Jump to content


Photo

Transfer love iz Srbije


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
23 replies to this topic

#1 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 02 July 2007 - 08:46

Zna li neko da li na bilo koji legalan nacin moguce izneti lovu iz Srbije, odnosno prebaciti je na neki bankovni racun u inostranstvu? Koliko sam cuo nije, ali postoje neke iznimke kad je u pitanju bliska porodica, ali nista od toga iz pouzdanih izvora.

Unapred hvala.

#2 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 02 July 2007 - 09:58

Pa zar ne mozes samo da odes u tvoju banku i kazes da prebace pare (wire) na taj i taj racun?

#3 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 02 July 2007 - 10:26

QUOTE(SINE QVA NON @ 2 Jul 2007, 09:58) <{POST_SNAPBACK}>
Pa zar ne mozes samo da odes u tvoju banku i kazes da prebace pare (wire) na taj i taj racun?


Koliko znam ne. Ja nisam u Srbiji tako da ne mogu da odem licno da pitam, ali me uveravaju ljudi da to jednostavno ne moze. Da li je neko na forumu to pokusao ili uspeo?

#4 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 02 July 2007 - 11:08

QUOTE(Sheridan @ 2 Jul 2007, 03:26) <{POST_SNAPBACK}>
Koliko znam ne. Ja nisam u Srbiji tako da ne mogu da odem licno da pitam, ali me uveravaju ljudi da to jednostavno ne moze. Da li je neko na forumu to pokusao ili uspeo?

O tome se pricalo pre par meseci i ako se ne varam nije dozvoljeno osim za firme koje placaju partnerima u inostranstvu.

#5 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 02 July 2007 - 11:19

QUOTE(MAGRIPA65 @ 2 Jul 2007, 11:08) <{POST_SNAPBACK}>
O tome se pricalo pre par meseci i ako se ne varam nije dozvoljeno osim za firme koje placaju partnerima u inostranstvu.


Tako sam i mislio, barabe.

Hvala na odgovoru.

#6 Tosha2EE

Tosha2EE
  • Members
  • 99 posts

Posted 02 July 2007 - 12:01

u principu ne moze, ali dosta zavisi od banke i sluzbenika...

narucivao nesto spolja, ne primaju kartice odavde (bas me cudi rolleyes.gif ), mora swift transfer, otisao u banku, ne moze... ja, kao fizicko lice, mogu da posaljem novac u inostranstvo samo clanu uze porodice, ili za troskove skolovanja/lecenja. posle malo ubedjivanja, ipak je ispalo da moze, ali su mi trazili predracun... za kupovinu preko neta laugh.gif na kraju sam im doneo odstampanu stranicu sa sajta i potpisao izjavu kojom se obavezujem da cu po primitku robe doneti originalni racun i onda je proslo ph34r.gif

mesec dana kasnije, narucivao opet nesto sa istog sajta, otisao u drugu banku i sve zavrsio za 5 minuta, bez ikakvih predracuna i ostalih gluposti

sve u svemu, najbolje je da probas, obidjes par banaka i budes spreman na malo nerviranja...

#7 scepa

scepa
  • Members
  • 480 posts

Posted 02 July 2007 - 12:35

western union ne moze ph34r.gif ...wire transfer je radila moja devojka preko rajfajzena...bogami trebalo im je dosta vremena, ne znam gde se nalazis, ali ona je radila za nemacku, nedelju dana im je trebalo da se smiluju da urade transakciju i naplatili je oko nekih 1500-1800din...ne secam se tacno koja je cifra bila (prebacivanja para)...ja recimo imam visu sa svog deviznog racuna u vojvodjanskoj banci i kad treba i ako treba ...pare legnu u roku od par sati...i ni ne skida puno na ATM...(koliko deru neke US banke u srbiji...recimo Wells Fargo uzima $5 na svako podizanje sa bankomata)...tako da...treba probati i cimati ih i biti uporan...

Edited by scepa, 02 July 2007 - 18:55.


#8 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 02 July 2007 - 13:05

Hvala svima.

#9 jastreb

jastreb
  • Banned
  • 153 posts

Posted 02 July 2007 - 17:11

Najsigurniji nacin su ti kreditne kartice mada i mnoge nase debitne kartice ( Maestro ili Visa Electron ) prolaze ! Provereno funkcionise garantovano ! Inace ti treze predracun kao sto je neko vec napomenuo.

