Jump to content


Photo
- - - - -

Rak (Cancer, Kanzer)


  • Please log in to reply
713 replies to this topic

#196 Evi

Evi
  • Members
  • 135 posts

Posted 21 March 2008 - 16:50

Molim da mi Vladan ili neko od lekara odgovori na sledece:

Danas sam bila na svojoj prvoj kontroli na Onkoloskom institutu u BG. Sve je ok.

Onako usput upitah doktorku (inace sam pripremila nekoliko pitanja, pa ako doktorka bude dobro raspolozena - mozda dobijem i neki odgovor) da li smem ove godine na more. Odgovor je bio kategoricno NE. Ok, ranije nam je receno da nesmemo na sunce (doduse nije nam receno da li ta zabrana postoji zbog osnovne bolesti tj. karcinoma ili zbog opasnosti koje Suncevo zracenje donosi sa sobom). Medjutim, sada eto i nove zabrane - ne dolazi u obzir plivanje ni u moru, ni u bazenu. Zabrana vazi minimum 2 godine.

Moje pitanje je ZASTO? (Od doktorke nisam dobila odgovor).

Sta bi bilo da npr. nisam pitala da li smem na more? Da li je toliko tesko da na jednom papiru napisu spisak stvari koje su nam zabranjene? Niko ne ocekuje da na tom spisku moraju da stoje stvari kao sto je "veranje uz Beogradjanku" ili "skakanje sa iste", ali neke uobicajene, normalne stvari bi mogli da stave. Sve vreme nam pricaju da moramo da se ponasamo uobicajeno i kao zdrave osobe, pa za mene je npr. i odlazak na more ili bazen normalna stvar!
  • 0

#197 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 25 March 2008 - 22:09

Ne vidim ni jedan jedini razlog zasto bolesnica lecena od karcinoma dojke, ne bi smela na more.
  • 0

#198 Evi

Evi
  • Members
  • 135 posts

Posted 27 March 2008 - 21:27

Nije u pitanju karcinom dojke vec jajnika.

Cinjenica je da nam je receno da u toku hemoterapije nije dozvoljeno kupanje u kadi, no ni tada nismo dobili neko logicno objasnjenje zasto. U toku hemoterapije je bilo zabranjeno i izlaganje suncu zbog moguce fotosenzibilizacije koju mogu da izazovu citostatici, ali zasto te zabrane vaze i dalje? Naravno, mislim da vise gotovo niko ne provodi na suncu bez ikakve zastite u periodu kada su stetna zracenja Sunca najjaca, pa se to odnosi i na one koji su zavrsili lecenje od kancera.

No, ocito nije na nama da previse pitamo.

Imam toliko pitanja, ali eto, na zalost, nemam odgovore.

Ko ce mi reci da li mogu da primam hormonsku supstituciju? Kada postavim to pitanje dobijem i kontra pitanje "A sta ce vam to?" I tako mozemo unedogled.

Eto ja i nakon 4 meseca imam bolove u zglobovima sake i u kolenima. Koce mi se zglobovi nakon duzeg mirovanja. Moja lekarka nema pojma zasto je to tako. "Mozda je jos uvek od hemoterapije, videcemo! Svi reaguju individualno."

imam osecaj da je u stvari onkologija jedna jako nepoznata oblast u kojoj je mozda lekarima najlakse da pacijente odvrate od bilo kakvih pitanja. U zavisnosti od njihove umesnosti svi oni izbegavaju odgovore na nasa pitanja. Razlika je u tome da neki to rade vrlo vesto i diplomatski, a neki vas samo usutkaju. Uostalom, ispada da smo krajnje nezahvalni jer stalno nesto pitamo, zanovetamo, tragamo za nacinima da poboljsamo svoj kvalitet zivota, a trebali bi da budemo zadovoljni samo sa cinjenicom da smo zivi.

Izgleda da bolestan covek koji je "neko i nesto" ili neko ko ima "nekoga ko je neko i nesto" ima tu srecu u nesreci da ga se tretira sa duznom paznjom i postovanjem. Ovako, neka nam Bog pomogne! Pa cak i nama koji smo ateisti!
  • 0

#199 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 27 March 2008 - 21:53

Nije mi poznat ni jedan jedini razlog zasto se bolesnik, koji se leci od maligne bolesti, ne bi suncao.

Edited by vladan, 27 March 2008 - 21:54.

  • 0

#200 Evi

Evi
  • Members
  • 135 posts

Posted 28 March 2008 - 23:53

E pa dragi Vladane,

Kako stvari stoje, izgleda da nasa medicina ide korak ispred vase. Nasi lekari znaju nesto o cemu vi tamo nemate pojma!

p.s. Doduse, nasi doktori ne umeju da nam daju objasnjenje zasto je zabranjeno kupanje i suncanje, ali to su sada vec nijanse.
  • 0

#201 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 29 March 2008 - 14:48

Neki lekovi mogu da dovedu do fotosenzibilizacije, ali je to ipak vrlo retko.
  • 0

#202 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 30 March 2008 - 15:50

Blagi boze. :rolleyes:
  • 0

#203 Evi

Evi
  • Members
  • 135 posts

Posted 31 March 2008 - 16:52

Blagi boze. :rolleyes:



Da, bas tako. Blagi boze. To kazete Vi, a sta mislite kako je nama koji dobijamo ovakva uputstva?
  • 0

#204 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 31 March 2008 - 21:32

Fotosenzibilizacija je retka pojava, a vas onkolog mora da vas upozori, ako vam je preporucio neki od lekova, koje je mogu izazvati.
  • 0

#205 Evi

Evi
  • Members
  • 135 posts

Posted 01 April 2008 - 20:55

Vladane,

Ne pijem nista od lekova. Zdrava sam ko dren :rolleyes:
Primala sam Taxol i carboplatinu i procitala sam da od ovih citostatika moze doci do fotosenzibilizacije.

Samo da vas obavestim da sam dobila info od dva onkologa i oni prvi puta cuju da je plivanje zabranjeno za pacijentice koje su zavrsile sa lecenjem, a imale su karcinom jajnika. Stavise, plivanje se preporucuje.

No, pitacu svoju doktorku na sledecoj kontroli za tri meseca da mi objasni zasto ona smatra da je plivanje stetno.

Da imam perut ne bih se previse nervirala u slucaju da mi neko preporuci los sampon, ali ovako..
  • 0

#206 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 02 April 2008 - 10:02

Ne shvatam zasto ne biste plivali.
  • 0

#207 Evi

Evi
  • Members
  • 135 posts

Posted 02 April 2008 - 21:28

Danas smo suprug i ja imali razgovor sa agentom Wiener Stadische. Na zalost, ispostavilo se je da oni ne zele da sklope ugovor o osiguranju tj. renti, samnom. Ne isplatim im se!
Bez da sam ga pitala, agent me je obavestio da, u slucaju da nastupi smrt pre isteka ugovorenog perioda, a da oni dodju do saznanja da sam bolovala od kancera u trenutku zakljucenja ugovora, gube se sve pare.
Zar to nije diskriminacija?
Kako je to regulisano u inostranstvu?
  • 0

#208 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 02 April 2008 - 21:46

Potpuno isto tako.
Ljudi koji boluju od hronicnih bolesti, malignih bolesti ili su preko nekih odredjenih godina starosti ne mogu da kupe privatno osiguranje, ili, eventualno, ako ga dobiju, placaju ga besmisleno mnogo.
Privatno osiguranje, uglavnom, ne pokriva lecenje od hranicnih bolesti, nego samo dijagnostiku i inicijalni tretman novih stanja.
Prikrivanje medicinske istorije vodi potpunom gubitku osiguranja, bez naknade.
  • 0

#209 Evi

Evi
  • Members
  • 135 posts

Posted 03 April 2008 - 20:14

Upravo tako je i nama receno.
Da li slucajno znate da li u GB moze, nakon isteka pet godina bez vracanja bolesti i nakon cega medicina proglasava osobu zdravom, da se zakljucim ugovor o zivotnom osiguranju?
  • 0

#210 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 03 April 2008 - 21:28

Zao mi je, zaista ne znam detalje, ali mislim da je odluka diskreciono pravo svake kompanije za osiguranje.
  • 0