Jump to content


Photo
* * * * - 1 votes

Obnovljivi izvori energije


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
467 replies to this topic

#436 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 01 February 2013 - 18:05

Mislim da je upravo u tome problem, u tom subvencioniranju. Bolje da se sve prepusti privatnoj inicijativi i trzisnoj utakmici, kao sto je to bio slucaj sa npr. komunikacionim tehnologijama ( mobilni telefoni, televizori, racunari, internet...).

Pogledajmo samo proboj u mobilnoj telefoniji i televizorima u poslednjih 20-ak godina. Isto bi se desilo i sa obnovljim i neobnovljivim izvorima energija, samo kada bi se birokrate manje mesale.

Na sadasnjem nivou tehnologije, bez subvencija, "obaveznog otkupa" i garantovanih cena bi vetrogeneratori i solarna postrojenja bili nepostojeci.



#437 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 01 February 2013 - 18:09

Mislim da je upravo u tome problem, u tom subvencioniranju. Bolje da se sve prepusti privatnoj inicijativi i trzisnoj utakmici, kao sto je to bio slucaj sa npr. komunikacionim tehnologijama ( mobilni telefoni, televizori, racunari, internet...).

Pogledajmo samo proboj u mobilnoj telefoniji i televizorima u poslednjih 20-ak godina. Isto bi se desilo i sa obnovljim i neobnovljivim izvorima energija, samo kada bi se birokrate manje mesale.

Bar je bilo...

Subvencionisu investitora u maticnoj drzavi na "prljavoj" tehnologiji, ako ulozi u alternativnu proizvodnju energije u nekoj nama slicnoj drzavi.

Uopste nije problem u nasem trzistu energije i ugovaranju cena nego "mi radimo 30 vetroelektrana u srbiji, ali papiri nas koce, pa zato to traje vec pet godina, ali sad imamo pravo  na subvencije, a to sto nas koce na lokalu resicemo"

Tek cemo da vidimo gde smo mi tu u prici.

Zagrada je cista komercijala, ali sto se tice mobilne telefonije da im ........... milu .........

Od dva gsm sistema i jednog gprs-a samo je jedan gsm preziveo.

Kad cujes "e mi ta podesavanja nismo dirali od kada je bk kupio hardver" mozes samo da vristis.

Nadam se da se tu i nesto menja, al' mi se vratili 30 godina unazad i sljaka.

Sad pokusavam da napravim dobru podlogu koja ce profunkcionisati za otprilike dve godine, i otprilike cu otici u crkvu (ili google srbija) da se pomolim za sigurnost i stabilnost mobilne telefonije.

I za svaki slucaj zahtevam buckup i buckup na buckup. 



#438 RaleRale

RaleRale
  • Members
  • 1,304 posts

Posted 05 March 2013 - 14:47

http://zelenenovine....splatnu-struju/



#439 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 24 September 2013 - 11:04

Na sadasnjem nivou tehnologije, bez subvencija, "obaveznog otkupa" i garantovanih cena bi vetrogeneratori i solarna postrojenja bili nepostojeci.

 

iako je tema neopravdano zaboravljena moram izneti jedno moje zapazanje..

 

Naime , jedan moj poznanik je prosle godine otisao u Nemacku i radi na postavljanju solarnih panela na krovovima kuca...

i sad slucajno, posto volim da "putujem svetom" pomocu google eartha sam se frapirao , koliko u Nemackoj postoji solarnih panela na individualnim kucama i stambenim zgradama. Mora se gledati datum satelitskog snimka i videce se da sa novijim datumima tih panela ima sve vise i vise... Od onih malih od par m2 koji verovatno sluze za neku dopunu grejanja ili struje do onih bukvalno preko celih krovova kuca i zgrada gde se verovatno osim za sopstvene potrebe struja prosledjuje i u mrezu.



#440 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 24 September 2013 - 13:39

iako je tema neopravdano zaboravljena moram izneti jedno moje zapazanje..

 

Naime , jedan moj poznanik je prosle godine otisao u Nemacku i radi na postavljanju solarnih panela na krovovima kuca...

i sad slucajno, posto volim da "putujem svetom" pomocu google eartha sam se frapirao , koliko u Nemackoj postoji solarnih panela na individualnim kucama i stambenim zgradama. Mora se gledati datum satelitskog snimka i videce se da sa novijim datumima tih panela ima sve vise i vise... Od onih malih od par m2 koji verovatno sluze za neku dopunu grejanja ili struje do onih bukvalno preko celih krovova kuca i zgrada gde se verovatno osim za sopstvene potrebe struja prosledjuje i u mrezu.

