Jump to content


Photo
- - - - -

Kraj Dolara!?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
3824 replies to this topic

Poll: Koja je buduca svetska valuta? (535 member(s) have cast votes)

Koja je buduca svetska valuta?

  1. Dolar (95 votes [21.02%])

    Percentage of vote: 21.02%

  2. Evro (196 votes [43.36%])

    Percentage of vote: 43.36%

  3. Juan (67 votes [14.82%])

    Percentage of vote: 14.82%

  4. Nesto cetvrto (94 votes [20.80%])

    Percentage of vote: 20.80%

Vote

#31 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 09 November 2007 - 14:50

Mozes zatvor kao primer da uzmes, identicno. Tamo nije bitan novac. Ajd kazemo, upravnik zatvora deli po paklu cigareta svima
dnevno. Neki ih trose, neki ne, ali one ipak imaju vrednost. Turpija npr (kao neophodan alat za bekstvo, jel :rolleyes: ) vredi npr
lupimo, 200 pakli cigareta. Ako bi upravnik poceo da deli po 2 pakle na dan, pa naravno da ce turpija odjednom da kosta 400 pakli. :huh:


Ovo je lijep primjer, samo rezultat nije tacan. Istina je da ce turpija kostati 1000 pakli ili cak vise uopste nece moci da se kupi za cigarete. Inflacija ne zavisi linearno od kolicine ubacenog novca.

#32 Slobodan

Slobodan
  • Members
  • 862 posts

Posted 10 November 2007 - 01:17

A i zavisi koliko je turpija u opticaju ako se dobro secam....

#33 Daytrader

Daytrader
  • Members
  • 468 posts

Posted 10 November 2007 - 13:28

A i zavisi koliko je turpija u opticaju ako se dobro secam....


Dobro, to je naravno simplifikovan primer...I cigarete i turpije su u opticaju i dalje. $ (cigarete u primeru) kolicinski ogranicen nije. Commodities (turpije) jesu. I nije odnos sasvim linearan, to stoji. Da jeste, pa kolicina naprintanih para u svetu, i kolicina zlata npr koje se god navadi u svetu, je, otprilike 100-1. Neko neko proba u radnji, da umesto 50$ potegne, juznoafricki kruggerand npr i videce reakciju prodavca, mislim, tesko da ce ga uzeti... :rolleyes:
USA ima prednost koju druge zemlje nemaju, a to je $ kao svetska valuta...Bez toga, USA nista posebno nije. To je presudno.
Vojna moc, stoji, ali da li se neko zanosi ratovanjem sa Rusijom/Kinom, necim tako sumanutim...Ako Rusija, Tajvan, Kuvajt,
Saudijska Arabija, Japan, i gomila drugih, a posebno Kina, krenu u vecu diversifikaciju od $...Kako ih naterati da to ne rade? Cime? US Kongres, ako izglasa sankcije/nekakve restrikcije Kini, kao sto su pominjali, e, gledajte monumentalnu gresku onda, i sta ce biti sa $ u tom slucaju...Vitez, od gomile gluposti koje je izrekao, rece i da Kina nema izbora. Ajd, da vidimo bas, jel prete u prazno ili ce da potegnu slusalicu, i viknu sell. Preteranom potrosnjom USA je dovela sebe u zavisnost ove vrste. Zasto? Pojma nemam, to pitati Busha i viteza i slicne. Ja nikom nista ne dugujem. :huh:
Btw, Paulson, sef Treasury-ja, i pregovarac sa Kinom, uvek kad se sastaju, ima poveci, licni interes u kineskim kompanijama,
i cifre su znacajne. On treba da im preti ili sta? Posto vice da hoce jak $? Na koju foru to misli da izvede, ono - Dr. Jeckyll & Mr.Hyde, ne razumem.
Jedina prava pomoc $-u je podizanje kamata. Ali onda, banke, housing, auto sektor, i sl...nastaje mrak. Jedno i drugo ne moze, mora da se bira. Odabrano je da se $ pusti niz vodu, sto je i najavljivano, prosto...I ja ne vidim logiku na osnovu koje bi se $ oporavio, da, privremeno, nekim short Squeeze, na Forexu, moze, ali na duze...
Peace.

@Urosdc - Jim Rogers, da, sjajno, on je simpatican/sarmantan/razuman/ma odlican, ima besprekoran "record" sto bi se reklo...Sa Soroshem je bio davno osnovao Fond. I da, on je najavio commodities boom, 99-te vec. On ceka short squeeze, za $, i prebacuje onda sve u yuan, ide u Kinu sa svim sto ima. Disaster, ili madman za Bernanke-a su izrazi koje on upotrebljava. :)

Edited by Daytrader, 10 November 2007 - 13:30.


#34 UrosDC

UrosDC
  • Members
  • 55 posts

Posted 16 November 2007 - 20:02

Clanak u "The Economist":

http://economist.com...ory_id=10134118

Zatim u RGE:
http://www.rgemonito...roubini/226072/

I za kraj Bloomberg:
http://www.bloomberg...id=aXHulkIznCr0

Sto vise gledam ove clanke sve visem pocinjem da razmisljam u pravcu da je Rogers bio u pravu kad je rekao da je recesija bila neminovna, samo da su je debili svojim preventivnim merama jedino malo odlozili i visestruko pogorsali. Ranije su koristili termine tipa Light Landing, sada se prebacuju na Wide Hard Landing. Jos uvek se ne usudjuju da spomeni 1929 i vreme velike depresije, mada je i ovaj scenario moguc.

#35 revolucionar

revolucionar
  • Banned
  • 2,408 posts

Posted 19 November 2007 - 20:46

Dobro, to je naravno simplifikovan primer...I cigarete i turpije su u opticaju i dalje. $ (cigarete u primeru) kolicinski ogranicen nije. Commodities (turpije) jesu. I nije odnos sasvim linearan, to stoji. Da jeste, pa kolicina naprintanih para u svetu, i kolicina zlata npr koje se god navadi u svetu, je, otprilike 100-1. Neko neko proba u radnji, da umesto 50$ potegne, juznoafricki kruggerand npr i videce reakciju prodavca, mislim, tesko da ce ga uzeti... :rolleyes:
USA ima prednost koju druge zemlje nemaju, a to je $ kao svetska valuta...Bez toga, USA nista posebno nije. To je presudno.
Vojna moc, stoji, ali da li se neko zanosi ratovanjem sa Rusijom/Kinom, necim tako sumanutim...Ako Rusija, Tajvan, Kuvajt,
Saudijska Arabija, Japan, i gomila drugih, a posebno Kina, krenu u vecu diversifikaciju od $...Kako ih naterati da to ne rade? Cime? US Kongres, ako izglasa sankcije/nekakve restrikcije Kini, kao sto su pominjali, e, gledajte monumentalnu gresku onda, i sta ce biti sa $ u tom slucaju...Vitez, od gomile gluposti koje je izrekao, rece i da Kina nema izbora. Ajd, da vidimo bas, jel prete u prazno ili ce da potegnu slusalicu, i viknu sell. Preteranom potrosnjom USA je dovela sebe u zavisnost ove vrste. Zasto? Pojma nemam, to pitati Busha i viteza i slicne. Ja nikom nista ne dugujem. :huh:
Btw, Paulson, sef Treasury-ja, i pregovarac sa Kinom, uvek kad se sastaju, ima poveci, licni interes u kineskim kompanijama,
i cifre su znacajne. On treba da im preti ili sta? Posto vice da hoce jak $? Na koju foru to misli da izvede, ono - Dr. Jeckyll & Mr.Hyde, ne razumem.
Jedina prava pomoc $-u je podizanje kamata. Ali onda, banke, housing, auto sektor, i sl...nastaje mrak. Jedno i drugo ne moze, mora da se bira. Odabrano je da se $ pusti niz vodu, sto je i najavljivano, prosto...I ja ne vidim logiku na osnovu koje bi se $ oporavio, da, privremeno, nekim short Squeeze, na Forexu, moze, ali na duze...
Peace.

@Urosdc - Jim Rogers, da, sjajno, on je simpatican/sarmantan/razuman/ma odlican, ima besprekoran "record" sto bi se reklo...Sa Soroshem je bio davno osnovao Fond. I da, on je najavio commodities boom, 99-te vec. On ceka short squeeze, za $, i prebacuje onda sve u yuan, ide u Kinu sa svim sto ima. Disaster, ili madman za Bernanke-a su izrazi koje on upotrebljava. :)

Pre neki dan sam postavio pitanje jednom Kanadjaninu (ekonomista) zasto je dollar oslabio. Njegovo objasnjenje je da trenutno veliki ekonomski razvoj u Kini i veoma mali u USA ima za posledicu slabljenje ameriskog dolara zato sto je kineska valuta vezana za dolar. Medjutim, kako mogu zakljuciti posto je americka trgovina mnogo zastupljenija sa ostatkom sveta u odnosu na evropsku onda ce dolar i dalje ostati svetska valuta. S druge strane, jak evro moze samo da smanji izvoz evropskih proizvoda u zemljama van evrope. Posto se predhodno spomenuo Iran, po mom misljenu kriza u Iranu moze da uspori ekonomski razvoj onih zemalja (kompanija) koje koriste iransku naftu...

#36 Daytrader

Daytrader
  • Members
  • 468 posts

Posted 20 November 2007 - 14:03

Pre neki dan sam postavio pitanje jednom Kanadjaninu (ekonomista) zasto je dollar oslabio. Njegovo objasnjenje je da trenutno veliki ekonomski razvoj u Kini i veoma mali u USA ima za posledicu slabljenje ameriskog dolara zato sto je kineska valuta vezana za dolar. Medjutim, kako mogu zakljuciti posto je americka trgovina mnogo zastupljenija sa ostatkom sveta u odnosu na evropsku onda ce dolar i dalje ostati svetska valuta. S druge strane, jak evro moze samo da smanji izvoz evropskih proizvoda u zemljama van evrope. Posto se predhodno spomenuo Iran, po mom misljenu kriza u Iranu moze da uspori ekonomski razvoj onih zemalja (kompanija) koje koriste iransku naftu...


Ma nema veze to sto prica. USA je treci partner Kini, nakon EU i Japana, otpada ta prica u startu. $ strada zbog smanjivanja kamata, veliki reset (pola triliona) za mortgages ide u martu sl god. Dotad ce smanjiti za 0,75-1 poen, kamate, jos. Te...
Yuan nije fiksiran prema $ vec 2-3 god, ali malo fluktuira, ne mnogo.
$ je svetska valuta, jer se nafta placa u $, pa sve zemlje drze rezerve $-a zbog toga.
A Iran, kriza u smislu rata, to, onda blokiraju moreuz, nafta ode na 200-300$ barel, kamate u USA dramaticno gore, i eto
panike, iliti krah. To Iran vrlo dobro zna, zato i drchan onoliko.
Izvoz iz USA nece porasti, $ pada vec godinama, a deficit sa EU duplirao za to vreme. Treba li veci dokaz?
Evropi mozda nasteti visok E, za izvoz, to ne znam, moguce. Ali CB EU okleva da smanji kamate zbog inflacije sad.
$ index nikad nije bio ispod 80, sad je 75, a na putu je dugorocno ka 40-50. Posto je $ poslednji kreditor za Ameriku,
lose ce to sve ispasti. Ziveti na pozajmljenom novcu znaci ziveti na pozajmljenom vremenu, je izreka koja je tacna.
Peace.

#37 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 20 November 2007 - 16:16

http://www.vanityfai...currentPage=all

When we look back someday at the catastrophe that was the Bush administration, we will think of many things: the tragedy of the Iraq war, the shame of Guantánamo and Abu Ghraib, the erosion of civil liberties. The damage done to the American economy does not make front-page headlines every day, but the repercussions will be felt beyond the lifetime of anyone reading this page.

#38 Daytrader

Daytrader
  • Members
  • 468 posts

Posted 20 November 2007 - 16:58

<a href="http://www.vanityfair.com/politics/features/2007/12/bush200712?printable=true¤tPage=all" target="_blank">http://www.vanityfair.com/politics/feature...currentPage=all</a>

When we look back someday at the catastrophe that was the Bush administration, we will think of many things: the tragedy of the Iraq war, the shame of Guantánamo and Abu Ghraib, the erosion of civil liberties. The damage done to the American economy does not make front-page headlines every day, but the repercussions will be felt beyond the lifetime of anyone reading this page.


Upravo tako, ja godinama pokusavam to da dokazem. The END GAME has begun. Ovog puta je ozbiljno. $ moze samo privremeno da poskoci, ali posle it's all the way down. Tragedija. A Bush/Greenspan i sl, oni su sramota za Ameriku. Ej, kraj toliko pametnih ljudi, sposobnih, postenih, da ovi mamlazi urade to sto su uradili, ma neverovatno. Samo Irak kosta 1,9T $. Potpuni besmisao. Za to vreme, Rusija ide na novih 40 nuklearki, Kina 60...I cemu sve to, ruiniranje buducnosti preteranom potrosnjom, zarad jeftinih kineskih dvd playera, to, zrtvovati buducnost zarad toga?
Sef NY ogranka Fed-a, posle 9/11 rece - treba svi da se drzimo za ruke i kupimo SUV. :huh: Pa jel drzis sad nekog za ruku kad ode na pumpu, pun rezervoar benzina je 100$, skote retardirani...E, ma nervira me sve to, necu vise da komentarisem. :rolleyes: Oceve americke nacije, koji su bili pametni ljudi, bila bi sramota sad...Koliko Dubaja unazadio sve.
Glasajte za Ron Paul-a, nece pobediti naravno, ali razume sustinu problema, i hoce nesto da preduzme.
Peace.

#39 UrosDC

UrosDC
  • Members
  • 55 posts

Posted 21 November 2007 - 14:54

Interesantan clanak iz Wall Street Journal-a:

http://online.wsj.co...9452198640.html


edit: izbacio clanak iz posta i ostavio link.

Edited by UrosDC, 21 November 2007 - 15:35.


#40 UrosDC

UrosDC
  • Members
  • 55 posts

Posted 21 November 2007 - 15:34

I Fanny Mae i Freddy Mac pocinju da popustaju....
http://www.economist...amp;top_story=1

#41 spookysleeper

spookysleeper
  • Members
  • 219 posts

Posted 21 November 2007 - 23:24

Citam ove postove i kao svi se nadaju da ce USA kao sada da propadne i tako.
Ali, ne vidim razloga zasto bi to tako bilo...imaju sve: know how(microsoft, oracle, NASA...) i mocnu industriju i NATO... JA mislim da su ovo ocekivane oscilacije americke
ekonomije (stagnacija > nize kamatne stope > manja vrednost dolara, onda ide obrnuto...). Uostalom pogledajte ovu listu GDP-a.... A amerika ima 300mil. ljudi a EU 500mil-600 ili koliko vec. PS. Nemojte gledati srbiju...pascete u depresiju. :rolleyes:

<a href="http://en.wikipedia.....y_GDP_(nominal)" target="_blank">http://en.wikipedia.....y_GDP_(nominal)</a>

Edited by spookysleeper, 21 November 2007 - 23:26.


#42 Daytrader

Daytrader
  • Members
  • 468 posts

Posted 22 November 2007 - 15:10

Imaju…Vise od svega…I Hollywood, i MTV, i CNBC, iha, ma svega…I Tom Hanks sjajan, i Krel dobro pojacalo, i Colt 1911 dobar pistolj...I tako…Cnbc posebno zanimljiv, ja tu cuo gluposti za 3 zivota. Ali zgodna voditeljka tu, slatka nazovi. klik E, na jednom berzanskom forumu, gde svi ovu slatku sto nas nervira zovemo Maria Buttorama, pojavio se jednom lik, odusevljen istom. Pa kako ona divna, pa slatka, pa pametna, pa zgodna, pa kako bi on da je upozna, pa kud se udala, pa kako bi on nju tako rado "posedovao" i sl…I ono, odvalio par postova, lozach, bas bio zapeo…I ja napisem – momci, sta god radili ubuduce, nemojte da niko, ali niposto, i nikada, u istu recenicu stavlja Maria i Butt…Uzbudice nam se drug. :huh: :) Malo zezanja, e Thanksgiving danas, zatisje na frontu, 0:) . Osim za curke. Za njih bitka kod Verdena.
Ma kakav, bre, Oracle, know how, GDP, Nasa, Nato…Evo par stvari samo – (John, book of revelation, chapter V, ;) ):
1.Tu u Wikipediji zaboravili da kazu da 70% GDP-a cini potrosnja. Consuming economy. Kreditnom ekspanzijom, ubacivanjem likvidnosti, deljenjem kredita i klosarima bukvalno, nastao rast cena nekretnina. Dok to raslo, ok, svi isli na refinansiranje, pa od viska, put u Evropu, npr, uuu, ili nova Honda, cool. Ali posto cene toga sada padaju, 2M foreclosures se ocekuje, slucajeva gde ljudi ne mogu da placaju, nemaju odakle, jer 20god realno zarade ne rastu u USA…Banke se gadno zaglavile sa tim CDO’s, a i to samo deo price, nije samo problem sa CDO.
2. $ i kad kamate rasle padao. $ pada const posl godina. Kamate ce sad jos podosta dole, i $ u skladu sa tim. $ index, otkad postoji $, nije bio ispod 80, btw. Prvi support je na 68 sad. Samo najava Kine da ce vrsiti diversifikaciju rezervi, izazvalo stampedo iz $. Kamo onih T u papirima, ako pocnu da prodaju, rezerve su 400B, cash, papiri su + jos T.
3. Goldman Sachs (dakle vrhunski mesetari) izasli sa analizom da ce steta, samo oko ovih CDO's biti oko 2T $.
4. $ koji pada uz inflaciju od realnih 16% (te Fed lagarije od 2% zaboravite), uz rast svih mogucih commodities je scenario jako los. Kad se pojavi inflacija, dizu se kamate, ne smanjuju, sad se smanjuju da bi se pomoglo bankama, onima koji su zbog ubacene likvidnosti i napravile problem, :D . Ali se $ ofucava naravno. Ako smem da dodam, problem je neresiv. Tj resiv, kriza tipa depresije, kraha i ciscenja dugova, ili stalno rastuce inflacije i padajuceg $. Ovo drugo ce biti. Problem nastao zbog ubacene likvidnosti, resiti ubacivanjem dodatne? Kapitalizam nije predvidjen da pokriva loser-e, a to se radi. Moze da se odlaze, to da, ali cena koja se na kraju plati je sve veca.
5. Kina, Rusija, od Nato-a bas napunile gace. Please…Iran kad im onaj mentol od Kushnera pretio, rece – nismo znali da ovaj postao kurir Amerike. Mi sa kuririma ne razgovaramo. Eto, koliko isprepadani. Pa tupavi Hezbolah ojadio elitnu tenkovsku brigadu Izraela, i dva broda skoro potopili, ono posl put. A oni za Iran, zonska liga, obdaniste, tako da, ne znam sta se time neko zanosi uopste. Totalni mrak bi nastao, ako bi startovali Persijance. 120 baza koje USA drzi po svetu, neverovatan su i prilicno stupidan trosak. I taj san o Kaspijskoj nafti, nema teorije da uspe.
Ja se ne radujem, cak ni prevremenoj penziji zahvaljujuci vitezu…Ja samo kazem, da problem ne moze da se resi bezbolno. Da je fascinantno da neko moze toliko stupidan da bude da to uopste proba da radi. Epilog ce biti na kraju, pa rezanje standarda zivota u USA, ne znam, na koliko, na pola, mozda, eto. I da je Vitez mozda vitez za Engleze, za mene je retard/moron/imbecil. Ali i svetac, doduse. Kad budem tapnuo poluge, koje kupio onda kad wise CB engleske viteski prodavala, uvodim novu slavu, sveti Alan. Onda to u yuan, Nji Hau Mai…I eto. Taman krenuo da ucim Navaho jezik, kad, trt, mora mandarinski. Jest bizzare svet postao. Mora stalno sa cveta na cvet. Shugava globalizacija. :rolleyes: Ja je trazio nisam. 0:)
Ja sam vam, lepo na srpskom jeziku, ne Navaho, na vreme rekao koliko ce $ da bude, koliko zlato, nafta i sl. A vi radite/mislite
kako hocete, fine with me. To each his own, chari kapitalizma. -_- Tako i treba. Zar to nije ono sto svi zele?
Sl god bice zanimljiva.
Peace.

