Jump to content


Photo
- - - - -

Pitanja o svemu i svačemu


  • Please log in to reply
1109 replies to this topic

#1081 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 01 February 2016 - 20:24

Ne znam hoće li biti MRTa, nisam ja od onih što doktorima predaju spisak želja, sopstvenih dijagnoza i pretpostavki. Ja ćutim, slušam i idem tamo gde mi kažu :)

 

Ali, sad si me bacio u razmišljanje da ovo što se sad dešava nema veze s prvobitno i odavno dijagnostikovanom DH. Da postoji mogućnost da nas je to usmerilo na sasvim pogrešnu stranu (nas = dr opšte prakse i mene). Malo bolje sad razumem ono što si objasnio gore i deluje mi sasvim logično, mislim, uklapa se (godine, posao vezan za sedenje, mnogo posla vezanog za sedenje, opterećenje kičme redovnim i pogrešnim načinom podizanja tereta...). A ne osećam onaj drugi bol koji opisuješ kao tipičan za diskus herniju, osim "lateralne strane natkolenice", to osećam, ali ispod toga ne. 

 

Svakako idem prvo kod fizijatra, što valjda onda i nije tako loše.

 

I mnogo ti hvala na objašnjenju i uloženom trudu :)


  • 1

#1082 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 14 February 2016 - 06:05

Preporucujem ovaj clanak ( na zalost, na engleskom je ) onima koji nameravaju da konzumiraju "herbal remedies and herbal extracts", nisu sve jetre stvorene za tako nesto:

 

http://www.abc.net.a...product/7162378


  • 0

#1083 lary ptica

lary ptica
  • Members
  • 696 posts

Posted 10 March 2016 - 20:32

Da li se bebi od 7 mjeseci smije davati paracetamol za smanjenje temperature ako je popila dozu amoksicilina?


  • 0

#1084 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 17 March 2016 - 01:11

 

Entschuldigung, liebe Rahel :blush: . To ti je ono kad doktor hoće da ispadne pametan pred pacijentom, pa se frlja terminima :D.
 
 Elem, ispravio sam gornji post, da bude razumljiviji. Nadam se :D...
 
Ovo što vi opisujete, jaki bolovi na hiperekstenziju lumbalne kičme (naginjanje ka nazad) je simptom koji govori u prilog spondiloartroze, degenertivnih promena u međupršljenskim zglobovima, nimalo retko stanje među 'starijom' populacijom ili kod ljudi koji dosta opterećuju kičmu (mnogo sedenja i stajanja), nešto slično artrozi kuka, samo su zahvaćeni drugi zglobovi. 
 
No, i tu nema posebnog leka osim fizioterapije, plus kao što sam gore pomenuo, može lokalno da se ubrizga u zglobove kortizon i lokalni anestetik, moze i denervacija (uklanjanje nerava koji inervišu te zglobove putem visokofrekventne struje), kriodendervacija, itd... Zna da da izuzetno dobre rezultate, a 'zahvat' traje 10 minuta. 
 
Elem, jel u tu kontrolu uključen i MRT? 

 

 

E pa, doktore, svaka čast! Nije mi ni do života, ali sam morala da javim :)

 

Elem, trenutna dijagnoza je diskartroza, spondiloza i sumnja na osteoporozu (zbog jakog bola, beline kostiju na snimku, izmerenog vitamina D u krvi koji je knap iznad vrednosti granice za deficit, blago zakrivljene kičme i još nešto beše, zaboravila sam). U petak idem na merenje gustine kostiju. Nadam se da će me bar to zaobići, mada mislim da su izgledi slabi. Ove prve dve stavke, uz onu diskus herniju, bile bi nešto sa čim bih mogla da živim, ali osteoporoza mi baš ne treba.

 

Živa nisam dok ne čujem presudu u petak. Malo sam listala po netu, ništa mi se ne sviđa što sam pročitala. Verovatno neću smeti više ni da jašem, ukoliko ne želim da se polomim kao ogledalce ako slučajno padnem. Baš bezveze.

 

Još uvek nisu uspeli da me "obezbole" (injekcije, elektro-terapija). Joj, kad se setim kako sam volela ovu reč kad sam je prvi put čula. Međutim, ništa od toga, boli istim intenzitetom već 5 meseci. Polako postajem očajna do te mere da razmišljam i o akupunkturi i kiropraktici. Mada, ovo drugo me plaši, naročito ako mi je stvarno kosti pojela maca. Ali sigurno neću uraditi ništa protiv saveta lekara. 


  • 1

#1085 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 17 March 2016 - 13:43

E pa, doktore, svaka čast! Nije mi ni do života, ali sam morala da javim :)

 

Elem, trenutna dijagnoza je diskartroza, spondiloza i sumnja na osteoporozu (zbog jakog bola, beline kostiju na snimku, izmerenog vitamina D u krvi koji je knap iznad vrednosti granice za deficit, blago zakrivljene kičme i još nešto beše, zaboravila sam). U petak idem na merenje gustine kostiju. Nadam se da će me bar to zaobići, mada mislim da su izgledi slabi. Ove prve dve stavke, uz onu diskus herniju, bile bi nešto sa čim bih mogla da živim, ali osteoporoza mi baš ne treba.

 

Živa nisam dok ne čujem presudu u petak. Malo sam listala po netu, ništa mi se ne sviđa što sam pročitala. Verovatno neću smeti više ni da jašem, ukoliko ne želim da se polomim kao ogledalce ako slučajno padnem. Baš bezveze.

 

Još uvek nisu uspeli da me "obezbole" (injekcije, elektro-terapija). Joj, kad se setim kako sam volela ovu reč kad sam je prvi put čula. Međutim, ništa od toga, boli istim intenzitetom već 5 meseci. Polako postajem očajna do te mere da razmišljam i o akupunkturi i kiropraktici. Mada, ovo drugo me plaši, naročito ako mi je stvarno kosti pojela maca. Ali sigurno neću uraditi ništa protiv saveta lekara. 

 

Pretpostavljam da je to sad manji problem (ako je uopste vise i problem), ali da priupitam - kako vilica sad?


  • 0

#1086 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 17 March 2016 - 14:02

Pretpostavljam da je to sad manji problem (ako je uopste vise i problem), ali da priupitam - kako vilica sad?

 

Hvala na pitanju, dobro je sad. Povadila sam gornje umnjake, malo nosila neki aparatić za podršku vilice i trudim se da ne jedem baš "kamenje" da ne bih morala dalje da se mlatim s tim. Sve u svemu, dobro sam prošla i ne boli me više :D


  • 1

#1087 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 19 April 2016 - 08:11

Ako ima dezurnih doktora :) zanima me jedna stvar. Juce je pocelo da me boli malo po sredini grudi kada disem. Od jutros malo vise, prilicno tup bol, a zaboli me vise kad se sagnem, tipa da dohvatim donju fioku. Malo mi curi nos, ali nikakvih drugih problema nemam. Sa posla cu izaci tek oko 18h, lekar mi ne radi tada, a mene ubija sto ne znam sta je ovo. : / neke ideje?
  • 0

#1088 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 19 April 2016 - 09:20

 Malo mi curi nos, ali nikakvih drugih problema nemam.

 

slicno, vec dva, tri dana imam simptome grlo-nos-glavobolja a imala sam i temperaturu

mislim, sigurno sam nahvatala neki virus na putu...

 

Ali jutros taman prestao nos i da se javim na telefon,

kad ono nema mi glasa...ne cuje se kad govorim, samo sapat i skripa glasnih zica

 

...imala sam ranije super sprej za grlo ali potrosila i nema u bg da se kupi taj isti

 

sta da radim da progovorim ovo je uzass, brzo lekari hitan je slucaj jer necu na pregled hocu s foruma da se izlecim

 

 

edit.n


Edited by Mama_mia, 19 April 2016 - 10:40.

  • 0

#1089 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 19 April 2016 - 09:34

Ako ima dezurnih doktora :) zanima me jedna stvar. Juce je pocelo da me boli malo po sredini grudi kada disem. Od jutros malo vise, prilicno tup bol, a zaboli me vise kad se sagnem, tipa da dohvatim donju fioku. Malo mi curi nos, ali nikakvih drugih problema nemam. Sa posla cu izaci tek oko 18h, lekar mi ne radi tada, a mene ubija sto ne znam sta je ovo. : / neke ideje?

 

:D

Salim se, deluje mi kao grc dijafragme - `oce to posle zime i zimskih krkanluka  :D


Edited by kronostime, 19 April 2016 - 09:34.

  • 0

#1090 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 19 April 2016 - 15:40

Zavrsih u KBC Bezanija sa dve injekcije, ali preteko sam... :D
  • 1

#1091 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 20 April 2016 - 02:25

Zavrsih u KBC Bezanija sa dve injekcije, ali preteko sam... :D

 

Ma nishta to, malo se plucna maramica slepila, nisi treb'o da im dash da te bushe, samo tople obloge gde grebe, viruschic ...... 


  • 0

#1092 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 20 April 2016 - 12:34

Ma nishta to, malo se plucna maramica slepila, nisi treb'o da im dash da te bushe, samo tople obloge gde grebe, viruschic ...... 

EKG, prEtisak i snimak pluca su ok, nisu znali sta mi je, dali su mi diklofen i ranisan. Zakazao sam u privatnoj klinici UZ srca i pregled kod kardiologa za svaki slucaj.

Danas mi je ok, vise me boli jednjak kad udahnem duboko, a grudi samo malo. Nemam pojma sta ovo moze da bude.


  • 0

#1093 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 20 April 2016 - 13:28

EKG, prEtisak i snimak pluca su ok, nisu znali sta mi je, dali su mi diklofen i ranisan. Zakazao sam u privatnoj klinici UZ srca i pregled kod kardiologa za svaki slucaj.
Danas mi je ok, vise me boli jednjak kad udahnem duboko, a grudi samo malo. Nemam pojma sta ovo moze da bude.


Retko ljudi opisuju da ih muchi jednjak osim ukoliko imaju problema sa gutanjem. Chudno. Kod divertikuluma jednjaka se bol moze reflektovati kao bol u grudima, ali je to jako retka pojava. Ne zameri amateru, samo mi je bilo Interesantno, nadam se da je samo neka prolazna zajebancija, javi shta kazu chika doktori.
  • 0

#1094 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 22 April 2016 - 15:55

Retko ljudi opisuju da ih muchi jednjak osim ukoliko imaju problema sa gutanjem. Chudno. Kod divertikuluma jednjaka se bol moze reflektovati kao bol u grudima, ali je to jako retka pojava. Ne zameri amateru, samo mi je bilo Interesantno, nadam se da je samo neka prolazna zajebancija, javi shta kazu chika doktori.

 

Evo, bio privatno na pregledima, situejshn je sledeca:

Malo mi je zadebljana srcana maramica, od nekog perikarditisa od ranije, koji sam izdrzao na nogama. Ono od utorka je navodno najverovatnije od upale traheje.

Srce je jako, zdravo, normalne velicine, sve ok. 

E sad, radio sam i krvnu sliku jutros, malopre su stigli rezultati. Sve je u normali sem CRP-a, koji mi je 22, a granica je 5. O_O Cuo sam se sa doktorom, rekao je da odradim analize opet za sest nedelja, jer je mozda od prehlade koju vucem sad...


  • 0

#1095 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 23 April 2016 - 02:01

Super ...... jednjak i trahea (dushnik) su skoro spojeni i paralelni, gotovo srasli jedno uz drugo, bukvalno ih nije lako razdvojiti, zato si i osecao "boli me jednjak kada udahnem" ..... a sad mozesh da popijesh neshto zestoko, dobro je za taj stari perikarditis :).


Edited by Denis Jasharevic, 23 April 2016 - 02:14.

  • 0