Jump to content


Photo
- - - - -

Ateisti, antiteisti, areligiozni, teisti...


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
813 replies to this topic

#46 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 08 July 2007 - 19:08

QUOTE(Zmitjkoe @ 8 Jul 2007, 19:52) <{POST_SNAPBACK}>
Pa riba je valjda posna?

Pa da, al' kobaja nije. laugh.gif

#47 kobac

kobac
  • Members
  • 1,776 posts

Posted 08 July 2007 - 19:27

QUOTE(MP40 @ 8 Jul 2007, 14:06) <{POST_SNAPBACK}>
Ljude koji veruju u takve gluposti kao sto je hriscanska dogma i treba podjebavati ali ne treba da pate i da imaju problema zbog toga. To je moj stav a verujem i stav svih normalnih i prosvecenih. Dok hriscani smatraju da treba pobiti i muciti sve koji NE veruju u ta sranje... A ti sad budi naj PC na svetu! Srecno.


nisam ja PC, ja sam jednostavno inteligentan.

inteligentan da shvatim da verovanje da je tvoj stav isto sto i stav "svih normalnih i prosvecenih"
nije nista bolji od bilo kakve hriscanske dogme.

inteligentan da shvatim da i podjebavanje moze da izazove patnju i probleme.

a i obrazovan.
obrazovan da znam da nije tacno da "hriscani smatraju da treba pobiti i muciti sve koji ne veruju".

za razliku od tebe, koji si ZATUCAN (a uz to si jos izgleda i fanatik).

#48 nasumica

nasumica
  • Members
  • 918 posts

Posted 08 July 2007 - 19:45

kazu stari da je nekada davno na ovom forumu postojao jedan podforum.zvao se 'religija'. forumasi su odlazili tamo da vecaju dea li verovati i u sta uopste verovati..boga, boba, budu, alaha, dalaj lamu....ili u zeleno spageti cudoviste.
a onda, jednog lepog dana, mada mozda je padala i kisa ili sneg ili bilo oblacno i hladno, opet mozda je za nekog lep dan kada pada kisa ili sneg ili je oblacno i hladno...dakle, tog dana koji je nekome bio lep a nekome nije, Zli Modovi su resili da organizuju veliko spremanje...i 'religija' je nestala.
danas se provuce u ponekom postu ponekog forumasa...ali malo ko zaista zna da li je i gde postojala

#49 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 08 July 2007 - 21:07

QUOTE(MP40 @ 8 Jul 2007, 20:06) <{POST_SNAPBACK}>
E, glupane! Ovo sto si napisao je glupo on sooo many levels...

1. Ako je bio peder... pa sta? Jel neko rekao da je to lose?
2. Kada kazes da je Isus bio peder, to moze da nervira samo one koji u njegovo ime idu da ubijaju pedere.

Ljude koji veruju u takve gluposti kao sto je hriscanska dogma i treba podjebavati ali ne treba da pate i da imaju problema zbog toga. To je moj stav a verujem i stav svih normalnih i prosvecenih. Dok hriscani smatraju da treba pobiti i muciti sve koji NE veruju u ta sranje... A ti sad budi naj PC na svetu! Srecno.



A kako stoji sa ostalima ( muslimani, jevreji,budisti)?I oni treba da sluze za podjebavanje ili ih drzis za prosvecnenije
od hriscana? Malo vise tolerancije nikada nije na odmet.

Lep pozdrav
Teja

#50 djeneralche

djeneralche
  • Members
  • 1,135 posts

Posted 08 July 2007 - 21:11

QUOTE(MP40 @ 8 Jul 2007, 18:30) <{POST_SNAPBACK}>
Gde ti je ponestalo gradjanske hrabrosti, ja ulecem! I potpisujem...
pusim, pijem, jebem, masturbiram, ne postim, lagao sam, krao sam, cesto imao zelje za ubistvom nekoga, hronicni sam hedonista, boga ne priznajem pa ga se ne bojim, ako i postoji bog to sam ja, biblija je najvece parce govneta na papiru, Isus je bio peder, Paja moze da mi polize j...., Neron je bio u pravu, zemlja je loptastog oblika, i stara je preko 4.5 milijardi godina, vrti se oko Sunca, Darvin je sve objasnio, covek je nastao od majmuna, popovi postoje samo da bi guzili decake... Je l' dosta?

Licne ispravke: Ne pusim, nisam nikada nista svesno ukrao (stvarno!), Paolo Koeljo je napisao veca govna a tu su i domace spisateljice + Pavic, Vidojkovic i Magicni cira...

Eto...


крените од себе
слободно
обојица

#51 MP40

MP40
  • Members
  • 1,075 posts

Posted 08 July 2007 - 21:16

QUOTE(djeneralche @ 8 Jul 2007, 22:11) <{POST_SNAPBACK}>
крените од себе
слободно
обојица


Bokte, ovde svi bezgresni! Zaista bih zeleo svet u kom Incognito i ja ispadamo netolerantni i problematicni...

#52 djeneralche

djeneralche
  • Members
  • 1,135 posts

Posted 08 July 2007 - 21:22

QUOTE(MP40 @ 8 Jul 2007, 22:16) <{POST_SNAPBACK}>
Bokte, ovde svi bezgresni! Zaista bih zeleo svet u kom Incognito i ja ispadamo netolerantni i problematicni...


Бокте нисам ни мислио на ваш став о богу толеранцији и осталим небулозама реаговао сам само на подебљано просеравање.

#53 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 08 July 2007 - 22:14

djeneralce, kad cujes da je neki mamlaz silovao a zatim i ubio petogodisnju devojcicu, sta prvo pomislis? Da ga treba poslati u Hajat, dati mu koktel sa kisobrancicem i pozvati nekog da ga intervjuise ne bi li sutra od toga nastao srceparajuci 'based on a true story' blockbuster? Sorry, ja kad to cujem itekako pozelim da zadavim takvu individuu golim rukama. Moj je jedini problem sto sam nazalost pacifista u dusi te se gnusam svakog nasilja i ne verujem da bih bio u stanju da nekome oduzmem zivot, no to nikako ne znaci da to ne mogu da pozelim u odredjenim trenutcima. To sto ja smem to da priznam a neki se kriju iza laznog morala - to nije moj problem. Ako je to proseravanje, odlicno, dodaj na listu mojih grehova i da sam serator, bolje i to nego da sam licemer.

Inace, molio bih cenjene ucesnike foruma, da me ne stavljaju u isti kos sa osobom iza nicka MP40, him included. Ja uopste ne smatram da treba podjebavati osobe koje su nasele na religijsku podvalu jer smatram jako ruznim ismevati bolesne ili psihicki slabe ljude, ali smatram cak gradjanskom duznoscu ismevati i boriti se protivu onih koji su ili zasluzni za takvo psihicko stanje doticnih individua ili se trude iz petnih zila da ih u delirijum tremensu odrze a sve zaradi licnog blagostanja. O tome sam vec pisao @ http://forum.b92.net...w...t&p=1759637 pa ko hoce neka cita, ko nece neka sam slepo izvodi zakljucke - i couldn't care less. Takodje smatram da niko nema pravo sebe proglasavati 'normalnim' i 'prosvecenim' jer su to jako relativne kategorije - pola pacijenata ustanove Dr. Laza Lazarevic smatraju sebe normalnima, a verujem da isto tako Selja i Vepar sebe smatraju prosvecenima.

#54 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 08 July 2007 - 22:18

QUOTE(incognito @ 8 Jul 2007, 23:14) <{POST_SNAPBACK}>
Ja uopste ne smatram da treba podjebavati osobe koje su nasele na religijsku podvalu jer smatram jako ruznim ismevati bolesne ili psihicki slabe ljude, ali smatram cak gradjanskom duznoscu ismevati i boriti se protivu onih koji su ili zasluzni za takvo psihicko stanje doticnih individua



definitivno si ti taj koji ima veci problem s tim nego oni.

#55 MP40

MP40
  • Members
  • 1,075 posts

Posted 08 July 2007 - 22:26

Evo, vadim se iz kosha... Kud sam i ulazio!


Napisati da je Isus bio peder je podjebavanje hriscana, zar ne?

#56 djeneralche

djeneralche
  • Members
  • 1,135 posts

Posted 08 July 2007 - 22:34

QUOTE(incognito @ 8 Jul 2007, 23:14) <{POST_SNAPBACK}>
djeneralce, kad cujes da je neki mamlaz silovao a zatim i ubio petogodisnju devojcicu, sta prvo pomislis? Da ga treba poslati u Hajat, dati mu koktel sa kisobrancicem i pozvati nekog da ga intervjuise ne bi li sutra od toga nastao srceparajuci 'based on a true story' blockbuster? Sorry, ja kad to cujem itekako pozelim da zadavim takvu individuu golim rukama. Moj je jedini problem sto sam nazalost pacifista u dusi te se gnusam svakog nasilja i ne verujem da bih bio u stanju da nekome oduzmem zivot, no to nikako ne znaci da to ne mogu da pozelim u odredjenim trenutcima. To sto ja smem to da priznam a neki se kriju iza laznog morala - to nije moj problem. Ako je to proseravanje, odlicno, dodaj na listu mojih grehova i da sam serator, bolje i to nego da sam licemer.