Sad kad te cuje odusevljeni simovic, mozda se preseli u Nemacku... doduse nema vise one Istocne, ali daj sta das.

 

Shalu na stranu, tomas je u pravu: to se desava zahvaljujuci subvencijama i pogodnostima. Sto je ok, kad se ne preteruje u tome - a Nemacka sigurno ne preteruje, vec itekako planira dugorocnu energetsku buducnost na PLURALIZMU izvora energije, kao sto i treba da bude.



#441 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 24 September 2013 - 15:47

Sad kad te cuje odusevljeni simovic, mozda se preseli u Nemacku... doduse nema vise one Istocne, ali daj sta das.

 

Shalu na stranu, tomas je u pravu: to se desava zahvaljujuci subvencijama i pogodnostima. Sto je ok, kad se ne preteruje u tome - a Nemacka sigurno ne preteruje, vec itekako planira dugorocnu energetsku buducnost na PLURALIZMU izvora energije, kao sto i treba da bude.

 

 Nije sve to kod nemaca slucajno.. konstantni problemi sa Rusijom i/ili Ukrajnom oko gasa, sve vece neraspolozenje u svetu prema nuklearkama...  Nemci zahvaljujuci ovom programu su u mogucnosti da pocnu da gase nuklearke.... sve je to , kako kazes dugorocno planiranje buducnosti , u cemu su , verujem , Nemci nenadmasivi...

 Sto se subvencija tice, posto sam i ja u planiranju neke svoje zamisli za alternativnu energiju , ali po DIY sistemu - paneli od limenki za dogrevanje vazduha, projekte za  zagrevanje vode  i neke mini vetrenjace za manje stvari i osvetljenje ( LED) , sam ukapirao da je neka oprema  ( akumulatori za solarne panele i vetrenjace ) mnogo jeftinija u Hrvatskoj nego u Srbiji , zbog subvencija drzave.



#442 simovic

simovic
  • Members
  • 547 posts

Posted 25 September 2013 - 08:05

Sad kad te cuje odusevljeni simovic, mozda se preseli u Nemacku... doduse nema vise one Istocne, ali daj sta das.

 

Shalu na stranu, tomas je u pravu: to se desava zahvaljujuci subvencijama i pogodnostima. Sto je ok, kad se ne preteruje u tome - a Nemacka sigurno ne preteruje, vec itekako planira dugorocnu energetsku buducnost na PLURALIZMU izvora energije, kao sto i treba da bude.

 

Druge drzave daju subvencije elektranama na ugalj tako sto im nenaplcuju kazne i poreze koji bi morali da plate kada ne bi bilo subvencija. 

 

zanimljivo kako se redovno spominju solarne subvencije a nikada subvencije elektranama na ugalj ili gas.

Kada bi nemacka elektranama naplacivala na ugalj CO2 kredite, cena kWh energije iz uglja bi odmah skocila za najmanje 3 evro centa, kada bi im naplacivali za  sumpordioksid, nitrite, zivu, ostale teske metale koji zagadjuju okolinu narusavaju zdravlje ljudi i povecavaju troskove zdrastvenog ... cena bi bila uporediva sa onom koju drzava sada placa za solarnu. 

 

zasto je Ok preterivati u subvencijama za elektrane na ugalj?



#443 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 25 September 2013 - 09:21


zasto je Ok preterivati u subvencijama za elektrane na ugalj?

Pa nije OK preterivati ni u cemu - to i jeste bila poenta mog posta. Dakle, bataliti monizam - pluralizam izvora je jedino resenje. Tacan odnos treba da se utvrdi u zavisnosti od mnogo parametara koji se razlikuju od zemlje do zemlje.



#444 Minimax

Minimax
  • Banned
  • 187 posts

Posted 21 March 2014 - 15:11

iako je tema neopravdano zaboravljena moram izneti jedno moje zapazanje..

 

Naime , jedan moj poznanik je prosle godine otisao u Nemacku i radi na postavljanju solarnih panela na krovovima kuca...

i sad slucajno, posto volim da "putujem svetom" pomocu google eartha sam se frapirao , koliko u Nemackoj postoji solarnih panela na individualnim kucama i stambenim zgradama. Mora se gledati datum satelitskog snimka i videce se da sa novijim datumima tih panela ima sve vise i vise... Od onih malih od par m2 koji verovatno sluze za neku dopunu grejanja ili struje do onih bukvalno preko celih krovova kuca i zgrada gde se verovatno osim za sopstvene potrebe struja prosledjuje i u mrezu.

Nemci su ekonomska sila u Evropi i izmislili su dosta novih tehnologija nisam upucen da li su oni izmislili solarne panele ali sam procitao

da je nemac izmislio PVC http://www.pvcinzinj...l-istorijat.php od kojeg se prave pvc profili za prozore i vrata

koji imaju energetsku efikasnost i stede energiju .Kad je tolika pomama za pvc stolarijom u svetu zasto je nemci sve vise izbacuju ili ja nisam informisan dobro?



#445 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 21 March 2014 - 15:25

iako je tema neopravdano zaboravljena moram izneti jedno moje zapazanje..
 
Naime , jedan moj poznanik je prosle godine otisao u Nemacku i radi na postavljanju solarnih panela na krovovima kuca...
i sad slucajno, posto volim da "putujem svetom" pomocu google eartha sam se frapirao , koliko u Nemackoj postoji solarnih panela na individualnim kucama i stambenim zgradama. Mora se gledati datum satelitskog snimka i videce se da sa novijim datumima tih panela ima sve vise i vise... Od onih malih od par m2 koji verovatno sluze za neku dopunu grejanja ili struje do onih bukvalno preko celih krovova kuca i zgrada gde se verovatno osim za sopstvene potrebe struja prosledjuje i u mrezu.

Nemci su ekonomska sila u Evropi i izmislili su dosta novih tehnologija nisam upucen da li su oni izmislili solarne panele ali sam procitao
da je nemac izmislio PVC http://www.pvcinzinj...storijat.phpod kojeg se prave pvc profili za prozore i vrata
koji imaju energetsku efikasnost i stede energiju .Kad je tolika pomama za pvc stolarijom u svetu zasto je nemci sve vise izbacuju ili ja nisam informisan dobro?

Pomame za PVC stolarijom u svetu odavno nema, osim ako Srbiju i ostatak "zapadnog Balkana" ne smatraš "svetom".

#446 Minimax

Minimax
  • Banned
  • 187 posts

Posted 21 March 2014 - 15:57

Pomame za PVC stolarijom u svetu odavno nema, osim ako Srbiju i ostatak "zapadnog Balkana" ne smatraš "svetom".

Na nasim prostorima potraznja je velika. :lala:



#447 F@tZadd

F@tZadd
  • Members
  • 17,083 posts

Posted 21 March 2014 - 16:02

iako je tema neopravdano zaboravljena moram izneti jedno moje zapazanje..
 
Naime , jedan moj poznanik je prosle godine otisao u Nemacku i radi na postavljanju solarnih panela na krovovima kuca...
i sad slucajno, posto volim da "putujem svetom" pomocu google eartha sam se frapirao , koliko u Nemackoj postoji solarnih panela na individualnim kucama i stambenim zgradama. Mora se gledati datum satelitskog snimka i videce se da sa novijim datumima tih panela ima sve vise i vise... Od onih malih od par m2 koji verovatno sluze za neku dopunu grejanja ili struje do onih bukvalno preko celih krovova kuca i zgrada gde se verovatno osim za sopstvene potrebe struja prosledjuje i u mrezu.
Nemci su ekonomska sila u Evropi i izmislili su dosta novih tehnologija nisam upucen da li su oni izmislili solarne panele ali sam procitao
da je nemac izmislio PVC http://www.pvcinzinj...storijat.phpod kojeg se prave pvc profili za prozore i vrata
koji imaju energetsku efikasnost i stede energiju .Kad je tolika pomama za pvc stolarijom u svetu zasto je nemci sve vise izbacuju ili ja nisam informisan dobro?
Pomame za PVC stolarijom u svetu odavno nema, osim ako Srbiju i ostatak "zapadnog Balkana" ne smatraš "svetom".



A za cime je pomama?Odnosno sta ugradjuju?

#448 obiraf

obiraf
  • Members
  • 3 posts

Posted 21 March 2014 - 16:07

Srbija nije zapadni svet i to nikako da uđe u glavu mnogima kako na Internetu tako i u životu. Lepa je činjenica da zahvaljujući Internetu veliki deo stanovništva koji ga korisit može da vidi šta radi, za nas bogati zapadni svet, ali je ružniji deo priče da je to smao fikcija, i da većina stanovništva na našem podneblju taj ni približan nivo životnog standarda neće doživeti ni u dubokok starosti.

 

Kao što Severna Koreja kasni čak i za nama nekoliko decenija, pa i više, tako i mi kasnimo za zapadnom civlizacijom, pogotovo u sferi standarda, stanovništva. Teško je iz fiće u mercedes. Ako se pogledaju naše zgrade i kuće diljem Srbije, pa i Beograda, videće se nebrojeno mnogo starih drvenih prozora u količini koja je na zapadu nepojmljiva, zbog mnogo razloga. Velikim delom i zbog toga, mi po glavi stanovnika rasipamo, odnosno trošimo mnogo više energije nego na zapadu i čak nas smatraju rasipnicima.

 

Žargonski rečeno, kako bre vi Srbi ne razumete da je luksuz imati dotrajalu drvenu stolariju koja rasipa dragocenu energiju? Podsmevajući se u stvari našem standardu, koji nije ni za 3 obroka nedeljno sa mesom za većinu stanovništva.

 

Tako da se ne slažem sa tezom da pvc nije u fazi pomame kod nas, jer standard diktira nivo kvaliteta življenja pa i zamenu dotrajale drvene stolarije. A za većinu, dakle za većinu stanovništva ovde, pvc je mera kvaliteta najprihvatljviija iz mnogo razloga. Odnos kod pvc iskazan kroz kvalitet/cena kod nas nema konkurenciju u drugim materijalima. Naravno, ovde treba biti obazriv i pošten, pa pod novom stolarijom, pre svega pvc i alu stolarijom, ne podrazumevati istu uvezenu iz Bugarske, Kine ili nekih drugih sumnjivih izvora kvaliteta, već ipak opšte prihvaćeni kvalitet Nemačke stolarije i sl.



#449 Minimax

Minimax
  • Banned
  • 187 posts

Posted 21 March 2014 - 16:24

A za cime je pomama?Odnosno sta ugradjuju?

Kod mene se utrkuju da ugrade pvc stolariju kazu stedi energiju a citam postoje drugi koji kazu da nije zdrava kome sad da verujes?



#450 Minimax

Minimax
  • Banned
  • 187 posts

Posted 21 March 2014 - 16:26

Srbija nije zapadni svet i to nikako da uđe u glavu mnogima kako na Internetu tako i u životu. Lepa je činjenica da zahvaljujući Internetu veliki deo stanovništva koji ga korisit može da vidi šta radi, za nas bogati zapadni svet, ali je ružniji deo priče da je to smao fikcija, i da većina stanovništva na našem podneblju taj ni približan nivo životnog standarda neće doživeti ni u dubokok starosti.

 

Kao što Severna Koreja kasni čak i za nama nekoliko decenija, pa i više, tako i mi kasnimo za zapadnom civlizacijom, pogotovo u sferi standarda, stanovništva. Teško je iz fiće u mercedes. Ako se pogledaju naše zgrade i kuće diljem Srbije, pa i Beograda, videće se nebrojeno mnogo starih drvenih prozora u količini koja je na zapadu nepojmljiva, zbog mnogo razloga. Velikim delom i zbog toga, mi po glavi stanovnika rasipamo, odnosno trošimo mnogo više energije nego na zapadu i čak nas smatraju rasipnicima.

 

Žargonski rečeno, kako bre vi Srbi ne razumete da je luksuz imati dotrajalu drvenu stolariju koja rasipa dragocenu energiju? Podsmevajući se u stvari našem standardu, koji nije ni za 3 obroka nedeljno sa mesom za većinu stanovništva.

 

Tako da se ne slažem sa tezom da pvc nije u fazi pomame kod nas, jer standard diktira nivo kvaliteta življenja pa i zamenu dotrajale drvene stolarije. A za većinu, dakle za većinu stanovništva ovde, pvc je mera kvaliteta najprihvatljviija iz mnogo razloga. Odnos kod pvc iskazan kroz kvalitet/cena kod nas nema konkurenciju u drugim materijalima. Naravno, ovde treba biti obazriv i pošten, pa pod novom stolarijom, pre svega pvc i alu stolarijom, ne podrazumevati istu uvezenu iz Bugarske, Kine ili nekih drugih sumnjivih izvora kvaliteta, već ipak opšte prihvaćeni kvalitet Nemačke stolarije i sl.

Tacno je da kasnimo za razvijenim svetom ali moramo li bas u svemu da ih pratimo. :lala: