Jump to content


Photo
- - - - -

Vinetu


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
38 replies to this topic

#31 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 20 March 2009 - 00:31

U tome i jeste poanta, sto nigdje nisam pronasla da su se njime kao "fasistom" bavili knjizevni teoreticari ili kriticari; dakle ljudi od struke koji bi to definitivno uradili imajuci u vidu koliko je Europa osjetljiva po tom pitanju. Ti i tvoji istomisljenici u prinicipu polazite od pretpostavke da je bio daleko bolji i perfidniji pisac koji je izmedju redova "proturao" svoje fasisticke ideje.

uopshte ne polazim od premise da je perfidno ubacivao subliminalne poruke vec da je njegov prikaz pun predrasuda bio idealna podloga za kasnije sazrevanje ideje o superiornim Nemcima.

u svakom sluchaju, uzimam na sebe obavezu da oshacujem ponovo celokupni Vinetu serijal, pa mozemo nastaviti ovu prichu za mesec-dva.


To "ne seri" mozda nije bilo primjereno, ali svakako nije bilo maliciozno za razliku od nekih tvojih postova koji su toboze suptilniji. Meni osobno tvoj stil vec odavno ne smeta, ali sigurno si medju zadnjima na ovom forumu s kojima cu voditi rasprave o forumskom bontonu.

upravo je i poenta u tome da mozesh mnogo bolje da poentirash ako se malo vishe potrudish. ko ja :ph34r:
na prichu o malicioznosti ne bih da se nastavljam.

#32 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 20 March 2009 - 19:04

u svakom sluchaju, uzimam na sebe obavezu da oshacujem ponovo celokupni Vinetu serijal, pa mozemo nastaviti ovu prichu za mesec-dva.


Zezas? :D Hajde ok, ali pretpostavljam da nece biti potreban citav komplet, maksimalno pola jedne knjige. Vidimo se kod OK Korala. Tocno u podne. Sa slomljenom strijelom. :kez:

upravo je i poenta u tome da mozesh mnogo bolje da poentirash ako se malo vishe potrudish. ko ja :ph34r:


Ma ne da mi se. Treba mi motivacija koju uglavnom vise rijetko tko pruza, a tebe suvise dobro poznam pa ni to vise nije "gust". Hebiga. S tim sto je ovo "ne seri" definitivno bilo benigno. Inace imam prilicno dobro misljenje o osobi na ciji sam post odgovarala, pa shodno tome ovaj put prihvacam tvoju kritiku. :)

#33 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 21 March 2009 - 12:30

Zezas? :ph34r: Hajde ok, ali pretpostavljam da nece biti potreban citav komplet, maksimalno pola jedne knjige. Vidimo se kod OK Korala. Tocno u podne. Sa slomljenom strijelom. :kez:

shto? pa nije Magnum Crimen.

#34 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 21 March 2009 - 13:27

Jel' citao neko jos nesto osim njegove indijanske edicije? Ja sam procitao i neki serijal o putovanju po, valjda, Severnoj Africi, Arabiji (ono - da presece do Turske) i po, geografski, Grckoj i Makedoniji. Zadnja se valjda zvala (u prevodu na srpski) "Po balkanskim gudurama" sa sve nekim shiptarskim (izvinjavam se - tako je pisalo u originalu) komitama i slicno... Isti stil samo druga geografija.

#35 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 21 March 2009 - 13:37

Evo ga...

Attached Files



#36 Ephraim Kishon

Ephraim Kishon
  • Members
  • 193 posts

Posted 14 March 2010 - 15:09

Mogu li se negdje pronaci za procitati (onlajn mozda) ti radovi Karla Maya o Balkanu?

#37 kiklop

kiklop
  • Members
  • 847 posts

Posted 15 March 2010 - 02:13

Karl Maj je definitivno predstavljao nemce kao superiornu rasu u svojim knjigama ali je to u neku ruku logicno jer je i sam nemac koji je prevashodno pisao zabavnu literaturu za nemacko govorno podrucije.

U njegovim knjigama indijanci su u vecini slucajeva predstavljeni pozitivno, mnogo pozitivnije od belacke populacije. Sad ko je s kim isao u vigvam to je vec druga prica. Ipak cinjenica je da je pred kraj svog zivota Karl Maj proglasen pocasnim clanom plemena Apachi upravo zbog pozitivnog doprinosa u vidjenju indijanske populacije. Dakle sami indijanci su ga smatrali promoterom svoje kulture i pozitivnog imidza.

#38 Albatross

Albatross
  • Members
  • 3,086 posts

Posted 16 March 2010 - 01:55

Jel' citao neko jos nesto osim njegove indijanske edicije? Ja sam procitao i neki serijal o putovanju po, valjda, Severnoj Africi, Arabiji (ono - da presece do Turske) i po, geografski, Grckoj i Makedoniji. Zadnja se valjda zvala (u prevodu na srpski) "Po balkanskim gudurama" sa sve nekim shiptarskim (izvinjavam se - tako je pisalo u originalu) komitama i slicno... Isti stil samo druga geografija.


Sve sto sam video od Karl Maja, ja sam procitao :ph34r:.

Pisac koji je imao ogroman uticaj na moje detinjstvo i razvoj. Naravno, pozitivan.

#39 Vandal

Vandal
  • Members
  • 20 posts

Posted 19 March 2012 - 01:36

Posted Image

Winnetou Pierre Brice :s_d: