Jump to content


Photo

Najbolji soundtrack


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
46 replies to this topic

#1 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 11 July 2002 - 14:13

Posto su se teme po sistemu "naj-ovo, naj-ono" pokazale kao odlican povod za zvaku da ne kazem i pljuckanje (:wink:), da nastavimo u istom stilu... Bira se najbolji soundtrack, tj. muzika iz filma...

Sto se mene tice, glasam za ceo opus Ennia Morriconea (>400 filmova!!!), a posebno muziku iz filmova:

* "Za saku dolara" (legendarni zvizduk...)
* "Za jos nekoliko dolara" (ili kako li je vec prevedeno kod nas "for a few dollars more" )
* "Los, dobar, zao" (najprepoznatljivija muzicka tema iz westerna svih vremena)
* "Bilo jednom u Americi" (sa Rumunom Zamfirom na panovoj fruli - sta reci vise)


Ah, da, i najveca sramota svih (filmskih) vremena: Morricone do dana danasnjeg nije dobio Oskara za muziku! Bio je nominovan 5 puta. Evo sta "Guardian" pise o tome:

"Quite how the Academy has managed to overlook a man who has been one of the defining influences on film music for the past 40 years must remain as bewildering as its determination to equip Tom Hanks with a shooting gallery of statuettes..."




Posted Image

[ Izmena poruke: Indy na dan 2002-07-11 15:18 ]

#2 aenima

aenima
  • Members
  • 2,025 posts

Posted 11 July 2002 - 14:44

Izvrsna tema, Indy. Mozemo govoriti o muzici komponovanoj specijalno za film i tu bih posle maestra Morriconea dodala Angela Bandalamentija i Johna Williamsa. Ili o pop/rock muzici koriscenoj u novijoj filmskoj produkciji.

Jedan od jacih soundracka je i "Lost Highway", koji pored poznatih brojeva Lou Reeda, Smashing Pumpkins i Marylin Manson, sadrzi i namensku muziku majstora Bowiea i Trenta Raznora(NIN). Ovaj soundrack je izbacio nemacki bend Rammstein u etar izvan rodne grude; stvar koja se mogla dogoditi i (nasem pravom, domacem :grin:)Laibachu da ih je Lynch kojim slucajem prvo cuo.

#3 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 11 July 2002 - 15:47

Zvižduk iz "Most na reci Kvaj" (neka engleska koračnica, šta li) je za mene br. 1 svih vremena!



_________________
One Ring to rule them all, One Ring to find them.
One Ring to bring them all and in the darkness bind them.
Posted Image

[ Izmena poruke: Gandalf na dan 2002-07-11 16:47 ]

#4 branka n.

branka n.
  • Members
  • 1,117 posts

Posted 11 July 2002 - 17:16

moj izbor:

-'Forbidden Colours', 'Merry X-mas Mr Lawrence' music by Ryuichi Sakamoto
-'The Last Emperor', music R. Sakamoto
-'Paris, Texas' music by: Ry Cooder
-'37º 2 Le Matin –Betty Blue, musique: Gabriel Yared
-'Until the End of the World', various musicians
-'Pulp Fiction', various
-'Cat People', Giorgio Moroder & Bowie
-'The Hunger', music: Bauhaus
-'Heroes' from 'Christiana F', music: D. Bowie & B. Eno

[ Izmena poruke: na dan 2002-07-11 18:25 ]

#5 zvezdara

zvezdara
  • Members
  • 236 posts

Posted 11 July 2002 - 17:54

Koriscenje "Zaratustre" za "Odiseju" je bilo toliko maestralno da mu je dalo potpuno novo znacenje.

#6 U prolazu

U prolazu
  • Members
  • 2,098 posts

Posted 11 July 2002 - 18:42

"Before the rain", Anastasia

#7 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 11 July 2002 - 22:50

Gandalf:
Zvižduk iz "Most na reci Kvaj" (neka engleska koračnica, šta li) je za mene br. 1 svih vremena!

Gandalfe, ovo je to na sta mislis:

"Colonel Bogey March"
Music by Kenneth Alford
Whistled by Alec Guinness and British POW's
Accompanied by the Royal Philharmonic Orchestra conducted by Malcolm Arnold

---
BTW, 100% delim i brankin predlog, jedno pola od toga imam ovde na CD-ovima. :smile: Da da, Bauhaus iz filma "Glad za krvlju", ne samo soundtrack, nego je u okviru filma bio onaj njihov ludi spot sa kavezom...

#8 aenima

aenima
  • Members
  • 2,025 posts

Posted 11 July 2002 - 22:56

Eh, mladosti...:grin:

#9 branka n.

branka n.
  • Members
  • 1,117 posts

Posted 12 July 2002 - 00:01

Yep, Indy, dobro se prisecas pocetka filma 'The Hunger', Deneuve & Bowie ulaze uu hyper-trendy NY club, dok Bauhaus u kavezu izvode Bela Lugosi's Dead, savrsena scena i atmosfera, essential Goth ..eh, mladosti.

[ Izmena poruke: branka n. na dan 2002-07-12 01:04 ]

#10 ikar

ikar
  • Members
  • 7,779 posts

Posted 12 July 2002 - 08:54

samo da se pridruzim brankinom izboru (skoro kompletnom), ali i da, u prolazu, dodam da se i meni mnogo svidja pre kise.

#11 elle

elle
  • Members
  • 4,479 posts

Posted 14 July 2002 - 01:11

Nino Rota i Bregovic nisu pomenuti, a njihova je muzika za Felinijeve i Kustine filmove odigrala mnoge glavne uloge, nije li?

Carli Caplin, neprevazidjen kompozitor - za svoje flmove.

sa pomenutima se slazem,
ima jos toliko, ali samo da se ovi ne izostave sa liste

ajmo dalje, super ideja Indy-boy

#12 falcon

falcon
  • Members
  • 2,050 posts

Posted 14 July 2002 - 02:11

Vlatko Stefanovski, za " The Gipsy Magic" Stoleta Popova.
Moze i Bregovic za "Queen Margot"
Iggy Pop za "Arizona dream"
i svakako Anastasia za "Before the rain"

#13 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 14 July 2002 - 07:05

Medju mojim CD-ovima upravo naleteh na ovaj mali slatki zuti CD od Tom Petty & the Heartbreakersa: "She's the One" (1996). CD je mnogooo bolji od istoimenog filma! (Kupih ga za 5 dolara na NZ-u (=5 DM). E to se zove dzabe! :smile:)

#14 Rajo

Rajo
  • Members
  • 4,382 posts

Posted 14 July 2002 - 07:45

Kosa (al ne ona za kosenje vec za sisanje)

#15 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 14 July 2002 - 08:26

Hej, stvarno "Kosa" nase mladosti... Za taj film, koji se prikazivao 1979 u Bgd-u, pobegao sam sa casova, kupio kartu, seo odgledao jednom i... onda jednostavno nisam izasao posle projekcije, nego ostao "jos jedan krug". Sad izgleda smesno ovim novim generacijama (provereno - umiru od smeha na projekcijama u danasnje vreme, i to na pogresnim mestima!), ali nekad je Berger bio COOL! A tek Sheila i ono nocno kupanje... :razz: