Jump to content


Photo
* * * * - 1 votes

Obnovljivi izvori energije


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
467 replies to this topic

#31 st_jimmy

st_jimmy
  • Members
  • 1,055 posts

Posted 14 January 2008 - 01:18

heh, evo da ja prilozim svoj rad iz predmeta "graditeljstvo i zivotna sredina" ... :huh: obratite paznju na setalje pored 3d modela ... tu su pojedinosti :rolleyes:

Attached Files



#32 obican-gradjanin

obican-gradjanin
  • Members
  • 8 posts

Posted 14 January 2008 - 10:15

zasto ne koristiti zemljinu toplotu za zagrevanje uz kombinaciju modernih tehnologija.Zasto se oslanjati na sunce kada imamo konstantan izvor toplote?i jos jedna ideja ,kako bi bilo koristiti mikrotalase u sistemu centralnog grejanja?

#33 revolucionar

revolucionar
  • Banned
  • 2,408 posts

Posted 15 January 2008 - 19:51

heh, evo da ja prilozim svoj rad iz predmeta "graditeljstvo i zivotna sredina" ... :) obratite paznju na setalje pored 3d modela ... tu su pojedinosti :huh:

Ovo mi vise lici na bunker ili skloniste nego na kucu. :rolleyes:

#34 solar

solar
  • Members
  • 102 posts

Posted 15 January 2008 - 20:08

Da malo prosirimo temu oko grejanja ,dali neko zna za toplotne pumpe i dali ih iko proizvodi kod nas?



Da, GORENJE, ali ne kod nas. Nije nas nivo razvoja mozga dosao do te lestvice da ljudi ukapiraju da se isplati.
Gorenje ima sjajn sistem koji se sastoji od kolektora i toplotnih pumpi.

pogledaj na Montenegro GORENJE sajtu...
Pozz

GORENJE MONTENEGRO SISTEMI ZA GRIJANJE I HLADJENJE

Grijanje i hlađenje:

Bojleri
Radijatori
Jonizatori zraka
Ventilatori
Rezervoari za vodu
Toplotne pumpe
Solarni kolektori

#35 janevolimb92

janevolimb92
  • Banned
  • 3 posts

Posted 12 February 2008 - 10:11

Pozdrav svima,
Zanima me da li znate gde u Srbiji ima da se nabave akumulatori sa zelatinom ako se tako kaze, ja imam na placu mali solarni sistem koji se sastoji od jedne ploce 70w i dva olovna akumulatora od 155Ah i mogu reci da nisam zadovoljan performansama istih. Posle tri godine potpuno su izgubili kapacitet od stalnog punjenja sa malom strujom.
Hvala unapred svima.

#36 unforgiven

unforgiven
  • Members
  • 15 posts

Posted 14 February 2008 - 03:29

Pozdrav svima,
Zanima me da li znate gde u Srbiji ima da se nabave akumulatori sa zelatinom ako se tako kaze, ja imam na placu mali solarni sistem koji se sastoji od jedne ploce 70w i dva olovna akumulatora od 155Ah i mogu reci da nisam zadovoljan performansama istih. Posle tri godine potpuno su izgubili kapacitet od stalnog punjenja sa malom strujom.
Hvala unapred svima.


Bas me interesuje gde si kupio panel, po kojoj ceni i sta pise u specifikaciji sistema. Da li je 70w vrsna snaga ili neka usrednjena. Predpostavljam da se sistem koristi za osvetljenje ili neki radio uredjaj.

Cudi me da su akumulatori tako kratko trajali. Ovi sistemi, moderniji doduse obicno daju dosta vecu garanciju. Akumulatoru je za punjenje bitna srednja snaga punjenja i ukoliko je panel bio makar i minimalno osuncan sumnjam da je to posledica loseg rada tj. kako se navodi "punjenje malom strujom". Ako su akumulatori bili previse izlozeni suncu treba im dospeti vodu. S druge strane mozda se panel zaprljao ili ostetio pa daje malu snagu punjenja.

Da me pogresno ne shvatis ja nemam ni malo iskustva sa njihovim radom vec sve pricam iz teorije koju sam ucio na fakultetu tako da moja zapazanja treba imati tako i u vidu, teorijski :rolleyes: Inace znam da Vinca-solar trguje sa solarnim panelima i hibridnim sistemima pa mozda oni imaju neke efikanije akumulatore za ovu priliku.

Edited by unforgiven, 14 February 2008 - 03:31.


#37 unforgiven

unforgiven
  • Members
  • 15 posts

Posted 14 February 2008 - 03:54

Ideja je valjda da se voda greje dok ima sunca, a onda da se ta topla voda koristi za grejanje kad je hladno.
Dakle, u medjuvremenu voda mora da odrzi temperaturu - ispravite me ako gresim...


Tako nekako, sustina je u toplotnoj inerciji vode tj. koliko je njen toplotni kapacitet. Ovakvi sistemi jesu dosta efikasni pa cak i kad je potrebno dogrevanje racunica je dosta povoljna. Efikanost ovakvih naprava se znatno umanjuje kada je oblacno medjutim one nikada ne prestaju da crpe suncevu energiju do god ima zracenja makar malo suncevog zracenja. Nije isto kada treba da dogrevate vodu sa 5 na 80C i sa 30-40 na 80C opet ste u dobitku. Sto se tice oblacnih dana mozete naci statisticku raspodelu osuncanosti u toku godine mesta na kojem vam se nalazi kuca pa prema tim podacima mozete vrlo precizno kalkulisati. Sve u svemu uz dobru tehnologiju izrade i precizno postavljanje isplati se...Medjutim to je ipak dugorocna investicija a nama takve investicije nisu jos u svesti (za nas je 3-5 god. veoma dug period kada su novci u pitanju). :rolleyes:

#38 unforgiven

unforgiven
  • Members
  • 15 posts

Posted 14 February 2008 - 04:06

imam pitanje....

čuo sam da bi razvojem tehnologije,konkretno nanotehnologije,kolektori trebali značajno pojeftiniti
tj.da bi se moglo govoriti o folijama u tom slučaju...

imaš li kakvih saznanja kada bi se to moglo desiti...


Efikasnost PV panela je zasada recimo max 0.25 tj. max oko 25% sto je relativno skromno. Ovo su cifre u piku (vrhuncu) sunceve osvetljenosti. Iako nisam proveravao poslednjih mozda godinu, poslednje sto su nas na fakultetu ucili bila je ta efikasnost. U ovoj tehnoogiji prednjace Nemci i oni stalno sustizu svoje rekorde. Inace PV celije rade na principu fotoelektricnog efekta i obicno su na bazi silicijuma i sl. Nazalost na ETF-u nas ne uce tehnologiji njihove izrade vec samo njive aplikacije na neki elektricni sistem. Medjutim ubedjen sam da ce se razvojem ove tehnologije njihova efikasnost znatno popraviti.

#39 unforgiven

unforgiven
  • Members
  • 15 posts

Posted 14 February 2008 - 04:31

Zdravo,mene interesuje za koliko bi godina bilo isplativo, izgraditi jedan PV sistem za dobijanje el.energije i sve proizvedeno plasirati u EPS ili nekom drugom kupcu. S obzirom da je u Srbiji prosek 5,5 suncanih sati godisnje ima li ekonomske logike razmisljati na tu temu ? :rolleyes:

Pa u Srbiji bi trebalo mnoooogo godina :) Srbija zaista ima potencijal kada je po pitanju osuncanost tj. da budem strucan dozracene sunceve energije . Recimo da je prosecna dozracena energija u Srbiji 1450 kWh/m^2, odnosno na jedan metar kvadratni se dozraci 1450 Kwh energije. Nemci koji su lideri u ovoj oblasti imaju skromnih 1050 Kwh/m^2 ili ti 38 % manje nego Srbija. Pa ipak Nemacka danas ima sigurno oko 2000 MW instalisane snage PVC modula. Srbija ima oko 8500 MW instalisane snage sve ukupno. Takodje valja napomenuti da Nemci imaju preko 20.000 MW instalisane snage u vetrogeneratorima. Da se vratim na temu, ovi sistemi nisu efikasni a pritom su jos uvek jako skupi. Zasad ih mogu priustiti samo bogatije drzave koje strategiski ulazu u ovu oblast i daju vrlo povoljne kredite jer je ovo tkz. zelena energija. Mi bismo svakako efikasnije proizvodili elektricnu energiju uz pomoc ovih sistema (kada bismo ih imali) i to ne zato sto bismo bolje umeli da ih koristimo nego sto nas bog postavio na bolje mesto :huh:

U Srbiji je elektricna energija kriminalno jevtina tako da se malo toga isplati za preduzetnike a kamoli ove skupe igracke, pogotovu sto kod nas za ovakve stvari jos uvek nema sluha za konvencionalnu proizvodnju elektricne energije.

Kod nas su ovakvi sistemi primenjivi za neke vikendice ili mesta bez pristupa elektricnoj mrezi. Na taj nacin mozete uz pomoc panele ili hibridnih sistema (panel+vetrogenerator recimo) napraviti mali tehnoloski raj u vasoj prikolici ili sl.

#40 unforgiven

unforgiven
  • Members
  • 15 posts

Posted 14 February 2008 - 04:36

He bas cool tema :rolleyes:

ja sam nameravao da kupim trabanta karavana i da ga osposobim da ide na struju ali nikako da nadjem vremena za to i nekoga ko zna da mi previkluje trofazni elektromotor da radi na trofazni napon od 110-120 V


samo je motor problem... A invertor, automatiku i bateriju imas vec spremne?! Svaka cast ! :huh: Ce` ga previklujemo to je najmanji problem!

#41 unforgiven

unforgiven
  • Members
  • 15 posts

Posted 14 February 2008 - 04:58

Pa... Nisam se neshto bavio PV sistemima. Ne znam ni koje su cene ni koja se kolicina elektricne energije moze proizvesti nekim kucnim sistemom (ako uopste postoje takvi za kupovinu ovde). Znam za male PV ploce koje napajaju pojedinacne uredjaje, ali nisam bas tragao na tu stranu... Neka se javi neki energeticar, ako ih ima ovde...


Kada sam bio na sajmu energetike jedino sto sam video od PV sistema su u arazmanu Vinca-Solar. Mislim da su oni distributeri nekim italijanima, imam njihov kontakt (samo vizitka sajt nemaju)pa ako nekom zatreba neka javi. Inace imali su bas super stand iako su nasadili neku sekicu koja pojma nije imala. Medjutim video sam par lepih primeraka sistema do 100-200W. Rade po sistemu kljuc u ruke.

#42 janevolimb92

janevolimb92
  • Banned
  • 3 posts

Posted 15 February 2008 - 10:44

Bas me interesuje gde si kupio panel, po kojoj ceni i sta pise u specifikaciji sistema. Da li je 70w vrsna snaga ili neka usrednjena. Predpostavljam da se sistem koristi za osvetljenje ili neki radio uredjaj.

Cudi me da su akumulatori tako kratko trajali. Ovi sistemi, moderniji doduse obicno daju dosta vecu garanciju. Akumulatoru je za punjenje bitna srednja snaga punjenja i ukoliko je panel bio makar i minimalno osuncan sumnjam da je to posledica loseg rada tj. kako se navodi "punjenje malom strujom". Ako su akumulatori bili previse izlozeni suncu treba im dospeti vodu. S druge strane mozda se panel zaprljao ili ostetio pa daje malu snagu punjenja.

Da me pogresno ne shvatis ja nemam ni malo iskustva sa njihovim radom vec sve pricam iz teorije koju sam ucio na fakultetu tako da moja zapazanja treba imati tako i u vidu, teorijski :rolleyes: Inace znam da Vinca-solar trguje sa solarnim panelima i hibridnim sistemima pa mozda oni imaju neke efikanije akumulatore za ovu priliku.

Panel sam kupio ovde, al sada posto si me pokolebao izvadio sam racune da pogledam tacan datum, pa se vidi uzet je 2003 god u septembru (naravno tada su uzeti i akumulatori). E sada ipak za tu vrstu akumulatora(olovni) nije valjda preporucljivo da se stalno pune sa malom strujom i trose sa malom strujom, bar sam ja tako razumeo. Ipak su dosta potrajali kad malo bolje razmislim. Inace sistem se koristi bas za to sto si rekao osvetljenje radio i tft televizor 15" i naravno punjenje mobilnih i ostale sitne stvari. Sada kad hocu da kupim ponovo akumulatore bas se razmisljam dali da ponovo uzimam olovne ili da vidim te sa zelatinom za koje sam cuo. Ostaje jos samo neko da mi kaze utiske ako se susretao sa njima i eventualno cene i gde da nabavim.
Pozdrav svima
Milos

#43 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 16 February 2008 - 02:37

zasto ne koristiti zemljinu toplotu za zagrevanje uz kombinaciju modernih tehnologija.Zasto se oslanjati na sunce kada imamo konstantan izvor toplote?i jos jedna ideja ,kako bi bilo koristiti mikrotalase u sistemu centralnog grejanja?

Za ovo drugo ne znam, ali Zemljina toplota se jako tesko eksploatise na vecini lokacija u svetu. Tamo gde postoje geofizicki "hot spots" (npr. Island, Indonezija, Jelouston) gradijent temperature je dovoljno veliki da opravdava eksploataciju, posto ne mora duboko da se kopa (ili, u slucaju gejzira, prakticno uopste ne mora). Ali na tipicnoj lokaciji usred kontinentalne ploce, da bi se dobila razlika u temperaturi koja je dovoljno velika da opravda komercijalno koriscenje, treba zabiti provodnik par kilometara u tle, plus zastiti ga od raznih erozija, perturbacija, itd. To ce se verovatno raditi daleko lakse kad ovladamo nanotehnologijom - za sad je kopanje tako dubokih rupa ekstreeeemno skupo.

I, uzgred budi receno, energija Zemljine unutrasnjosti je takodje nuklearna energija. :rolleyes:

#44 vizl

vizl
  • Members
  • 353 posts

Posted 19 February 2008 - 14:20

zasto ne koristiti zemljinu toplotu za zagrevanje uz kombinaciju modernih tehnologija.Zasto se oslanjati na sunce kada imamo konstantan izvor toplote?i jos jedna ideja ,kako bi bilo koristiti mikrotalase u sistemu centralnog grejanja?


Zato sto je jeftinije i lakshe. Ne mogu svi da priuste solarne panele ili podzemne razmenjivace toplote a zastakliti suncanu stranu kuce i nije toliko tesko skupo :huh:
Na internetu se moze pronaci gomila interesantnih informacija oko pasivnog zagrevanja/hladjenja kuca. Spremanje hrane bez elektricne energije leti je vrlo interesantno :)

Panel sam kupio ovde, al sada posto si me pokolebao izvadio sam racune da pogledam tacan datum, pa se vidi uzet je 2003 god u septembru (naravno tada su uzeti i akumulatori).


Cene su im ... Normalne za srbiju sve 50% skuplje nego u ameriki :rolleyes:

#45 solar

solar
  • Members
  • 102 posts

Posted 02 April 2008 - 13:03

U Dolovu će se graditi Vetropark sa 25 vetrenjača


Zlatoje Galetin, predsednik Upravnog odbora firme „Loger”, i Mileta Popović, stručni savetnik, kažu da će, sa infrastrukturom, „Vetropark” Dolovo koštati oko 30 miliona evra.

Potpisan je prvi sporazum između Pokrajinskog sekretarijata za energetiku koji je predstavljao sekretar Dragan Surdučki, opštine Pančevo i Preduzeća za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora. „Vetropark” Dolovo bi imao 25 „vetrenjača”, svaka snage 0,8Dragan Surdučki megavata. Stubovi na koje će biti postavljena „peraja” biće visoki 60 metara, jer je na toj visini izmerena prosečna brzina vetra od 6,1 metar u sekundi, što je sasvim dovoljno za njegovu komercijalnu eksploataciju.

Zlatoje Galetin, predsednik Upravnog odbora firme „Loger”, i Mileta Popović, stručni savetnik, kažu da će, sa infrastrukturom, „Vetropark” Dolovo koštati oko 30 miliona evra. U „Logeru”, prvoj firmi ove vrste koja je osnovana u Srbiji čvrsto su ubeđeni da Pančevo ima sve šanse da neko uloži pare u ovaj posao. Dosad su jedino kraj Dolova obavljena jednogodišnja merenja snage vetra. Podatke je obradila kanadska firma „Helimaks”, a sada je predstavljena i studija „Logera” o mogućnosti proizvodnje struje iz vetra kraj Dolova.

Kompanija „Loger”, koja ima 72 osnivača, obavezala se da nađe investitora za ovaj ambiciozni poduhvat, a Galetin nas uverava da to neće biti najteži uslov koji treba obezbediti pre no što se „vetrenjače” za proizvodnju struje zavrte. Na spisku „koraka” koje treba preduzeti kako bi se struja iz vetra dobila su 22 tačke, a možda najkomplikovanije će biti uskladiti cenu „zelene struje” sa isplativošću poduhvata. Finansijeri u ovakvim slučajevima zahtevaju da investicija bude isplaćena za osam do deset godina. Vlast se potpisanim protokolom obavezala da pokrene pitanje cene struje dobijene iz vetra i eventualno njenog subvencionisanja od strane države.