Jump to content


Photo

Nemojte da se prepijete vode


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
92 replies to this topic

Poll: Pijete li vode? (109 member(s) have cast votes)

Koliko vode pijete na dan?

  1. Vise od 2l (33 votes [31.43%])

    Percentage of vote: 31.43%

  2. Oko 2l (23 votes [21.90%])

    Percentage of vote: 21.90%

  3. 1-2 l (39 votes [37.14%])

    Percentage of vote: 37.14%

  4. Manje od 1l (10 votes [9.52%])

    Percentage of vote: 9.52%

Vote Guests cannot vote

#31 Celt

Celt
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 20 August 2007 - 12:02

poludeo forum, dupli post

Edited by _Pile_, 20 August 2007 - 12:13.


#32 Celt

Celt
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 20 August 2007 - 12:04

još jedan...
 

Edited by _Pile_, 20 August 2007 - 12:13.


#33 una21

una21
  • Members
  • 881 posts

Posted 20 August 2007 - 12:38

QUOTE(Zlica od Opaka @ 19 Aug 2007, 15:40) <{POST_SNAPBACK}>
naime, mene fascinira akteulna pomama za flasiranom vodom, svi se ponasaju kao da su se rodili s flasom izvorske vode, nema sanse da popiju ni casu vode iz slavine, jer bi istog momenta krepali. prostacka posla. razumela bih da zivimo u zemlji u kojoj je upotreba tekuce vode rizicna po zdravlje, ali ovo sto se dogadja u srbiji je zaista zalosno.


Hail.gif

#34 martinj

martinj
  • Members
  • 1,540 posts

Posted 20 August 2007 - 13:28

QUOTE(incognito @ 19 Aug 2007, 14:57) <{POST_SNAPBACK}>
Ako si direktno izlozen suncu (kao recimo gradjevinci na gradjevinama) mozes preko znojenja izgubiti i do litar vode na sat vremena. Da oni ne smlate 5-6 litra dnevno dehidrirali bi.

Ja licno stucem 4-8l dnevno tecnosti (ne iskljucivo vode) i nisam primetio da mi skodi. A sta pricaju nutricionisti i ini, zabole me. Ja lepo oslusnem svoje telo, pa sta ono hoce to mu i provajdujem. Krvna slika mi je normalna, BMI takodje, ne nedostaju mi minerali i sl. a kod doktora sam zadnji put morao da idem (apart from periodic check-up) pre godinu dana - kad sam razlupao glavu, pre toga 4 godine bio nisam.



Rakija, rakija, svemu je kriva rakija!!
zbog tebe rakijo, zenicu se ja!!!!

#35 honey

honey
  • Members
  • 1,277 posts

Posted 20 August 2007 - 16:46

QUOTE(Viloticka @ 19 Aug 2007, 16:04) <{POST_SNAPBACK}>
U zivotu sam srela vise od jednog coveka/zene koji su se hvalili da nikad ne piju vodu.


Ovo i mene zanima, posto i ja znam takve, nikad se nece setiti da popiju casu ciste vode.
Dakle sta se desava u organizmu u tom slucaju? Da li se bubrezi, da kazem, "muce"? Sta bude ako je mokraca previse koncentrovana? I kako je uopste moguce da se nekome toliko pokvari osecaj za zed da nikada nije zedan, kad znamo da celijama mozga bas treba voda?
Ajde Pile pomazi, ti si vidim strucnjak za ova pitanja.

#36 Celt

Celt
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 20 August 2007 - 19:08

QUOTE(medena @ 20 Aug 2007, 17:46) <{POST_SNAPBACK}>
Dakle sta se desava u organizmu u tom slucaju? Da li se bubrezi, da kazem, "muce"? Sta bude ako je mokraca previse koncentrovana? I kako je uopste moguce da se nekome toliko pokvari osecaj za zed da nikada nije zedan, kad znamo da celijama mozga bas treba voda?


Ceo sistem je dinamičan pa ne može da se kaže koja je količina potrebna nekome, jer se to menja iz minuta u minut. Moguće je da neko ne uzima puno vode kada to nadoknađuje hranom (npr. ako jede puno salata), ali uvek i kod svakoga se javlja osećaj žeđi, prvo se "suše" usta, a potom imamo onaj specifičan osećaj.

Ali, sada, šta ne valja - neko ne uzima vodu čak i posle onih prvih znakova. Pošto je u pitanju refleks, kada se ne odgovara adekvatno n
 njega, vremenom se privikavamo i na kraju to pređe u naviku. Onda telo prelazi u režim štednje vode i takvi ljudi često
dugo ne idu ni u wc, pošte bubrezi luče veoma malo urina.
On može da se koncentruje samo do određenih granica, otprilike oko 800 puta. Ali to je onda već težak, težak slučaj. Pustinjski skočimiš npr. može da koncetruje 10k puta, bez problema može da pije i morsku vodu.

Nije toliko priča o količini vode, jer to relativno lako može da se nadoknadi (ako nema dodatnih fizičkih napora, već neki sedentaran tip života) već uzeti je u pravo vreme.

Mozak je plemenito tkivo pa on uvek ima vodu, ali kada blago dehidrira javlja se glavobolja jer se istežu krvni sudovi zbog smanjenja volumena. Teže dehidracije dovode već do smrti.

Inače, sad mi palo na pamet, lubenica nije preterano dobar izvor vode za telo.

žedan sam wink.gif

Edited by _Pile_, 20 August 2007 - 19:11.


#37 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 20 August 2007 - 19:50

QUOTE(Viloticka @ 19 Aug 2007, 13:43) <{POST_SNAPBACK}>
Morate znati da ako popijete više od dva litra vode na dan, sve ono što je višak, preplavljuje ćelije, a one, izbacujući vodu, s njom izbacuju i mineralne soli neophodne organizmu. Situacija se dodatno pogoršava ako naša ishrana sadrži malo soli, jer se u tom slučaju mogu javiti i grčevi i osećaj slabosti organizma.


Ovo bi bilo tačno kada bismo pili destilovanu vodu i kada bismo leti gubili više minerala nego vode.

Međutim to nije slučaj. Voda koju pijemo je blago hipotonična (izotoničan je onaj rastvor koji je jednak osmolalnosti krvi - hipotoničan je rastvor koji je manje a hipertoničan onaj koji je veće osmolalnosti) dok su sokovi blago hipertonični. Takođe minerali se unose i na druge načine + što je organizam sposoban da sam kontroliše odnos minerala i vode tako što će, ukoliko upadne u hipertoniju mokraću koncentrisati (to se dešava uglavnom zimi - tada je mokraća tamnija) a ako upadne u hipotoniju onda će je razblažiti (a to se dešava uglavnom leti - tada je mokraža svetlija).

Zaključak - mnogo je veća šteta ne popiti više litara vode leti nego popiti jer će se organizam odlično izboriti sa viškom vode za razliku od manjka sa kojim će se mnogo teže izboriti ako će se uopšte i izboriti - u tom slučaju može doći do dehidratacije, toplotnog udara, kolapsa...

Zato - ne verujte svemu što piše po novinama wink.gif

#38 lena21

lena21
  • Members
  • 224 posts

Posted 20 August 2007 - 20:27

QUOTE(_Pile_ @ 20 Aug 2007, 13:02) <{POST_SNAPBACK}>
Sve ovo što se ti pitaš, zapitao se i Artur Gajton pre jedno 30 godina.

...i dobro opisao u više chaptera... Hail.gif

#39 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 20 August 2007 - 23:56

QUOTE(martinj @ 20 Aug 2007, 14:28) <{POST_SNAPBACK}>
Rakija, rakija, svemu je kriva rakija!!
zbog tebe rakijo, zenicu se ja!!!!


Rakija mi ubila dedu, rakija mi ubila oca, ja je unistavam zbog zaradi osvete wink.gif

QUOTE(_Pile_ @ 20 Aug 2007, 20:08) <{POST_SNAPBACK}>
On može da se koncentruje samo do određenih granica, otprilike oko 800 puta. Ali to je onda već težak, težak slučaj. Pustinjski skočimiš npr. može da koncetruje 10k puta, bez problema može da pije i morsku vodu.


E, posto si vec upucen u te stvari, od uvek me interesovalo sta se zapravo organizmu desi kad pije morsku vodu da ima tako katastrofalne posledice? Mislim kapiram salinitet i efekte svega toga, al' zasto organizam nije u stanju da se s tim izbori? Ipak je morska voda 99% regularna voda, zar zaista organizam ne moze nekako da izoluje ostatak? Kad covek totalno dehidrira voda, ma kakva bila (ne mislim na toksicne i slicne), bi trebalo da bude bolja nego bez nje...

#40 Celt

Celt
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 21 August 2007 - 01:12

QUOTE(incognito @ 21 Aug 2007, 00:56) <{POST_SNAPBACK}>
sta se zapravo organizmu desi kad pije morsku vodu da ima tako katastrofalne posledice? Mislim kapiram salinitet i efekte svega toga, al' zasto organizam nije u stanju da se s tim izbori? Ipak je morska voda 99% regularna voda, zar zaista organizam ne moze nekako da izoluje ostatak? Kad covek totalno dehidrira voda, ma kakva bila (ne mislim na toksicne i slicne), bi trebalo da bude bolja nego bez nje...


Hm, vidi ovako, osmolarnost krvi je oko 300mOsm/l, a osmolarnost morske vode 2000mOsm/l , tako da i mala količina morske vode uzrokuje dehidrataciju ćelija. A sva ta so ne može dovoljno brzo da se izbaci da bi se to sprečilo.

Dobar primer je da se prsti "zbrčkaju" u kadi, a to se nikada ne desi u moru...

#41 Zeka Peka

Zeka Peka
  • Members
  • 3,687 posts

Posted 21 August 2007 - 01:22

QUOTE(_Pile_ @ 21 Aug 2007, 02:12) <{POST_SNAPBACK}>
a to se nikada ne desi u moru...

Откуд сад то? Мени се јагодице редовно "збрчкају" у мору. blink.gif Можда само више времена треба?

#42 Celt

Celt
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 21 August 2007 - 01:28

QUOTE(Zeka Peka @ 21 Aug 2007, 02:22) <{POST_SNAPBACK}>
Откуд сад то? Мени се јагодице редовно "збрчкају" у мору. blink.gif Можда само више времена треба?


da, ali na moru se udube, a kad si u kadi budu onako... fluffy. Sto reče nsarski Bon dieu aimes les detailes,

Loš primer..

Edited by _Pile_, 21 August 2007 - 01:31.


#43 Zeka Peka

Zeka Peka
  • Members
  • 3,687 posts

Posted 21 August 2007 - 09:24

QUOTE(_Pile_ @ 21 Aug 2007, 02:28) <{POST_SNAPBACK}>
da, ali na moru se udube, a kad si u kadi budu onako... fluffy.

Интересантно. Баш ћу да обратим пажњу следећи пут (ако се сетим). smile.gif

#44 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 21 August 2007 - 13:15

QUOTE(incognito @ 21 Aug 2007, 00:56) <{POST_SNAPBACK}>
sta se zapravo organizmu desi kad pije morsku vodu da ima tako katastrofalne posledice?

e to je i mene živo zanimalo

pretpostavljala sam da su te silne soli problem, ali opet kako i zašto?



inače meni se uredno zbrčkaju prsti u moru tako da ne kontam unsure.gif

#45 lena21

lena21
  • Members
  • 224 posts

Posted 21 August 2007 - 14:02

QUOTE(Amélie @ 21 Aug 2007, 14:15) <{POST_SNAPBACK}>
e to je i mene živo zanimalo

pretpostavljala sam da su te silne soli problem, ali opet kako i zašto?



inače meni se uredno zbrčkaju prsti u moru tako da ne kontam unsure.gif

NaCl u morskoj vodi je u visokoj koncentraciji Pile je već rekao kolika je osmolarnost morske vode a kolika krvi a kako su Na i Cl osmotski aktivne čestice jer vezuju H2o, ulaskom u organizam izvlače H2O iz ćelija dovodeći u početku do.. ajd prosto rečeno ćelijske dehitdratacije kasnije ako se proces ne zaustavi i do smrti ćelije/ćelija/organizma...paradoksno zvuči ali je tako - vode ima a ipak smrt nastupa zbog dehidracije