao. Mozda nesto blize gradicu gdje zivite?

Edited by Ziza, 08 November 2007 - 20:32.


#11 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 08 November 2007 - 20:43

Jesi. :huh:

Edit: Iako, slazem se sa Lenom, nije ti lako s obzirom na okolnosti. Kad budes mogao, promijeni posao. Mozda nesto blize gradicu gdje zivite?


ma, sve je to dobro. posao jeste zanimljiv, nije postojao kad sam bio mali inace bih o tome mastao tada:) cerka je divna, kuca super.
ima i drugih prednosti, na primer to da niko ne placa ni blizu kao banke. jednostavno nemam prava da se zalim, i ne zalim se, ovo je bilo vise kao komentar na adikciju.

jedino me brine kada me tako teski ovisnici razumeju... :rolleyes:

#12 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 08 November 2007 - 20:47

jedino me brine kada me tako teski ovisnici razumeju... :rolleyes:


Pa razumijemo te samo zato sto si normalan. Inace ne bismo. :huh:

#13 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 08 November 2007 - 20:48

Pa razumijemo te samo zato sto si normalan. Inace ne bismo. :rolleyes:


:huh:

#14 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 08 November 2007 - 20:49

Dobar dan, ja sam sheridan,
.....

u je, meni sad malo lakse :rolleyes:

#15 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 08 November 2007 - 20:52

u je, meni sad malo lakse :huh:


drago mi je da sam od pomoci :rolleyes:

kad ti bude opet tesko javi se pa cu ti ispricati i onih ostalih par stvari (koje su u stvari najstresnije trenutno) :)