Jump to content


Photo
- - - - -

astroiđani


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
52 replies to this topic

#16 maliDzon

maliDzon
  • Members
  • 70 posts

Posted 21 December 2007 - 19:57

joooj :rolleyes: nemojte da me tripujete :huh: gledao sam tu seriju sa bbc i par dana nisam izlazio iz kuce :)

#17 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 23 December 2007 - 03:06

pošto sam juče na nekom kablu saznala da se u međustaničnom šumu na radioaparatu čuje i 0.5% zvuka velikog praska, više ne slušam ništa osim šuštanja :rolleyes:

Kakvih crnih 0,5%? Tacan odgovor je brat-bratu, najmanje 30-40% na srednjim i dugim talasima, posebno oko 1cm, pa ti vidi...

(Doduse, nije striktno iz VP, nego nekih 400 hiljada godina kasnije, ali je u poredjenju sa ukupnih 13,8 milijardi godina prilicno blizu.)

#18 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 23 December 2007 - 10:11

Kakvih crnih 0,5%? Tacan odgovor je brat-bratu, najmanje 30-40% na srednjim i dugim talasima, posebno oko 1cm, pa ti vidi...

(Doduse, nije striktno iz VP, nego nekih 400 hiljada godina kasnije, ali je u poredjenju sa ukupnih 13,8 milijardi godina prilicno blizu.)

ne znam, moj kabl rekao 0.5%, striktno iz VP a ne tamo nekih 400k godina kasnije :rolleyes:

a u stvarnom životu, cmb* teorija kaže da smo u prvih 300k godina imali nagomilane vrele al mračne čestice i ništa više - onda počinju da se stvaraju atomi, svetlost počinje da se širi, i eho tog događaja stiže i do nas


* cosmic microwave background, arno penzias + robert wilson 1963

Posted Image


gle, na slici piše 400k?!

#19 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 23 December 2007 - 13:57

gle, na slici piše 400k?!

Kako da ti kazem... a da bude nezno? Veliki prasak je zbilja bio mnoooogo veliki... :rolleyes:

Ozbiljno govoreci, nije to trenutak u kome je zracenje nastalo, nego samo period u kome je svemir postao prozracan za zracenje, sto je najvecim delom ostao i do danasnjeg dana. Razlika je slicna razlici izmedju gasa u sobi (koji je skoro potpuno neutralan) i gasa u neonskoj cevi (koji je velikim delom jonizovan) - prvi je prozracan zbog slabe interakcije neutralnih atoma sa fotonima, drugi je neprozracan zbog veoma snazne interakcije jona u plazmi sa fotonima...

#20 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 15 January 2008 - 22:37

NASA Shoots For Moon, Prepares For Collision
The mission hopes to confirm the presence or absence of water and ice in a permanently shadowed crater at the moon's south pole.

By K.C. Jones
InformationWeek
January 15, 2008 12:46 PM

NASA will crash a rocket into the moon, creating an explosion that could help scientists identify water vapor, ice, hydrocarbons, and hydrated materials.
NASA announced Monday that it is preparing equipment for a collision with a polar crater on the moon. A satellite will head through the debris to analyze it for water, ice, and similar materials. NASA expects the satellite to also hit the moon's surface, creating the second of two impacts that will be visible from Earth.

"The goal of the mission is to confirm the presence or absence of water ice in a permanently shadowed crater at the moon's south pole," Anthony Colaprete, the Lunar Crater Observation and Sensing Satellite (LCROSS) mission's principal investigator at NASA Ames Research Center, said in the announcement. "The identification of water is very important to the future of human activities on the moon."

Posted Image

#21 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 17 January 2008 - 14:44

sjajna stvar, jedino sto ne znam sto su stavili bas Enkeladus kao ilustraciju. Ako su hteli da pokazu prisustvo vode na manjim telima, bolja ilustracija su Evropa ili Kalisto... :rolleyes:

#22 Mr.Smith

Mr.Smith
  • Members
  • 3,104 posts

Posted 17 January 2008 - 20:05

Posted Image



she's a beut', ain't she?

nego, jos malo pa 40 godina od prvog iskrcavanja na Mesec... kada sam bio klinac potpuno sam verovao tekstovima u Galaksiji da ce se krajem XX veka uspostaviti stalne baze na Marsu, a da ce se sredinom XXI veka putovati do susednih zvezdanih sistema...koji ispal'

stvorili su me cinikom, i za to krivim Galaksiju :rolleyes:

#23 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 18 January 2008 - 00:17

sjajna stvar, jedino sto ne znam sto su stavili bas Enkeladus kao ilustraciju. Ako su hteli da pokazu prisustvo vode na manjim telima, bolja ilustracija su Evropa ili Kalisto... :huh:

nisu oni, ja sam stavila saturnov mesec
podlo, ali ilustrativno :rolleyes:

she's a beut', ain't she?

jeste

#24 ghost_dog

ghost_dog
  • Members
  • 486 posts

Posted 20 January 2008 - 21:32

"nego, jos malo pa 40 godina od prvog iskrcavanja na Mesec..."

Meni se cini da tamo jos uvek niko nije prosetao. U tom slucaju nije ni cudno sto su te (nas) ispalili za putovanja po svemiru.

#25 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 21 January 2008 - 14:21

"nego, jos malo pa 40 godina od prvog iskrcavanja na Mesec..."

Meni se cini da tamo jos uvek niko nije prosetao. U tom slucaju nije ni cudno sto su te (nas) ispalili za putovanja po svemiru.

Teorijama zavere nikad kraja...

#26 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 21 January 2008 - 16:54

(preklinjem štovane sagovornike da od ove teme za laičko divljenje zvezdama, ne prave zaverenički poligon)


edit,

21. januar 2008.
Merkur uzvraća udarac
Početak ove prestupne godine doneo je nekoliko zanimljivosti iz širokog kosmosa. Otpočeo je novi Sunčev ciklus, ponovo smo se približili Merkuru, Mars nam daje nove izazove, a sve je interesantniji kosmički program Kinseki.

Piše: Aleksandar Zorkić
........
Upravo ovih dana Merkur je dospeo u žižu interesovanja astronoma, ali i svih drugih koji žele da obogate svoje znanje informacijama iz okoline planete. Za ovo sadašnje uzbuđenje zaslužna je Nasina letelica Messenger, o kojoj smo nedavno pisali (link). Ona je na svom dugom putu ka Merkuru proletela pored – Merkura. To je bilo 14. januara u 20 sati i pet minuta po našem vremenu, i to je bio tek prvi od tri susreta letelice sa Merkurom pre nego što se ona konačno skrasi u njegovoj orbiti. Za razliku od svemirskih brodova iz Zvezdanih staza i Ratova, u kojima je dovoljno kompjuteru reći kuda želite da putujete, pa začas, pravom linijom, tamo i stignete, u stvarnosti uopšte nije jednostavno dovesti neku letelicu na odredište.

Mesindžer ne leti direktno ka Merkuru, već u spirali obleće oko Sunca i usput koristi gravitaciju planeta pored kojih prolazi za korekciju svoje putanje. Tako je nakon lansiranja (3. avgust 2004. godine) 2. avgusta 2005. proleteo pored Zemlje na 2348 kilometara, 24. oktobra 2006. pored Venere na 2987 kilometara i 5. juna 2007. još jednom pored Venere na svega 338 kilometara. Sledeći prolaz pored Merkura, nakon ovog januarskog, letelica će načiniti 6. oktobra ove godine, kada će proći na svega 200 km od njegove površine, a na istom rastojanju proći će i treći put, 29. septembra 2009. Nakon toga, sledi dugi put, sve do 18. marta 2011, kada će brzina Mesindžera konačno biti dovoljno mala da će je Merkur, kad mu se približi, svojom gravitacijom zarobiti.
....
u petak, 18. januara, počele su da stižu prve fotografije sa Mesindžera od kojih prikazujemo ovu:

Posted Image


ostatak

Edited by Mioba, 21 January 2008 - 17:36.


#27 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 13 July 2011 - 08:14

Comet's Death by Sun Photographed for First Time

Posted Image

The death of a comet that plunged into the sun was captured on camera this month for the first time in history, scientists say.The comet met its fiery demise on July 6 when it zoomed in from behind the sun and melted into oblivion as it crashed into the star. It was NASA's Solar Dynamics Observatory (SDO), a satellite orbiting Earth that studies the sun, which witnessed the comet's death-blow.One of the SDO spacecraft's high-definition imagers "actually spotted a sun-grazing comet as it disintegrated over about a 15 minute period



http://news.yahoo.co...-174602662.html
http://www.space.com...spacecraft.html

#28 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 26 August 2011 - 23:22

Pronadjen Kripton (rodna planeta Supermena)? :D

Naučnici otkrili ogroman dijamant u svemiru

Posted Image

Australijski astronomi uočili su veoma neobičnu planetu koja izgleda kao da je sačinjena od dijamanata. Novo nebesko telo, koje kruži oko male zvezde u našem galaktičkom susedstvu, daleko je gušće od bilo koje dosad poznate planete i sastoji se uglavnom od ugljenika, navodi Rojters.

Naučnici pretpostavljaju da je, zbog svoje velike gustine, ugljenik u obliku kristala, što bi značilo da je veliki deo ovog neobičnog sveta sačinjen od dijamanata.

Astronomi veruju da je planeta, koja je udaljena 4.000 svetlosnih godina od Zemlje, ostatak nekadašnje masivne zvezde koja je ostala bez spoljnih slojeva i postala pulsar - mala, neutronska zvezda prečnika od svega 20 kilometara sa izuzetno brzom rotacijom od nekoliko stotina puta u sekundi koja emituje snopove radijacije.

Merenja su pokazala da planeta, koja obidje krug oko svoje zvezde za dva sata i 10 minuta, ima nešto veću masu od Jupitera, ali je 20 puta gušća.

Osim ugljenika, na planeti ima i kiseonika, ali uglavnom samo na površini. Pravi izgled ove egzotične planete, medjutim, predstavlja misteriju za naučnike kojima zasad ostaje samo da o tome spekulišu.

http://www.b92.net/z...6&nav_id=537627

#29 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 17 September 2011 - 13:09

Otkriven prvi "trojanski" asteroid u Zemljinoj orbiti

Posted Image

Astronomi američke NASA otkrili su prvi takozvani trojanski asteroid koji se zajedno sa Zemljom nalazi u istoj orbiti oko Sunca.

Asteroid "trojanac" kodnog imena "2010 TK7" otkrili su astronomi NASA, a otkriće je objavljeno u ovonedeljnom izdanju magazina "Žurnal o prirodi" (Nature journal).

Asteroid ima u prečniku oko 300 metara i udaljen je od zemlje oko 80 miliona kilometara.

U saopštenju NASA navodi se da se radi o neverovatnom otkriću koje će, zbog blizine asteroida, omogućiti da on možda bude cilj nekih budućih misija astronauta kada budu odlazili dalje od svemirske stanice.

Trojanski asteroidi dele orbitu sa planetom i nalaze se ili iza ili ispred planete. Zbog toga što obično predvode ili prate planetu u istoj orbiti, nikada se ne sudaraju sa njima.

U našoj orbiti trojanske asteroide imaju još Neptun, Mars i Jupiter.

NASA navodi da otkriće "2010 TK7" ukazuje da bi moglo da ukazuje da postoji još sličnih asteroida "koji čekaju da budu otkriveni".

#30 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 06 June 2012 - 11:26

NASA dobila od Pentagona dva teleskopa jača od "Habla"

NASA, koja je prezadovoljna poklonom, kaže da se trenutno radi na manjim izmenama teleskopa kako bi se mogli koristiti u istraživanju tamne materije, što se trenutno nalazi na vrhu liste prioriteta Nacionalne akademije nauka.

http://www.blic.rs/V...a-jaca-od-Habla

Edited by st.maurice, 06 June 2012 - 11:33.