Jump to content


Photo
- - - - -

Balkanska-srpska kuhinja


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
340 replies to this topic

#1 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 23 July 2007 - 10:05

vidim na perspicu Zajcev bio u NYC i nosio sataru da reklamira srpsku kuhinju (bar mi se tako po slikama cini..) definisao je srpsku kuhinju kao:
QUOTE
Nisam mogao, morao sam da spremam nesto od proizvoda koje su izlagale firme...mazao sam vas ajvar na tostiran 'leb i "prodavao" ga kao "Serbian Salsa" ...ameri otkinuli... Inace nam je ceo meni bio skoro zabarski, da bi se odvojili od tog pro ruskog prizvuka ("sajbirija"), a poziciju zemlje smo objasnjavali kao "between Greece, Italy, Hungary and Austria...you know, close to Mediterian Sea" (izvinjavali su mi se sto su mislili da smo mi istocna Evropa )

Svakako je zgodno preschaltovati kulinarstvo na italijanske fazone jer je ta kuhinja ako ne najvise onda prilicno rasporstranejna po svetu pa je lako schelpati se uz nju.
sa druge strane, mogu da zamislim da je posle veta Rusije u UN po pitanju Kosova, lako da stranci zamisle Srbiju kao deo SSSR-a biggrin.gif

zbog svega toga mogu da predpostavim odakle dolazi to zabarsko-sibirsko objasnjenje.

ja srpsku kuhinju objasnjavam kao kombinaciju otomanskog i austrougraskog kulinarstva

sta je vasa definicija"*srpske* kuhinje?

gde ide savremeno srpsko kulinarstvo?

#2 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 23 July 2007 - 10:59

QUOTE(msmodesty @ 23 Jul 2007, 11:05) <{POST_SNAPBACK}>
1.ja srpsku kuhinju objasnjavam kao kombinaciju otomanskog i austrougraskog kulinarstva



2.gde ide savremeno srpsko kulinarstvo?


1....jel to u prevodu kombinacija kosovsko-vojvodjanskog kulinarstva?

2...bog zna kuda ide srpsko kulinarstvo... ne cini mi se da smo bas inventivni ali to je zato sto smo maloljudna zemlja sa izobiljem hrane i nije potrebno da izmisljiamo puno da bismo se prehranili kao sto to moraju da rade npr.kinezi...a bogami cini mi se da smo i lenji ili ubijeni u pojam posto se stvari koje ljudi rade, ne vrednuju u dovoljnoj meri itd.

Savr. srpsko kulin. lici na americko `kulinarstvo` koje je kombinacija svih kuhinja sveta ...u cemu i ne vidim nista lose kad vec nismo sposobni da izmislimo i promovisemo nesto stvarno svoje ...

#3 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 23 July 2007 - 11:08

Jedino originalno srpsko kod nas je ono tipa paprike punjene kupusom i slicno (ne znam bas tacno, uglavnom posno i uglavnom "manastirsko" biggrin.gif ). Dakle, uglavnom razne (ponekad gotovo neverovatne) kombinacije povrca i zacina.

Eh, kosovsko-vojvodjansko. Mene zadivljuje cinjenica da u Srbiji (pa cak i odmah tu, preko Dunava) nemaju pojma da npr. cesnica u Vojvodini izgleda sasvim drugacije! smile.gif (Slatka, sa korama...)

#4 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 23 July 2007 - 13:11

Ako tako krenemo da gledamo sve postaje fusion gastronomija. dry.gif

Ipak, gledam moje goste kad dodju na "srpsku veceru" pa kad otvorim Patin Kuvar i krenem sa : zalucenim paprikama, salatom od pecenih paprika, oljustenog paradajiza i crvenog luka, prebrancem, gibanicom, pitom zeljanicom, céschketom, musakom od plavog patlidzana, ili punjenim paprikama sto sa sirom sto sa mesom, ili cevapcicima nije da im se ne svidja i nije da to jedu svaki dan...

O ajvaru i pindzuru da ne pricam!

Priznajem, "vojvodjanski deo" im je mnogo poznatiji jer lici na nemacku/austrijsku kuhinju, ali onaj juzni (ne bih rekla "kosovski" jer tamo nisam nikad bila pa ne znam) jeste originalan, kvalitetan i malo bolje upakovan moze lepo da se "proda".

