Jump to content


Photo

Fenomen - navijaci;


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
51 replies to this topic

#1 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 07 August 2007 - 17:49

Ako me godine i sve veca senilnost ne varaju, ova tema jos nije bila. Dakle, jasno mi je da netko voli sport, da se njime bavi, osvaja medalje i novce. Jasna mi je i publika tj. pojedinci koji vole pogledati dobru igru, («kruha i igara») ali mi nisu jasni navijaci koji iz silne ljubavi prema sportu, klubu, igracima, svojim ponasanjem stete spomenutima. Divljanje na stadionima, mrznja povezana s «izmima», mlacenje, alkohol, i sl. Nisu mi jasni ljudi koji sport (iz publike) shvacaju do te mjere ozbiljno, da cupaju kosu, rezu zile ili svima jebu majku – preuzeto sa PDF «Sport» - topic «Partizan». Ti i takvi to rade s toliko zara i posvecenosti kao da su debelo placeni ili im doslovce zivot ovisi o tome.

Ne pratim nogomet, ali povrsno znam da je nogometni klub «Partizan» dobio jednogodisnju zabranu igranja u Kupu UEFE zbog (ako se ne varam) navijackog divljanja. Ili, Dinamo iz Hrvatske igra utakmicu u Austriji, a BBB stignu za njima i demoliraju pola grada, a u najblazem slucaju, citav stadion. I nije to, naravno, nikakav «balkanski fenomen». Mozda su Engleska i neke druge zemlje samo dovoljno poostrile kazne i time sankcionirale divljanja. Medjutim, najvise me zanima sama povijest bolesti i korijeni takvog ponasanja, kao i - kako je moguce da je nekome bukvalno «nogomet (ili neki drugi sport) iz pozicije pasivnog promatraca «najvaznija (sporedna – ovo je mozda i suvisno) stvar na svijetu? S tim sto u svemu nije nebitno da se u najvecem broju slucajeva radi iskljucivo o muskarcima, kao ni to da se kod tezih slucajeva zbog navijackih strasti raspadaju i brakovi, a gdje su iz perspektive glavnih aktera price, krive zene koje se u trenutku utakmice ili bolje receno, citavog prvenstva, nepotrebno setkaju pred malim ekranom; ovo se jasno ne odnosti na sve navijace, cisto da odmah na pocetku ne odemo u off. Mozda netko od vas nesto zna ili ima vlastiti stav o temi?

Izvolite....

Edited by Altea, 07 August 2007 - 17:53.


#2 radele

radele
  • Members
  • 610 posts

Posted 07 August 2007 - 18:50

QUOTE(Altea @ 7 Aug 2007, 18:49) <{POST_SNAPBACK}>
Ne pratim nogomet, ali povrsno znam da je nogometni klub «Partizan» dobio jednogodisnju zabranu igranja u Kupu UEFE zbog (ako se ne varam) navijackog divljanja. Ili, Dinamo iz Hrvatske igra utakmicu u Austriji, a BBB stignu za njima i demoliraju pola grada, a u najblazem slucaju, citav stadion. I nije to, naravno, nikakav «balkanski fenomen». Mozda su Engleska i neke druge zemlje samo dovoljno poostrile kazne i time sankcionirale divljanja. Medjutim, najvise me zanima sama povijest bolesti i korijeni takvog ponasanja, kao i - kako je moguce da je nekome bukvalno «nogomet (ili neki drugi sport) iz pozicije pasivnog promatraca «najvaznija (sporedna – ovo je mozda i suvisno) stvar na svijetu? S tim sto u svemu nije nebitno da se u najvecem broju slucajeva radi iskljucivo o muskarcima, kao ni to da se kod tezih slucajeva zbog navijackih strasti raspadaju i brakovi, a gdje su iz perspektive glavnih aktera price, krive zene koje se u trenutku utakmice ili bolje receno, citavog prvenstva, nepotrebno setkaju pred malim ekranom; ovo se jasno ne odnosti na sve navijace, cisto da odmah na pocetku ne odemo u off. Mozda netko od vas nesto zna ili ima vlastiti stav o temi?
Izvolite....


boldovano nema objasnjenje,i naci ga neces.

bah,najbolje je da ti dam jedan film koji objasnjava kada je poceo huliganizam, i kako je minimalizovan u Engleskoj.sto se huligana tice oni zele da se dokazu da su bolji od rivala na ulici isto kao i igraci na terenu.e sad sto se oni tamo makljaju itd.to je druga stvar innocent.gif

a moje licno misljenje povodom toga sto se neko setka ispred ekrana,to mi ne smeta dok god je setkanje za vreme reklama.gledao film,seriju,fudbal nebitno.to je isto kao kad ja zovem kevu na posao i smaram je a ona u guzvi.

#3 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 07 August 2007 - 19:01

QUOTE
boldovano nema objasnjenje,i naci ga neces.


Pa sad, to ti mozda mislis. I u redu je sto mislis, ali nisam sigurna da si u pravu. Dapace.


QUOTE
bah,najbolje je da ti dam jedan film koji objasnjava kada je poceo huliganizam,


Pa ne, nego kad si se vec javio na temu (a sto je sasvim ok), bi mozda bilo dobro da prepricas film, tj. poruku koju ocito sadrzi. Ovako, sad bih ti, kad bih ti, ne pomaze diskusiji. Nimalo.


QUOTE
a moje licno misljenje povodom toga sto se neko setka ispred ekrana,to mi ne smeta dok god je setkanje za vreme reklama.


Ne bi bilo lose da zbog eventualne daljnje diskusije, naglasim da to "setanje" ne treba shvatiti bukvalno.

Edited by Altea, 07 August 2007 - 19:03.


#4 MP40

MP40
  • Members
  • 1,075 posts

Posted 07 August 2007 - 19:05

Eh, u zemlji u kojoj je Vodja Navijaca jaca funkcija od predsednika drzave... I kad se odluke donose tako da se Navijaci ne naljute.

Najbolji su kad izadju sa zahtevima poput: Hocemo svoje pravo da lomimo, sakatimo i ubijamo. Stop represiji nad nama! I nije im jasno sta nije normalno u njihovom ponasanju!!!

#5 kobac

kobac
  • Members
  • 1,776 posts

Posted 07 August 2007 - 19:14

QUOTE(Altea @ 7 Aug 2007, 12:49) <{POST_SNAPBACK}>
Ako me godine i sve veca senilnost ne varaju, ova tema jos nije bila.


ako mene oci ne varaju... eno ga dole citav pod-forum.

#6 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 07 August 2007 - 19:25

QUOTE(kobac @ 7 Aug 2007, 20:14) <{POST_SNAPBACK}>
ako mene oci ne varaju... eno ga dole citav pod-forum.


Ono dole je podforum navijača, a ovo podforum o navijačima. U ovom slučaju navijač je dijagnoza.

#7 kobac

kobac
  • Members
  • 1,776 posts

Posted 07 August 2007 - 19:42

QUOTE(Div @ 7 Aug 2007, 14:25) <{POST_SNAPBACK}>
Ono dole je podforum navijača, a ovo podforum o navijačima. U ovom slučaju navijač je dijagnoza.


a hoce li po istom principu biti organizovan i podforum 'pedofili', za pedofile... ?

hocu da kazem... cim na forumu 92 postoji podforum 'navijaci'
znaci da biti navijac samo po sebi nije nista bolesno niti lose.

biti dripac koji se bije na ulici (ili stadionu, uz uzvik 'fuck football')
nema veze sa navijanjem niti sa navijacima.

#8 KaspeR

KaspeR
  • Members
  • 356 posts

Posted 07 August 2007 - 19:44

Otkud ova tendencija otvaranja sportskih tema na pdf-u Društvo ? Prvo, korupcija u sportu, pa sada i navijači. Inače, evo je tema. I kao što ona tema lepo naglašava, problem je u huliganima, a ne navijačima. Pre otvaranja nove teme, prvo bi trebalo potražiti da li postoji neka slična, a onda se upoznati sa osnovnim pojmovima.

Edited by KaspeR, 07 August 2007 - 19:46.


#9 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 07 August 2007 - 20:08

QUOTE(kobac @ 7 Aug 2007, 20:42) <{POST_SNAPBACK}>
a hoce li po istom principu biti organizovan i podforum 'pedofili', za pedofile... ?

neznam
QUOTE(kobac @ 7 Aug 2007, 20:42) <{POST_SNAPBACK}>
hocu da kazem... cim na forumu 92 postoji podforum 'navijaci'
znaci da biti navijac samo po sebi nije nista bolesno niti lose.

nije
QUOTE(kobac @ 7 Aug 2007, 20:42) <{POST_SNAPBACK}>
biti dripac koji se bije na ulici (ili stadionu, uz uzvik 'fuck football')
nema veze sa navijanjem niti sa navijacima.


E to su oni kojima je navijač dijagnoza. Znači nema veze sa ljudima koji vole, prate, navijaju, putuju sa svojim klubom, slave i pate zbog pobeda i poraza. Ali kad čujem momke da kažu "Idemo u nedelju u Čačak, biće super šorka, polomićemo ih", to nisu normalni ljudi. I bilo bi jako dobro kada bi se znalo kako i zašto nastaju takvi "navijači", da bi mogle bar neke gluposti da se spreče. Verovatno to nije stvar samo sporta i klubova, pa ni samo policije.

Edit: da li će tema ostati ovde ili će biti premeštena, naravno odlučuju moderatori. Meni svejedno.

Edited by Div, 07 August 2007 - 20:11.


#10 MP40

MP40
  • Members
  • 1,075 posts

Posted 07 August 2007 - 20:15

Huligan i navijac su u srbiji isti qrac. To je kao sto se izmislio umereni nacionalizam... ili kad nacionalista (dakle debilcina) kaze da je super biti nacionalista... nije to kao isto sto i sovinizam samo sto jeste!

90 posto huligana baca ljagu na postenu vecinu od preostalih 10% koji su dosli da gledaju fudbal a ne da se svete za Kosovo, mali qrac, neobrazovanje, jadan zivot, sve ostalo... ma, daj...

#11 dranata

dranata
  • Members
  • 732 posts

Posted 07 August 2007 - 20:17

QUOTE(MP40 @ 7 Aug 2007, 21:15) <{POST_SNAPBACK}>
Huligan i navijac su u srbiji isti qrac. To je kao sto se izmislio umereni nacionalizam... ili kad nacionalista (dakle debilcina) kaze da je super biti nacionalista... nije to kao isto sto i sovinizam samo sto jeste!

90 posto huligana baca ljagu na postenu vecinu od preostalih 10% koji su dosli da gledaju fudbal a ne da se svete za Kosovo, mali qrac, neobrazovanje, jadan zivot, sve ostalo... ma, daj...


A kako bi ti nazvao ovu poštenu većinu. Mislim, kad već ne praviš razliku između navijača i huligana.

Ozbiljno pitam.

#12 KaspeR

KaspeR
  • Members
  • 356 posts

Posted 07 August 2007 - 20:22

QUOTE(MP40 @ 7 Aug 2007, 21:15) <{POST_SNAPBACK}>
Huligan i navijac su u srbiji isti qrac. To je kao sto se izmislio umereni nacionalizam... ili kad nacionalista (dakle debilcina) kaze da je super biti nacionalista... nije to kao isto sto i sovinizam samo sto jeste!

90 posto huligana baca ljagu na postenu vecinu od preostalih 10% koji su dosli da gledaju fudbal a ne da se svete za Kosovo, mali qrac, neobrazovanje, jadan zivot, sve ostalo... ma, daj...



Lupetaš. DOnt miks grendmadrs end frogs. Poredjenje ti je katastrofa. Jednom rečju, nemaš pojma o čemu prićaš, ali želiš da zapljuneš. Bedno. DObro je da nije ovaj topic otvoren na pdf-u sport, jer bi već verovatno dobio specijalnu kafu i ledjnu masažu...

Edited by KaspeR, 07 August 2007 - 20:24.


#13 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 07 August 2007 - 20:33

QUOTE(MP40 @ 7 Aug 2007, 21:15) <{POST_SNAPBACK}>
Huligan i navijac su u srbiji isti qrac.


Nije pojava huligana oko sporta nikakav specifikum Srbije. Mi samo pokazujemo raskošni talenat u sportu i huliganstvu.

#14 happylepsia

happylepsia
  • Members
  • 119 posts

Posted 07 August 2007 - 22:32

Ovo je prava slika huligana:
Youtube Video -> Original Video


#15 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 07 August 2007 - 23:20

Tema s namjerom nije postavljena na PDF "Sport" zato sto nije namijenjena iskljucivo navijacima, niti je za navijace, vec o navijacima. Pretpostavljam, a sad sam procitala jos jednom, da je uvodni post sasvim jasan.

A posto topic nije iskljucivo ZA navijace, onda je samim tim nepozeljno da se navijaci prepucavaju o tome jesu li se ili nisu prepoznali u prici, niti je cilj rasprave da doticni uvjeravaju auditorij kako postoje ovakvi i i onakvi navijaci. To je naime svima jasno. Mene, kao sto rekoh, zanimaju navijaci koji su spomenuti u uvodnom postu i vrlo cesto nisu manjina.

Hvala na razumijevanju.