Jump to content


Photo
- - - - -

Rak (Cancer, Kanzer)


  • Please log in to reply
713 replies to this topic

#691 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 17 May 2013 - 17:13

Meni se cini da dobra stara mamografija zavrsava sasvim dobar posao, bar kad je u pitanju rak dojke. U Svedskoj se oko polovine slucajeva otkrije upravo na taj nacin, u okviru redovnih kontrola, dakle znatno pre nego sto zena moze sama nesto da primeti.

BRCA testovi su i ovde preskupi (oko 2500 evra), a osiguranje ih pokriva samo onda kad postoji nekakav dokaz da je u porodici bilo slucajeva oboljevanja bas od te, nasledne vrste raka, a ne bilo koje druge.

Verovatno je u tim testovima buducnost, ali za sada su svuda luksuz.


  • 0

#692 Constantin

Constantin
  • Members
  • 21,867 posts

Posted 26 May 2013 - 09:51

Šta kaže struka sa foruma?

http://www.magazin.b...ovan-15225.html


  • 0

#693 ficolina

ficolina
  • Members
  • 1 posts

Posted 21 June 2013 - 20:47

Moja majka je trebala da koristi zometu.Medjutim posto je bila puno skupa odlucili smo se za zoledronat.Proizvodi se u Srbij neka nasa firma FarmaSwiss.Je li ko zna sta o ovom leku?Deluje mi kao neka prevara.Skoro duplo je jeftinija od zomete.Deluje mi kao da bacamo pare.


Edited by ficolina, 21 June 2013 - 20:49.

  • 0

#694 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 21 June 2013 - 21:40

 

Moja majka je trebala da koristi zometu.Medjutim posto je bila puno skupa odlucili smo se za zoledronat.Proizvodi se u Srbij neka nasa firma FarmaSwiss.Je li ko zna sta o ovom leku?Deluje mi kao neka prevara.Skoro duplo je jeftinija od zomete.Deluje mi kao da bacamo pare.

 
Postovana, u pitanju je isti lek, tj. ista aktivna supstanca, zoledronska kiselina. Zometu proizvodi Novartis, a Zoledronate, kao sto ste napisali Pharmaswiss (postoje i mnoga druga imena istog leka u zavisnosti od proizvodjaca, ali aktivna komponenta u svakom od njih mora biti ista).

Poznat Vam je lek Andol, a i Aspirin - u oba je aktivna supstanca acetilsalicilna kiselina, ali verujem da je Andol jeftiniji od Aspirina (bar je bio ranije) - sto ne znaci da je acetilsalicil u Andolu drugaciji nego u Aspirinu.
  • 0

#695 Петар

Петар
  • Members
  • 8 posts

Posted 17 August 2013 - 19:51

Поздрав!

Нов сам на форуму,активан сам учесник једне,за велико чудо веселе теме на Форуму Крстарице,на пдф здравље. Тамо пишу људи који болују од рака,људи чији се ближњи суочавају са овом болешћу,и људи чији су ближњи изгубили битку са овим злом.

 

Топло препоручујем да пронађете ту тему,која је у лепљивим темама,наићићете на много добре људе.

Мој деда је 2011.године преминуо од карцинома бубрега,који је касно откривен,а прошлог септембра је мама на случајном ултразвуку мале карлице наишла на полип,који је у принципу безазлена израслина. Међутим,предложено јој је да се то одстрани. Тако је и било,аткиво је послато на хистопатолошки преглед,као и узорци околног ткива. 

 

Налаз биопсије је показао: CIN 3 илити тешку интраепителну дисплазију,а то је преканцерско стање,тзв.нулти карцином. 

Предложено јој је да уради конизацију тог ткива са лезијом на грлићу материце,а биопсија тог ткива је показала да мама има сквамоцелуларни карцином. 

Хвала драгом Богу,болест је била у почетном стадијуму,1а,без ширења на околне лимфне нодусе,или удаљених метастаза. Од тада,ради колпоскопски преглед и ПАПА тестове на свака три месеца. До сада их је урадила два пута,и оба пута и једна и друга анализа су биле у реду.

 

Да,заборавих да кажем,да је мами,након дијагнозе,урађена магнетна резонанца,мале карлице и абдомена,а пелвични конзилијум није предложио никако радикалније хируршко лечење,типа хистеректомије.

 

Надам се да ће и убудуће резултати бити добри,и да ће моја мајка бити и остати здрава жена. Да напоменем,она има само 39 година. 


  • 0

#696 psihoaktivist

psihoaktivist
  • Members
  • 6 posts

Posted 10 November 2013 - 01:09

GW Pharma započinje kliničku studiju bezbednosti Sativexa u terapiji rekurentnih glioblastoma temozolomidom

 

GW Pharmaceuticals, kompanija koji proizvodi Sativex, oralni sprej od tinkture kanabisa, najavila je početak I faze kliničkog istraživanja bezbednosti, tolerabilnosti i farmakodinamike Sativexa u terapiji rekurentnog glioblastoma intenzivnim dozama temozolomidom. Glioblastom (glioblastome multiforme) je najčešći i najsmrtonosni maligni tumor mozga, od koga u Srbiji godišnje oboli i do 250 osoba.

 

GW su započeli sa regrutacijom pacijenata za A fazu kličničkog istraživanja, u kojoj će doktori najpre pokušati da utvrde bezbednosne parametre davanja Sativexa na maloj grupi pacijenata obolelih od glioblastoma. Ako rezulltati budu pozitivni, studija će preći u randomizovanu fazu B, gde će pacijenti uz temozolomid primati Sativex ili placebo.

 

Istraživanje će biti sprovedeno na Univerzitetskoj bolnici Sent Džejms u Lidsu.

 

Iako su stotine istraživanja u laboratoriji i na životinjama, kao i brojni anegdotski izveštaji pacijenata, pokazali anti-tumorno dejstvo kanabinoida, ovo je tek druga klinička studija na ljudima. Prvu pilot studiju je izveo tim dr Manuela Guzmana sa Univerziteta u Madridu, u kojoj je ispitivao anti tumorno dejstvo THC-a, primarnog psihoaktivnog fitokanabinoida, na malom broju pacijenata obolelih od rekurentnog glioblastoma. Za sledeću godinu, najavljeno je još jedno kliničko ispitivanje, ovog puta kanabidiola (CBD), u lečenju kancera, koje priprema tim sa Kalifornijskog Pacifičkog medicinskog centra (CPMC).

 

Pročitajte zvanični opis kliničkog isttraživanja na: clinicaltrials.gov

 


  • 0

#697 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 10 November 2013 - 07:47

Ma koliko zeleo da istrazivanja pokazu znacajan efekat THC (aktivnog principa u marihuani) na prirodnu istoriju glioblastoma multiforme, najmalignijeg primarnog mozdanog tumora, vrlo sam, kao mnogogodisnji neurohirurg, skeptican prema tom efektu.
Voleo bih jako da gresim.

Edited by vladan, 10 November 2013 - 07:48.

  • 2

#698 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 19 November 2013 - 17:49


Ma koliko zeleo da istrazivanja pokazu znacajan efekat THC (aktivnog principa u marihuani) na prirodnu istoriju glioblastoma multiforme, najmalignijeg primarnog mozdanog tumora, vrlo sam, kao mnogogodisnji neurohirurg, skeptican prema tom efektu.
Voleo bih jako da gresim.

 

Kakva su ti iskustva sa temozolomidom? Potrosnja u Srbiji je niza nego u EU, da li je procena da od te terapije malo dobijate ili je cena problem? Ne znam gde radis - SRB ili dijaspora?


  • 0

#699 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 20 November 2013 - 07:19

Na zalost, u slucajevima GM (glioblastoma multiforme) razlike u prezivljavanju kod operisanih pacijenata, onih koji su zraceni I onih koji su dobijali hemoterapiju nisu statisticki znacajne.


  • 0

#700 psihoaktivist

psihoaktivist
  • Members
  • 6 posts

Posted 28 November 2013 - 21:46

Ma koliko zeleo da istrazivanja pokazu znacajan efekat THC (aktivnog principa u marihuani) na prirodnu istoriju glioblastoma multiforme, najmalignijeg primarnog mozdanog tumora, vrlo sam, kao mnogogodisnji neurohirurg, skeptican prema tom efektu.
Voleo bih jako da gresim.

 

Dok GW ne budu objavili neke rezultate, evo (nepotpunog) spiska iz PubMed baze do sada objavljenih studija o antitumornom dejstvu kanabinoida, uključujući dejstvo na ćelije glioma: http://psihoaktivist...cne-literature/


  • 0

#701 BasCelik

BasCelik
  • Members
  • 1,975 posts

Posted 30 November 2013 - 17:10

Поздрав!

Нов сам на форуму,активан сам учесник једне,за велико чудо веселе теме на Форуму Крстарице,на пдф здравље. Тамо пишу људи који болују од рака,људи чији се ближњи суочавају са овом болешћу,и људи чији су ближњи изгубили битку са овим злом.

 

Топло препоручујем да пронађете ту тему,која је у лепљивим темама,наићићете на много добре људе.

Мој деда је 2011.године преминуо од карцинома бубрега,који је касно откривен,а прошлог септембра је мама на случајном ултразвуку мале карлице наишла на полип,који је у принципу безазлена израслина. Међутим,предложено јој је да се то одстрани. Тако је и било,аткиво је послато на хистопатолошки преглед,као и узорци околног ткива. 

 

Налаз биопсије је показао: CIN 3 илити тешку интраепителну дисплазију,а то је преканцерско стање,тзв.нулти карцином. 

Предложено јој је да уради конизацију тог ткива са лезијом на грлићу материце,а биопсија тог ткива је показала да мама има сквамоцелуларни карцином. 

Хвала драгом Богу,болест је била у почетном стадијуму,1а,без ширења на околне лимфне нодусе,или удаљених метастаза. Од тада,ради колпоскопски преглед и ПАПА тестове на свака три месеца. До сада их је урадила два пута,и оба пута и једна и друга анализа су биле у реду.

 

Да,заборавих да кажем,да је мами,након дијагнозе,урађена магнетна резонанца,мале карлице и абдомена,а пелвични конзилијум није предложио никако радикалније хируршко лечење,типа хистеректомије.

 

Надам се да ће и убудуће резултати бити добри,и да ће моја мајка бити и остати здрава жена. Да напоменем,она има само 39 година. 

 

Želim da ti mama bude dobro, a i biće :) Sve najbolje


Edited by BasCelik, 30 November 2013 - 17:11.

  • 0

#702 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 01 December 2013 - 07:37

Izlecivost kod pocetnog karcinoma grlica maternice priblizava se 100%.


  • 0

#703 mischa

mischa
  • Members
  • 5 posts

Posted 01 December 2013 - 20:27

Pokussacu da dam skromni doprinos temi, svoje iskustvo.

 

DNEVNIK MOJE BORBE SA ZLIM

STEFANOVIC Dipl. inz. M. Miomir, Profesor

Beograd, od juna 2008 godine

 

Juni, 2008

 

Ja, kad god mogu, volim da kupim Gagi one male gluposti od cokoladica sa oblandom,...

To vece je Gaga bila na rekreaciji a ja sam nesto drvio i blejao u TV i - normalno - ukradem Gagi jednu cokoladicu.

Mislim da je bila unutra i ta napolitanka.

Elem, zagrizem ja to cudeso ukusa i - pecne me po jeziku dole, levo.

Bez veze, mislim, i psujem sebi alavost.

 

Prodje ta noc, pa jos neki dan i ja odem do strina Rade da se vidim sa Mirom, koja se vraca u Nemacku.

Strina je stomatolog i ja je zamolim da osmotri moju, kako sam je ja nazvao, aftu.

Kaze strina da nije sigurna sta je to, ali da je sigurna da NIJE afta.

Onda ja sve to batalim i kao, nema veze, proci ce.

Medjutim, ne da ne prolazi nego pocinje da me pece i kad pusim i kad pijem osstro.

A, nema dva meseca ja batalio pice (mislim redovne maksi doze).

Mislim: buni se organizam iste pice, ali ne dam.

A kad dam malkice, pece kao ludo.

 

Onda smo otisli kod Gaginog zubara, ovde na Vidikovcu.

Ceremonijalno predstavljanje mene zubaru zavrsava mojim komentarom da je moj dolazak tu, kod njega, izazvan zeljom da on potvrdi Gagi moj privatni rak.

Zubar (Gradimir = Grada) se smrzao u trenutku i komentarise da takve teme nisu za zezanje.

Kao ja ne znam sa cim imam posla.

 

Konacno, Gaga se setila Ane Dimitrijevic (moje bivsse sekretarice iz vremena rada na poslovnim planovima) i pajtosa, njenog muza, doktora Krleta, sa VMA (glavni za estetsku hirurgiju, radi zzenama sise,…)

 

Odemo do Krleta neko vece posle vizite i rece nam covek da ovo sto ja imam nije njegov fah.

Otisli smo kod kolege (nacelnik maksilofacijalne hirurgije na VMA) koji je nalozio trenutno odstranjenje "promene" za koju kaze da ne zna da li je dobro ili zlo cudna, do histopatoloskog nalaza.

 

Ja zamolim da se javim na prijem posle rodjendana, vodjen idejom da - ako je potrebno da se dogoti fatalno - bar okrenem brojcanik, da bude punih 58 godina.

 

I tako smo proslavili moj rodjendan.

 

Atmosfera nikakva, drustvo elitno: Gaga, njen kolega Ljeka i moja malenkost.

Lokacija: restoran "Rubin".

 

Zovem Vladu Obradovica (bivseg zeta, danas nacelnika Nuklearne medicine na KCS, bez da pitam sestru Vesnu za dozvolu) i on mi govori da je na VMA osoblje jedino doraslo ovoj igri, da su najbolji.

 

Vreme do 21 jula, za kada mi je zakazan prijem iskoristio sam da pribavim potrebnu dokumentaciju i izvrsim trazene analize.

 

Noc sa 20 na 21 juli 2008.

 

Ustao sam oko 05:30, ako sam uopste spavao.

Gaga lala ili se pravi da lala, svejedno mi je.

Uzimam flasu votke i - kao da je sudnji dan (a zar nije?) - roksujem do pola.

Onda polazimo i - tako sam 21 jula usao na poliklinicki deo VMA.

Nekako mi je dosao bes kada sam video one ljude uokolo, koji imaju nekakvu, svoju, boljku, ali idu na nerve jer smatras svoju najtezom.

Pa onda, srpsko, genetsko, izbegavanje reda.

Ja tu poludim i zdruzeno dejstvo straha, alkohola i besa ucine svoje: napravim incident.

 

Dodje i Krle, na koga sam se pozivao i nikako da me smire.

Nekako sam se dovukao na deveti sprat.

 

Doktor Zoran Mirkovic mi je odrzao slovo zbog alkoholisanosti i istakao da: "da nisam dosao preko Krleta,sad bi me vratio".

Vau!

 

Bas sam z* stvar.

A, uopste nije bilo potrebe.

To, uglavnom, posle vidis i shvatis.

 

Onda smo se upoznavali, pusili iza televizora i cekali prolazak vizite.

Gagu sam opteretio ulogom PR da ne bi bila sama sa mislima i osecanjima.

 

U utorak ujutru (22 juli 2008) kazao mi je doktor Mirkovic da sam sutra na programu.

To znaci, prevedeno na srpski jezik: danas (utorak) do 18:00 jedi sve i svasta, posle toga nista, a istovremeno do 21:00 pij koliko hoces, posle toga nista, do sledecih komandi.

 

I bi tako.

 

Gaga redovno dolazi, cujemo se, pisemo se, uzela je neke slobodne dane (jebi ga odmor li je sta li je).

 

Svanula je ccuvena sreda.

 

Dan obracuna sa mojim privatnim Rakom.

Protivnika pisem velikim slovom jer, iako ga mrzim, ja ga uvazavam.

 

Voze me kolicima na nivo 2 u hirursski blok.

Kao na filmu, gledas plafon, svetla, ljude u liftu, ljude koji takodje cekaju operaciju, neke bakute, personal koji i dalje radi samoupravljacki, doruckuje, pa te posalju, pa te prime pa tako sve dok ne dodje jedno lucce i procvrkuta mene.

 

Sad nema nazad.

 

Uvoze me u hirursku salu.

Sad je li ona stvarno mala ili je njih mnogo, svejedno, imam utisak da je mala.

I hladno mi je.

Kazu, sad ce to da prodje.

Prebacuju me na operacioni sto.

Lepe mi neke elektrode na grudi, na noge, vezuju ruke i noge.

Sestra referise doktoru moj visok krvni pritisak.

Doktor Mirkovic nalaze neke medikalije i druga mala hoce sad da mi da anesteziju.

Ccudi se, doticcna mala, ssto su svi napeti, sto nisu opussteni.

Ja lupetam nesto o opustanju i uzivanju u slucaju neizbeznog silovanja.

Smeju se.

 

Iznad mene ogromne zzenske grudi ritmicno me tuku u celo.

Umilan glas: "Sada cemo da disemo planinski vazduh,..."

 

Budim se.

 

U krevetu sam.

Tu Gaga.

I - cini mi se- (a i Gaga kaze) doktor Mirkovic.

Nisam znao jedan detalj u vezi sa njim: ja sam dosao u ponedeljak, a njemu je egzitirao otac, sad da li za vikend ili malo pre, slagacu.

A on nastavio da radi, radom ubija emocije.

Dobar je.

Govori mi da me je operisala doktorka Milka Gardasevic.

Nervira me sto imam, a znam da mora tu da bude, ovaj vasljivi dren.

Pa krecu sa infuzijama, te glikoze, te antibiotici intravenozno, samo me bodu i rokaju flasice.

E, naucio sam da promenim brzinu kapanja rastvora u venu.

Bila je vizita i ja prepoznam moju doktorku, pa je zamolim da mi neko izvadi tampon iz usta.

 

Kaze mi ona: "Nije to tampon, to vam je jezik."

Jbgi tako malo ostalo!

 

I to je to.

 

U medjuvremenu se zdruzis sa ostalima.

Jedni dolaze, drugi odlaze.

Ima i treca sorta, povratnici, tj. oni koji svake dve nedelje dolaze.

Kada sam video kakvih situacija ima morao sam da zahvalim Stvoritelju sto je kod mene samo ovako.

Nekako kao opomena.

 

I - prestao sam da pusim.

I - prestao sam da pijem.

I - precicu na novi nacin ishrane.

I - NEC NIKAKVE VISE TERAPIJE.

EPIZODA SA "R" JE ZAVRSENA!

 

Izlazim u ponedeljak, 28 jula 2008 godine.

 

Snabdeli su me dokumentima (otpusna lista).

Rekao sam doktoru Mirkovicu da hocu sam da izadjem i da se suocim sa prodavnicama duvana, kafanama, sa starim dusstvom,...  Da procenim tu prvu snagu, instalisanu na VMA.

Slozio se sa mojim stavom.

 

Kod kuce (ili - ipak - u Gaginom stanu) odbor za docek.

Pre izlaska sa VMA pao je dogovor da konce skinem u petak, umesto u sredu jer je sigurnije da ce HP nalazi stici.

Tako sam pripremio uput.

Kada smo stigli, kaze doktorka Milka da je zadovoljna HP rezultatima jer nema indikacija da je promena prosla u limfni sistem, tacnije sve je cisto.

Na rastanku se dogovaramo da je sledeci susret oko 15 septembra, ali da bude sreda.

Gaga uzima Milkin mobilni telefon.

Dogovor je da se ispostuje procedura saradnje sa Onkoloskim institutom, koji radi Konzilijumsku analizu, izvestaj i predlaze dalju terapiju.

 

Utorak, 2008, avgust 05.

 

Imam nalog da se sutra (06 avgusta 2008) javim na Institut za onkologiju i radiologiju KCS.

Takva je procedura.

Elem, izvadim ja "odgovarajuci uput" u DZ "Simo Milosevic", u Pozeskoj, posle duuuuuugog cekanja (rade samo dve doktorke, ostali su na GO-ome), i pocne moja psihopriprema za taj susret.

 

Racunam, ako sam do sada imao kontakt sa doktorima, ovaj Konzilijum su doktori++.

Moj lekar/operater, gospodja Milka Gardasevic smatra da nema potrebe za daljom terapijom u ovom trenutku i paznju fokusira na redovne kontrole u dolazecem periodu (prva na jedan mesec, pa onda - u toku prve godine dana - na dva meseca).

Ne vidim osnovu za drugaciju odluku i tog, tzv. Konzilijuma.

Gaga takodje ima kontrolu dojke, pa cemo ici zajedno.

Onda svane i taj dan.

 

Sreda, 2008, avgust 06.

 

Ustao sam u 07:00.

Spremio sam se.

Predvidjen polazak je u 09:30.

Gaga mrcvari, ja ludim.

Nekako polazimo, i kod kontejnera, preko puta Zokijevog dragstora, Gaga se okrece i vraca kuci po - Uput.

Zaboravila svoj Uput!!!

Av!

 

Autobus 23 nas klanca prema gradu; u Kneza Milosa izlazimo.

U medjuvremenu se javljao kolega i drzi pesnice.

Dobrica.

Penjemo se uz Milosa Pocerca.

Sunce tuce sve jace.

Dolazimo do Instituta.

Na ulazu obezbedjenje, ne zna gde je Konzilijum.

Onda salter za informacije i obavestenje.

Ja idem desno, pa desno, a Gaga ide levo, pa gore, pa levo.

Predajem dezurnoj sestri dokumentaciju i ona mi kaze da cu biti prozvan.

 

Vreme: 10:45.

Konzilijum, kazu, pocinje u 11:15.

Gaga je omanula rok za kontrolu pa joj se komplikuje utoliko sto mora kod doktora, pa da joj on kaze moze li i kada moze kontrola.

Idioti birokratski.

Posto sam sacekao da se izredjaju i prijavljeni pacijenti i leceni pacijenti, kao poslednji u nizu bivam prozvan.

 

Ulazimo Gaga i ja u prostoriju u kojoj dominira veliki radni sto okupiran od cetiri doktora: tri zenske osobe i jedna muska.

Desno je mlada dama koja na racunaru obradjuje stavove Konzilijuma.

Od one tri zenske osobe, jedna diktira maloj moje elemente i kaze : "T1 je nula, zasto koleginice ovde pise1 kada je 0?" pita drugu zensku osobu.

"Nije nula, jedan je"-odgovara pitana osoba.

"Nije tacno, ovde pise da je nula"- ne da se prva zenska osoba.

"Pa dobro, onda je nula", pomirljivo ce zenska osoba (2).

 

Dok prva zenska osoba diktira misljenje mladoj dami koja na racunaru obradjuje stavove Konzilijuma, treca zenska osoba i muska osoba se ne usudjuju da se iskazu, ili bar daju znak da postoje, u prostoru ivremenu.

 

I kaze meni zenska osoba broj dva:

"Sada cete da otvorite istoriju bolesti i bicete na preventivnoj terapiji zracenjem."

 

"Ne verujem" odgovaram ja.

 

"Kako hocete, ako zelite da zivite ..." ubedjuje me SAMO ona, svi ostali cute i oborili noseve.

 

"Bas zbog toga nema nista od zracenja", zakljucujem ja, uzimam njihov nalaz i mi izlazimo, praceni raspitivanjem muskog clana Konzilijuma da li je to (misli se na moj predmet) kraj, tj. sve za taj dan.

 

Ostao sam bez odgovora na pitanje o potpunom uklanjanju promena, na ciste HP nalaze, jednostavno su hteli rutinski da mi uvale zracenje.

No pasaran!

Bar ne kod mene.

 

I, sada ocekujem lavinu ubedjivanja, preporuka, kritika, pritisaka i t.sl. kako bih, ipak, prihvatio, ono sto lekari kazu.

Incidentno, ja znam da lekari ne znaju dve stvari u ovoj problematici:

Prvo, ne znaju zasto je doslo do promene, nagadjaju.

Drugo, ne znaju da me izlece.

 

Mislim, znaju da je rak posledica neispravnog delovanja imunog sistema.

Sto se lecenja tice, lekari znaju da zatruju rak hemioterapijom, da ga sprze zracenjem ili da ga odstrane hirurskim putem.

NIJEDNOM navedenom metodom rak se ne leci trajno!!!

 

Cinjenica je da i najneznatnija doza zracenja moze da nanese stetu organizmu.

Terapija zracenjem ima opstu podelu nezeljenih posledica u celom telu, kao i teskih posledica na deo tela gde je bilo usmereno (u mom slucaju vrat, glava, mozak,...).

Osim pocetnih promena na kozi: crvenilo, ljustenje, dolazi do smanjenog znojenja, oticanja, ulceracija, krvarenja i nekroza, sto znaci odumiranje koze.

Zatim se koza smezura (atrofija), povecava se pigmentacija (zatamnjenje), gubi se kosa, otvaraju seranice, a ponekad dolazi i do smrti kao direktne posledice zracenja.

Ako ne dodje do fatalnog ishoda odmah, doci ce do mucnine, zamora, povracanja, upale ezofagusa, upale stomaka, proliva i anemije.

 

Da ne idem vise u detalje, doneo sam odluke: NE!!! ZRACENJE i NE!!! HEMIOTERAPIJA.

 

Prvu (NE!!! NA ZRACENJE), sprovodim u delo.

Uspecu uz samodisciplinu i pomoc okoline, moje supruge Gage.

Ukoliko ona shvati da ovo nije zezanje i da je glava ulog.

Doduse, moja glava.

 

---------------------

 

Otada je, kroz period od preko pet godina, bilo mnogo kontrola, analiza, UZV snimanja mekog tkiva vrata,...

Statisticcki (medicinska statistika) - ja sam izleccen.

 

Medjutim, smatram da je ova kijavica posebno zlo koje koristi svaku ssansu da napadne ponovo.

 

I, zbog toga sam na oprezu.

 

Zzelim svakom forumassu da, na ovakav naccin, prebrodi period saznanja o bolesti, intervencije, beznadje i zauzme stav koji ce, kao u mom sluccaju, bar produzziti zzivot preko medicinskih statisticckih parametaara.

 

Pozdrav i oprezno!


Edited by mischa, 02 December 2013 - 07:31.

  • 0

#704 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 01 December 2013 - 21:21

Odlicno napisano - uzivao sam da procitam. ;)


  • 0

#705 mischa

mischa
  • Members
  • 5 posts

Posted 02 December 2013 - 10:56

@ vladan

 

Posstovani, 

 

ccitavssi postove opazio sam da ste, savrsseno u temi.

Smatram da moj (ja ga tako zovem) "Dnevniccki zapis" sadrzzi premalo elemenata za dublju analizu, polaskan sam vassim komentarom.

 

Imam obiccaj da ccoveka nazivam "gresskom Stvoritelja", koji bi, najverovatnije, odustao od kreacijesorte koja, ne samo da ugrozzava sopstvenu vrstu (ratovi, bolesti, unsstavanja,..)vec unisstava stanisste ostalim vrstama, kao i geoid u celosti.

Naime, nikada nisam ccuo (ili mi je promaklo) da je ccopor lavova istrebio drugi ccopor, zbog bilo kog razloga.

Toga nema tamo gde priroda regulisse odnose.

Mladi i stari lav idu u dvoboj, na primer zbog teritorije i gomile zzenki.

Onaj koji izgubi, podvije rep i udalji se.

Pobednik mu obezbedjuje hranu, lokaciju i pravo izbora dve zzenke, za trajanja zzivota pobedjenog.

Nema vessanja, klanja,sinteticckih infekcija, nema farmakomafije i, navazznije, ne pletu se u ono ssto ne znaju.

 

Homo sapiens je, nazzalost, umislio ("Biblija", prevod V.S. Karadzzic, str 1, dole desno) da je, kako recce Bog - "I naccinimo ccovjeka u svemu nama nalik" - direktno potomstvo bozzanskog porekla.

I razvio je, do savrssenstva i pogubnosti, stav da je nenadmassiv.

Kazna je usledila: dopussteno mu je da razbije atom, ali ne i da zaustavi proces.

Posledice su jasne (Chernobil, Fukushima, gomla atomskih podmornica po dnu raznih okeana, kontaminacija atmosfere, zraccenja svih vrsta,...).

 

Zadaci se nizzu jedan za drugim, kao da imate putanje u formi zzivog morskog jezza, po ccijim bodljama morate da putujete, a niti znate putanje, niti njihove promene (pomeranje bodlji) u prostoru i vremenu.

 

Da, vreme, jedini nezavistan parametar u nassem trajanju, koji izludjuje homo sapiensa - "Da sagradimo spomenik za vjek i vjekov", zatim "Zauvek"...).

 

I u tom trajanju, ccovek se saplice o sopstveno neznanje.

Sledi aktivnost koju nazivam "amaterska improvizacija", jer ako ste struccnjak, onda imate ressenje za zadatak (najstrozze zabranjujem termin "problem", izmissljen relativni, pojam za "zadatak" kome nemass ressenje - ccovekov maskirni vez).

 

Sigurno se slazzete da postoji nezamslivo mnogo zakona promena i uslova koji ih menjaju (onaj jezz od malopre) o kojim - pojma nemamo.

 

U tom mraku, vrsta nam je ugrozzena degenerativnim promenama nas samih - padom moci imunog sistema i svim posledicama koje to prate.

A, ljudi ko ljudi, te zeleni ccaj, te crni ccaj, te kosstice od kajsija, te Aronija,... u svom beznadju trazze ikakvo ressenje.

Nazzalost, sve se, najccessce, zavrssava fatalno, a ccovek to prihvata kao sudbinu.

Koju je, dobrim delom, sam kreirao kao prepotentna vrsta na geoidu.

 

Mi do danas nismo eleminisali kijavicu (mislim na pravu kijavicu), a kamoli tezze stvari.

 

Oko ove opake "kijavice" nazvane imenom ovog foruma, isprepleteno je polje pokussaja, prebrojavanja rezultata terapije i promena i - ponovo putujemo po pokretnim bodljama.

 

Mislim da se sve promene u nama dessavaju pod komandom CNS, tj. idu iz nasseg voljnog spektra u mozgu.

Ako to izostane, ako nema volje,zlozavrssava posao.

 

Iz tog razloga sam ressio, u datom trenutku da mu se oduprem, dodusse posle - neumitne - hirursske intervencije.

Nekako sam u tome, ponavljam - za sada - upeo.

 

Svesno i nesvesno, voljno i nevoljno, mislim da je tu potrebno trazziti ressenje.

 

Ali, ja sam samo jedan projektant brodova... zahvalan razvoju sopstvene zzivotne pricce. Za sada.

 

Joss jednom zahvaljujemna komentaru.

 

Miomir M. STEFANOVIC, NA BSc, Professor, MRINA


  • 0