#43 spookysleeper

spookysleeper
  • Members
  • 219 posts

Posted 22 November 2007 - 17:02

Moram da priznam da nisam znao da u GDP ide i potrosnja...mada whatever. Valjda nece davati svakom kredit. I tu cu se zaustaviti, da ne ispadne kako ja sada branim neku drzavu... Mislim, boli me uvo, ja sam samo hteo da predlozim stvari kako ih ja vidim. :rolleyes:

#44 balu

balu
  • Members
  • 896 posts

Posted 22 November 2007 - 18:42

Apstinirah sa ovoga foruma pa bar godinu dana (lazem, javljao sam se sporadicno), al' resih da se obznanim na ovoj temi pa kako bude. Resih jer me poprilicno tisti. Bar da olaksam dusi.

Trenutno pecalbarim u fridomu&dimokraciju, a zarada se trosi u Kanadi. Vrlo nezgodna situacija. Plata mi non-stop pada. Dobijem povisicu a to mi samo neznatno ublazi pad. I ove prognoze Sir Dnevnog Meshetara me ubiVaju u pojam ali su najverovatnije tacne. Dolar fridoma&dimokracija je definitivno puk'o. Iza njiNog dolara ne stoji dovoljno veliko imanje kao iza kanadskog. Nastampase oni tih novcanica ni broj im se ne zna, a o virtuelnim, plasticnim parama i da ne zborim. Znci kako god se obrnes dupe ti odozada. Pukoh i ja sa njima.

Medjutim to pokrece jedno mLogo ozbiljnije pitanje. Fridom&dimokrasi nece to tek tako olako dozvoliti da recimo Evro preuzme ulogu vodece svetske valute. Imaju oni dovoljno flota, marinaca, konjickih (citaj helikopterskih) divizija, nosaca aviona, taktickog nuklearnog naoruzanja i tome slicno, da bukvalno otmu ono sta im treba i donekle pokriju deficit. KUJ bre sme ista da im kaze. Svi ima samo da klimaju glavom i drze jezik za zubima. I ta Evropa?Europa?Juropa? moze samo da kaze: Ma salili smo se, nikada nama namera nije ni bila da nasa valuta postane glavna. I tako ce Evropa?Europa definitivno da postane Juropa.

Evo i ovaj Dan Zahvalnosti (Thanksgiving Day) je poucan primer. Svi Srbi se pitaju zasto tjurka, mi smo pre za prasence. Elem kazu prvi engleski doseljenici su prve zime bukvalno gladovali. Onda im dodju komsije Indijanci (pogresno tako nazvani zbog Kolumba koji je mislio da je stigao u Indiju), sazalili se na bledolike angle&sase (ne zovu ih Oziji dzabe Lajmis - zuti ko limun) i donesu im divlje curke da meznu. Nauce ih Sibirci (kazu da su prvi Amerikanci dosli iz Sibira) i kako da love te goleme 'tice koje slabo letU. Tako su angli&sasi preziveli tu prvu i ostae zime. Kasnije su pobili te komsije, oteli im zemlju i dostojanstvo i sada im odaju pocast jeduci tjurke.

Poucna prica, jer imam dojam da ce jos neki da se provedu kao Sibirci. Zarad ocuvanja dolaresa, americkog sna i visokog zivotnog standarda ima da najebu prvo "Sibirci" koji imadu naftu pa ondaK ostali. Ohrabrujuce je da ce dosta nas Soraba biti na pobednickoj strani. In dolar (US) we trust.

Lep pozdraU

balu

#45 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 22 November 2007 - 22:27

Daytrader,
1. Ti si prognozirao dolar na nivou 1,5 - 1,7 za euro. To je kriza, ali to nije bas neki krah i velika depresija.
2. Ne znam koji su ti licni razlozi da te to toliko nervira. Da li su u pitanju tvoje licne finansije ili tvoje pozitivne emocije prema SAD, pa ti je krivo kada vidis da ta zemlja ima problema?