Jump to content


Photo

Ruska knjizevnost XX vijeka


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
8 replies to this topic

#1 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 06 July 2007 - 01:48

Sta mozete reci o tome?
Prija li vam ruski simbolizam "srebrnog vijeka" (Blok, Ahmatova, Mandeljstam...)?
Da li je Nabokov malo prazan ili stvarno velik? Sta je to kod njega tako jako?
A Brodski? Je li on vise zasluzio Nobelovu nagradu od Solohova? A od Bunjina?
I onaj Andrej Platonov? Je li ono genije ili ludak ili oboje?

#2 AndiSam

AndiSam
  • Members
  • 635 posts

Posted 09 July 2007 - 18:46

Ako mene pitas, "srebrni vek" bio je zapravo zlatni vek. Mandeljstam i Ahmatova spadaju medju meni najdraze pesnike. Mandeljstamova zbirka Tristia je nesto najlepse sto je ruska poezija XX veka dala, bar se meni tako cini (dozvoljavam da ga ne volite i da se ne slazete), i tu imam u vidu i Cvetajevu (koja cak i kad je neukusno pateticna ostaje velika) i Bloka i Gumiljova i Belog i Pasternaka... Toliko talenta u jednoj tako tragicnoj pesnickoj generaciji.

Sto se Nabokova tice - da, on jeste velik, jedan je od najvecih, sasvim sigurno. A zasto je velik... zato sto je napisao Bledu vatru i zato sto je napisao izvanrednu Luzinovu odbranu; ponajmanje je velik zbog skandalozne Lolite. Velik je zbog toga sto je bio nevidjeni namcor i zato sto je nevidjeno bezobrazan (Strong Opinions, njegova zbirka intervjua, sjajna je kolekcija uvreda na racun Dostojevskog, Sartra, Foknera, Paunda, Balzaka i manje-vise svake druge "ustaljene" knjizevne ikone). Velik je i zato sto je napisao predivne pripovetke, velik je zato sto je svesno promenio jezik i zato sto u tom podvigu nije izgubio mnogo od svoje stilske perfekcije. I zato sto je kazao da je Konrad idiot.

#3 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 10 July 2007 - 17:49

Andi Sam,
Super. Ako ima poezije u kojoj uzivam, to je upravo ova ruska poezija Srebrnog vijeka (ne sva, naravno). Pri tome ja izdvajam Bloka i Ahmatovu.

Nisam znao sve te detalje o Nabokovu i slazem se da je velik i zbog toga sto si naveo. Njegov jezik je nevjerovatan, on je jedan od onih koji je od ruskog jezika izvukao maksimume. No, interesantna je (a po meni i donekle osnovana) opservacija Brodskog da iza sjajnog jezika Nabokova ne stoji nista sustinsko, da je tu jezik sam sebi cilj i zbog toga ponekad dosadan. Mozemo reci da je Brodski, uz Nabokova, ruski emigrantski pisac koji je zadobio najvece postovanje na Zapadu i da je tu moglo biti i neke zavisti. Tim prije sto je Brodski predstavnik ruskog jevrejstva, a Nabokov, naprotiv, ruske (na svoj nacin nacionalisticke) prerevolucionarne aristokratije. U svakom slucaju, Brodski je ispred Nabokova stavio Platonova, koji je relativno slabo poznat na Zapadu. Ja se tu slazem sa Brodskim.

Kod Nabokova mi je interesantna njegova neprikrivena netrpeljivost prema Njemcima. I meni, kao i mnogima smeta njegov aristokratski snobizam.

#4 AndiSam

AndiSam
  • Members
  • 635 posts

Posted 11 July 2007 - 12:32

QUOTE(Marko @ 10 Jul 2007, 18:49) <{POST_SNAPBACK}>
Nisam znao sve te detalje o Nabokovu i slazem se da je velik i zbog toga sto si naveo. Njegov jezik je nevjerovatan, on je jedan od onih koji je od ruskog jezika izvukao maksimume. No, interesantna je (a po meni i donekle osnovana) opservacija Brodskog da iza sjajnog jezika Nabokova ne stoji nista sustinsko, da je tu jezik sam sebi cilj i zbog toga ponekad dosadan.

Mozda se mogu sloziti sa Brodskim da je njegov jezik samom sebi cilj, ali ne i da je dosadan. Tako nesto nisam doziveo citajuci Nabokova. No, valjda je to stvar ukusa. Meni je, recimo, Brodski neretko dosadan.
QUOTE
Mozemo reci da je Brodski, uz Nabokova, ruski emigrantski pisac koji je zadobio najvece postovanje na Zapadu i da je tu moglo biti i neke zavisti. Tim prije sto je Brodski predstavnik ruskog jevrejstva, a Nabokov, naprotiv, ruske (na svoj nacin nacionalisticke) prerevolucionarne aristokratije. U svakom slucaju, Brodski je ispred Nabokova stavio Platonova, koji je relativno slabo poznat na Zapadu. Ja se tu slazem sa Brodskim.

