Jump to content


Photo
- - - - -

Ateisti, antiteisti, areligiozni, teisti...


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
813 replies to this topic

#1 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 08 July 2007 - 09:17

tongue.gif

#2 BlackDog

BlackDog
  • Members
  • 2,951 posts

Posted 08 July 2007 - 11:54

Zakoni fizike ,hemije, biologije su vazili i pre hiljadu, dve ,tri pet godina...kao sto vaze i sada. Tako da ako ljudi ne mogu sada da levitiraju, nema "nevinih" zaceca, nema isceljenja, nema hodanja po vodi itd. zasto bi sve to bilo moguce pre par hiljada godina?

Edited by BlackDog, 08 July 2007 - 11:54.


#3 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 08 July 2007 - 15:15

Da, a neko kao Dejvid Koperfild bi bio sam bog, ne obican bozji sin.

Mene je svojevremeno zanimalo da li se moze ponistiti cin krstenja. Postoje neke stvari koje ne mozemo da biramo (boja koze, roditelji, geni...) i koje mozemo da biramo. Krstenje bi svakako trebalo da bude stvar izbora. Ali sta raditi sa osobama koje su "prisilno" krstene jos u detinjstvu, a sada im to nista ne znaci. Ili jos gore - smeta im, ali u smislu da sami sebi "skacu u usta" kada tvrde da su ateisti itd. a ovamo krsteni, kakvog li licemerja. Sto je najgore, izgleda da se to moze ponistiti samo prelaskom u drugu veru... ali se tako samo nastavlja taj zacarani krug.

Na ovo pitanje jedne odvazne osobe, upuceno "svesteniku-pripravniku", on ju je samo pogledao kao da ima odredjenu dusevnu bolest (ili da doticna osoba ima odredjenu bolest) i cutao. Tek na potpitanje da li je to moguce uraditi, procedio je NE...

Posto mu ja ne verujem ("pripravniku"), zanima me da li postoji nekakav postupak kojim se toga odricete. Naravno, to ne znaci da postajete djavolov sluga, nemoralna licnost itd. (kako to vernici i crkva zele da predstave). Osim toga, postoje i drugi "izvori" morala, "cojstva i junastva" itd. Nije vera jedina. Pa ce se uvek naci neko ko ce reci: "Ne diraj ih, to su samo LJUDI", za razliku od onih koji su uvek spremni da kazu samo: "Ne diraj ih, to su NASI"...

P.S. Meni smeta i prisilno busenje usiju. Tako mi ruzno izgleda. Ali, srecom, postoji nada da plasticna hirurgija moze nesto da ucini... Ima li leka protiv druge vrste obelezavanja?

#4 likota39

likota39
  • Members
  • 456 posts

Posted 08 July 2007 - 15:26

QUOTE(FranziskaKafka @ 8 Jul 2007, 10:15) <{POST_SNAPBACK}>
Mene je svojevremeno zanimalo da li se moze ponistiti cin krstenja.
A sto te to uzbudjuje da su te 'nasilno' krstili (naravno, izuzev ako vjerujes u boga)?

To sto sam krsten mi je isto toliko vazno kao da su me roditelji kao dijete hranili crnim a ne bijelim hljebom. Ili sto sam imao pink pidjamu i dekicu a ne plavu (majka ocekivala curicu laugh.gif ).

#5 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 08 July 2007 - 15:27

QUOTE(FranziskaKafka @ 8 Jul 2007, 16:15) <{POST_SNAPBACK}>
Posto mu ja ne verujem ("pripravniku"), zanima me da li postoji nekakav postupak kojim se toga odricete. Naravno, to ne znaci da postajete djavolov sluga, nemoralna licnost itd. (kako to vernici i crkva zele da predstave). Osim toga, postoje i drugi "izvori" morala, "cojstva i junastva" itd. Nije vera jedina. Pa ce se uvek naci neko ko ce reci: "Ne diraj ih, to su samo LJUDI", za razliku od onih koji su uvek spremni da kazu samo: "Ne diraj ih, to su NASI"...


Ja sam isto pitanje postavila malo vaznijem i vishem cinu u SPC.. Onomad, prosle godine.. I on rece, ne mere..

Nema ispisivanja.. Jednom vernik,uvek vernik.

Ovaj "moj" ima zvanje vladike tako da nema sumnje da nesto cedi kroz zube.

Tako ti je to u crkvi.

Lep pozdrav
Teja

#6 ArleKino

ArleKino
  • Members
  • 2,390 posts

Posted 08 July 2007 - 15:30

Što se tiče pravoslavne crkve, u zadnjem broju BH Dana ima priča o liku koji je održao čitav ritual isključenja samog sebe iz SPC-a no na kraju mu je rečeno da od toga nema ništa te da se "ne može ispisati iz knjige krštenih jer bi to bilo isto što i ispisivanje iz knjige rođenih".

#7 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 08 July 2007 - 15:31

QUOTE(Teja @ 8 Jul 2007, 16:27) <{POST_SNAPBACK}>
Nema ispisivanja.. Jednom vernik,uvek vernik.

Ovaj "moj" ima zvanje vladike tako da nema sumnje da nesto cedi kroz zube.

zaista? a slobodna volja, temelj hrišćanskog učenja? ili je u međuvremenu čin krštenja postao nekakav paganski obred žigosanja, ili je velikodostojnik svoje zvanje stekao na nekom večernjem kursu teologije...? dry.gif
dakle, sve su gluplji i nezanimljiviji...

#8 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 08 July 2007 - 15:31

QUOTE(likota39 @ 8 Jul 2007, 16:26) <{POST_SNAPBACK}>
A sto te to uzbudjuje da su te 'nasilno' krstili (naravno, izuzev ako vjerujes u boga)?

To sto sam krsten mi je isto toliko vazno kao da su me roditelji kao dijete hranili crnim a ne bijelim hljebom. Ili sto sam imao pink pidjamu i dekicu a ne plavu (majka ocekivala curicu laugh.gif ).



Vidi Likota, mene su krstili ,ali ti isti sto su me krstili ( mislim na svestenike, a ne na roditelje i na crkvu
u kojoj sam krstena), nisu hteli da me priceste jer se nisam vencala u crkvi. Tako da niti pripadam
niti ne pripadam toj crkvi. Naravno da mi je to svejedno, ali sam htela da teram mak na konac.

Ali, kao sto rekoh, nema tu pomoci.. Uvek ispadnes ti ona strana ako pokusas da se raspravljas sa njima.

Lep pozdrav
Teja

#9 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 08 July 2007 - 15:34

Je li? Pa to zvuci kao pretnja preseljenjem u knjigu umrlih!

Objasnjenje zasto bi nekom to moglo da smeta nalazi se u mom prethodnom postu. I mnogo je argumentovanije od pidzama i dekica jer ih ti SAD ne nosis, a neko ko je krsten - krsten je dozivotno. tongue.gif

#10 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 08 July 2007 - 15:37

QUOTE(Mioba @ 8 Jul 2007, 16:31) <{POST_SNAPBACK}>
zaista? a slobodna volja, temelj hrišćanskog učenja? ili je u međuvremenu čin krštenja postao nekakav paganski obred žigosanja, ili je velikodostojnik svoje zvanje stekao na nekom večernjem kursu teologije...? dry.gif
dakle, sve su gluplji i nezanimljiviji...


Ma kakva bre slobodna volja? Ovaj je stekao cin u istim institucijama kao i ostali koji su u njegovom rangu.

Cin krstenja je zaista poslednjih 10-15 godina postao paganski obicaj ( barem u SPC) obzirom da obavljaju
i masovna krstenja nekih matorijih ljudi koji su "prinudjeni" da se krste pod stare dane da bi njihova decica
mogla" uredno" da se vencaju u crkvi.

Lep pozdrav
Teja

#11 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 08 July 2007 - 15:38

QUOTE(FranziskaKafka @ 8 Jul 2007, 16:15) <{POST_SNAPBACK}>
Posto mu ja ne verujem ("pripravniku"), zanima me da li postoji nekakav postupak kojim se toga odricete. Naravno, to ne znaci da postajete djavolov sluga, nemoralna licnost itd. (kako to vernici i crkva zele da predstave). Osim toga, postoje i drugi "izvori" morala, "cojstva i junastva" itd. Nije vera jedina. Pa ce se uvek naci neko ko ce reci: "Ne diraj ih, to su samo LJUDI", za razliku od onih koji su uvek spremni da kazu samo: "Ne diraj ih, to su NASI"...


Postoji a zove se stav koji i ja praktikujem - bio sam mali, niko me nista nije pitao i to ne uvazavam. Pripadnik necega, neke grupe ili sta vec mozes biti samo, i iskljucivo samo ako se osecas pripadnikom. Kao sto nisam Srbin, tako nisam ni pravoslavac (ni vernik uopste) - na obe te stvari niti sam mogao da uticem niti sam bio pitan, tako da as far as I am concerned - to ne vazi. Uostalom, kad su me pitali na popisu lepo sam rekao - marsovac, ateista - na opste sablaznjavanje popisnicara. E sad sto me verovatno negde vode kao Srbina, i sto me verovatno ima u crkvenim knjigama kao pravoslavca, to je vec njihov problem - ima i moje email adrese u raznim spam listama pa to ne znaci da imam problema sa potencijom niti da pomazem potomcima bivsih ministara finansija bratske nam republike Kongo da iznesu teskom mukom ukradeni novac.

#12 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 08 July 2007 - 15:39

QUOTE(ArleKino @ 8 Jul 2007, 16:30) <{POST_SNAPBACK}>
Što se tiče pravoslavne crkve, u zadnjem broju BH Dana ima priča o liku koji je održao čitav ritual isključenja samog sebe iz SPC-a no na kraju mu je rečeno da od toga nema ništa te da se "ne može ispisati iz knjige krštenih jer bi to bilo isto što i ispisivanje iz knjige rođenih".


Cuj ArleKino, to nije izmislila SPC. Svuda je tako.

Posto si iz BiH verovatno znas i kako stoje stvari sa napustanjem "Islama"?

Monoteisticke religije su stroge u postovanju pravila wink.gif

Lep pozdrav
Teja

#13 dunno

dunno
  • Members
  • 342 posts

Posted 08 July 2007 - 15:41

QUOTE(FranziskaKafka @ 8 Jul 2007, 16:15) <{POST_SNAPBACK}>
Mene je svojevremeno zanimalo da li se moze ponistiti cin krstenja. Postoje neke stvari koje ne mozemo da biramo (boja koze, roditelji, geni...) i koje mozemo da biramo. Krstenje bi svakako trebalo da bude stvar izbora. Ali sta raditi sa osobama koje su "prisilno" krstene jos u detinjstvu, a sada im to nista ne znaci. Ili jos gore - smeta im, ali u smislu da sami sebi "skacu u usta" kada tvrde da su ateisti itd. a ovamo krsteni, kakvog li licemerja. Sto je najgore, izgleda da se to moze ponistiti samo prelaskom u drugu veru... ali se tako samo nastavlja taj zacarani krug.


To da lli ce neko biti vernik ili ne svakako treba da bude stvar izbora. I tu se u potpunosti slazem sa tobom samo mi nije jasno kako mozes u sledecoj recenici da napravis kontradiktornost i kazes da je licemerno od ljudi koji su (kako ti kazes) prisilno krsteni u detinjstvu (dakle, bez njihovog pristanka) da se te vere odricu i izjasnjavaju kao ateisti? Ne razumem zaista.

Da li stigmatizacija na rodjenju neophodno mora da znaci neopozivost tudje odluke o necemu sto treba da bude licna stvar svakog pojedinca?
Nadam se da ne.

Ja sam ateistkinja zato sto se to poklapa sa percepcijom stvarnosti koju zelim da negujem. Nema veze sa nekim racionalnim zakljuccima i empirijskim dokazima. I da postoji bog ja ga ne bih priznavala...

Ko sto rece Buñuel: "Hvala Bogu sto sam ateista"

#14 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 08 July 2007 - 15:44

QUOTE(FranziskaKafka @ 8 Jul 2007, 17:15) <{POST_SNAPBACK}>
Mene je svojevremeno zanimalo da li se moze ponistiti cin krstenja.


Pustis bilo sta od Alicea Coopera ili the Kiss, obuces nesto crveno ako si devica, pozoves sest svedoka (obavezno dve lezbejke, jednu nerotkinju, jednog pasivnog pedera, jednog Muslimana, i jednu osobu vencanu u opstini), okrenes se tri puta oko sebe, i kazes... ma ne moras nista ni da kazes; dotle ima sve da vas sprzi grom.

EDIT: Ups, musliman se pise malim slovom, al' citaj ovo kao SFRJ nacionalnost (cisto da jos vise iznerviras Bozansko Telo SPC).

Edited by den røde bussen, 08 July 2007 - 15:47.


#15 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 08 July 2007 - 15:44

QUOTE(dunno @ 8 Jul 2007, 16:41) <{POST_SNAPBACK}>
To da lli ce neko biti vernik ili ne svakako treba da bude stvar izbora. I tu se u potpunosti slazem sa tobom samo mi nije jasno kako mozes u sledecoj recenici da napravis kontradiktornost i kazes da je licemerno od ljudi koji su (kako ti kazes) prisilno krsteni u detinjstvu (dakle, bez njihovog pristanka) da se te vere odricu i izjasnjavaju kao ateisti? Ne razumem zaista.

Da li stigmatizacija na rodjenju neophodno mora da znaci neopozivost tudje odluke o necemu sto treba da bude licna stvar svakog pojedinca?
Nadam se da ne.

Ja sam ateistkinja zato sto se to poklapa sa percepcijom stvarnosti koju zelim da negujem. Nema veze sa nekim racionalnim zakljuccima i empirijskim dokazima. I da postoji bog ja ga ne bih priznavala...

Ko sto rece Buñuel: "Hvala Bogu sto sam ateista"


A jel tebe krtsili kad si bila beba?

Btw, ne razumem sta ti nije jasno u recenici Franciske Kafke? Jasno je rekla da joj to smeta ( kao i meni, uostalom) , ali
da nema nacina da to izmenis.

Lep pozdrav
Teja