Jump to content


Photo

Sta citate?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
199 replies to this topic

#31 falcon

falcon
  • Members
  • 2,050 posts

Posted 21 July 2002 - 19:47

"Svila" Alesandro Bariko

#32 sand

sand
  • Members
  • 176 posts

Posted 22 July 2002 - 14:04

i Oceano Mare i Novecento :smile: Baricco

#33 sand

sand
  • Members
  • 176 posts

Posted 22 July 2002 - 14:05

i Oceano Mare i Novecento :smile: A.Baricco

#34 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 22 July 2002 - 14:09

Koichi Tohei: Ki in daily life

#35 jama

jama
  • Members
  • 177 posts

Posted 23 July 2002 - 23:11

Prvo kao student svetske knjizevnosti moram reci da sam prijatno iznenadjena lzborom lektire posetioca ovog foruma!Moram reci da su ovde iznesene neke stvari koje bas nisu tacne.Tomas Man nije bio propagator fasizma i nacional socilaizma, kao sto to nije bio ni Nice niti Vagner!Drugo nije tacno da i nemamo klasike pout Mana!Sta je sa Pekicem, Crnjanskim,Andricem?Ja sada spermam ispit tako da citam dela renesansnih klasika kao sto su Rable, Bokaco, Servantes cijeg Don KIhota toplo preporucujem, kao i "Pohvalu ludosti"Erazma Roterdamskog.Sto se tice Prusta i "Vremena" sta da kazem nego svaka cast!

[ Izmena poruke: jama na dan 2002-07-24 00:19 ]

#36 skituljac

skituljac
  • Members
  • 340 posts

Posted 23 July 2002 - 23:35

Personal History - Katharine Graham
The Balkans - Misha Gleny
Slika Dorijana Greja - Oskar Vajld

#37 max

max
  • Members
  • 579 posts

Posted 24 July 2002 - 21:08

Indy-ju komplimenti za izbor literature.
Ja sam trenutno na "The fifth elephant" od Pratchett-a a iscitavanje "Vodica" nikada nisam ni prekidao.
Btw. zna li ko sta je od SF-a aktuelno ovih dana u Yu??

#38 sand

sand
  • Members
  • 176 posts

Posted 25 July 2002 - 10:53

jel cita neko clive barkera?


npr. bluz svinjske krvi?

#39 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 25 July 2002 - 14:03

Misliš Knjige krvi (Books of blood I-VI), u kojima je jedna od priča Bluz svinjske krvi! Meni se najviše svidela ona priča koja se odigrava negde oko Novog Pazara (zaboravih kako se zove priča)!

"Video sam budućnost horora" - Stiven King nakon projekcije Hellraisera!

Nedavno sam igrao video igru Undying za koju je scenario uradio Barker. Par puta sam se žešće prestravio!

_________________
One Ring to rule them all, One Ring to find them.
One Ring to bring them all and in the darkness bind them.
Posted Image

[ Izmena poruke: Gandalf na dan 2002-07-25 15:13 ]

#40 YC

YC
  • Members
  • 603 posts

Posted 25 July 2002 - 14:11

Stvarno bih voleo da mi neko objasni sta nalazi u Stephenu Kingu ?

#41 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 25 July 2002 - 14:16

Mene su Kudžo i TO uplašili!
_________________
One Ring to rule them all, One Ring to find them.
One Ring to bring them all and in the darkness bind them.
Posted Image

[ Izmena poruke: Gandalf na dan 2002-07-25 15:18 ]

#42 YC

YC
  • Members
  • 603 posts

Posted 25 July 2002 - 14:29

..... a ja bio u zabludi da je knjizevnost tu da nam pruzi nova saznanja..... umesto straha.

#43 Sister

Sister
  • Members
  • 1,166 posts

Posted 25 July 2002 - 14:45

Pa hajde da kao veliki fan Stephena Kinga probam da objasnim - ne volim da ga gledam kao horor pisca, vec vise kao odlicnog pripovedaca. Iz istog razloga iz kog volim i recimo Phillip Dick-a ili Ray Bradburry-ja. Horor je u njegovom slucaju samo background za njegove price, to je mogao biti i neki drugi zanr. Sam horor je cesto na granici SF-a, i nikako nije cela poenta da se citalac uplasi ili zgrozi. Recimo, Clive Barkera ne volim jer mi se doima da je kod njega cela poenta da se osmisli sto bolesnija ili krvavija konstrukcija - bez price.

King ima dosta romana i novela koje su non-horor ili imaju elemente horora samo u naznakama. Recimo "The Girl Who Loved Tom Gordon", zbirka novela "Different Seasons", "Green Mile", "The Stand"... Ako bi se King posmatrao kao cisti horor-pisac, onda bismo za Bradburryja mogli reci da je cisti SF pisac, sto bi bila velika nepravda.

Takodje je SF cesto potcenjen, iako se veliki broj dela Bradburry-ja, Phillip Dick-a, Asimova, A.C. Clarka, HG Wellsa, F. pola, Orvela, Verkora itd. vec smatraju klasicima.

Budite otvorenog uma, umetnost ne mora biti elitisticka. Umetnost su i Faulkner i Griegg i Douglas Adams i Iggy Pop. Mogla bih sa raznim poredjenjima u slikarstvu i arhitekturi gde je ta imaginarna kolizija na liniji elitizam vs. popularna kultura nikada nije uspevala da izdrzi test vremena.

#44 YC

YC
  • Members
  • 603 posts

Posted 25 July 2002 - 14:58

Sister:

Budite otvorenog uma, umetnost ne mora biti elitisticka. Umetnost su i Faulkner i Griegg i Douglas Adams i Iggy Pop. Mogla bih sa raznim poredjenjima u slikarstvu i arhitekturi gde je ta imaginarna kolizija na liniji elitizam vs. popularna kultura nikada nije uspevala da izdrzi test vremena.

Uh, Sister ne bih ja sada o elitizmu vs.masovna kultura. Sam pojam elitizma izaziva u meni otpor. Ako je umetnost izraz necega sto neko izbaci iz sebe, kao proizvod onoga sta oseca, i u cemu mozemo da se prepoznamo/saznamo moje pitanje je bilo sta se od toga moze naci kod S.K

#45 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 25 July 2002 - 15:13

Najjače ljudsko osećanje je strah, najjači izvor adrenalina je strah. Radi adrenalina se vozi brzo, planinari pa i čitaju horori! Možda u njima nema "umetničke" vrednosti i "umetnosti", ali to za dobru priču ( pripovedanje) nije ni bitno. Tolkin je uvek govorio da on piše priče i ništa više.

Recimo, Clive Barkera ne volim jer mi se doima da je kod njega
                      cela poenta da se osmisli sto bolesnija ili krvavija konstrukcija - bez price.

Ne slažem se, poenta je STRAH, a Barker nam pruža jak i brutalan užas, bez rukavica, pravo u glavu!
_________________
One Ring to rule them all, One Ring to find them.
One Ring to bring them all and in the darkness bind them.
Posted Image

[ Izmena poruke: Gandalf na dan 2002-07-25 16:22 ]