Ne znam koliko to veze ima sa Jevrejstvom, premda sam citao negde da je postojala sumnja da je Nabokov antisemita, sto mi se cini kao ordinarna glupost, posto je, koliko znam, Vera Nabokov, njega supruga bila Jevrejka. No, naravno, to ne znaci nista.

QUOTE
Kod Nabokova mi je interesantna njegova neprikrivena netrpeljivost prema Njemcima. I meni, kao i mnogima smeta njegov aristokratski snobizam.


Nabokov je takodje imao i neprikrivenu netrepeljivost prema homoseksualcima, a rodjeni mu je brat umro u koncentracionom logoru, sa sve roza trouglom oko ruke. Pre rata je ziveo negde u Svajcarskoj, sa nekim aristokratom, zaboravio sam ime. Sam Nabokov nikada to nije mogao da prihvati. A kada je bio dete, postarao se da njegovi roditelji saznaju za bratovu homoseksualnost, tako sto im je pokazao delove njegovog dnevnika. Ima o tome sjajan tekst negde na netu, pronaci cu ga, ako te zanima.

Njegov aristokratski snobizam mi je zabavan, ali sumnjam da je to samo farsa. Ne znam da li si primetio, ali je to farsa identicna onoj koju izvodi Aleksandar Hemon u svojim intervjuima, ali sa mnogo manje uspeha.

#5 ToniAdams

ToniAdams
  • Members
  • 1,311 posts

Posted 11 July 2007 - 12:43

Sta mislite o Andreju Makinu?
Jako mi se svidela "Muzika jednog zivota".
edit: Naravno da nema veze sa pomenutima iz prvog posta, ali je, po meni, vredan paznje.

Edited by MaxPower, 11 July 2007 - 12:44.


#6 Porucnik Vasic

Porucnik Vasic
  • Members
  • 152 posts

Posted 01 August 2007 - 18:08

Мени је посебно занимљива руска жанровска књижевност настала на крају века. Као што је био био случај са браћом Стругацки, семјонова,Лукајенко и Акуњин су много више од простог жанра и мени нешто најсвежије што сам читао у последњих пар година.Мајстори форме, изузетно кретивни.заллужују пажњу.

#7 odmor

odmor
  • Members
  • 543 posts

Posted 05 August 2007 - 12:04

U knjizarama po Beogradu se prodaje trotomna antologija ruske price XX veka. Nisam je citao, ali svaki put kada je prelistam naidjem na neku "izvornu mudrost", na primer:

Kada Rus ne moze da zaspi, on razmislja.

rolleyes.gif

#8 BGhost

BGhost
  • Banned
  • 1,978 posts

Posted 05 August 2007 - 14:09

QUOTE(odmor @ 5 Aug 2007, 13:04) <{POST_SNAPBACK}>
U knjizarama po Beogradu se prodaje trotomna antologija ruske price XX veka. Nisam je citao, ali svaki put kada je prelistam naidjem na neku "izvornu mudrost", na primer:

Kada Rus ne moze da zaspi, on razmislja.

rolleyes.gif

Ne mislis valjda je glupi Amerikanac sam smislio one fore o Caku Norisu? Ne, bilo je potrebno da procita antologiju ruskih prica ili nasumice izabere bilo koji roman realizma i potka za zajebanciju potentnog fajtera je bila ispletena. Ruska knjizevnost je uvek zabavna samo ako se cita uz ironijski odmak. Jedina ljucka epoha ruske knjizevnosti je ova poslednja, autoironijska, faza. Doduse, kako je ironisanje Romana Siroke ruske duse iole mislecem citaocu redundantno, ni novi, trideset godina zaostali, talas ruske knjizevnosti nema previse smisla.

#9 wagabund

wagabund
  • Members
  • 1,617 posts

Posted 08 August 2007 - 02:04

QUOTE(BG restorani @ 5 Aug 2007, 15:09) <{POST_SNAPBACK}>
Ne mislis valjda je glupi Amerikanac sam smislio one fore o Caku Norisu? Ne, bilo je potrebno da procita antologiju ruskih prica ili nasumice izabere bilo koji roman realizma i potka za zajebanciju potentnog fajtera je bila ispletena. Ruska knjizevnost je uvek zabavna samo ako se cita uz ironijski odmak. Jedina ljucka epoha ruske knjizevnosti je ova poslednja, autoironijska, faza. Doduse, kako je ironisanje Romana Siroke ruske duse iole mislecem citaocu redundantno, ni novi, trideset godina zaostali, talas ruske knjizevnosti nema previse smisla.


restoranski receno, mada potrebna je ispravka u smislu savremenog ruskog trenutka. ofšor banke, rejv žurke i pokemoni jednostavno nisu bili obuhvaceni gogoljevim sinjelom. zen otklon, pelevin vlada. ima smisla, s obzirom da komunicira sa senzibilitetom savremenog citaoca, za razliku od slavnih prethodnika.