#10 Hartmann

Hartmann
  • Members
  • 223 posts

Posted 02 July 2007 - 17:56

Za svaku transakciju moraš imati pokriće, tj. papir. Zakon je u tom pogledu liberalizovan nedavno, ali daleko od toga da je kao u razvijenijim zemljama.
Prvo napravi razliku između doznake i transfera. Doznaka je kad plaćaš drugom licu/firmi, a transfer je kad jedno lice prebacuje sredstva u okviru svojih računa.
Doznake podrazumevaju račun(fakturu) na kojima se fizičko lice navede kao kupac, a korisnik je uglavnom ino firma koja ispostavlja fakturu. Sada se već primaju -kako je neko naveo- štampane stranice sa neta gde se vidi tvoje ime i to se prihvata kao faktura (ovo rade npr. on-line kladioničari). Roba veće vrednosti(npr. automobil) podrazumeva carinjenje-znači faktura a ne profaktura, a kako niko nije budala da ti pošalje auto, pa da mu ti platiš po carinjenju, od toga za sad nema ništa. Knjige i sl. roba male vrednosti može proći na profakturu, bitno je da glasi na ime kupca.
Za školovanje u inostranstvu, pomoć članu porodice, troškove sahrane potrebne su fakture škole, pogrebnika ili dokaz o srodstvu, nisam siguran do kog kolena, mislim trećeg.
Ako se iseljavaš iz zemlje, uz dokaz o izmirenju poreskih obaveza, možeš izneti sve do poslednje pare.
Već je rečeno Western Union u Srbiji je jednosmeran, sreća u nesreći je da je ova zemlja mala, pa di god da kreneš za sat vremena si u inostranstvu, pa možeš odatle slati novac preko WU, mada je skup. Doznake kod naših banaka ne bi trebalo da koštaju više od 20-25 evra, a valute su 2-3 dana maksimalno.
Postoji i ta opcija da ti neko uplaćuje u Srbiji na platnu karticu neke srpske banke, a da ti podižeš preko, s tim da mu moraš dati ovlašćenje za račun.

#11 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 02 July 2007 - 19:57

QUOTE(Sheridan @ 2 Jul 2007, 11:26) <{POST_SNAPBACK}>
Koliko znam ne. Ja nisam u Srbiji tako da ne mogu da odem licno da pitam, ali me uveravaju ljudi da to jednostavno ne moze. Da li je neko na forumu to pokusao ili uspeo?


ovo je i moje pitanje sa kojim relativno uskoro treba da se suocim i u relanosti.
nesto sam se vec raspitivala preliminarno kad sam bila u beogradu i mogu da ti kazem samo ono sto su mi rekli u banci.
naime, ako si strani drzavljanin ( tj imas vec drzavljanstvo zemlje u kojoj zivis, moze i dvojno) onda mozes da prebacis koliko hoces na tvoj racun i sve je ok. ali ako nisi, tj ako jos uvek imas samo drzavljanstvo yu[..ili cega vec..] onda stvari idu malo teze. zvanicno, kada se radi o vecim parama (od prodaje stana recimo) podrebno je da im podneses razlog zasto su tebi te pare potrebne tamo. kada sam htela malo detaljnije da razjasnim sta to znaci "zasto su mi pare potrebne tamo" nisam dobila nikakvo objasnjenje od sluzbenice u banci. e sad, ja nemam jos drzavljanstvo ali imam trajnu dozvolu boravka ovde. kada sam iznela tu cinjenicu, e onda je bila zbunjena skroz...[nesto kao- e taj slucaj jos nisam imala..]
u svakom slucaju, kada sledeci put odem do bgd-a, planiram da odem do narodne banke, oni bi trebalo da imaju pravnu sluzbu pa da probam da izvucem neku zvanicnu potvrdu od njih da imam prava da iznesem svoje pare ili bar da vidim sta treba da radim. ( to je inace savet jednog od forumasa, sto dokazuje da je ovaj forum koristan smile.gif )

dakle, ja mislim da je skroz moguce da izvrsis transfer novca. ako si strani drzavljanin bez problema, a ako nisi postoji nacin sigurno. mukotrpniji i mnogo birokratskiji, ali mora da postoji.

i mene ovo interesuje, pa ako ima jos pravnika iz srbije na ovom forumu, svaki savet je koristan...

#12 Hartmann

Hartmann
  • Members
  • 223 posts

Posted 02 July 2007 - 20:01

QUOTE(sta dalje @ 2 Jul 2007, 20:57) <{POST_SNAPBACK}>
ovo je i moje pitanje sa kojim relativno uskoro treba da se suocim i u relanosti.
nesto sam se vec raspitivala preliminarno kad sam bila u beogradu i mogu da ti kazem samo ono sto su mi rekli u banci.
naime, ako si strani drzavljanin ( tj imas vec drzavljanstvo zemlje u kojoj zivis, moze i dvojno) onda mozes da prebacis koliko hoces na tvoj racun i sve je ok. ali ako nisi, tj ako jos uvek imas samo drzavljanstvo yu[..ili cega vec..] onda stvari idu malo teze. zvanicno, kada se radi o vecim parama (od prodaje stana recimo) podrebno je da im podneses razlog zasto su tebi te pare potrebne tamo. kada sam htela malo detaljnije da razjasnim sta to znaci "zasto su mi pare potrebne tamo" nisam dobila nikakvo objasnjenje od sluzbenice u banci. e sad, ja nemam jos drzavljanstvo ali imam trajnu dozvolu boravka ovde. kada sam iznela tu cinjenicu, e onda je bila zbunjena skroz...[nesto kao- e taj slucaj jos nisam imala..]
u svakom slucaju, kada sledeci put odem do bgd-a, planiram da odem do narodne banke, oni bi trebalo da imaju pravnu sluzbu pa da probam da izvucem neku zvanicnu potvrdu od njih da imam prava da iznesem svoje pare ili bar da vidim sta treba da radim. ( to je inace savet jednog od forumasa, sto dokazuje da je ovaj forum koristan smile.gif )

dakle, ja mislim da je skroz moguce da izvrsis transfer novca. ako si strani drzavljanin bez problema, a ako nisi postoji nacin sigurno. mukotrpniji i mnogo birokratskiji, ali mora da postoji.

i mene ovo interesuje, pa ako ima jos pravnika iz srbije na ovom forumu, svaki savet je koristan...

Za prodaju nekretnina treba ti kupoprodajni ugovor( da se vidi vrednost nekretnine i da si ti prodavac) i potvrda iz poreske da su dažbine prema državi izmirene i koliko znam ništa više... unsure.gif

#13 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 02 July 2007 - 20:07

QUOTE(Hartmann @ 2 Jul 2007, 21:01) <{POST_SNAPBACK}>
Za prodaju nekretnina treba ti kupoprodajni ugovor( da se vidi vrednost nekretnine i da si ti prodavac) i potvrda iz poreske da su dažbine prema državi izmirene i koliko znam ništa više... unsure.gif


stvarno?
to bi onda bilo super, ali kazem, ta u banci mi naprica sve i svasta. doduse, davno sam ja to pitala pa su se mozda stvari izmenile u medjuvremenu.

#14 scepa

scepa
  • Members
  • 480 posts

Posted 02 July 2007 - 20:12

dodatak...mogu vece pare da se prebacuju na konto firmi (naravno)...ja sam recimo uplatio X hiljada dolara na racun moje skole ovde u USA,trebali su mi kao papiri (ameri nisu mogli da veruju) dok je za neku ovako transakciju,( sad sam se setio da su rekli da moze da se uradi wire/swift transakcija, ali ce da traje...a nisam je uradio, jer mi je ovo isplatljivije)... kako su mi rekli onda u banci limit 2000 Eura...kao i kad iznosis pare iz zemlje (na aerodromu)...bar je tako bilo proslog leta...

#15 Hartmann

Hartmann
  • Members
  • 223 posts

Posted 02 July 2007 - 20:45

QUOTE(sta dalje @ 2 Jul 2007, 21:07) <{POST_SNAPBACK}>
stvarno?
to bi onda bilo super, ali kazem, ta u banci mi naprica sve i svasta. doduse, davno sam ja to pitala pa su se mozda stvari izmenile u medjuvremenu.

Proveriću sutra na poslu ako se setim ali mislim da je tako cool.gif