Jump to content


Photo
- - - - -

BERLIN


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
80 replies to this topic

#1 Allegra

Allegra
  • Members
  • 1,957 posts

Posted 25 July 2007 - 22:50

Da li je dovoljno 5 dana ?

Sta treba obavezno videti, top 10 npr ?

Sta treba probati od hrane, preporucite dobre restorane i polu fast-food fusion-e.

Koja piva i gde ?

Gde izaci ako si alternativno usmeren ?

Koje galerije u Mitte-u ?

i sve sto je bitno ili moze biti od pomoci.

hvala unapred ! smile.gif

#2 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 26 July 2007 - 13:36

QUOTE(Doramar @ 25 Jul 2007, 22:50) <{POST_SNAPBACK}>
hvala unapred ! smile.gif

nema na cemu smile.gif
ako imas kera sa sobom preporucujemo voznju brodom. Mi smo se odlicno proveli za osvezenje preporucujem bilo gde da narucis weissbier, kao hoegaarden
u muzeje kera ne pustaju a onda se mi solidarisemo i ostanemo uz pivo
ako treba da ti se objasni kako da se konektujes na internet - pitaj Miralema, on sve zna. I za fotane isto.
Bez sale, uzasno opusten grad.
Sta god da radis i gde gos da ides - ne mozes da pogresis.

#3 new media

new media
  • Members
  • 67 posts

Posted 26 July 2007 - 13:42

QUOTE(Doramar @ 25 Jul 2007, 23:50) <{POST_SNAPBACK}>
Da li je dovoljno 5 dana ?

Sta treba obavezno videti, top 10 npr ?

Sta treba probati od hrane, preporucite dobre restorane i polu fast-food fusion-e.

Koja piva i gde ?

Gde izaci ako si alternativno usmeren ?

Koje galerije u Mitte-u ?

i sve sto je bitno ili moze biti od pomoci.

hvala unapred ! smile.gif


---------------------
Predlog kluba: Wohnzimmer
Lettestraße 6, 10437 Berlin - Prenzlauer Berg | Tel: 445 5458, Fax: no fax | U2 Eberswalder Straße | Open daily 10am -approx 4am | Prices: Beer - 4.50 DM
map:
Chisel-jawed philosophers sitting on flood-damaged furniture acquired from the back door of an auction house. Even so, a rather pleasant little mood is created in this cafe/bar. Put together a couple of kitchen fitments, buy a coffee machine and Bob's your uncle. Sadly, you'll have to drink your beer from the bottle while you breathe in the air of tormented discontentment from Tarquin and his PhD buddies at the table over from you.
http://vijugi.com/la...ebe_trip_3.html
http://vijugi.com/la...ebe_trip_4.html

Edited by new media, 26 July 2007 - 13:48.


#4 Celt

Celt
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 26 July 2007 - 13:56

hm, nijedan semafor ne radi duže od 15ns, tako da mora da se trči ako hoćeš da pređeš ulicu. Ako, pak, rešiš da pređeš na crveno, može se desiti da okolni prolaznici počnu da viču "maaaaffiioooossaaa" blush.gif

Mogu da ti kažem samo za Tegel. Bukvalno odmah ispred ulaza staje X
 (ili je beše X4...) autobus, koji te vozi do centra Berlina,
pored autobuske stanice i zoo vrta. Karta može da se kupi u autobus
 i postoje varijante za 4 ili 5 stanica, za pola dana, ceo dan,
celu nedelju, mesec... cijena prema usluzi, ofkors. Odatle možeš da 
vataš metro za bilo gde. Klasično nemački, možeš da se 
izgubiš samo ako si dibidus zamlata. Glas ti kaže na kojoj si stan
ci, sve piše.... Ovde možeš da vidiš timetable, a ovde da skineš mapu svih mogućih prevoza i cene prevoza.

Većina galerija je koncentrisana u krugu (onoga što je ostalo) od zida, tako da je to zgodno za obilazak. Obavezno poseti toranj i Brandenburšku kapiju, deo zida je oslikan i pretvoren u galeriju na otovrenom, mislim da je sada završen spomenik
holokaustu i glavna železnička stanica (ja obe stvari videh kao gradilišta), zoološki vrt, ..

Hranio sam se u nekim trulim hostelima, tako da to nemoj da probaš. Od mene toliko smile.gif

#5 Zverilla

Zverilla
  • Members
  • 910 posts

Posted 26 July 2007 - 14:23

QUOTE(Doramar @ 25 Jul 2007, 23:50) <{POST_SNAPBACK}>
Da li je dovoljno 5 dana ?


ne

QUOTE
Sta treba obavezno videti, top 10 npr ?


unter den linden (s kapijom). preskoci sea world (il kako se vec zove), sranje je
iako nije u berlinu: potsdam i sanssouci (ceo dan ode)
potsdamer platz
alexander platz (ne na toranj!)
gendarmen markt
tiergarten i elza (siegesaule - e tu se popeti obavezno)
sjebana crkva na zoo.u i njen novi parnjak. ako si 5 dana, preskoci zoo
friedrichstrasse izmedju unter den linden i checkpoint charlie
bergmann strasse i viktoria park (popodne)

QUOTE
Sta treba probati od hrane, preporucite dobre restorane i polu fast-food fusion-e.


ima neki restoran gde se jede u totalnom mraku, klopa nije nesto extra al je neobican osecaj.
white trash je polu fast food
totalni fast food: kari kobaja (curry wurst), dobre (bio meso, bio kropmir, bio zacini) blizu KDWa na wittenberg platz.u al nesto skuplje od obicnih kojih ima na svakom cosku

QUOTE
Koja piva i gde ?


kafe aufsturz u oranienburger strasse.u (na samoj stanici S-bahn.a)
100+ vrsta piva. posto si iz belgije, preskoci hoegaerden i ostala tebi lokalna i navali na preostalih 70ak smile.gif
od lokalnih, berliner weisse je najzabavniji. ako ti je vruce pij alster, ako te zanimaju generalno nemacka cudna: rauchweizen aus bamberg

festival piva je pocetkom avgusta pa mozda ga overis

QUOTE
Gde izaci ako si alternativno usmeren ?


white trash (pored klope imas i koncerte, muziku)
turistima je interesantna panorama (tehno neki) al meni je ona bila bzvze skroz
kulturbrauerei na eberswalder strasse pa alte kantine
mesta poput wohnzimmera ima dosta u berlinu. zapravo ceo je u tom nekom kvaziopustenom fazonu. dobro ako oces da dremas, lose za neki provod
ako ti neko preporuci: preskoci magnet (uzas) i knaack (ako imas vise od 17 godina)
40 seconds i solar klub nisu alternativni uopste al imaju do jaja vidik smile.gif
(u solaru moze i da se klopa)

QUOTE
Koje galerije u Mitte-u ?


neue national galerie, pergamon, judische museum, technikmuseum, pikasov muzej (al nije bas u centru)

#6 paculla

paculla
  • Members
  • 4,099 posts

Posted 26 July 2007 - 14:36

da ja pridodam da je berliner weisse yucky.gif . fundamentalno odvratno, sa nekakvih slatkim sokom. pije se na slamku! naravno, posto si ti iz belgije, mozda si navikla na piva sa kojekak
im vocem.  

berliner pilsner je daleko bolje i vrlo vrlo pitko pivo.

ako zelis trash jelo: curry wurst sa nudelsalat i pljeskavice tj cufte u hlebu (ovde se zovu frikadelle, a u berlinu nesto sto zvuci francuski i na vr' mi je jezika). meni je i jedno i drugo piggy.gif

taj kulturbrauerei je super, kao i neko mesto u zgradi koja nema zid. ne znam kako se zove, ali mozda berlineri znaju.

#7 Zverilla

Zverilla
  • Members
  • 910 posts

Posted 26 July 2007 - 14:44

QUOTE(paculla @ 26 Jul 2007, 15:36) <{POST_SNAPBACK}>
da ja pridodam da je berliner weisse yucky.gif . fundamentalno odvratno, sa nekakvih slatkim sokom. pije se na slamku! naravno, posto si ti iz belgije, mozda si navikla na piva sa kojekakvim vocem.

berliner pilsner je daleko bolje i vrlo vrlo pitko pivo.


ma pojma nemas.
i to puta 2 tongue.gif

QUOTE
ako zelis trash jelo: curry wurst sa nudelsalat i pljeskavice tj cufte u hlebu (ovde se zovu frikadelle, a u berlinu nesto sto zvuci francuski i na vr' mi je jezika). meni je i jedno i drugo piggy.gif


boulette

QUOTE
taj kulturbrauerei je super, kao i neko mesto u zgradi koja nema zid. ne znam kako se zove, ali mozda berlineri znaju.


tacheles. isto u oranienburger str. tu imas par mesta, ovo bez zida je na vr' zgrade. (i sto maltese pominje)
odatle tacno gledas na kalscheune, nekad ima dobrih zurki a nekad je sranje. no nisu alternativne ni najmanje smile.gif

Edited by Zverilla, 26 July 2007 - 14:58.


#8 Maltese

Maltese
  • Banned
  • 2,634 posts

Posted 26 July 2007 - 14:52

Pa ti samo negde putujes smile.gif

Meni je Berlin najbolji evropski grad.
Za izlaske moze biti dobar Oranienburger str. sa leve strane se nalazi ogromna zgrada koja sluzi kao atelje za gomile umetnika i mozes setati kroz njihove ateljee. Dole ima klubova, mada su oni mahom ispunjeni turistima. Druzio sam se sa jednim Berlinerom pre koju nedelju, pa mi rece da ni Hakescher markt (valjda se tako pise) nije ono sto je bio. Berlin je valjda i jedini grad gde prave White Russian kako treba.

U Torr str. ima klub Wild At Heart, alternativnije ne moze. Obicno imaju neke svirke: punk, rock, garage... Za klub zna dosta Nemaca van Berlina sa kojima sam pricao.

Ima jedan casopis sa svim kulturnim desavanjima u gradu u toku sedmice (izlasci, svirke, izlozbe...) pa ga kupi, ima na svakom kiosku i kosta 3 evra. Al nema sanse da se setim kako se zove.. zit, zip.. bolje da ne pokusavam


Preporucujem ti muzej Helmuta Newtona (odma do Zoologische Garten, po meni je to must), muzej Stazija u istocnom Berlinu (vodic je lik koji je bio tamo zatocen i pisao politicku poeziju), vidim da je neko pominja Gendarmenmarkt.... i ne znam zasto niko ne pominje Soni centar, koji sada svakako jedna od top 5 stvari u Berlinu. Tu je i Grosse Stern (ogromna statua gde se sastaje lav parade i na kojoj se nalazi Bruno Ganz u Himmel Uber Berlin), koju za divno cudo ne posecuje mnogo ljudi. Ali ocekuj dosta stepenica do vrha. Ne znam da li u zavrsili glavnu zeleznicku stanicu, ali je to vec gradjevinski dozivljaj za sebe. Krenuli su suvise ambiciozno u projekta i hteli su da rade nekakve murale, grafike po zidovima, ali su skontali da su ionako potrosili previse novca na tu stanicu i odustali, a ako se ne varam menjali su i neko rukovodstvo zbog visokih troskova izgradnje.

Oko Berlina ima dobrih mesta tipa Charlottenburg, ali ja njih nisam stigao obici, mada mi prijatelji kazu da su sjajna.


U Sony centru se nalazi i muzej kinematografije. Meni je bio dobar, ali ako te ne interesuje expresionizam 20tih, Lang, haljine Marlen Dietrich mislim da ne moras obilaziti. U prizemlju se nalazi i dobar gift shop sa gomilom DVDova, postera i sl. Ako ces nesto uzimati preporucujem DVD Oklopnjace Potemkin sa originalnom muzikom koju izvodi berlinska filharmonija. To je najblize originalu.

To je ono sto nije ovde nabrojano, a mislim da treba uraditi/obici


e da: mozes uzeti metro kartu za 7 dana

i ne znam za taj Judische museum. meni to nije stvar koju moras obici po svaku cenu

Edited by Maltese, 26 July 2007 - 15:53.


#9 paculla

paculla
  • Members
  • 4,099 posts

Posted 26 July 2007 - 14:54

QUOTE(Zverilla @ 26 Jul 2007, 15:44) <{POST_SNAPBACK}>
ma pojma nemas.
i to puta 2 tongue.gif


neka neka, vratice se doramar iz berlina, pa ce ona presuditi tongue.gif ima ovde jedna forumasica koju sam molila da ne uzima taj berliner weisse u kafani, a ona nije htela da poslusa starije&iskusnije. posle je plakala u casu, prikladno dizajniranu za plakanje i vrsenje nuzde u istoj cool.gif

uzgred, doramar, izbegavaj zooloske vrtove cool.gif

#10 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 26 July 2007 - 15:01

QUOTE(paculla @ 26 Jul 2007, 15:54) <{POST_SNAPBACK}>
ima ovde jedna forumasica koju sam molila da ne uzima taj berliner weisse u kafani, a ona nije htela da poslusa starije&iskusnije. posle je plakala u casu, prikladno dizajniranu za plakanje i vrsenje nuzde u istoj cool.gif


laugh.gif

nikad nisam bila u berlinu blush.gif

#11 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 26 July 2007 - 15:35

QUOTE(paculla @ 26 Jul 2007, 15:36) <{POST_SNAPBACK}>
da ja pridodam da je berliner weisse yucky.gif . fundamentalno odvratno, sa nekakvih slatkim sokom. pije se na slamku! naravno, posto si ti iz belgije, mozda si navikla na piva sa kojekakvim vocem.


eee, belgijska piva sa vocem su nesto drugo wub.gif
nisu slatka i imaju ukus... piva ohmy.gif

#12 Zverilla

Zverilla
  • Members
  • 910 posts

Posted 26 July 2007 - 15:43

QUOTE(nickie @ 26 Jul 2007, 16:35) <{POST_SNAPBACK}>
eee, belgijska piva sa vocem su nesto drugo wub.gif
nisu slatka i imaju ukus... piva ohmy.gif


mislis na nesto ovako?


#13 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 26 July 2007 - 15:44

QUOTE(Zverilla @ 26 Jul 2007, 15:44) <{POST_SNAPBACK}>
ma pojma nemas.
i to puta 2 tongue.gif
boulette
tacheles. isto u oranienburger str. tu imas par mesta, ovo bez zida je na vr' zgrade. (i sto maltese pominje)
odatle tacno gledas na kalscheune, nekad ima dobrih zurki a nekad je sranje. no nisu alternativne ni najmanje smile.gif

Ma 5 x nema pojma rolleyes.gif
boulette su chufte , al ne tako dobre kao nashe.

Lep pozdrav
Teja

#14 Zverilla

Zverilla
  • Members
  • 910 posts

Posted 26 July 2007 - 16:09

QUOTE(Maltese @ 26 Jul 2007, 15:52) <{POST_SNAPBACK}>
Ima jedan casopis sa svim kulturnim desavanjima u gradu u toku sedmice (izlasci, svirke, izlozbe...) pa ga kupi, ima na svakom kiosku i kosta 3 evra. Al nema sanse da se setim kako se zove.. zit, zip.. bolje da ne pokusavam


zitty

QUOTE
i ne znam zasto niko ne pominje Soni centar, koji sada svakako jedna od top 5 stvari u Berlinu.


spomenuta. sony.is@potsdamer platz.

QUOTE
Tu je i Grosse Stern (ogromna statua gde se sastaje lav parade i na kojoj se nalazi Bruno Ganz u Himmel Uber Berlin), koju za divno cudo ne posecuje mnogo ljudi. Ali ocekuj dosta stepenica do vrha.


e pa to ti je elza smile.gif
stern(zvezda) je raskrsnica, elza je statua pobede po sred nje

QUOTE
Ne znam da li u zavrsili glavnu zeleznicku stanicu, ali je to vec gradjevinski dozivljaj za sebe. Krenuli su suvise ambiciozno u projekta i hteli su da rade nekakve murale, grafike po zidovima, ali su skontali da su ionako potrosili previse novca na tu stanicu i odustali, a ako se ne varam menjali su i neko rukovodstvo zbog visokih troskova izgradnje.


e ovo obavezno videti. odlican tip!

QUOTE
Oko Berlina ima dobrih mesta tipa Charlottenburg, ali ja njih nisam stigao obici, mada mi prijatelji kazu da su sjajna.


sarlotenburg==berlin. nekad bio centar zapadnog berlina smile.gif

QUOTE
i ne znam za taj Judische museum. meni to nije stvar koju moras obici po svaku cenu


iskreno - nisam bio tamo al ko god je bio mi je rekao da se mora posetiti. neizostavno. (drugarica je 2 puta isla po ceo dan, pa ti vidi...)

#15 BraveMargot

BraveMargot
  • Members
  • 626 posts

Posted 26 July 2007 - 16:37

Ah, Berlin heart.gif

Ako se slece na Tegel, najbolje je uzeti bus za hauptbanhof, sem ako hotel nije bas blizu zooa, u kom slucaju X9 i dalje valja.

Hauptbanhof je zavrsen jos prosle godine, super izgleda, a voznja S-banom je odlican nacin da se vide pojedine znamenitosti berlina (tiergarten, rajhstag, toranj, muzeji na ostrvu, okruzeni izvrljanim zgradama izbusenih srapnelom - vidi pod SuperGays) iz drugacije perspektive. drugi dobar nacin obilaska grada je voznja autobusima 100/200 koji idu sa zooa i obilaze bukvalno sva zanimljiva mesta u berlinu.

od galerija, svakako je nezaobilazan Kunstwerke, iznad oranienburgerstr na potezu auguststr nalazi se jos puno manjih modernih galerijica, uz niz simpaticnih birtija. tu je i sinagoga, parkic gde je nekada bilo jevrejsko groblje (sada je ostala samo spomen ploca, na mestu gde pociva mozes mendelson), taj deo grada me jako podseca na dorcol i volim tuda da se setam. dobar je i muzej moderne umetnosti u nekadasnjem hamburger banhofu, to je tek 10ak minuta peske od hauptbanhofa.

u zapadnom berlinu vise nema mnogo toga zanimljivog, jer se sve preselilo na mitte/istocno - ja npr volim victoria luize plac, sa jednom od raspalih trijumfalnih kapija. druga, lepa kapija nalazi se kod haleses ufera, gde se ulazi u krojcberg (idealno mesto za karivurst), tu je blizu i jevrejski muzej koji je fantastican u arhitekturalnom smislu. tek malo dalje od viktorija luize placa, u regensburgerstr, nalazi se restoran bamberger ritter, jedan od najboljih restorana u kojima sam bila u berlinu.

od klubova, za raspojasane tehno zurke tu je kitkat (mnogi turisti tamo hrle); za voajerisanje bogate klincadije tu je Sage - imaju bazen u dvoristu, nekoliko prostorija s cerubim-fontanama, djevi pustaju prilicno dobar haus; moj omiljeni klub i dalje je alte kantine u kulturbrauerei, najvise zbog opustene atmosfere i super ekipe, iako je izbor muzike poprilicno konvencionalan (franz ferdinand, blondie i ostali hitovi). za pijancenje, preporucujem raspale kafice po fridrihshajnu i prenclauer bergu.