Jump to content


Photo

Studije Fizike


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
41 replies to this topic

#31 betty

betty
  • Members
  • 1,130 posts

Posted 09 July 2007 - 16:40

QUOTE(kurdi @ 9 Jul 2007, 16:02) <{POST_SNAPBACK}>
tako sam i ja poceo, al onda zavolis jebiga.

laugh.gif

Samo disclaimer, da ne ispadne nesporazum: nisam htela da kazem da je faks pun likova koji su tu da bi izbegli vojsku, nego da je bilo uobicajeno da nema bas neke navale, i da ne znam za period kad je bilo drugacije. Znam i devojku koja je upisala nakon srednje medicinske jer nije znala sta bi, pa kao, da bude bar negde. Posle je presla na bioloski i mucila se cak i sa tamosnjom matematikom, jer su, pazi bisera, zadaci bili 'teksutalni'. Ono, brojke brojke, pa odjednom nesto lim, pa cos... Oni koji zaista posle studiraju su sasvim druga prica.

#32 tamarindajuice

tamarindajuice
  • Members
  • 223 posts

Posted 09 July 2007 - 16:48

Koliko znam, '93. fizika nije odlagala vojsku, tek od '94.
Znam devojku koja je pala violinu, pa zavrsila na nekom vitaminskom smeru. Verovatno i ostala do kraja prvog semestra.

#33 betty

betty
  • Members
  • 1,130 posts

Posted 09 July 2007 - 17:17

Ok, ok, mozda gresim. Mozda je uvek bila velika navala u Beogradu, i upisivali su se iskljucivo najbolji ucenici posle stroge selekcije, a onda se nesto neobicno desilo poslednjih godina i prijavljuje ih se manje. Svejedno, volela bih da cujem otkud podatak da ih se prijavljuje i upisuje sad manje nego ranije, i koliko je to manje u odnosu na raniji period.



edit. Sad sam pogledala tabele sa poenima i jos sam vise zbunjena. Poslednjih par godina je za upis bilo potrebno 70+ poena, dok je pre toga bilo dovoljno 30 (51 za budzet), ako ne laze infostud. Sad mi tek nije jasno otkud informacije da je interesovanje poslednjih godina opalo.

Edited by betty, 09 July 2007 - 17:46.


#34 kurdi

kurdi
  • Members
  • 3,206 posts

Posted 09 July 2007 - 18:08

QUOTE(tamarindajuice @ 9 Jul 2007, 17:48) <{POST_SNAPBACK}>
Koliko znam, '93. fizika nije odlagala vojsku, tek od '94.
Znam devojku koja je pala violinu, pa zavrsila na nekom vitaminskom smeru. Verovatno i ostala do kraja prvog semestra.


'93 definitivno nije odlagala, ne znam kada je pocela.

slagacu verovatno posto i meni zvuci neverovatno, ali mi se cini da je tada na bg fizici nominalno bilo 200 (dvesto) mesta i ni izbliza se nisu dala popuniti.
definitivno su ljudi upisivali iz neznanja sta sa sobom raditi.

i iz moje generacije a i iz onoga sto sam kasnije cuo/video nikada nije zapravo bilo vise od 5-10 stvarnih studenata po generaciji (ovde se trudim da demonstriram svoju urodjenu toleranciju). tako da mi nije bas jasno to prepiranje o 30 vs. 100, obe cifre su potpuno sulude.

#35 kurdi

kurdi
  • Members
  • 3,206 posts

Posted 09 July 2007 - 19:17

QUOTE(betty @ 9 Jul 2007, 17:40) <{POST_SNAPBACK}>
laugh.gif

Samo disclaimer, da ne ispadne nesporazum: nisam htela da kazem da je faks pun likova koji su tu da bi izbegli vojsku, nego da je bilo uobicajeno da nema bas neke navale, i da ne znam za period kad je bilo drugacije. Znam i devojku koja je upisala nakon srednje medicinske jer nije znala sta bi, pa kao, da bude bar negde. Posle je presla na bioloski i mucila se cak i sa tamosnjom matematikom, jer su, pazi bisera, zadaci bili 'teksutalni'. Ono, brojke brojke, pa odjednom nesto lim, pa cos... Oni koji zaista posle studiraju su sasvim druga prica.


zapravo odlaganje vojske je realno moglo samo da podigne nivo bg fizike, ne zbog toga sto se sjatilo vise onih koji su tu samo zbog toga (a lako je upisati) i koji za pricu nisu previse bitni, nego zato sto je u prethodnom periodu bilo onih koji su otisli na etf samo zato sto fizika nije odlagala, a mogli su biti pristojni fizicari.

#36 thermal bug

thermal bug
  • Members
  • 2,388 posts

Posted 09 July 2007 - 19:59

QUOTE(kurdi @ 9 Jul 2007, 20:17) <{POST_SNAPBACK}>
zapravo odlaganje vojske je realno moglo samo da podigne nivo bg fizike, ne zbog toga sto se sjatilo vise onih koji su tu samo zbog toga (a lako je upisati) i koji za pricu nisu previse bitni, nego zato sto je u prethodnom periodu bilo onih koji su otisli na etf samo zato sto fizika nije odlagala, a mogli su biti pristojni fizicari.
vratili su se oni posle 2 godine 3 put i postali solidni fizichari wink.gif

ako ne i profesori ruskog, shalim se. samo znam neke innocent.gif

(a velichine su obichno terale oba paralelno, pa onda u jednom trenutku odluchivale sta je primarno, kad se stvarno moralo ph34r.gif )

Edited by thermal bug, 09 July 2007 - 20:02.


#37 kurdi

kurdi
  • Members
  • 3,206 posts

Posted 09 July 2007 - 20:14

QUOTE(thermal bug @ 9 Jul 2007, 20:59) <{POST_SNAPBACK}>
vratili su se oni posle 2 godine 3 put i postali solidni fizichari wink.gif

ako ne i profesori ruskog, shalim se. samo znam neke innocent.gif

(a velichine su obichno terale oba paralelno, pa onda u jednom trenutku odluchivale sta je primarno, kad se stvarno moralo ph34r.gif )


eh da, prava ljubav vs. praktikalije... zajebano.

#38 thermal bug

thermal bug
  • Members
  • 2,388 posts

Posted 09 July 2007 - 20:17

QUOTE(kurdi @ 9 Jul 2007, 21:14) <{POST_SNAPBACK}>
eh da, prava ljubav vs. praktikalije... zajebano.
jashta, vazno je da se mi razumemo laugh.gif

(i da cveta cvece, ali razno)

#39 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 09 July 2007 - 22:19

fiziku u beogradu je uvek bilo lako upisati, i upisivali su je mnogi koji su otpali drugde pa da eto budu bar studenti. mada ni meni nije mnogo bilo jasno cemu to sluzi. naravno, uvek ih je jako malo zavrsavalo.

u moje vreme (a to davno bese) nas je na prvoj godini bilo bas mnogo, dok nas je na cetvrtoj bilo bukvalno 5 (4.5 kad bolje razmislim). tj. kao sto vec rece kurdi, uvek je bilo malo pravih studenata fizike.
kakva je trenutna situacija sto se samih studija u bgdu tice, nemam pojma. ranije su to bile bas solidne studije, neke predmete jednostavno nije svako mogao da polozi. kvantna recimo...ali covek se penzionisao davno, pa ne znam kako je sad vode naslednici.

#40 mizar

mizar
  • Members
  • 250 posts

Posted 10 July 2007 - 05:48

QUOTE(sta dalje @ 9 Jul 2007, 17:19) <{POST_SNAPBACK}>
fiziku u beogradu je uvek bilo lako upisati, i upisivali su je mnogi koji su otpali drugde pa da eto budu bar studenti. mada ni meni nije mnogo bilo jasno cemu to sluzi. naravno, uvek ih je jako malo zavrsavalo.

u moje vreme (a to davno bese) nas je na prvoj godini bilo bas mnogo, dok nas je na cetvrtoj bilo bukvalno 5 (4.5 kad bolje razmislim). tj. kao sto vec rece kurdi, uvek je bilo malo pravih studenata fizike.
kakva je trenutna situacija sto se samih studija u bgdu tice, nemam pojma. ranije su to bile bas solidne studije, neke predmete jednostavno nije svako mogao da polozi. kvantna recimo...ali covek se penzionisao davno, pa ne znam kako je sad vode naslednici.


jednom sam pitala anicina (jer je mozda najpristupacniji i najrazumniji profan tamo - za neupucene: na fizici u bg) zasto primaju toliko studenata. ti studenti su samo pravili guzvu na predavanjima, postavljali glupa pitanja i zbog njihovog pretvaranja da studiraju su neki od *nas* imali termin za eks. vezbe u 7 uvece. rekao je da je to zato sto se fakulteti finansiraju proporcionalo broju studenta (sto je malo van pameti, btw), i da od tog broja zavisi jos i broj mesta u domovima, broj stipendija ministarstva prosvete itd. zato u bg i imaju izmedju tri i pet upisnih rokova godisnje, a ne zato sto se nesto zaista ocekuje od tih koji se upisu u oktobru - mislim da se do oktobra popunjava budzet, a na samofinansiranje se valjda samo upise po koji entuzijasta godisnje.

#41 Ljisha

Ljisha
  • Members
  • 137 posts

Posted 10 July 2007 - 06:33

QUOTE(sta dalje @ 9 Jul 2007, 23:19) <{POST_SNAPBACK}>
fiziku u beogradu je uvek bilo lako upisati, i upisivali su je mnogi koji su otpali drugde pa da eto budu bar studenti. mada ni meni nije mnogo bilo jasno cemu to sluzi. naravno, uvek ih je jako malo zavrsavalo.

u moje vreme (a to davno bese) nas je na prvoj godini bilo bas mnogo, dok nas je na cetvrtoj bilo bukvalno 5 (4.5 kad bolje


Ista situacija je i u NS. Mada moj smer je upisalo nas 8 i od nas 8 na smeru (diplomirani fizicar tj fizicar istrazivac kako ga sad zovu) nas 5 je redovno izguralo sve godine i verovatno cemo nas 3 da zavrsimo do kraja apsolventskog. Naravno govorim za svoj smer. U prvom roku fiziku upisuju oni koji zele time da se bave a u drugom upisuju ti sto bi eto bili samo studenti a na fizici uvek ima mesta i dosta je lako upisati, ali kao sto se zna tesko je zavrsiti.
Recimo od ukupno mozda tridesetak ljudi koji su upisali iste godine kao i ja njih 10 je odustalo u prva dva meseca(na smeru meteorologija je ostala samo jedna devojka i ona je takodje sve godine izgurala jednu za drugom), znaci nisu docekali ni ispitni rok jer su shvatili da im nece ici.

Iskeno cula sam za profesora Anicina i da je on stvarno ok prema studentima i to pohvaljujem s obzirom da sam cula za ostatak profesora u BG da uopste ne komuniciraju sa studentima.

Meni je jednostavno zapala ova cifra od 100 ljudi za oko jer je ovo prvi rok i ovo su ljudi koji su dosli da polazu prijemni na fizici (znaci nema zajednickog prijemnog sa fakultetom tehnickih nauka). Znaci da su ovo ljudi koji su hteli i zele da studiraju bas fiziku. Naravno sposobnosti a na kraju krajeva izdrzljivost i strpljenje ovih 100 ce se videti do kraja. S tim sto ce se taj broj jos povecati u drugom upisnom roku i bice studenata koji ce obnoviti prvu naravno.

Onaj ko zeli da studira fiziku ipak mora da zna da je to puno obaveza i preko godine. Kod nas je mozda najteza treca (mislim da je u BG tesko vec pregurati drugu, po onom sto sam cula jer imaju vec teorijsku i td) i kod nas onaj ko je dogurao do trece ne mora da znaci da ce zavrsiti, jer onda dolaze ti predmeti koje ne moze svako da polozi (teorijska, kvantna, statisticka i td). Inace ima jako puno apsolvenata kod nas jer ne mogu da poloze ulazni iz fizike cvrstog stanja pa ni da odrade vezbe tokom godine tako da sam se nasla u soku kada nas je na cetvrtoj bilo 30tak na tom predmetu jer sam se navikla da nas bude jako malo.

Jednostavno 100 je i za mene jako veliki broj i bas zato sto je ovo prvi upisni rok treba neko da ga pohvali. Ja smatram da je ovo napredak jer mozda ljudi kojima idu prirodne nauke nisu upisali fakultet tehnickih nego bas PMF.

Edited by Ljisha, 10 July 2007 - 06:47.


#42 TenMon

TenMon
  • Members
  • 21 posts

Posted 26 July 2007 - 14:23

Naravno da je 100 super broj. Ako vec govorimo o efikasnosti studenata koji prodju kroz studije fizike, bolje je da ih ima vise u samom startu jer se povecavaju sanse da se nadje neko genijalan smile.gif