Jump to content


Photo
- - - - -

Joga i zdravlje


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
79 replies to this topic

#61 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 13 February 2008 - 19:53

Nasla sam i na netu. Ne znam da li smem da ostavim link ovde, pa ako si jos uvek zainteresovana poslacu ti
putem PM.


E, pa moze...bila bih ti zhvalna... :rolleyes:

#62 pitanje111

pitanje111
  • Members
  • 58 posts

Posted 13 February 2008 - 23:34

moze li mi neko reci koja je razlika izmedju pet tibetanaca i joge ?

#63 Gonzo

Gonzo
  • Members
  • 3,133 posts

Posted 14 February 2008 - 00:14

moze li mi neko reci koja je razlika izmedju pet tibetanaca i joge ?


Joga je isprofanisana, a "tibetanci" jos uvek drze auru misticizma. U sustini isto, korisno ako se pravilno radi.

#64 pitanje111

pitanje111
  • Members
  • 58 posts

Posted 14 February 2008 - 00:27

pa da ali tibetanci imaju 5 vjezbi a joga preko 200 300 asana ili koliko vec ...

inace da li se moze desiti da se poslije joga asana javi psihicka nestabilnost ?

znam da se poslije meditacije moze javiti psihicka nestabilnost kod onih koji su osjetljiviji/labilniji , a zanima me za asane da li je tu zabiljezeno ?

#65 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 14 February 2008 - 00:34

Jeste. Zabelezeno je. Asane treba raditi vrlo umereno, ali svaki dan, ili makar svaki drugi dan, po sasvim odredjenom programu- imas u knjigama o jogi celokupne programe vezbanja...ili idi kod instruktora joge.
Mogu se javiti nesanice, promene raspolozenja...ali sve to kratko traje i prestaje za dan, dva, ukoliko vise ne vezbas, ali, ja bih ti preporucila da nastavis da vezbas, samo umereno, i sve ce proci vremenom.

Edited by shivaja, 14 February 2008 - 00:38.


#66 pitanje111

pitanje111
  • Members
  • 58 posts

Posted 14 February 2008 - 00:47

interesantno .... ja sam jedan dan radio 5 tibetanaca i poslije sam osjetio neku eksploziju napetosti .... ne znam je li bilo bas zbog njih ili sto mi se takav dan potrefilo takvo raspolozenje ...
pa sam prestao , i onda poslije par dana nastavio ... danas mi je treci dan vjezbanja ... ne znam ni ja kako djeluju , razmrdaju malo barem ...

inace radio sam malo joga asane dan dva , one su me smirile ali to sam radio nesto malo sto sam pokupio sa neta ili onako usput ... posto nemam prirucnik jos uvijek .... cak i kad se uradi samo svijeca i to malo razbistri glavu ...

Edited by pitanje111, 14 February 2008 - 00:48.


#67 Cecily

Cecily
  • Members
  • 175 posts

Posted 14 February 2008 - 11:01

inace da li se moze desiti da se poslije joga asana javi psihicka nestabilnost ?

Jogu radim svaki dan, u proseku 30min ujutro po ustajanju (oko 07:30) a često isto toliko kasnije popodne kada se vratim sa posla (oko 19:00). Ujutro biram asane koje daju energiju, uveče one koje opuštaju. Išla sam nekoliko godina kod instruktorke i svaki put bih se posle tih 60min joge osetila opušteno, čak blago uspavano (iako se tu radila nešto intenzivnija, dinamična verzija hatha-joge). Sećam se da mi je na početku bavljenja jogom bilo jako teško, ali ne psihički već zbog potpuno slabog i nesavitljivog tela, a tada sam imala 15tak kilograma više. U početku sam pravila velike pauze, odustajala pa se vraćala... srećom, jer danas mi je joga potreba.

Bitno je pravilno kombinovanje asana i disanje, zato je za uvod u jogu potreban dobar instruktor. Moguće je da početnici imaju probleme jer redosled asana biraju nasumično pa ne dobijaju balans (pokret napred treba da je izbalansiran pokretom nazad i slično), simetriju ni sklad duše i tela ka kome joga vodi. Takođe, moguće je da se preforsiraju pokušajima da brzo savladaju pravilno disanje ("disanje stomakom" koje treba da ostane trajna navika, ne samo kao važan element asana).

U svakom slučaju, početnicima bih predložila fizički zahtevniju varijantu hatha-joge, i to uz instruktora koji naglasak stavlja na telesno vežbanje, umesto nekog kvazi-duhovnog gurua. Vežbanjem će se vaše telo i duh uskladiti (većina nas je tu raštimana usled "sedentary lifestyle"-a), time ćete biti na sigurnom putu duševnog mira i to prilagodjenog vašoj ličnosti. Drugim rečima, od joge ćete dobiti koliko tražite, postepeno, ali samo ako radite redovno. Jednostavno, slušajte svoje telo i vremenom ćete pomerati granica njegove gipkosti i snage. "O jogi ne treba pričati, jogu treba raditi" i kas'će vam se samo.

#68 shiny

shiny
  • Members
  • 5 posts

Posted 15 February 2008 - 18:00

Svakako je bolje raditi bilo sta, nego nista. U tom smislu tibetanske vezbe su korisne. Ipak, smatram da se joga kao sistem ne moze porediti sa njima, i to ne samo zbog puke razlike u broju vezbi, odnosno polozaja (neko je rekao da asana ima koliko i ljudi).
Imam utisak da mnogi ljudi ocekuju od hatha joge da im donese instant prosvetljenje, pronalaze mistiku tamo gde je nema, zanimaju se egzotikom. Sto ste realniji, to bolje. Kao sto Cecily lepo rece, jogu samo treba raditi...

#69 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 16 February 2008 - 20:05

Ovih par dana sam bila veoma napeta valjda zbog cele ove situacije. a i imam grip. Nisam dobro spavala poslednje dve noci. Srce mi je tuklo do malopre 100 otkucaja u minuti, iako mirujem, a i bucalo mi je u glavi- verovatno mi je skocio pritisak. E, onda sam se setila velike koristi od dubokog i sporog disanja. To i nije neka joga-tehnika disanja, samo je usput pomenuto u jednoj knjizi koju sam citala. Dakle, disala sam oko pola sata jako sporo i duboko /ne zamarajuci se suvise/ i sta se desava ? otkucaji srca su mi se vratili na 60 u minuti, ne buci mi vise u glavi i smirila sam se. U ovim stresnim danima, izgleda da treba tako disati .
Citala sam u knjizi objasnjenje, ali bi bilo dobro da gospodin Smit mozda objasni sta se desava prilikom dubokog sporog disanja. :rolleyes:

#70 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 26 February 2008 - 01:40

S obzirom da sam jos bolesna i da mi je sve gore, i da sam se ugojila nekih 8 kila od kad radim jogu, i da nisam bila bolesna poslednjih 3 godine uopste , a da sam se razbolela sad od kad radim jogu, i da nemam koga da pitam, posto je moj instruktor joge veoma nezaineresovan da mi odgovara na pitanja, ja cu po svoj prilici, odustati skroz od joge.
Vrlo sam razocarana. Nemam nameru da eksperimentisem sa zdravljem.
Ljudima je najvaznije da uzmu pare. :rolleyes:

#71 HANNAH007

HANNAH007
  • Members
  • 3 posts

Posted 18 March 2008 - 22:04

Zanima me gde se sada nalazi centar za TM u Beogradu? Do pre nekoliko godina sam radila i TM i otkada sam prestala pocela sam da oboljevam od svakakvih bolesti. Pre par dana sam pocela da radim TM opet sama i mislim da bih ipak volela da popricam sa nekim uciteljem.

#72 enamat

enamat
  • Members
  • 7,507 posts

Posted 02 April 2008 - 14:08

S obzirom da sam jos bolesna i da mi je sve gore, i da sam se ugojila nekih 8 kila od kad radim jogu, i da nisam bila bolesna poslednjih 3 godine uopste , a da sam se razbolela sad od kad radim jogu, i da nemam koga da pitam, posto je moj instruktor joge veoma nezaineresovan da mi odgovara na pitanja, ja cu po svoj prilici, odustati skroz od joge.

