Jump to content


Photo
- - - - -

Pitanja i predlozi


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
5189 replies to this topic

#31 Ljuban

Ljuban
  • Members
  • 654 posts

Posted 17 October 2007 - 13:02

Za sto su mi potrebne privilegije? Pokusavam reci da je ranija opcija gdje su korisnici sami mogli izvuci topic iz arhive i reaktivirati ga, bila daleko bolja od postojece, izmedju ostaloga i zbog nepotrebnih dupliranja tema i ne vidim zasto bi bio problem da se to omoguci i ubuduce.

To nije arhiva. Arhiva je bila i ostala read-only. Topici koje si mogla izvući prostom opcijom Show all većinom datiraju od 2003. kada je rađeno poslednje arhiviranje tema na većini podforuma (Politika, Zabava, Prazno excl.).

Edited by Ljuban, 17 October 2007 - 13:10.


#32 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 17 October 2007 - 13:11

...
Modovi NE MOGU da banuju nikoga, mogu samo da daju predloge, a drugi modovi se mogu i usprotiviti tome, ali na kraju Admini FB92 odlucuju ko ce u Kinsasu a ko ne.
...
Ah, standardno pitanje koje se provlaci, ima sigurno deceniju, od kako forumi postoje u prepoznatljivom obliku. Modovi, pa cak ni admini NE MOGU da citaju privatne poruke ni na jednom meni poznatom forum sistemu (vBulletin, IPB, PHPBB etc.).
...


Hvala.
Takodje i na detaljnom uputstvu za hakovanje:) Moje pitanje se vise odnosilo na to da li je to dozvoljen i uobicajen vid moderacije (na sta si mi odgovorio). Mislio sam da nije ali me ne bi iznenadilo previse da jeste, ne zbog karakternih osobina modova vec zbog toga sto forum nije demokratsko okupljaliste vec vlasnistvo firme.

#33 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 17 October 2007 - 13:18

To nije arhiva. Arhiva je bila i ostala read-only. Topici koje si mogla izvući prostom opcijom Show all većinom datiraju od 2003. kada je rađeno poslednje arhiviranje tema na većini podforuma (Politika, Zabava, Prazno excl.).


Bez obzira, ne bi bilo lose uciniti iznimku i dio arhive za koju se smatra da je prikladna ostaviti otvorenom, a sto je ocito tehnicki izvedivo, jer to i vi moderatori radite.

#34 MMMila

MMMila
  • Members
  • 251 posts

Posted 17 October 2007 - 13:18

dobar mod je kao dobar sudija na fudbalskoj utakmici: slabo se vidi a još manje utiče na tok igre i rezultat. bar ja tako mislim.:rolleyes:

Posto smo u Srbiji, dobrog sudije na fudbalskoj utakmici nisam videla vekovima!!


A ni dobrog moderatora! Obicno su to lako uvredljive umisljene dive, koje misle da sve znaju i zato sto ih nesto (povrsno) interesuju, misle da mogu da se upletu u svaku pricu. Aham, onda je mrmot zamotao cokoladu....

#35 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 17 October 2007 - 13:31

Mislio sam da nije ali me ne bi iznenadilo previse da jeste, ne zbog karakternih osobina modova vec zbog toga sto forum nije demokratsko okupljaliste vec vlasnistvo firme.


Znas kako - davno sam ja pisao na jednom drugom forumu kad su ljudi zahtevali demokratiju: "Ovo je forum, kakva te demokratija spopala?"

Ako neko doista hoce demokratiju na forumima, onda treba da svi clanovi placaju `porez` (jer treba od necega da se plate serveri, bandwidth, odrzavanje...), treba da se organizuju izbori za 'vlast' (gde pritom treba resiti neresiv problem duplih nick-ova) i tako to. A onda dolaze drugi problemi poput korupcije, bahatosti, demagogije itd. od cega regularne drzave u manjoj ili vecoj meri pate. U prevodu - neizvodljivo. Sem ako bas neko ne insistira da napravi drzavu, od koje je na pocetku i pobegao na internet. :huh: ... A da, kako bi se nekome dopala ideja da radikali i stormfrontovci preuzmu ovaj forum na regularnom glasanju? :rolleyes:

Imajuci sve u vidu, smatram da je FB92 prilicno 'demokratican' obzirom na situaciju. Odnosno ne bih rekao demokratican (ipak je B92 kompanija odabrala ko ce biti Admini, modovi su lako smenjivi i ne mogu da naprave mnogo stete) ali civilizovan svakako. E sad, gde god da ima ljudi pojavljuju se i lose osobine istih poput sujete, mrznje, zavisti... To se jednostavno ne moze izbeci niti se moze imati puna objektivnost.

Uostalom, od svih delova b92.net sajta, Forum je najautonomniji te je samim tim i najmanje podlozan cenzuri i korekciji, i vise predstavlja dobru volju B92 nego preko potreban segment njihovog sajta (cak mislim da je forum jedan od retkih delova b92.net koji samo trosi novac a ne zaradjuje nista, sem eventualno boljeg Alexa i sl. rejtinga).

S tim u vezi, ne verujem da ce biti ikakvih problema dokle god se zadrzi civilizovanost rasprave, a modovi su smenjivi ako neko bas napravi neku brljotinu, no nadam se da do toga nece doci. Sad su funkcije moderatora bar javne pa se zna ko je za sta odgovoran.

#36 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 17 October 2007 - 13:39

Bez obzira, ne bi bilo lose uciniti iznimku i dio arhive za koju se smatra da je prikladna ostaviti otvorenom, a sto je ocito tehnicki izvedivo, jer to i vi moderatori radite.


Pa tehnicki jeste izvodljivo da moderatori pomeraju teme iz arhive u aktivne forume (mada i to nije u potpunosti izvodljivo), ali da bi to ostali korisnici mogli da rade trebalo bi svima podeliti mod status. Neko od modova je predlozio da se otvore teme unutar podforuma gde bi ljudi ispisali koje teme da se vrate, pa ako ima smisla modovi/admini bi ih rezurektovali.

Ja sam inace protivu vracanja starih tema - neka to ostane u arhivi, a da mi krenemo sa clean state-om. No kako su mnogi ljudi, ukljucujuci i modove, zeleli da ostave neke stare teme - iste su i vracene. Sto se ostalih arhiviranih tice, shibnite PM moderatoru foruma gde bi trebala da se vrati neka tema, ili napravite temu u tom podforumu pa navedite i verujem da ce vecina njih biti vracena.

#37 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 17 October 2007 - 13:41

Hvala.
Takodje i na detaljnom uputstvu za hakovanje:) Moje pitanje se vise odnosilo na to da li je to dozvoljen i uobicajen vid moderacije (na sta si mi odgovorio). Mislio sam da nije ali me ne bi iznenadilo previse da jeste, ne zbog karakternih osobina modova vec zbog toga sto forum nije demokratsko okupljaliste vec vlasnistvo firme.

Nisam siguran koliko bi uspesna bila firma koja bi placala nekoga da cita pm-ove na nekom forumu.

Bez obzira, ne bi bilo lose uciniti iznimku i dio arhive za koju se smatra da je prikladna ostaviti otvorenom, a sto je ocito tehnicki izvedivo, jer to i vi moderatori radite.

I tu smo opet dosli do pitanja prava koja imaju clanovi grupe moderators. :rolleyes:

#38 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 17 October 2007 - 13:49

Da li ja mogu svoju kandidaturu da podnesem za moderatora
PDF-a "kucni ljubimci",zastita zivotinja i tako u tom pravcu-

Ili je ta funkcija vec dodeljena nekim strucnim licima?

Lep pozdrav
Teja

#39 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 17 October 2007 - 13:55

Sorry,videh tek sada da je vec popunjeno to "radno mesto"..

Lep pozdrav
Teja

#40 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 17 October 2007 - 13:57

Pa sta ima veze, prijavi se, imas gore konkurs, posaljes report na taj jedini post tamo i to ti je to.

#41 Freddy

Freddy
  • Members
  • 1,200 posts

Posted 17 October 2007 - 14:03

A jel` ovi novoinaugurisani moderatori mogu da dele warn i da banuju?

#42 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 17 October 2007 - 14:05

Sorry,videh tek sada da je vec popunjeno to "radno mesto"..

Lep pozdrav
Teja


planirano je da jedan pdf uredjuje dva ili više moderatora.

#43 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 17 October 2007 - 14:07

Nisam bas siguran da li je ovo implikacija da ja tako nesto ocekujem, ali je u odgovoru meni pa moram da odgovorim. Tako nesto ni ne ocekujem, ali prvo, za nadmoc ne znam da li je izmastana, mogu li modovi da edituju i brisu tudje topike i postove? da li imaju ikakvog uticaja na warns i banovanje? ja ne poznajem licno nikoga od modova, verujem da su im namere najbolje i svakako mislim da prihvataje moderacijskog polozaja vrsenje usluge ostalim forumasima (kao sto sam vec i pokusao da objasnim). Medjutim, moderatori i njihovo ponasanje su presudni za uspeh i kvalitet ovog foruma u buducnosti i kao takvi su odgovorni clanovima foruma. Tako da moja pitanja ne predstavljaju apsolutno nikakva ocekivanja osim ocekivanja da ce objektivno i bez vredjanja primati kritike i ispitivanje njihovog rada i o istom na zahtev podnositi racun i opravdanja ostalim clanovima foruma. I tvoj i dunadanin ton do sada bas i ne blista u ovom smislu, odnosno obe ste se osetile pomalo pecnute i prozvane ovakvim ispitivanjem. Prilicno razumljivo s' obzirom da ste na samom pocetku i najiskrenije se nadam da ce se to popraviti.

Srecan rad.


Sheridane, naravno da modovi imaju neka ovlašćenja i mogućnosti, naravno da mogu da edituju, i brišu postove i topike, i mogu da upozoravaju, ali ne mogu da banuju, ne mogu da čitaju PM-ove.... Medjutim, već sama postavka da je poznat onaj ko to čini (ono prvo - što može) dozvoljava da uredno prati njegov rad i po mogućnosti interveniše od strane samih forumaša predlozima ili zamerkama da neko ne obavlja svoj "posao" kako bi trebalo. I to je sasvim okej. Druga stvar je da sama reč "dužnost" koju sam spomenula kaže da to zahteva obavezu a ne dozvolu bahatosti. Na kraju, a možda je trebalo tiem da počnem, jeste da nisam konkretno tebi pripisala ta očekivanja, već sam shvatila da se to može desiti kod bilo koga, zaista nisam uperila prst. I još nešto, nisam to doživela kao peckanje, već opet kao neku obavezu da se oglasim povodom toga, a zapravo je sažeto bilo "Ne, neće pdf biti bojno polje, već mesto diskusije, naravno koliko je to moguće izvesti ali uz trud u tom smeru". Osim toga, uzgred, na Društvu neću niti mogu ostati sama, smatram da je bitno to da kažem.
Eto, nadam se da se nismo pogrešno pokapirali, ali mislim da smo zapravo pričali o istoj stvari :rolleyes:

edit:

Anduril je ovo rekao lepše nego ja pa ću ga citirati:

Moderatori ne banuju korisnike vec samo prate diskusiju i pokusavace vise javno i putem pm-a da zamole korisnike koji troluju ili vredjaju da prestanu sa tim. Samo ukoliko to ne pomogne, brisace se postovi itd. Prema tome, na nama je da gradimo novi forum, a pri tome ne mislim samo na nas moderatore, vec na sve nas zajedno, posto moderatori nemaju neka posebno velika prava i posto su javni, tako da bi svaka odluka ili upozorenje trebali da budu transparentni, argumentovani i u skladu sa pravilima koriscenja foruma.


Edited by John Finn's Wife, 17 October 2007 - 14:46.


#44 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 17 October 2007 - 14:13

Pa sta ima veze, prijavi se, imas gore konkurs, posaljes report na taj jedini post tamo i to ti je to.


Htedoh da se prijavim, al ukinuli taj "report"..
Valjda sam zakasnila sa prijavom..

Mozda u nekom drugom izvlacenju :rolleyes:

Lep pozdrav
Teja

#45 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 17 October 2007 - 14:15

Kako ukinuli, stoji tamo, moras da udjes u topic, imas ispod posta sa leve strane dva dugmeta, desno je report. :rolleyes: