Jump to content


Photo
- - - - -

Rak (Cancer, Kanzer)


  • Please log in to reply
713 replies to this topic

#16 Celt

Celt
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 23 October 2007 - 20:14

Stalno se priča o određenom broju samoizlečenja. O čemu se tu radi?


pa, više se o tome piše ili prave emisije, u medijima koji žele jeftin publicitet, ako počne da se govori onda ne može da se odgovori na
pitanja koja slede.
  • 0

#17 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 23 October 2007 - 20:28

Kolikogod nesumnjivo postojali (vrlo retki) slucajevi samoizlecenja kod malignih bolesti, ja bih uvek prvo postavio pitanje:
- ko o tome pise
- da li je dijagnoza maligne bolesti bila nesumnjiva
- da li se zaista radi o samoizlecenju, ili o remisiji
  • 0

#18 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 24 October 2007 - 01:28

Inače koristim ovu priliku da napomenem kako je u Srbiji krenuo pilot projekat skrininga na karcinom debelog creva i to, ako se ne varam, u par domova zdravlja u Beogradu. Test će, kao i svaki skrining inače, biti izuzetno jevtin (76 dinara ako sam dobro zapamtio) i moći će da otkrije Ca kolona u najranijim stadijumima preko mikrokrvarenja u stolici.

A je l postoje sluchajevi gde nema mikrokrvarenja, a ipak postoji maligna alteracija?
(inache, super je shto postoje i druge metode sem grozne kolonoskopije)
  • 0

#19 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 24 October 2007 - 08:08

A je l postoje sluchajevi gde nema mikrokrvarenja, a ipak postoji maligna alteracija?
(inache, super je shto postoje i druge metode sem grozne kolonoskopije)

Pa, budući da u medicini ništa nije 100% kapiram da je moguće u nekom (početnom) trenutku razvoja.

Međutim, budući da se ta mikrokrvarenja javljaju u veoma ranom stadijumu kada je tumor često još uvek inoperabilan (nekada ga čak još uvek nema već je na ćelijskom nivou) ukoliko se mikrokrvarenje i ne javi tad javiće se sigurno u jednom momentu kada će tumor biti operabilan i lokalizovan, tj. neće probiti u peritoneum (trbušnu duplju).

Taj proces nije rapidan, test neće biti skup i verujem da će redovnim testiranjem na godinu-dve svako moći da izbegne smrt od karcinoma debelog creva, pa čak i radikalne operacije istog.

Inače ukoliko test bude pozitivan pacijentu ne gine kolonoskopija...

NAPOMENA: Najbolji način prevencije karcinoma debelog creva nije pomenuti skrining test već zdrava ishrana, ali to je već malo duža priča i u našoj zemlji na žalost teško sprovodljiva... :rolleyes:
  • 0

#20 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 24 October 2007 - 09:30

NAPOMENA: Najbolji način prevencije karcinoma debelog creva nije pomenuti skrining test već zdrava ishrana, ali to je već malo duža priča i u našoj zemlji na žalost teško sprovodljiva... :rolleyes:

Sta podrazumevas pod zdravom ishranom?
Mislim, kakav nacin ishrane?
  • 0

#21 Celt

Celt
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 24 October 2007 - 10:59

 (inache, super je shto postoje i druge metode sem grozne kolonoskopije)


bilo je pre neki dan na discovery nešto, naravno, kod nas ima da dospe posle jedno 20 godina.

Čoveka su na osnovu nekog skrining testa poslali kod gastroenterologa, međutim, umesto kolonoskopije dobio je uređaj nalik malo povećoj tableti koji se obe strane ima kamere. Ne znam tačno koliko puta sn
ima u sekundi, ali poenta je da softver
posle i sam odredi promenu u zidu i pokaže gde je.

Elem, otkrili su mu karcinom u početnom stadijumu.
  • 0

#22 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 24 October 2007 - 11:55

Moram da dam odredjene ispravke na ono sto je srdjann napisao:
"Međutim, budući da se ta mikrokrvarenja javljaju u veoma ranom stadijumu kada je tumor često još uvek inoperabilan..."
Ocigledno, radi se o omasci - trebalo je "kada je tumor jos uvek operabilan".
"...javiće se sigurno u jednom momentu kada će tumor biti operabilan i lokalizovan, tj. neće probiti u peritoneum (trbušnu duplju)."
Ovo je strucno netacno; zahvatanje peritonealne duplje je samo jedna od kasnih manifestacija raka debelog creva, ali su neki drugi kriterijumi znacajniji (probijanje bazalne membrane i zahvatanje seroze - inace, nije cak ni celo debelo crevo unutar peritonealne duplje).
"Taj proces nije rapidan, test neće biti skup i verujem da će redovnim testiranjem na godinu-dve svako moći da izbegne smrt od karcinoma debelog creva, pa čak i radikalne operacije istog."
Ovo je, jednostavno, strucno netacno; rana prevencija bilo koje maligne bolesti moze znacajno da poveca broj ranootkrivenih slucajeva, koji se uspesnije, lakse i jeftinije lece. Inace, to nije prevencija, nego rana detekcija.

Bilo je i pitanje oko ishrane koja smanjuje izglede na dobijanje raka debelog creva.
Hrana sa velikim celuloznim ostatkom, znaci biljnog porekla, uz redovnu stolicu i umerene kolicine mesa u ishrani izgleda da smanjuju ucestalost te bolesti. Medjutim, postoje jos brojni drugi faktori, koji su nam za sada nepoznati.
  • 0

#23 Marijae

Marijae
  • Members
  • 6 posts

Posted 24 October 2007 - 12:56

E to su zracenja i to negativna.

MrSmith o kakvim standardima ti pricas, molim te. Evo izvoli reference:

Edited by Mr.Smith, 25 October 2007 - 21:48.
postavljač je zamoljen da umesto duge liste referenci postavi link ka spisku

  • 0

#24 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 24 October 2007 - 13:05

bilo je pre neki dan na discovery nešto, naravno, kod nas ima da dospe posle jedno 20 godina.

Čoveka su na osnovu nekog skrining testa poslali kod gastroenterologa, međutim, umesto kolonoskopije dobio je uređaj nalik malo povećoj tableti koji se obe strane ima kamere. Ne znam tačno koliko puta sn
ima u sekundi, ali poenta je da softver
posle i sam odredi promenu u zidu i pokaže gde je.

Elem, otkrili su mu karcinom u početnom stadijumu.

je l se ta tableta proguta pa proputuje kroz ceo digestivni trakt?
i kako je moguce tabletom snimiti svaki delic zida debelog creva? to bi znachilo da tableta treba da ima prechnik isti kao i lumen creva.

a btw.
glede raka prostate.
je l tachno da svi mushkarci preko dobi od 60 (il 65) godina imaju rak prostate u nekom stadijumu?
i zashto se prostata ne eliminishe kod starijih mushkaraca koji vishe nece imati decu? koje su josh njene funkcije sem u delimichnom uchestvovanju u sintezi semene technosti? ako ih nema, zar nije lakshe mushkarcima da u tom nekom kasnom dobu odu do lekara i odstrane prostatu (chula sam da je operacija jednostavna) i prebrinu barem jednu brigu?
  • 0

#25 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 24 October 2007 - 13:29

Moram da dam odredjene ispravke na ono sto je srdjann napisao:
"Međutim, budući da se ta mikrokrvarenja javljaju u veoma ranom stadijumu kada je tumor često još uvek inoperabilan..."
Ocigledno, radi se o omasci - trebalo je "kada je tumor jos uvek operabilan".

Htedoh reći da se mikrokrvarenja mogu javiti dok je karcinom još na nivou ćelija i samim tim je inoperabilan jer je na mikro nivou. Sad, možda grešim i moguće je da se mikrokrvarenje u tom stadijumu ne javlja ali se svakako javlja veoma rano u razvoju tumora.

"...javiće se sigurno u jednom momentu kada će tumor biti operabilan i lokalizovan, tj. neće probiti u peritoneum (trbušnu duplju)."
Ovo je strucno netacno; zahvatanje peritonealne duplje je samo jedna od kasnih manifestacija raka debelog creva, ali su neki drugi kriterijumi znacajniji (probijanje bazalne membrane i zahvatanje seroze - inace, nije cak ni celo debelo crevo unutar peritonealne duplje).

Da, da, my bad, u brzini sam se prebacio na peritoneum zbog jednog konkretnog slučaja u mojoj familiji - u pitanju je proboj bazalne membrane u muskularni sloj i dalje u serozu ili adventiciju uz gotovo sigurne mikrometastaze u reginalnim limfnim čvorovima.

"Taj proces nije rapidan, test neće biti skup i verujem da će redovnim testiranjem na godinu-dve svako moći da izbegne smrt od karcinoma debelog creva, pa čak i radikalne operacije istog."
Ovo je, jednostavno, strucno netacno; rana prevencija bilo koje maligne bolesti moze znacajno da poveca broj ranootkrivenih slucajeva, koji se uspesnije, lakse i jeftinije lece. Inace, to nije prevencija, nego rana detekcija.

Nisam siguran da sam razumeo, kako će rana prevencija dovesti do povećanja ranootkrivenih slučajeva? Verovatno si mislio na ranu detekciju koju i sam spominješ, a prevencija može samo da dovede do smanjenja incidence i prevalence.

Inače ono što sam ja hteo da kažem u citiranom delu (možda sam se nezgrapno izrazio) je da bi redovna i masovna primena skrining testa (kao metoda rane detekcije) dovela do smanjenja smrtnosti i smanjenja radikalnih operacija jer bi se gotovo sve završavalo u ranim stadijumima jevtinijim sitnijim operativnim zahvatima (kao što i ti napisa :rolleyes:).
  • 0

#26 Celt

Celt
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 24 October 2007 - 13:37

je l se ta tableta proguta pa proputuje kroz ceo digestivni trakt?
i kako je moguce tabletom snimiti svaki delic zida debelog creva? to bi znachilo da tableta treba da ima prechnik isti kao i lumen creva.

ako ih nema, zar nije lakshe mushkarcima da u tom nekom kasnom dobu odu do lekara i odstrane prostatu (chula sam da je operacija jednostavna) i prebrinu barem jednu brigu?


da, putuje kroz ceo. Pa, poprilično je velika. Otprilike veličine bočice kapi za nos. Ne znam detalje, ali zanimljivo je.

Ne mogu da se setim druge uloge, osim možda da deluje baktericidno. U nekim zemljama (Australija) profesionalni vojnici su obavezni da posle 50. godine idu na ektomiju prostate. E, sad... U Norveškoj ili Švedskoj, ne sećam se, obavezno se vadi slepo crevo..
  • 0

#27 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 24 October 2007 - 14:56

To Marijae:
Sto rece Andric "nije najveca budala onaj ko je nepismen, nego onaj ko veruje da je istina sve sto procita." Nadam se da ce moderator za ovaj topik obrisati ovaj besmisleni spisak referenci.

To srdjann:
Napravio sam istu gresku, kao i ti; namesto reci rano otkrivanje, upotrebio sam izraz "prevencija" za ono sto nije prevencija. Izvinjavam se.
Inace, sasvim izvesno da smo obojica saglasni da bi rana detekcija vodila smanjenju mortaliteta.
  • 0

#28 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 24 October 2007 - 15:56

To srdjann:
Napravio sam istu gresku, kao i ti; namesto reci rano otkrivanje, upotrebio sam izraz "prevencija" za ono sto nije prevencija. Izvinjavam se.
Inace, sasvim izvesno da smo obojica saglasni da bi rana detekcija vodila smanjenju mortaliteta.

Sad tek videh da sam i ja u svom postu to uradio i u napomeni ranu detekciju nazvao prevencijom. Izvinjenje i od mene budući da je veoma bitno da ljudi van struke shvate razliku između ove dve stvari kao i činjenicu da to što postoji dijagnostika koja omogućava ranu detekciju ne znači da treba zanemariti prevenciju.
  • 0

#29 Iva

Iva
  • Members
  • 139 posts

Posted 24 October 2007 - 16:46

glede raka prostate.
je l tachno da svi mushkarci preko dobi od 60 (il 65) godina imaju rak prostate u nekom stadijumu?
i zashto se prostata ne eliminishe kod starijih mushkaraca koji vishe nece imati decu? koje su josh njene funkcije sem u delimichnom uchestvovanju u sintezi semene technosti? ako ih nema, zar nije lakshe mushkarcima da u tom nekom kasnom dobu odu do lekara i odstrane prostatu (chula sam da je operacija jednostavna) i prebrinu barem jednu brigu?


Za rak prostate je tacno - ne bas svi ... Statisticke procene su da oko 70-80% muskaraca do 80 godine razvije Ca prostate. Naravno ovde se broje i vrlo agresivni karcinomi, kao i oni koji su jako lenji i spori u svom napretku (onset najcesce u kasnijim godinama) i koji u velikoj vecini slucajeva nece direktno uticati na smrtni ishod (vec ce ih preduhitriti neka druga boljka). Ovo bi mozda mogao da bude i odgovor zasto se kod starijih muskaraca prostata cesto ne odstranjuje, vec se ide na hormonsku terapiju ili zracenje...
  • 0

#30 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 24 October 2007 - 21:27

Rutinski pregledi tkiva prostate kod muskaraca koji su umrli od bilo kog uzroka u starosti od preko 80 godina pokazuju u prostati u 98% slucajeva maligne celije. Medjutim, imajuci u vidu da je rak prostate tumor starijeg zivotnog doba, obicno dosta sporo progresivan, izlagati coveka preventivnoj prostatektomiji (operativnom uklanjanju prostate) ne bi bilo opravdano, posebno imajuci u vidu da je to prilicno ozbiljna operacija.
  • 0