ovo zvuci vrlo loshe, to jest, ne mogu sa sigurnoscu da tvrdim, ali rekla bih da ti instruktor ne valja. Mozda tvoje razboljevanje nema veze sa jogom, mozda je samo slucajnost, ali svakako nemoj da odustajes vec se prebaci kod nekog ko zna sta radi. ovde se jogom bave mnogi diletanti sto moze da bude opasno, jer su to vezbe koje uticu na celokupno psiho-fizicko stanje. Joga je i poznata po tome sto izmedju ostalog jaca imunitet, radila sam je 6 godina dva puta nedeljno i nijednom se za to vreme nisam razbolela. cim sam napravila duzu pauzu od joge pocele su uobicajene prehlade, gripovi, alergije i sl. Ako jos imas zelje da radis (a u beogradu si) idi na stari dif gde godinama drzi Biljana (koja je genije), ima tri termina, grupa za pocetnike, srednja i za najiskusnije. srecno :rolleyes:

#73 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 03 April 2008 - 16:06

ovo zvuci vrlo loshe, to jest, ne mogu sa sigurnoscu da tvrdim, ali rekla bih da ti instruktor ne valja. Mozda tvoje razboljevanje nema veze sa jogom, mozda je samo slucajnost, ali svakako nemoj da odustajes vec se prebaci kod nekog ko zna sta radi. ovde se jogom bave mnogi diletanti sto moze da bude opasno, jer su to vezbe koje uticu na celokupno psiho-fizicko stanje. Joga je i poznata po tome sto izmedju ostalog jaca imunitet, radila sam je 6 godina dva puta nedeljno i nijednom se za to vreme nisam razbolela. cim sam napravila duzu pauzu od joge pocele su uobicajene prehlade, gripovi, alergije i sl. Ako jos imas zelje da radis (a u beogradu si) idi na stari dif gde godinama drzi Biljana (koja je genije), ima tri termina, grupa za pocetnike, srednja i za najiskusnije. srecno :rolleyes:


Moj ucitelj joge spada u iskusne i casovi su veoma prijatni. Medjutim , problemi su ostali , tako da sam odustala. Tip je totalno nezainteresovan da odgovara na pitanja. Ja ne smem vise da reskiram. Sad mi je i jako pala krvna slika i eritrociti i leukociti i jos nesto sto ima veze sa imunitetom. A bila sam zkroz zdrava pre joge. Joga je jako opasna . Sad moram da pijem gvozdje i propolis i vitamine.
Samo mi je rekao da sam hiper osetljiva.
Mozda i ne smem da radim, jer imam hronicni bronhitis. Ko zna.

Gde je stari dif ?

#74 enamat

enamat
  • Members
  • 7,507 posts

Posted 03 April 2008 - 17:49

cudno je to za krvnu sliku i stvarno ne bih rekla da ima veze s jogom. cak i da si hipersenzitivna ne bi imala takvu reakciju. dobar instruktor podrazumeva interakciju sa ucenicima.
Stari dif- 11000 BEOGRAD, Deligradska 27
tel: +381 11 2659 153
stanica Karadjordjev park (ako ides prevozom) iza decije klinike, velika bela zgrada, ne mozes da promasis.

#75 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 03 April 2008 - 20:22

cudno je to za krvnu sliku i stvarno ne bih rekla da ima veze s jogom. cak i da si hipersenzitivna ne bi imala takvu reakciju. dobar instruktor podrazumeva interakciju sa ucenicima.
Stari dif- 11000 BEOGRAD, Deligradska 27
tel: +381 11 2659 153
stanica Karadjordjev park (ako ides prevozom) iza decije klinike, velika bela zgrada, ne mozes da promasis.


Krvna slika mi se pokvarila kao posledica virusa koji mi je napao i pluca...tako je rekao doktor...
Mozda ima neke veze i to sto sam radila joga-nidru sa sadkalpom-odlukom- /ako znas o cemu pricam/ ...kao neka vrsta sugestije- i ona je u mom slucaju bila u vezi zdravlja...
primetila sam cudnu stvar- kad radim tu kao vrstu sugestije u joga nidri, obicno mi se desavaju stvari potuno suprotne od onoga sto zelim- ako zelim da mrsavim, ja se debljam, ako zelim da budem zdrava, ja se razbolim. Strasno cudno. Kao da se buni podsvest.

U svakom slucaju, puno ti hvala za telefon i adresu... :rolleyes: