Jump to content


Photo
- - - - -

Rečna riba


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
187 replies to this topic

#1 beatgoeson

beatgoeson
  • Members
  • 136 posts

Posted 08 August 2007 - 14:38

SVE sam pregledao, ima samo jedan topic "riba na roštilju", sa posebnim osvrtom na morsku ribu.

Ljudi moji, treba jesti ribu, posebno (plavu) morsku, ali ništa ne fali ni ovoj, našoj, rečnoj. Dapače.

Za mene "riba" znači "pržena riba". Stručnjaci kažu da je to najnezdraviji način pripreme ribe, što je i logično. Ipak, bolje pržena riba, nego kuvana svinjetina.

Zato je moj prilog ovde - ono što najbolje znam - kako ispržiti ribu? Zvuči banalno, ali je činjenica, da najveći broj "običnih domaćica" ne ume da isprži ribu. Neobične domaćice bi, u ovom kontekstu, bile supruge ribolovaca, koje su, najčešće, majstori zanata. A ni mi, ribolovci, ne zaostajemo.

Dakle, prvo se riba adekvatno iseče. Ako je krupna, to može da bude prilično naporan posao, ali se potrudite da komadi ne budu deblji od 1,5-2 cm. Sitniju ribu nema smisla seckati na kolutiće kao lignje, zarežite je duboko i dovoljno često, da ne ostane nigde debela mesina, koja će ostati polupresna.

Ima topic o uljima za prženje, zaključak je - rafinisano suncokretovo ili kukuruzno.

Riba oceđena od vode se posoli i uvalja u brašno, obično ili kukuruzno, sa dodatkom crvene paprike ili bez, od volje vam.

Ono što je suština, nekome ću otkriti toplu vodu, je "poznavanje ringle". Dakle, u kvalitetan tiganj, sa ravnim dnom, se nalije dovoljno ulja (to znači - riba ne mora baš da pliva, ali nemojte štedeti). Ringla se dobro ugreje, stavi se tiganj na njega, i kada je i ulje vrelo, stavljate ribu. Ako je prerano stavite, ili tiganj nije kvalitetan, riba će se zalepiti (i raspasti).

Temperaturu ulja određuje iskustvo. Ako je nedovoljna, riba će se skuvati i raspasti. Ako je previsoka, brašno na ribi će izgoreti, a ona će ostati presna. Najpre izgori mesto na kome riba dodiruje tiganj, pa dobijete tamnu fleku. Tada smanjite ringlu. Na mojoj ekspres ringli idealna temperatura je IZMEĐU 1,5-2. Tako da tokom prženja malo-malo pa okrećem dugmić. Pržite dok riba ne pocrveni i bude tvrda, reš.

Ako se ovako prži, sasvim prihvatljiva podloga za neku adekvatnu tekućinu može biti i neki riblji korov - riba bezukusnog mesa, filovanog hrpom sithih kostiju (šljivar, sabljar...).

Toliko od mene. Ovim su moje kulinarske veštine iscrpljene. Cilj mi nije bio da prodajem pamet, već da otvorim temu bez koje ne znam kako ste mogli do sada, sa posebnim osvrtom na RIBLJU ČORBU. Ja je nikada nisam skuvao, pa očekujem priloge (i žučnu diskusiju). Ako ovde ima ljudi tog profila.

#2 Zverilla

Zverilla
  • Members
  • 910 posts

Posted 08 August 2007 - 14:57

sve isto al umesto u tiganj u rernu na 200ak stepeni. nema raspadanja, mnogo manje ulja (pa je osetno manje masna) i nema sanse da pregori/ostane ziva negde

#3 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 08 August 2007 - 14:57

Najbolja rečna riba je brotfiš.

#4 GoranBG

GoranBG
  • Members
  • 1,485 posts

Posted 08 August 2007 - 15:25

Ja bih se samo osvrnuo na tvrdnju da je Sljivar korov pun kostiju. Ti prijatelju izgleda nisi jeo Sljivara, jer je on jedna od retkih belih koje imaju vrlo malo kostiju, zapravo, otvoris ga ko pastrmku na pola, izvadis kicmu sa rebarcima isto kao kod pastrmke, i posle mozes da ga jedes i viljuskom i nozem! Nema kostiju.

I jos nesto, najlepse se bela riba przi na talandari, a kao masnoca se koristi svinjska mast!! Probajte.

#5 Isis

Isis
  • Members
  • 513 posts

Posted 08 August 2007 - 15:55

ja ribu ne uvaljam u brasno, vec je pecem bez icega. najcesce imam prilicno minimalisticki pristup tome i sledim samo par pravila:

ako riba ima samo sa jedne strane kozu, prvo se na vatru baci ta strana.
okrece se samo jednom.
bolje je manje termicki obraditi, nego preterati u tome, jer riba tad gubi mekocu i socnost i pretvara se u parce drveta.

#6 beatgoeson

beatgoeson
  • Members
  • 136 posts

Posted 08 August 2007 - 16:35

QUOTE(FreeSpirit @ 8 Aug 2007, 16:25) <{POST_SNAPBACK}>
Ja bih se samo osvrnuo na tvrdnju da je Sljivar korov pun kostiju. Ti prijatelju izgleda nisi jeo Sljivara, jer je on jedna od retkih belih koje imaju vrlo malo kostiju, zapravo, otvoris ga ko pastrmku na pola, izvadis kicmu sa rebarcima isto kao kod pastrmke, i posle mozes da ga jedes i viljuskom i nozem! Nema kostiju.

I jos nesto, najlepse se bela riba przi na talandari, a kao masnoca se koristi svinjska mast!! Probajte.

Oko naziva riba često bude zabuna i raznih varijanti. Belu ribu nikad ne lovim, pa dozvoljavam da sam u zabludi. Posebno u Novom Sadu, gde je do sada slabo bilo podusta (njega, valda, zovu šljivarom). Ovo, na čega sam ja mislio, je pljosnata bela riba, nešto uža od kesege ili deverike, sa tamnim leđima i perajima.

QUOTE
bolje je manje termicki obraditi, nego preterati u tome, jer riba tad gubi mekocu i socnost i pretvara se u parce drveta.

Parče ukusnog drveta. Čak i ako je u pitanju riba suvog mesa (smuđ, štuka), volim da bude dobro pržena. Može se jesti sa malo hleba, ili bez njega. Ili umesto njega. Eventualno, priznajem da je štuka ukusnija pohovana.

#7 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 08 August 2007 - 16:43

QUOTE(FreeSpirit @ 8 Aug 2007, 16:25) <{POST_SNAPBACK}>
Ja bih se samo osvrnuo na tvrdnju da je Sljivar korov pun kostiju. Ti prijatelju izgleda nisi jeo Sljivara, jer je on jedna od retkih belih koje imaju vrlo malo kostiju, zapravo, otvoris ga ko pastrmku na pola, izvadis kicmu sa rebarcima isto kao kod pastrmke, i posle mozes da ga jedes i viljuskom i nozem! Nema kostiju.

I jos nesto, najlepse se bela riba przi na talandari, a kao masnoca se koristi svinjska mast!! Probajte.


E bre, bash ga precera wink.gif Sve,sve al da koristih svinjsku mast za ribu..

Ja ribu takodje przim po identicnom sistemu ako Isis,uglavnom na maslinovom ulju.

I mene zanima neki dobar recpet ( ali isprobani) za riblju corbu.

Lep pozdrav
Teja

#8 beatgoeson

beatgoeson
  • Members
  • 136 posts

Posted 08 August 2007 - 16:43

QUOTE(Amélie @ 8 Aug 2007, 15:57) <{POST_SNAPBACK}>
Najbolja rečna riba je brotfiš.

U Novom Sadu ga love kod "govnare" (kanalizacije), pa kod mene izaziva neprijatne asocijacije.

Edit: Nekada mi dođe krupan protfiš (kod mene se tako izgovara) umesto šarana. Ima ukusno meso, neobične žute boje.

Edited by Udu Wudu, 08 August 2007 - 16:49.


#9 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 08 August 2007 - 16:45

QUOTE(Udu Wudu @ 8 Aug 2007, 16:35) <{POST_SNAPBACK}>
Oko naziva riba često bude zabuna i raznih varijanti. Belu ribu nikad ne lovim, pa dozvoljavam da sam u zabludi. Posebno u Novom Sadu, gde je do sada slabo bilo podusta (njega, valda, zovu šljivarom). Ovo, na čega sam ja mislio, je pljosnata bela riba, nešto uža od kesege ili deverike, sa tamnim leđima i perajima.
Parče ukusnog drveta. Čak i ako je u pitanju riba suvog mesa (smuđ, štuka), volim da bude dobro pržena. Može se jesti sa malo hleba, ili bez njega. Ili umesto njega. Eventualno, priznajem da je štuka ukusnija pohovana.


Moja majka ih ponekad pece u rerni sa gomilom sitno seckanog crnog luka. Ispadnu super, vise udinstane u luku nego pecene.

A ima li neko isproban recept za so called fish-paprikash?

#10 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 08 August 2007 - 17:10

QUOTE(Udu Wudu @ 8 Aug 2007, 17:43) <{POST_SNAPBACK}>
U Novom Sadu ga love kod "govnare" (kanalizacije), pa kod mene izaziva neprijatne asocijacije.

Edit: Nekada mi dođe krupan protfiš (kod mene se tako izgovara) umesto šarana. Ima ukusno meso, neobične žute boje.


Ja mislila Amelie se zeza za brotfish. Kad ono ,stvarno postoji. kakva je bre to riba?
I sto bre pomenu tu kanalizaciju?

Lep pozdrav
Teja

#11 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 08 August 2007 - 17:15

QUOTE(Teja @ 8 Aug 2007, 18:10) <{POST_SNAPBACK}>
Ja mislila Amelie se zeza za brotfish. Kad ono ,stvarno postoji. kakva je bre to riba?


Ne zeza se Amelie, postoji još kako, i odlična je.
Jes meso karakteristične žućkaste boje, a peraja i rep su crvenkasti.



Inače zove se i jaz, na slovenačkom jez, a na nemačkom je Aland.

#12 Isis

Isis
  • Members
  • 513 posts

Posted 08 August 2007 - 17:21

QUOTE(Amélie @ 8 Aug 2007, 12:15) <{POST_SNAPBACK}>
Inače zove se i jaz, na slovenačkom jez, a na nemačkom je Aland.

a engleskom? italijanskom, spanskom, bilo kom drugom?
ja nikad cula.

#13 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 08 August 2007 - 17:26

evo vam latinski pa ćete već naći i ostale jezike kome već koji odgovara biggrin.gif

Leuciscus idus


Inače i meni se čini da nije baš poznata. Što je šteta.
Ja kad sam prvi put saznala za nju bila sam mala, možda 5-6 godina, ulovili moj deda i još neki dal rođaci behu il prijatelji ne znam više - i nisu znali šta je. I onda je palo pretraživanje raznoraznih enciklopedija i sličnih stvari (u to vreme nije bilo interneta & svinjčice tongue.gif) i našli da je u pitanju brotfiš.

I mnogo je dobro, verujte :-)


Inače štuka je isto jako dobra.
Imali smo neki recept "štuka sa rezancima", ali ga nemam pri ruci, sećam se samo da idu rezanci, štuka i sir i da se zapeče u rerni.
Ako nađem okačiću.

#14 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 08 August 2007 - 17:29

evo neke slikice ( vrsta nekog sharana).. Nikada cula za tu ribu, a kao fata se i po Rajni.
Ima ih i velicine od 5-6 kila.

Lep pozdrav
Teja

Edited by Teja, 08 August 2007 - 17:30.


#15 GoranBG

GoranBG
  • Members
  • 1,485 posts

Posted 08 August 2007 - 17:31

QUOTE
E bre, bash ga precera wink.gif Sve,sve al da koristih svinjsku mast za ribu.


Ne kudite konja kojeg niste jahali dry.gif