Jump to content


Photo

Jos uvek o porezima na prvi stan


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
35 replies to this topic

#16 sanja025

sanja025
  • Members
  • 118 posts

Posted 09 July 2007 - 15:20

Konačno, Zakon je danas stupio na snagu.

#17 ljtruba

ljtruba
  • Members
  • 104 posts

Posted 09 July 2007 - 17:22

Majke ti

#18 sanja025

sanja025
  • Members
  • 118 posts

Posted 09 July 2007 - 17:28

QUOTE(ljtruba @ 9 Jul 2007, 18:22) <{POST_SNAPBACK}>
Majke ti

Ja strpljivo dočekala, pa sam smile.gif . Nisam imala nameru da zvučim zajedljivo ili kako ti se već učinilo.

#19 ljtruba

ljtruba
  • Members
  • 104 posts

Posted 10 July 2007 - 08:06

OK, no problemo.

Ja na nestrpljivo, pa sad blink.gif


Sad kad slusam vesti yucky.gif

#20 Kritikal

Kritikal
  • Members
  • 22 posts

Posted 10 July 2007 - 19:19

da li je neko bio danas u poreskoj upravi da vidi sta je sve potrebno da bih bio oslobodjen poreza na prvi stan? video sam na dnevniku 2 listu od nekih desetak papira (po njihovim recima, u potrazi za istima treba obici brdo institucija), ali ne znam tacno sta je sve u pitanju.

#21 Persephone

Persephone
  • Members
  • 526 posts

Posted 11 July 2007 - 20:53

QUOTE(Kritikal @ 10 Jul 2007, 20:19) <{POST_SNAPBACK}>
da li je neko bio danas u poreskoj upravi da vidi sta je sve potrebno da bih bio oslobodjen poreza na prvi stan? video sam na dnevniku 2 listu od nekih desetak papira (po njihovim recima, u potrazi za istima treba obici brdo institucija), ali ne znam tacno sta je sve u pitanju.


Pogledaj ovde.

#22 Kritikal

Kritikal
  • Members
  • 22 posts

Posted 12 July 2007 - 16:25

QUOTE(Persephone @ 11 Jul 2007, 21:53) <{POST_SNAPBACK}>
Pogledaj ovde.


hvala!!! btw. nije tako strasna dokumentacija, realno se sve ovo moze skupiti za dan biggrin.gif

#23 Rastko

Rastko
  • Members
  • 4,352 posts

Posted 16 July 2007 - 10:03

QUOTE(ljtruba @ 9 Jul 2007, 16:01) <{POST_SNAPBACK}>
Pricao sa investitorom. Nece da raskinu ugovor.

Pukao sam 4500 evra. sad.gif sad.gif sad.gif


Ako ti je lakše, ni raskidom ugovora ne bi rešio problem. Po zakonu, pravo na odbitak PDV-a imaju oni koji do stupanja na snagu te olakšice nisu bili vlasnici stana. Dakle, pošto si ti bio vlasnik stana da dan stupanja zakona, ne bi imao pravo na olakšicu.

Imam samo jedno pitanje od tebe. Ovo nije pravnička stvar, nego čist uličarski rezon. Kada si odlučivao o kupovini, pritiskao te investitor, odobrila ti banka, zar to ne znači da si ušao u celu priču sa idejom da ćeš platiti 18%? Ja tebe potpuno razumem sa ljudske strane, zavrnula te država, obećavala, pa ništa, pa kad si ti kupio, ona daje drugima... Ali kad god postoji neka izmena, mora tako biti... I onda kazni ako hoćeš DS, svi će razumeti. Ali oni koji danas potpišu ugovor možda promene prethodnu stranku i sutra glasaju za DS...

#24 ljtruba

ljtruba
  • Members
  • 104 posts

Posted 17 July 2007 - 21:51

Rastko, ne radi se ovde o politickim strankama niti o tome za koga cu da glasam.

Moja je greska, sto sam pojurio i nisam prvo procitao zakon, vec poslusao samo medije.
Vest je bila da su budzet, izmene zakona o porezu na imovinu, Rodoljub Sabic i jos neki lik izglasani, te da sve stupa na snagu od prvog jula.

Idemo sad dalje, ne bih se vracao na ovu temu.

Ako ipak investitor pristane da raskinemo ugovor, kakva me peripetija ceka?
Da li mogu da imam problema i kakvih?

Advokat mi je otisao na odmor i sad ne znam koga da pitam, pomagajte.

#25 Rastko

Rastko
  • Members
  • 4,352 posts

Posted 18 July 2007 - 12:52

ljtruba, mislim da možda postoji rešenjce za tebe... jesi li se ti uknjižio kao vlasnik?

#26 ljtruba

ljtruba
  • Members
  • 104 posts

Posted 18 July 2007 - 16:05

U pitanju je novogradnja i jos nije uknjizeno.
Ugovor se vodi na mene.

#27 Rastko

Rastko
  • Members
  • 4,352 posts

Posted 18 July 2007 - 21:47

U zavisnosti od konkretne situacije u zemljisnim knjigama mogao bi da tvrdis da nisi postao vlasnik nepokretnosti, posto se po zakonu svojina na nepokretnosti stice uknjizbom, a ne overom ugovora. Overen ugovor o kupoprodaji nepokretnosti predstavlja samo pravni osnov za sticanje, ali sticanje se okoncava konacnim resenjem o upisu... U tom slucaju mogao bi da tvrdis da nisi bio vlasnik stana do stupanja na snagu zakona i da trazis odbijanje po upisu. Ovo je sve dugacak stap, ali eto ti nada.

#28 ljtruba

ljtruba
  • Members
  • 104 posts

Posted 19 July 2007 - 01:11

Ako procitas izmene zakona videces da je najvaznije da je ugovor overen u sudu posle 9. jula.

#29 porfirijepetrovic

porfirijepetrovic
  • Members
  • 129 posts

Posted 25 July 2007 - 19:58

ovaj zakon, kao i one gluposti o smanjenju pdv-a na kompjutere i bebi opremu, je smesan i populisticki.

al dobro, nema veze. pita me sad brat od tetke da li moze da kupi stan ovde bez pdv-a, a da je pritom nekad bio vlasnik stana u inostranstvu (koji je u medjuvremenu prodao). zna li ko?

#30 ejn

ejn
  • Members
  • 2 posts

Posted 26 July 2007 - 08:22

Hm... Evo i ja sam potencijalni kupac prvog stana, pa sam malo istraživao podatke na internetu o subvencijama i pomoći države oko kredita za prvi stan. Problem je u tome što ne znam kako i gde da počnem sa papirologijom, nemam puno iskustva što se toga tiče, a i ekonomija mi je uvek loše išla, pa bih zamolio ljude koji se već pršli kroz sve to da mi malo obajsne proceduru. Koje papire bih trebao da popinu, gde da ih predam, kome da se javim, na koja vrata da pokucam. A plus i danas sam našao nešto na netu, evo ovde...
Ministarstvo finansija RS
Kaže "...Predviđeno je da poreske olakšice imaju svi punoletni građani Srbije koji od 1. jula 2006. godine nisu imali stan u vlasništvu, i to za stan od 40 kvadrata, plus po 15 kvadrata za svakog člana porodice..."
Interesuje me i da li ovo "40 kvadrata", znači da ako ja kupujem stan koji je manji od toga, da ne mogu da računam na pomoć države...
Vaši konkretni odgovori će mi jako puno značiti! Jako!
Unapred hvala...