#5 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 23 July 2007 - 13:25

srpska kuhinja je mešavina turske, grčke, nemačke i austrijske
pa onda još malo za sebe biggrin.gif

inače uvek "prodajem" raznorazne pite gibanice, zeljanice, krompiruše, sa pečurkama, i ostale
proju
punjene raznorazne povrćke tipa paprike, tikvice, vinovu lozu (sarme jok pošto ne volim kiseli kupus), mada to je i tursko i grčko ali nema ni veze
naravno ćevapčiće biggrin.gif
ajvar

#6 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 23 July 2007 - 14:08

QUOTE(msmodesty @ 23 Jul 2007, 14:11) <{POST_SNAPBACK}>
Priznajem, "vojvodjanski deo" im je mnogo poznatiji jer lici na nemacku/austrijsku kuhinju, ali onaj juzni (ne bih rekla "kosovski" jer tamo nisam nikad bila pa ne znam) jeste originalan, kvalitetan i malo bolje upakovan moze lepo da se "proda".


...ni ja nisam bila, nego ti rece da srpsku kuh.objasnjavas kao otomansko-austrougarsku pa me navelo da prevedem u kosovsko-vojvodjansku...ali pretpostavljam da se kosovska kuhinja ne razlikuje ni po cemu od onoga sto i mi sami jedemo

...posto su i sarme i pasulj i paprike i pite na razne nacine, vec deo mnogih kuhinja, verovatno da veliku ulogu ima nacin pripreme a jos vecu zacini i vrsta masnoce na kojoj se sve to priprema - svinjska mast, loj, maslinovo ulje, suncokretovo ili ajkulino ...

#7 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 23 July 2007 - 14:51

QUOTE(Mama_mia @ 23 Jul 2007, 14:08) <{POST_SNAPBACK}>
...ni ja nisam bila, nego ti rece da srpsku kuh.objasnjavas kao otomansko-austrougarsku pa me navelo da prevedem u kosovsko-vojvodjansku...ali pretpostavljam da se kosovska kuhinja ne razlikuje ni po cemu od onoga sto i mi sami jedemo

...posto su i sarme i pasulj i paprike i pite na razne nacine, vec deo mnogih kuhinja, verovatno da veliku ulogu ima nacin pripreme a jos vecu zacini i vrsta masnoce na kojoj se sve to priprema - svinjska mast, loj, maslinovo ulje, suncokretovo ili ajkulino ...

ako strancu kazem kosovsko-vojvodjanska onda moram prvo da objasnim sta je Vojvodina (posto za nju nikad nisu culi) pa onda da mu kazem da necemo pricati o politici ako cuje Kosovo biggrin.gif
sto se sarme/dolme tiche kao sto rece Amelija ima ih i u grckoj i u turskoj kuhinji. da li se punjene paprike krchkaju u paradajiz sosu ne znam.
pasulj na nacin kako mi pravimo prebranac nisam bas nigde nasla, ispravi me ako gresim.
Ceschke nisam, kao takvo, nigde nasla - takodje, reci mi ako si to negde vec videla
Kuvan kupus sa suvim mesom i to ovcijim je, rekla bih, prilicno nepoznato jelo. Retko gde sam videla suvo ovcije meso.
Na kraju - PITA. Tanke kore koje se razvlace i filuju mesom i sirom, zeljem i jabukama. Ja ne znam da u Evropi ima zemlje gde je to jelo bilo poznato. Pre 10 godina u Francuskoj, Nemackoj ili u Luxembourg-u nisam mogla ni da sanjam da cu da nadjem kore za pitu u "normalnom" supermarketu (cak ni u lokalnim "etno" prodavnicama). Sada je moderna francuska kuhinja puna recepata gde se koriste kore za pitu, od kojih retko koji lici na klasicnu gibanicu.

#8 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 23 July 2007 - 15:10

QUOTE(msmodesty @ 23 Jul 2007, 15:51) <{POST_SNAPBACK}>
ako strancu kazem kosovsko-vojvodjanska onda moram prvo da objasnim sta je Vojvodina (posto za nju nikad nisu culi) pa onda da mu kazem da necemo pricati o politici ako cuje Kosovo biggrin.gif
sto se sarme/dolme tiche kao sto rece Amelija ima ih i u grckoj i u turskoj kuhinji. da li se punjene paprike krchkaju u paradajiz sosu ne znam.
pasulj na nacin kako mi pravimo prebranac nisam bas nigde nasla, ispravi me ako gresim.
Ceschke nisam, kao takvo, nigde nasla - takodje, reci mi ako si to negde vec videla
Kuvan kupus sa suvim mesom i to ovcijim je, rekla bih, prilicno nepoznato jelo. Retko gde sam videla suvo ovcije meso.
Na kraju - PITA. Tanke kore koje se razvlace i filuju mesom i sirom, zeljem i jabukama. Ja ne znam da u Evropi ima zemlje gde je to jelo bilo poznato. Pre 10 godina u Francuskoj, Nemackoj ili u Luxembourg-u nisam mogla ni da sanjam da cu da nadjem kore za pitu u "normalnom" supermarketu (cak ni u lokalnim "etno" prodavnicama). Sada je moderna francuska kuhinja puna recepata gde se koriste kore za pitu, od kojih retko koji lici na klasicnu gibanicu.


...ma sta si se uhvatila za kosovsko-vojvodjanski kad sam ja to samo prevela za nas ovde laugh.gif

...inace upravo sam to i rekla nasa osnovna hrana je svuda zastupljena ali je razlicit nacin pripreme, zacini i masnoca koja se koristi..

...pasulj u meksiku slicno se sprema kao nas vojnicki...u engleskoj sam probala pasulj vrlo slican prebrancu itd.
...sto se tice suvog ovcjeg mesa u kupusu, pola azije ga priprema kao nacionalno jelo
...kineske prolecne rolnice iste ko nasa pita od praziluka ili sl.
...a ako ne mozes da nadjes kupovne kore, onda verovatno tamosnje domacice same razvlace kao ustolam i neke nase sto to rade...

P.S. ajd pustimo i druge da malo polemisu o tome kuda ide savremena srpsko kujna...ja sam rekla sve sto znam za sad smile.gif

#9 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 23 July 2007 - 15:42

QUOTE(Mama_mia @ 23 Jul 2007, 16:10) <{POST_SNAPBACK}>
...kineske prolecne rolnice iste ko nasa pita od praziluka ili sl.

malo sutra

#10 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 23 July 2007 - 16:06

QUOTE(Mama_mia @ 23 Jul 2007, 15:10) <{POST_SNAPBACK}>
...a ako ne mozes da nadjes kupovne kore, onda verovatno tamosnje domacice same razvlace kao ustolam i neke nase sto to rade...

P.S. ajd pustimo i druge da malo polemisu o tome kuda ide savremena srpsko kujna...ja sam rekla sve sto znam za sad smile.gif

kad sam mojim prijateljicama/komsinicama objsnjavala proceduru razvlacenja kora bilo im je zanimljivije nego poslednje avanture Harry-ja Potera smile.gif

PS - ne mogu da pustim topik - sama sam ga napravila, hvala tebi na doprinosu smile.gif

#11 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 23 July 2007 - 16:16

QUOTE(msmodesty @ 23 Jul 2007, 17:06) <{POST_SNAPBACK}>
kad sam mojim prijateljicama/komsinicama objsnjavala proceduru razvlacenja kora bilo im je zanimljivije nego poslednje avanture Harry-ja Potera smile.gif

PS - ne mogu da pustim topik - sama sam ga napravila, hvala tebi na doprinosu smile.gif


...ma nema na cemu, nisam mislila da pustis topic, nego da vidimo sta drugi kazu ...

...a za one domacice sto `razvlace` sam se naravno salila i nase koje znaju to ne rade smile.gif

#12 slepa_koka

slepa_koka
  • Members
  • 669 posts

Posted 02 August 2007 - 11:44

QUOTE(msmodesty @ 23 Jul 2007, 11:05) <{POST_SNAPBACK}>
sta je vasa definicija"*srpske* kuhinje?


Ne moramo da idemo za Meksiko da bi smo jeli „kopiju“ naseg pasulja. U svim balkanskim zemljama dobicemo pasulj spremljen na isti nacin. Poljska, Slovacka pa cak i Francuska imaju u svom nacionalnom jelovniku slican pasulj.

Zato bi bilo najbolje da prihvatimo sledecu definiciju:
„Sva tradicionalna jela koja se jos uvek kuvaju i rado jedu u Srbiji prestavljaju Srpsku kuhinju.“
Sta karakteristicno za nasu kuhinju?
Rostilj i jela koja se kuvaju u jednoj posudi.
Bazirana je na povrcu i dosta kaloricna tj. masna.
DUGOTRAJNO kuvanje pecenje krckanje do iznemoglosti se smatra osnovnim zacinom svih jela. Ovo je verovatno posledica loseg poznavanja mesa.
Najbolji deo nase kuhinje su salate, kako letnje tako i zimske.

( Uzgredni spontani APEL: Na zalost Srbija i dobar deo Evrope je preplavljen neunistivim, verovatno genetski modifikovanim, paradajzom koji i posle 15 dana stajanja izvan frizidera ostaje jos uvek dodar za oko. Ako treba platite i 3 X vise ali jedite dobar paradajz . Samo tako mozemo da istrebimo ovo cudo od paradajza koje nas je spopalo.)


QUOTE
gde ide savremeno srpsko kulinarstvo?


Pa uglavnom u dobrom pravcu.
Od svih balkanskih zemalja ima najmanji uticaj fastfood globalizacije. U kafanama se uglavnom tradicionalno kuva. Pojavlju se vrlo interesantna i mastovita jela bazirana na tradicionalnim i izvlaci se i zaborava kuhinja nasih predaka.
Na zalost nase domacice sa manje maste ulaze u kuhinju, ali bi to verovatno domacin mogao da popravi ako bi bar mastovito oljustio krompir.

#13 angelfish

angelfish
  • Members
  • 186 posts

Posted 02 August 2007 - 12:37

Msmodesty, ova tvoja definicija mi se cini kao najtacnija - dakle austrougarsko i otomansko carstvo.

U Vojvodini je dakako vise u upotrebi ono madjarsko i nemacko ( gulasi, parikasi, komisbroti, kuglofi, strudle i paprika obradjena na madjarski nacin), a preko Dunava se paprika susi, mnogo je veci izbor pita , rostilj je bolji i sl.
Danas se, dakle, duz ceke Srbije sve to spojilo i svako je usvojio ono sto mu se dopada.
Vidi se da su i Turci i Austrougarsko carstvo imali mnogo uticaja.
Sa druge strane, nekako sam stekla utisak da dok su ta carstva prelazila preko nas nase stanovnistvo je bilo izuzetno siromasno, tako da je do savrsenstva dovelo jela od kupusa, svezeg i kiselog, kukuruznog griza, kukuruznaog brasna i kiselog testa.
Tu smo neprevazidjeni majstori.

#14 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 02 August 2007 - 12:54

QUOTE(slepa_koka @ 2 Aug 2007, 12:44) <{POST_SNAPBACK}>
Pa uglavnom u dobrom pravcu.
Od svih balkanskih zemalja ima najmanji uticaj fastfood globalizacije. U kafanama se uglavnom tradicionalno kuva. Pojavlju se vrlo interesantna i mastovita jela bazirana na tradicionalnim i izvlaci se i zaborava kuhinja nasih predaka.
Na zalost nase domacice sa manje maste ulaze u kuhinju, ali bi to verovatno domacin mogao da popravi ako bi bar mastovito oljustio krompir.


Savrseno si u pravu. A ne brini, i domacini nisu vise isti kao pre 50 godina. Ne libe se ni oni da zasuku rukave i ljuste
pecenu papriku za ajvar.

Fastfood u Srbiji zaista nije uzeo maha, a rezultate vidis na ulici. Nema debele dece, debele omladine.

Ja sam barem dva puta godisnje u Francuskoj ( i to tako vec godinama). Iz godine u godinu primecujem
da su supermarketi potpuno izmenili sistem. Sve manje povrca , ili barem ne svezeg, ali sve vise zamrznutih pica,
gotovih jela i slicnih stvari.

zaprepashcujuce za mene je i cinjenica da se po poolovima,plazama, samoposlugama sve vise i vise muva
neka debela omladina. Ponekad pomislis da si u USA.

Lep pozdrav
Teja

Edited by Teja, 02 August 2007 - 12:54.


#15 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 02 August 2007 - 13:03

QUOTE(Mama_mia @ 23 Jul 2007, 15:08) <{POST_SNAPBACK}>
...ni ja nisam bila, nego ti rece da srpsku kuh.objasnjavas kao otomansko-austrougarsku pa me navelo da prevedem u kosovsko-vojvodjansku...ali pretpostavljam da se kosovska kuhinja ne razlikuje ni po cemu od onoga sto i mi sami jedemo

...posto su i sarme i pasulj i paprike i pite na razne nacine, vec deo mnogih kuhinja, verovatno da veliku ulogu ima nacin pripreme a jos vecu zacini i vrsta masnoce na kojoj se sve to priprema - svinjska mast, loj, maslinovo ulje, suncokretovo ili ajkulino ...


Sarme se zaista pripremaju na razne nacine, ali samo u Srbiji biggrin.gif

Kod paprika postoji jedan mnogo zajeban problem, koji ti mozda ne umes da razumes.

Paprike, koje u Srbiji uspevaju ( Leskovac,Nish) su unikatne. Kao sto su i ostrige iz Bretanje unikatne.

Mozes ti ove gorke,vodene paprike iz Olandije da spremas kako god volis, ali to jednostavno nije to.

Pasulj se zaista svuda jede ( ali i grashak i boranija) , pihtije u juznoj Nemackoj nisu nepoznata stvar,
ali je ukus istih proizvoda u Srbiji zaista drugaciji. Jednostavno,neprejebiv.

Lep pozdrav
Teja