само си у погрешну масу ствари ставио оно што сам подебљао
овако издвојено делује како треба

#57 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 09 July 2007 - 00:02

QUOTE(BeatrisDal @ 8 Jul 2007, 23:18) <{POST_SNAPBACK}>
definitivno si ti taj koji ima veci problem s tim nego oni.


Pa naravno da imam problem sa njihovim mentalnim defektom zato sto isti u core-u ima potrebu da isti defekt prosiri dalje, il' da istrebi one koji ne bi da mu se predaju. Ko u Futurami oni brain slugs.

Ili ti mislis da ja imam veci defekt od njih? Sto hriscani kazu - ko je bezgresan neka prvi baci kamen. Ja uopste ne tvrdim da nemam sopstvenih psihickih bolesti i slabosti, cak naprotiv. Svako ih ima. Vernici imaju samo jednu vise. A ja zaista ne bih, sto MP40 kaze, zahebavao nekog zbog neke falinke, kao sto ne bih voleo da i mene neko zbog sopstvenih falinki zahebava, docim se ne bih ljutio ako mi neko na iste ukaze, i, za razliku od vernika, pokusao bih da iste ispravim ako je ikako moguce. U svakom slucaju, neka vernici veruju u sta god hoce, sve dok ne pokusaju da to nabace i meni il' jos gore da treniraju postojanost svoje vere na mojim ledjima. E tad umem da postanem jako netolerantan prema doticnima.

U realnom zivotu i svakodnevnim situacijama uopste mi ne pada na pamet da se zamlacujem religijom posto vernici koje poznajem drze svoju veru za sebe, ne moralisu i ne popuju, let alone da pokusavaju da me ubede da je njihova vera ista validnija i racionalnija od vere u Zevsa ili Deda Mraza. Ja njih ne cackam u njihove rane, oni mene ne cackaju u moje, i sve je ok.

QUOTE(MP40 @ 8 Jul 2007, 23:26) <{POST_SNAPBACK}>
Napisati da je Isus bio peder je podjebavanje hriscana, zar ne?


Pa otprilike kao da kazes da je Darvin bio kleptoman. So what? Da nece neko iz naucne javnosti da se uvredi i da dozivi to kao podjebavanje? Ja ne zahebavam hriscane (niti muslimane, hinduse, jevreje, budiste...), zahebavam bajke u koje oni veruju. A ako je njihova vera doista toliko cvrsta mogu na to samo da se nasmeju. Sto bi se vredjali? Ko se nadje uvredjen - trebalo bi da proveri da l' on zaista veruje u to sto misli da veruje pa da svaki atak na svoju veru dozivljava kao atak na njega samog. That's a sign of weak fate, which is good. Kao oni muslimani sto misle da ce im vera/bog/prorok/sta vec oslabiti ako neki Danac u novinama objavi karikaturu Muhameda.

Edited by incognito, 09 July 2007 - 00:03.


#58 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 09 July 2007 - 00:13

Incognito, podsetio si me na jedan davno kovertirani epitaf:
Krao sam, varao, pio i lagao ...
činio sve da život skratim.
Konačno, to mi je i uspelo:
"Pope! Da platim."
dry.gif

Dobro sad, malo je topik krenuo u neozbiljno, a što ne priliči. Ateizam nije samo neprihvatanje crkvenih dogmi već i svih drugih, drugačijih. Ateizam je pre svega skepsa, skepsa u sve što nije proverivo sopstvenim čulima, sopstvenim logičkim aparatom ... pa i u njih: "davno sam naučio da ne verujem sopstvenim očima". Ateizam je trajno vaganje između autoriteta argumenta i argumenta autoriteta; a i najradikalniji ateisti ponekad podlegnu potrebi verovanja autoritetu, prosto zato što je apsolutno nemoguće lično proveriti baš sve. Svaka religija jaše na toj potrebi instalirajući apsolutni autoritet, takozvanog "Boga" koji evoluira svakom izgubljenom autoritarnom polugom seleći se sa pijedestala na pijedestal.

Moj lični antifavorit je Hronos. Svaka poslednja generacija uobraženo smatra da je posisala svu mudrost sveta, od vajkada na ovamo. Jeste. Ali i sve zablude, takođe. Ovo, "moderno doba" često nazivam srednjim vekom Hronosa; vremenu se pridaju nadnaravne mogućnosti, sposobnost da proizvede događaj ... sve ono što je uvek bilo privilegija bogova. Istovremeno, i jednako tako, mi nismo podareni čulima kojima bi jednu tako važnu stvar mogli da registrujemo. Ni čulima, ni aparatima; mi nismo u stanju da neposredno merimo vreme i upoređujemo sa etalonom (kao što smo u stanju da radimo sa prostorom i njegovom gustinom). Ne, mi uvek merimo broj nekih drugih događaja (količinu peska, broj pomeranja kazaljki, broj oscilacija nekog kristala ili atoma) i onda taj broj nazivamo Vremenom. Kažu da vreme teče, ima protok. A zašto onda ne može da se registruje ni fluks ni talas tog protoka? Ako to nije božanska podvala, onda ne znam šta jeste. Nauka, kao i uvek što je, pokušava da trenutno popularnu verziju boga udene u sopstveni vjeruju, ne i da ga radikalno ateistički podvrgne skepsi. Hronos je danas dobio dimenziju ravnopravnu prostoru, čak i superiornu njemu jer je u stanju da ga modelira i upravlja njime ... ono što bogovi inače rade. Danas, onaj koji tvrdi da vreme, da Hronos ne postoji, možda neće biti spaljen kao nekad, ali zasigurno će biti podvrgnut sažaljivom pogledu "onih koji znaju", p®osvećenih.
Mehanizam verovanja u Jehovu ili Hronosa je isti: ljudi spremno odustaju da veruju u sopstvena čula i um koji im govore da oni ne postoje i podaju se zavodljivom komforu pripadanja masi. I Autoritetima.

Koliko stvarno ima ateista?

Edited by Hill Bill, 09 July 2007 - 00:14.


#59 zagor

zagor
  • Members
  • 6,113 posts

Posted 09 July 2007 - 00:48

QUOTE(Hill Bill @ 9 Jul 2007, 01:13) <{POST_SNAPBACK}>
Ateizam je pre svega skepsa

U stvari ne... Agnosticizam jeste skepsa...

Ateizam je samo druga strana istog novchica jednako besmislena kao i "verovanje"...

#60 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 09 July 2007 - 01:42

QUOTE(zagor @ 9 Jul 2007, 01:48) <{POST_SNAPBACK}>
U stvari ne... Agnosticizam jeste skepsa...

Ateizam je samo druga strana istog novchica jednako besmislena kao i "verovanje"...

I sistem "verovanja" bi mogli (morali) da jednako diferenciramo bar na "belief" i "faith", ali pošto je mehanizam gotovo identičan govorimo o "verovanju". Uzeo sam istu slobodu da unificiram i "neverovanje" pod "ateizam" jer me ovde više zanima baš taj mehanizam: Hronosova Crkva dakako ne postoji, niti postoji takva religija, ali pravi trijumf svake zablude leži baš u tome da se nešto neproverivo prihvata kao apriori istinito. Ne bih da topik zastrani, ali isto je sa verovanjem u vanzemaljce; definicija vernika je da svoje verovanje temelji ne na osnovu informacija već naprotiv na njihovom odsustvu!!! Ili pak, na nemogućnosti/nemanju volje da se neka izmišljotina pobija racionalnim argumentima.
Biti ateista (objedinjeno) mnogo je teže nego što se na prvi pogled čini. Ne verovati da je Bog od ništa smandrljao svet za šest dana je lako.

edit: Sad bi me Indy opaučio kako opet pljujem po nauci. laugh.gif Nije to. Moderno vreme je stvorilo toliki kult nauke da se pod istinom podrazumeva sve i samo ono što je nauka u stanju da potvrdi ... ali se dešava i obrnuto: istina postaje i ono što nauka nije u stanju da negira! Pa čak i ako nije u stanju da negira "dovoljno ubedljivo"!!! Čime se teret dokazivanja prebacuje na nekog drugog, nekoga ko uopšte ne mora da ima interes da se time bavi. Nauka je potpuno nemoćna protiv takvog podmetanja. A i naučnici su ljudi, dakle oportunisti.

Edited by Hill Bill, 09 July 2007 - 02:01.