Jump to content


Photo

Pratite li nase radio/TV programe (u dijaspori)


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
15 replies to this topic

#1 Viloticka

Viloticka
  • Members
  • 726 posts

Posted 30 June 2007 - 13:51

Sta nase ljude tera da godinama posle odlaska iz Srbije slusaju srpski radio, gledaju srpski TV, vode srpsku politiku?

#2 Pikoleta

Pikoleta
  • Members
  • 1,012 posts

Posted 30 June 2007 - 19:20

ja ne pratim, nit' srecem ikog oko kog bi bilo zgodno vrtiti se, osim same sebe.

#3 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 30 June 2007 - 20:59

QUOTE(Viloticka @ 30 Jun 2007, 14:51) <{POST_SNAPBACK}>
Sta nase ljude tera da godinama posle odlaska iz Srbije slusaju srpski radio, gledaju srpski TV, vode srpsku politiku?


najverovatnije to sto jos uvek imaju bliske ljude koji zive u srbiji.
to bi bar bila moja motivacija. inace, moje pracenje se svodi na to sto iscitam naslove vesti sa sajta b92, ako nesto smatram zanimljivim onda procitam i celu vest. nase tv programe ne gledam uopste, ponekad preko interneta ukljucim radio ili mnogo redje neku tv emisiju (opet b92...bas mi glupo sto zvuci kao reklama. ali jbg, navika iz beogradskog mi zivota). to mozda zato sto zelim i da cujem srpski jezik (ne samo da ga citam) jer ga ovde niti cujem niti upotrebljavam.

#4 kiklop

kiklop
  • Members
  • 847 posts

Posted 30 June 2007 - 23:41

QUOTE(Viloticka @ 30 Jun 2007, 09:51) <{POST_SNAPBACK}>
Sta nase ljude tera da godinama posle odlaska iz Srbije slusaju srpski radio, gledaju srpski TV, vode srpsku politiku?

Nista ih ne tera. Licno slusam radio a ponekad (veoma retko) bacim pogled na snimak neke emisije sa RTS-a cisto da se podsetim kako zvuci srpski jer ovde nemam prilike da ga cujem. A za politiku i slicne stvari me generalno stoli bojko...

#5 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 01 July 2007 - 01:11

TV ne pratim ali mi je dovoljno da vikendom porazgovaram sa ocem pa odmah vidim kakav je TV program.Sto se medija tice pratio sam Vreme i B92 od prvog dana, kao i neke medije iz HR i CG, i to prvenstveno jer mi je to jedini nacin da ne zaboravim jezik.I pored toga svake godine kada mi roditelji dodju u posetu ja se mucim barem u pocetku da sa njima razgovaram.Mozda zvuci nerealno ali nakon 20 godina zaista moram da priznam da nekih reci ne mogu da se setim a o gramatici da i ne govorim.

Edited by MAGRIPA65, 01 July 2007 - 01:12.


#6 Viloticka

Viloticka
  • Members
  • 726 posts

Posted 01 July 2007 - 05:31

Povremeno citanje vesti nije isto kao i slusanje radija ili gledanje TV programa. Razumljivo je da se zeli ostati u kontaktu iz raznih razloga (mada je razumljivo i zasto neko ne zeli da ostane u kontaktu). Medjutim, pracenje politickih panela recimo i dobrovoljno gutanje predizbornih g/vana nije usputna stvar.

Ono sto proizilazi kao posledica je neprilagodjenost. Mediji zato i postoje da oblikuju glavu u kocku pozeljnih dimenzija. Setuju ti talasnu duzinu. Ako zivis u jednoj zemlji a glava ti je kockasta po modelu iz druge velika je sansa da imas problem sa uklapanjem u svoju sredinu.

Nikada nije radjeno istrazivanje po tom pitanju (cekam da Ameri pocnu da emigriraju u velikom broju pa da pocnu istrazivanja u ovoj oblasti). Ali me ne bi iznenadilo da su ljudi koji prate radio/tv program po pravilu oni medju nama koji kukaju za svojom zemljom na standardan "kukam a dupe ne mrdam" ili "kukam da bih kukao" nacin. Mozda se na prvi pogled cini da su bili neprilagodjeni pa su se okrenuli SER programima, ali ja bih rekla da je stvar obrnuta: njih SER program jos vise odvaja od sredine u kojoj se nalaze.

#7 scepa

scepa
  • Members
  • 480 posts

Posted 02 July 2007 - 19:04

djavo ce me znati sta me tera...ali ipak gledam ....uglavnom je to B92(radio uglavnom..citaj skoro 24/7..koliko konekcija dozvoljava) tv ponekad, evo recimo veceras daju bebin intervju, gledacu ga...i rts ako daju neku tekmu i slicno..ili recimo ako se desi nesto spektakularno(recimo tunel izmedju skupstina dry.gif ) u miloj nam otadzbini, pa onda volim da cujem sta kazu razliciti mediji...pracenje vesti i citanje novina nosim kao neku naviku od kuce...tj prelistavanje blica, politike ph34r.gif i jos po nekog sportskog lista....nije da me nesto tera, nego jednostavno volim da sam u toku i cesto sam obavesteniji nego neko kod kuce...ali sam skontao, da kad dodjem kuci na tih mesec dana ili kolko vec ...onda ih ne pratim ... blink.gif e da ...a isto tako odem dnevno na bar 4-5 info sajtova, sto novine, novinske agencije i sl.

Edited by scepa, 02 July 2007 - 19:06.


#8 Viloticka

Viloticka
  • Members
  • 726 posts

Posted 03 July 2007 - 03:08

Da li pratis vesti u zemlji u kojoj zivis? Da li tamo pratis intervjue njihovih Beba?

#9 queuer

queuer
  • Members
  • 21 posts

Posted 03 July 2007 - 03:36

Ne posedujem TV prijemnik huh.gif, tako da ponekad, dok peglam ves nedeljom popodne, pustim online TV B92 ili RTS, cisto da gledam neke pokretne slike dok se bavim dosadnim delatnostima. Slusam radio B92 cesto - zato sto mi se dopada.

#10 baklavica

baklavica
  • Members
  • 128 posts

Posted 03 July 2007 - 16:28

Mene uglavnom boli glava kad procitam vesti. Uglavnom ih brisem iz inboxa (b92 subscribed). O desavanjima se informisem po forumima smile.gif, pa kad me nesto bas zanima, procitam i vest. A kad je nesto bas veliko, javljaju mi drugari sms-om.
Poslednjih par dana slusam b92 pomalo (od koncerta Pepersa, pa ostao u winampu smile.gif). Uzasavaju me reklame (kao i dok sam bila u Srbiji), pa onda menjam.
Takodje ne posedujem tv. A kad bih ga imala, na pamet mi ne bi palo da jurim srpske kanale. Bila sam jednom kod nekih Bugara koji zive u nekoj komuni, bozemeprosti, njih petoro na 50 kvadrata, kod njih se gleda samo bugarski satelitski program, i to mi je bilo bas onako huh.gif...
Studio Brussels rulez! smile.gif On i off-line! Lici mi an gorespomenutu radio stanicu u "ono" vreme...

#11 mizar

mizar
  • Members
  • 250 posts

Posted 03 July 2007 - 18:40

kao sto neko vec rece, svakog dana procitam naslove na b92, ceo tekst ponekad ako bas deluje zanimljivo. radio slusam ponekad, probala sam i ono sto nikad nisam slusala dok sam bila kod kuce (dzanariku i radio sumadiju i sl. kao pravi gastos na slavija player-u) ali sada slusam samo b92. pescanik svakog petka, nekad dnevnik, insajder i b92 istrazuje ali to je malo teze jer nema slike. i jos svaka dva tri meseca kad izadje republika procitam ponesto odatle. i jos sam pocela da razgledam kurir online od kako sam otisla, da vidim sta neprijatelji pokusavaju da nam serviraju ph34r.gif

zasto? zato sto jos uvek nisam odustala od sopstvene zemlje, iako sumnjam da bih ikad mogla da ponovo zivim tamo, narocito ako budem imala decu

#12 Viloticka

Viloticka
  • Members
  • 726 posts

Posted 03 July 2007 - 18:54

Kako mislis "odustala od svoje zemlje"? Sta ima tu da se odustaje? Ja to vidim kao proporciju ulozenog vremena u nesto korisno : vreme baceno na rondanje po informacijama koje su nepotrebne (ili bar preobimne za svrhu kojoj su namenjeni).

Primer (banalan, da bude sto ociglednije). Znas kako se dobija kredit za kucu od banke u Srbiji a ne znas koja je procedura za (recimo) home loan u zemlji u kojoj zivis. Znas za koga bi glasao u Srbiji, a o politici u zemlji u kojoj zivis ne znas ni koje su glavne partije koje se bore za vlast. Ili recimo znas koliko je divljih pataka sa pticijim gripom nadjeno u regionu u Srbiji a nemas pojma o istom podatku za tamo gde si.

Ovde je disproporcija ocigledna: previse vremena potroseno na divlje patke u Srbiji a nedovoljno na lokalne patke.

#13 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 03 July 2007 - 22:59

pogledam naslove na b92, ako me nesto posebno zainteresuje procitam ceo text, obicno nesto vezano za "krupnu politiku" (nemam pojma o uslovima za kredite i sl.). Relativno cesto pre spavanja odslusam jutanji dnevnik uzivo. Uz peglanje vikendom (cini mi se da je i neko iznad spomenuo istu aktivnost) poslusam Pescanik, ponekad Insajder, Poligraf ili Kaziprst, ako gostuje neko koga volim da cujem. Nekada sam umela da pogledam i Danas, sada retko, ponekad vikendom. Ostale domace medije ne pratim. Nedavno sam bila u poseti Srbiji, ispostavilo se da sam totalno neupucena u to ko je popularan, koji film aktuelan itd. Ali sve to mi je sada malo daleko, jednostavno ne stizem da ispratim sve detaljno, a cini mi se da me vise toliko ni ne zanima; generalno mi je Pescanik + ponekad dnevnik dovoljan.

Zasto uopste pratim vesti iz Srbije - zato sto osecam i dalje izvesno interesovanje za tamosnja desavanja. Volim da cujem i sta se desava u Nemackoj, gde sam zivela nekoliko godina, iako ne u meri u kojoj me to isto interesuje kad je Srbija u pitanju. Zemlje u kojima sam zivela definitivno imaju za mene drugaciji status nego sve ostale.


Ovde gde zivim pretplacena sam na jedne dnevne novine i jedan nedeljnik, vesti gledam/slusam redovno i uglavnom sam informisana o desavanjima.

Edited by kiti, 03 July 2007 - 23:01.


#14 scepa

scepa
  • Members
  • 480 posts

Posted 03 July 2007 - 23:38

QUOTE(Viloticka @ 2 Jul 2007, 21:08) <{POST_SNAPBACK}>
Da li pratis vesti u zemlji u kojoj zivis? Da li tamo pratis intervjue njihovih Beba?



da...sto?...u americi sam pa ono kao mediji, vesti i te info emisije su ponekad nesto najgore, ali da, uglavnom gledam emisije koje daju vesti..CNN, CNN headline news, MSNBC...FOX news, samo Bill O'Riley-a (onako da se dobro ismejem)...i daily show...john-a stewarta i stephena colberta....uvatim i kada daju deutsche welle na PBS-u ili BBC ....recice neko, 'bes coveka kad samo gleda vesti (deda u dvadesetim) ...al sta cu studiram medjunarodne odnose i politicke nauke, pa jednostavno volim da budem u toku...+ imam pretplatu na chicago tribune, tako daaaaa.... u toku sam sa patkama i tamo i ovamo... rolleyes.gif

Edited by scepa, 04 July 2007 - 00:07.


#15 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 03 July 2007 - 23:52

QUOTE(scepa @ 3 Jul 2007, 16:38) <{POST_SNAPBACK}>
da...sto?

Pa nama u IL Blagojevic je jos veca zabava nego Beba.