Jump to content


Photo

I POSTO STRUJA??!??


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
14 replies to this topic

#1 RAGE AGAINST THE REZZIM

RAGE AGAINST THE REZZIM
  • Members
  • 147 posts

Posted 30 June 2002 - 22:55

Zna li neko da odgovori KOLIKO KOSTA KILOVAT 'JEFTINE', POSTO JE KILOVAT 'SKUPE', I KAKO SE TO SABIRA U PARAMETARSKU J-NU STANJA EPS-a?

Hvala.

#2 djordje

djordje
  • Members
  • 910 posts

Posted 30 June 2002 - 23:35

Situacija je krajnje jasna - struja je sada skuplja tacno 50% posto u odnosu na ranije. Problem je jedino sto niko ne zna kako se utvrdjivala cena struje ranije, a ti ako saznas - pomnozi to sa koeficijentom 1.5...

Ono sto sam ja sada ukapirao je da ce cena kilovata U PROSEKU biti 0.03$, a koliko ces ga ti KONKRETNO placati... zelim ti puno srece "na izvlacenju". Dugorocno mozda najgora stvar u svemu je sto je "industrijska struja" poskupela jos vise - oko 70%, tako da ce to
1) da se ugradi u cene svih proizvoda
2) dodatno poskupeti i destimulisati "proizvodnju" uopste (bilo cega, u svim granama)...

#3 Badenac

Badenac
  • Members
  • 480 posts

Posted 01 July 2002 - 08:06

Vrlo jednostavno.Uzimam moj zadnji obracun za struju.Potrosio sam 214 kwh u visoj tarifi.Po novom to je (214*2.66)din = 569.54 din.U nizoj,potrosnja mi je bila 43 kwh sto iznosi (43*0.66)din = 28.38 din.Odbijam da NE uzmem u cenu i fiksnu naknadu od 91.48 dinara koja oznacava cenu odrzavanja prikljucka( a sta onda ulazi u cenu kilovata ako ne i to?!!!!).To znaci da ukupna cena koju placam iznosi (569,24 + 28,38 + 91,4:cool:din = 689,1 din.Kako sam potrosio ukupno 257 kwh,to znaci da sam platio 1kwh 2.68 din.Kako je na danasnji dan kurs dolara 62 dinara to znaci da sam kilovat platio 0.043 dolara ODNOSNO 4.3 CENTA !!!Ovim je pokazano da je na delu velika pljacka vlade Srbije u stilu one proslogodisnje,kalifornijske,kada je Enron uz pomoc manjih firmi izazvao vestacku nestasicu struje,da bi kilovat prodao za 1$.

#4 RAGE AGAINST THE REZZIM

RAGE AGAINST THE REZZIM
  • Members
  • 147 posts

Posted 01 July 2002 - 09:47

Postovani,
moje pitanje se nije odnosilo na aproksimaciju procedjene intelektualne forme - znanje -NJEGA NA SRECU NIKO NE POSEDUJE.

Odnosilo se na PRAGMATICNO: Odes u radnju u nameri da kupis potrebnu ti robu. Stanes pred prodavca ROBE i upitas ga ovo MOJE pitanje i ON ti kaze PO JEDINICI MERE (KLASE itd.) KOSTA toliko i toliko.

Stanes na benzinsku stanicu, da kupis benzin, i na pumpi pise ,ili je napisano, koliko ti kosta 1litar benzina.

TAKAV I SAMO TAKAV ODGOVOR PRIHVATAM.
OSTALI ODGOVORI SE MOGU PODVESTI POD SRPSKE SPRDACINE O SRPSKOJ IZRAZITOJ INTELIGENCIJI O SEBI SAMIMA I SPRAM DRUGIH IZRAZITO SMESNIH...

liko.

#5 Jovana

Jovana
  • Members
  • 694 posts

Posted 01 July 2002 - 14:44

RAGE AGAINST THE REZZIM:

TAKAV I SAMO TAKAV ODGOVOR PRIHVATAM.
OSTALI ODGOVORI SE MOGU PODVESTI POD SRPSKE SPRDACINE O SRPSKOJ IZRAZITOJ INTELIGENCIJI O SEBI SAMIMA  I SPRAM DRUGIH IZRAZITO SMESNIH...  

..... a ovaj post je najbolji primer ove tvrdnje.

ima jedna ulica po imenu Masarikova, ima tamo jedna zgrada, u njoj salter.... udjes i pitas posto struja....

#6 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 01 July 2002 - 15:10

Za potrošače sa ugrađenim limitatorima:
zelena zona: 0.462 1.848
plava zona: 0.693 2.772
crvena zona: 1.949 7.798

Za potrošače bez ugrađenih limitatora:
zelena zona: 0.554 2.217
plava zona: 0.831 3.332
crvena zona: 2.339 9.358

Prva kolona je cena kilovata u nižoj tarifi, a druga cena kilovata u višoj tarifi.

Izvor: današnji "Blic", strana 7

[ Izmena poruke: Vesna na dan 2002-07-01 16:34 ]

#7 RAGE AGAINST THE REZZIM

RAGE AGAINST THE REZZIM
  • Members
  • 147 posts

Posted 01 July 2002 - 17:37

Jovana:

RAGE AGAINST THE REZZIM:

TAKAV I SAMO TAKAV ODGOVOR PRIHVATAM.
OSTALI ODGOVORI SE MOGU PODVESTI POD SRPSKE SPRDACINE O SRPSKOJ IZRAZITOJ INTELIGENCIJI O SEBI SAMIMA  I SPRAM DRUGIH IZRAZITO SMESNIH...  

..... a ovaj post je najbolji primer ove tvrdnje.

ima jedna ulica po imenu Masarikova, ima tamo jedna zgrada, u njoj salter.... udjes i pitas posto struja....


Drage moje,

mislite li da ulice, zgrade i salteri mogu da nam pomognu u trazenju odgovora?

Ne znam da li ste se vi bavile sracunavanjem vase mesecne potrosnje el. energije, a ja se tim proracunom bavim svakog meseca u poslednjih 7 godina, i mogu vam reci da je racunica izgubila nekadasnju aritmeticku smislenost i dobila oblicje 'empirijske' formule za potkusurivanje nedostatka sredstava, iz takozvanih realnih izvora.

Hvala vam na obavestenju da je to danas objavljeno u "Blicu" - pa uporedite i sami:
stare i nove cene struje.

Ko pronadje proporciju bilo kog tipa, a ona pada ispod +70%,bice direktno kvalifikovan za popularni kviz na kanalu BK TV-a.

Ovo vam govorim, a pretpostavljam da i vi to znate, da i cifre koje su pred vama ne znace nista, dok priznanica ne bude urucena narednog meseca.

Uz to sve ove cene su date bez 20%Poreza (od koga se pocinje). To je vec gnusno da komentarisem.

Hvala.

#8 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 01 July 2002 - 17:43

Ne razumem u čemu je problem: tražio si cene kilovata, to sam i prenela. A kako se računa - nemam pojma. Videću kad dobijem račun.

Stari (junski) je bio 450 dinara. Za juli: živi bili pa - platili..:smile:

[ Izmena poruke: Vesna na dan 2002-07-01 18:45 ]

#9 RAGE AGAINST THE REZZIM

RAGE AGAINST THE REZZIM
  • Members
  • 147 posts

Posted 01 July 2002 - 20:57

Vesna:
Ne razumem u čemu je problem: tražio si cene kilovata, to sam i prenela. A kako se računa - nemam pojma. Videću kad dobijem račun.  

Stari (junski) je bio 450 dinara. Za juli: živi bili pa - platili..:smile:

<!--message edited --><font size=-1>[ Izmena poruke: Vesna na dan 2002-07-01 18:45 ]</font>


Egzaktnost mog pitanja je zasnovana upravo na tome:

Najpre se pausalno odredi koeficijent povecanja cene, zatim se namerno uopsteno daju "konkretne" brojne vrednosti (zaodenute velom fiksne nadoknade, poreza i sl.), da bi se potom izvrsila procena tvoje potrosnje u odnosu na isti period prosle godine (ne uzimajuci u obzir bilo kakvu nelinearnost u medjuvremenu); TI UPLACUJES po procenoj vrednosti i kad DODJE RACUN onda se sve svodi na RADUJES SE ili SE LJUTIS (uI slucajumislis da si dobro prosla, da si uspela da racionalno koristis ponudjenu ti energiju - u drugom slucaju mislis da si opljackan,nasamaren, zloupotrebljen i nesposoban da vodis svoje domacinstvo u granicama svojih mogucnosti).

Ti u tome ne mozes da vidis problem, jer nikad nisi ni otisla do svog strujomera i proverila svoju potrosnju i njihovu procenu tvoje potrosnje. To, opet bez omalovazavanja, posto pripadas grupi potrosaca relativno niske potrosnje, medjutim da tvoja potrosnja gravitira magicnom broju 600kW ne bi se olako odnosila prema pausalnim obavestenjima U PROSEKU +50%.

Hvala.

#10 ikar

ikar
  • Members
  • 7,779 posts

Posted 01 July 2002 - 21:08

na zalost, iako izreceno na prilicno nejasan nacin, ono o cemu RATR prica je sasvim jasno. eps je i u ovom, kao i prethodnom rezimu, iskoriscen za besomucno pljackanje naroda. kad bi makar nekakva pravilnost postojala, nekako bih to pljackanje lakse podneo :wink:

#11 Pobunjenik

Pobunjenik
  • Members
  • 3,359 posts

Posted 01 July 2002 - 21:44

Vrlo jednostavno, Milosevic nam je drao kozu, a Djnindjic i njegove derikoze nas deru i ispod koze.

#12 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 01 July 2002 - 22:01

2 RATR:

Ti i ja se očito ne razumemo! I ja i dalje ne shvatam gde je problem u našoj komunikaciji. Pitao si sledeće

Zna li neko da odgovori KOLIKO KOSTA KILOVAT 'JEFTINE', POSTO JE KILOVAT 'SKUPE'

i dobio podatak, bez ikakve namere da polemišem.

E, sad, ako mi je "greh" to što se ne grejem na struju i što spadam u zelenu zonu onda ... :smile:

#13 RAGE AGAINST THE REZZIM

RAGE AGAINST THE REZZIM
  • Members
  • 147 posts

Posted 01 July 2002 - 23:05

Draga Vesna,

ono sto je tebi jednostavno (procitas cenu u novinama ili na se raspitas na salterima EDB-a), meni nije dovoljno (novac koji trosim na placanje struje ne da se proracunati u linearnoj homogenoj j-ni, koja kao parametre ima cenu iz novina ili sa saltera); ono sto je meni jednostavno (recite mi koliko kosta kilovat sa doprinosima, fiksnom nadoknadom, porezom i ..., pa da ih ja lepo pomnozim sa, licno, iscitanim brojem utrosenih kilovata, vodim se kao samocitac, i dobijeni rezultat uplatim na racun - "i mirna Backa":wink:, tebi zvuci previse smarajuce (ne zelis da se upustas u nesto sto ti licno ne smeta).

Izvini.
Ni ja nisam trazio polemiku.
Trazio sam tacnu informaciju, sta koliko kosta, a vi ste mi lakonski odgovorili "sve pise u novinama".

Kad se u novinama nalazila tacna i potpuna informacija o bilo cemu, sto moze da izazove znacajniju paznju od gostovanja Slobodana Vuksanovica kod Jugoslava Cosica, na TV Politici.

Hvala.

#14 Henry Chinaski

Henry Chinaski
  • Members
  • 19,241 posts

Posted 01 July 2002 - 23:53

Pa jeste, i ja sam tzv samocitac, pa bih i ja da znam. Recimo potrosio sam 942 kW i koliko ja to treba da platim? Jel' zna neko?

P.S. Zna, zna. Samo sutra.

#15 YC

YC
  • Members
  • 603 posts

Posted 02 July 2002 - 08:24

He, svi ste vi amateri za mene. U zimskom periodu 5.000 kw mesecno!

Ajd, sad da mi neko od strucnjaka kaze! Koliko ce da kosta?

[ Izmena poruke: YC na dan 2002-07-02 09:26 ]