Jump to content


Photo
- - - - -

Diabetes mellitus


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
18 replies to this topic

#16 AndiSam

AndiSam
  • Members
  • 635 posts

Posted 28 November 2007 - 02:45

Pošto je proces glikolize bitan, svi enzimi su alosterni, ali podležu i mehanizmima kovalentne modifikacije, odnoso, (de)fosforilacije. Alosterna regulacija ide po principu dostizanja status equilibrii, po dostizanju Km za neki enzim. Heksokinaza 4, u jetri, radi samo po alosternom principu, recimo.

Heksokinaza je regulisana najprostijim mehanizmom zasicenja supstratom zato sto je ona nespecificna; tj. ucestvuje i u masi drugih metabolickih procesa, pa bi bilo potpuno besmisleno da je alosterno regulisana. Njena funkcija se, sustinski, svodi na to da fosforilacijom onemoguci glukozi da izadje iz celije. :rolleyes:

Zapravo, u celom procesu glikolize, samo je fosfofruktokinaza alosterno regulisana.

#17 Glorfindel

Glorfindel
  • Members
  • 921 posts

Posted 28 November 2007 - 10:47

Sta dijabeticar sme da jede?
Onaj tipa dva ili nekog treceg tipa (zaboravih naziv) koji postoji kod mene, znaci jesti samo razne trave (boranija, grasak), pahuljice (ovsene, razene), mekinje, kuvano meso (piletina, riba, junetina, govedina), peceno meso retko (piletu se skine kozica)...

Sve one divne stvari zvane rostilj, svinjska krmenadla, ljute kranjske kobasice, cokoladne i slicne torte, ribice, grisine i ostale snack kombinacije, nisu dozvoljene. Niko ne moze da ti zabrani, ali rizikujes ostecenja ocnog dna i gubitak insulinske baze (da me sad naucnici ne sahrane zbog nepreciznosti, utvrdjuje se merenjem c-peptida ili baznog insulina), sto se svodi na povecane doze insulina u terapiji, ako se on prepise. Lekovi prate insulin, bar kod mene (amaryl i glucophage; ovaj drugi kod mene izaziva probleme sa probavom.

Najbolje da se covek posavetuje sa nutricionistom kojih ima u savetovalistima za dijabeticare. Postoje i odstampane dijete (ne znam da li ova rec ima mnozinu, da me opet ne sahrane naucnici), pa se pridrzavas napisano.

Bitno je da se na svaka dva sata calabrcne nesto (pet obroka se preporucuje, uzine mogu da budu i voce: jabuka, breskva, saka sezonskog voca), da bi se organizam podstakao da luci insulin, koliko ga god bilo malo.

Ne treba raditi ono sto radi Glorfindel: jesti predivne cokoladne torte, palacinke sa eurokremom i plazmom, razne kit ketove i slicne neprijateljske namirnice, zacinjene svinjske snicle, kombinacije meso-hleb-sir-krompir (nikako ih ne jesti zajedno, niti u bilo kojoj kombinaciji).

Fizicka aktivnost je obavezna: dinamicnija setnja pre svega. Salata od boranije (skuva se boranija u neslanoj vodi, isecka beli luk i prelije jabukovim sircetom) je delotvorna, cimet kao zacin, susam...

Bitno je drzati secer na nekom normalnom nivou (istolerisace jutarnju glikemiju koja ne prelazi 7 cega vec) i nema problema sa perifernom cirkulacijom, gangrenama, erekcijom (ovde je lek cialis potvrdjeno i provereno).

Redovna kontrola (glikemija, urea, kreatinin, holesteroli, hemoglobin HBC (opet se izvinjavam naucnicima na nepreciznosti), gvozdje...)

Ma pesma je, ako se ne ponasas kao Glorfindel.

E da. Jako je lepo sto imamo strucne ljude na forumu, pa sve znaju, ali su strucne stvari mogli da razmene i preko licnih poruka. Ovako i nisu me bas nesto ganuli svim onim latinskim i slicnim izrazima. Moze to i na srpskom, ko ume.

#18 Celt

Celt
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 28 November 2007 - 19:16

Heksokinaza je regulisana najprostijim mehanizmom zasicenja supstratom zato sto je ona nespecificna; tj. ucestvuje i u masi drugih metabolickih procesa, pa bi bilo potpuno besmisleno da je alosterno regulisana. Njena funkcija se, sustinski, svodi na to da fosforilacijom onemoguci glukozi da izadje iz celije. :rolleyes:


Sam si mi kvotovao heksokinazu 4... Pošto smo pričali o dijabetesu, pričamo dakle o jetri i o heksokinazi 4.

Da ne bude da ne dajem reference - Principles of biochemistry, Lehninger, strana 578.

Heksokinaza 4 ili glukokinaza (veoma specifična) je alosteran enzim i razlikuju joj se i Km i regulatorna svojstva od ostalih heks
okinaza. Kada je alosterno aktivirana, radi po principu zasićenja, ali to označava samo ravnotežni nivo između koncentracija glukoza/glukoza-6-fosfat, a ne da li će tek po dostizanju određene koncentracije supstrata postati aktivna.

Zbog toga što je alosteran enzim nije dovoljno da obezbediš influks glukoze u jetru kroz glut transporter, zato što neće biti metabolisana. Insulin pokreće glasničke mehanizme koji aktiviraju glukokinazu. Mogli bismo da napravimo agonist glut kanala i time da rešimo dijabetes, ali - malo morgen.

heksokinaza, npr. eritrocita (izoenzim) nije alosterno aktivirana ali je alosterno regulisana. Postoji pojam aktivacije/deaktivacije i modulisanja aktivnosti , pa zato može da se odvija glikoliza i u uslovima hipoglikemije,
ali to je potpuno druga stvar. 

Edited by Celt, 28 November 2007 - 19:23.


#19 AndiSam

AndiSam
  • Members
  • 635 posts

Posted 29 November 2007 - 01:54

Sam si mi kvotovao heksokinazu 4... Pošto smo pričali o dijabetesu, pričamo dakle o jetri i o heksokinazi 4.

Ju! Kad me srcani udar nije strefio. Ako postoji stub srama, slobodno me na njega razapni. :rolleyes:

Ja sam se potpuno prebacio na neku drugu pricu. Sto je babi milo, to joj se i snilo.